SMS007: šifrujte textové zprávy

Máte strach, že vaše esemesky někdo odposlouchává? Pořiďte si program, který je zašifruje tak, že je bez správného hesla ani sami nerozšifrujete. Až dosud existovaly podobné programy pouze pro chytré telefony, nyní ale přichází aplikace SMS007 určená pro všechny telefony s Javou.
SMS007: šifrujte textové zprávy

Před nedávnem se objevil zajímavý javový program, který dokáže šifrovat textové zprávy. Jednodušeji řečeno, dokáže převést text ve zprávě z čitelné podoby do takového tvaru, že z něj nikdo nezjistí, co se v něm vlastně skrývá. Program můžete získat už za několik set korun, uplatnění najde především mezi firemními zákazníky a lidmi, kteří občas potřebují svolat sraz či domluvit podrobnosti nějaké akce, aniž by o ní někdo věděl.

Umí hlavně šifrovat

Základní funkcí programu SMS007 je šifrování textových zpráv. Kromě toho dokáže ještě vytvořit chráněný seznam kontaktů. Aplikace je chráněna heslem, které musíte nastavit při prvním spuštění programu. Dobrá zpráva pro všechny, kterým dělá pamatování hesel problémy - kromě hlavního hesla si už žádné další nemusíte pamatovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Při prvním spuštění musíte nastavit heslo • příště vás bez něj aplikace dál nepustí

Po spuštění programu a zadání hlavního hesla se objeví nabídka. Jelikož javové telefony většinou neumožňují přístup k seznamu kontaktů, které jsou uloženy v telefonu, uchovává si SMS007 vlastní telefonní seznam. Šifrované textové zprávy můžete posílat jen lidem, které máte uloženy v tomto seznamu.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní nabídka SMS007

Ke každému jménu můžete přiřadit standardní informace - telefonní číslo a e-mailovou adresu, můžete je také dělit do skupin. Kromě toho musíte každému kontaktu přiřadit heslo, na jehož základě se budou šifrovat všechny odesílané zprávy. Heslo by mělo být pro každou osobu jiné, jedině tak totiž zajistíte, aby zprávy mohl číst jen jejich skutečný adresát. Jelikož heslo je uloženo v telefonu, můžete volit velmi dlouhé a těžko zapamatovatelné heslo, které bude obsahovat kromě písmen také číslice a znaky jako závorky, hvězdičky či lomítka.

Program musí být nainstalovaný na obou telefonech (odesílatele i příjemce), na obou musí být nastavenou stejné heslo. Z bezpečnostních důvodů se doporučuje, aby si uživatelé vyměnili heslo nějakým bezpečným způsobem, například při osobním setkání. Toto heslo pro šifrování je možné kdykoli změnit, samozřejmě ho musí změnit jak odesílatel, tak příjemce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přidávání nového kontaktu • každý kontakt má jiné heslo pro šifrování

Lidem v seznamu můžete odesílat nejen šifrované zprávy, ale také kontakty na jiné osoby ze seznamu. Pamatujte na to, že šifrované zprávy může posílat a číst kdokoli, kdo dokáže spustit program ve vašem telefonu. Dobře proto hlídejte, aby se telefon nebo heslo nedostali do nesprávných rukou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přehled kontaktů • co všechno můžete dělat

Po napsání zprávy si můžete vybrat, jestli ji telefon odešle jako běžnou zprávu, nebo ji zašifruje. Obzvlášť tajné zprávy můžete označit jako Přísně tajné, v tom případě se neuloží mezi ostatní přijaté či odeslané zprávy. Celková délka zprávy je omezena na 200 znaků, pro odeslání je taková zpráva rozdělena do dvou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Textová zpráva se píše stejně jako obvykle • přehled textových zpráv

Pokud náhodou odešlete zašifrovanou zprávu na telefon, který není vybaven programem SMS007, možná ji ani nepřijme. Pokud ji náhodou zobrazí, uvidíte jen nesmyslnou změť znaků, ze které budete potřebnou informaci lovit několik milionů let (alespoň podle současných znalostí matematiky a kryptologie).

Bezpečnost především

Jakým způsobem SMS007 zajistí bezpečnost dat? Z vámi napsaného textu je nejprve vytvořen digitální otisk (hash) pomocí algoritmu SHA-2. Ten je připojen k původní zprávě a vše je pak zašifrováno pomocí algoritmu AES (který mimochodem jako hlavní šifrovací standard používá americká vláda). Klíč pro šifrování je odvozen na základě šifrovacího hesla, které pro jednotlivé kontakty nastavíte.

Příjemce zprávu nejprve rozšifruje. Mělo by se mu to podařit, má totiž ve svém seznamu uloženo stejné šifrovací heslo. Potom spočítá její digitální otisk (hash) pomocí SHA-2 a porovná s hodnotou, která přišla s vaší zprávou. Pokud jsou obě hodnoty stejné, je jasné, že zprávu po cestě nikdo nezměnil. Také to znamená, že zpráva je rozšifrovaná správným klíčem. Jinak to totiž SMS007 nemůže ověřit.

Algoritmy SHA-2 i AES jsou v současnosti považovány za dostatečně bezpečné. Pokud má útočník přístup jen k malému množství zašifrovaných zpráv, nemá prakticky šanci v dohledné době zjistit jejich obsah. Jestliže kromě toho získá i rozšifrovanou podobu těchto zprv, jeho šance se podstatně zlepšují. I tak se ale se zprávou bude potýkat několik měsíců až let.

Vše ale závisí na tom, jak kvalitně zvolíte heslo pro šifrování. Pokud použijete nějaké obvyklé slovo, není pro útočníka problém, aby použil takzvaný slovníkový útok. Pomocí počítače jednoduše vyzkouší několik desítek až stovek tisíc obvyklých slov a křestních jmen a zkouší, jestli náhodou nějaké nebude fungovat. Používejte proto co nejnesmyslnější kombinace různých znaků, u těch je šance na odhalení dostatečně malá.

Druhou možností útoku je získání šifrovacích klíčů z mobilního telefonu. Pokud svůj mobil někomu půjčíte na dostatečně dlouhou dobu, může pomocí datového kabelu poměrně snadno získat obsah jeho paměti a pokusit se z něj klíče získat. Nutno přiznat, že tato možnost je spíše teoretická - klíče jsou totiž šifrovány hlavním heslem aplikace.

Závěr: pokud dobře nastavíte hesla pro šifrování, předáte je bezpečným způsobem a nikomu je neřeknete a nedáte telefon z ruky, měly by být zprávy chráněné pomocí programu SMS007 dostatečně bezpečné.

Pro koho je to dobré?

Javový program SMS007 má na svědomí česká firma Circletech, podrobnější informace najdete na stránkách www.sms007.cz. Hlavním úkolem programu je ochránit textové zprávy před neoprávněným čtením či změnou, dokáže ale také ohlídat kontakty v telefonu. Nabízí se ve třech verzích, které se liší jen uživatelskou podporou. Základní verze SMS007 Standard stojí 750 Kč a instalaci programu včetně všech nastavení musíte zvládnout sami. Pokud si na to netroufáte, pořiďte si za 1 350 Kč verzi SMS007 Profi, která má v ceně instalaci do vašeho telefonu, základní nastavení a zaškolení. Pro ty, kteří nemají čas někam jezdit, je tu SMS007 Special za 1 950 Kč, v rámci které získáte navíc výjezd technika, který přijede k vám domů či do práce a vše potřebné zařídí (v rámci Prahy zdarma, jinak se platí cestovné).

Má vůbec šifrování textových zpráv smysl? Využije někdo speciální program, když i síť GSM nějaké šifrování nabízí? Své uživatele si jistě najde, ale rozhodně to nebude masová záležitost.

První skupinu uživatelů tvoří samozřejmě kriminálníci všeho druhu - od opravdových zločinců až po fotbalové fanoušky nebo účastníky různých techno party. Prostě všichni, kteří se chtějí na něčem domluvit, aniž by o tom Policie věděla. Ta má totiž právo po operátorech požadovat, aby vaše mobilní číslo odposlouchávali a poskytovali jí vaše hovory i zprávy v nezašifrované podobě. Mějte na paměti, že operátor vám nesmí sdělit, že je vaše číslo odposloucháváno, takže o tom vůbec nemusíte vědět.

Druhou skupinu potenciálních uživatelů tvoří podnikatelé a advokáti. Dají se totiž sehnat zařízení, která umí hovory a zprávy v GSM síti odposlechnout. Jejich cena je natolik vysoká, že si je určitě nepořídí soused žárlící na vaše nevysvětlitelně vysoké příjmy. Obchodní konkurent nebo advokát protistrany už ale takovou investici možná rád obětuje.

Diskuze (47) Další článek: Vánoční Mobility s dárkem a přehledem datových tarifů

Témata článku: Software pro mobily, Masová záležitost, Americká vláda, Sms vl, Celková délka, Text, Text zprávy, Správný klíč, ZprávySex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jaký materiál chcete mít na telefonu? Plast a sklo jsou nejběžnější, některé značky se nebojí ani drahých kovů

Jaký materiál chcete mít na telefonu? Plast a sklo jsou nejběžnější, některé značky se nebojí ani drahých kovů

** Smartphony se mohou chlubit pestrou nabídkou materiálů ** Na trhu najdeme modely z plastu, kovu či kůže ** Jaké mají výhody a jaká omezení?

Martin Miksa
LuxusKovová konstrukceGorilla Glass
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v srpnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

Xiaomi Mix Fold 2 je skládačka s tenkým tělem. Skvělou výbavu podtrhuje fotoaparát Leica

** Xiaomi představilo svůj druhý skládací smartphone ** Vylepšil co mohl, dostal nový typ displeje a fotoaparát Leica ** Zatím je dostupný pouze v Číně

Martin Miksa
Skládací konstrukceLeicaVlajková loď
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Vybrali jsme 16 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

Vybrali jsme 16 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Za své peníze chtějte maximum

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 16 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid