Snapdragon 8 Gen 1+ má pohánět topmodely už od července. Bude vyroben 4nm procesem od TSMC

  • Co je pro Qualcomm horší. Nízká výtěžnost wafferů u Samamsungu...
  • ...nebo silná pozice čipsetu Dimensity 9000 od Mediateku?
  • Chystaný Snapdragon 8 Gen 1+ vyrobí firma TSMC

Qualcomm se připravuje na premiéru vylepšeného čipsetu Snapdragon 8 Gen 1+, který se začne do smartphonů nasazovat od letošního července. Čipset bude znám pod označením SM8475 (původní Snapdragon 8 Gen 1 měl modelový název SM8450), a jeho premiéra se očekává již v květnu. Největší změna se však odehraje na pozadí, protože jeho výrobu od Samsungu převezme TSMC.

Samsung u aktuálně nejvýkonnějšího Snapdragonu bojuje při výrobě s velmi slabou výtěžností. Ta se údajně pohybuje jen okolo 35 procent! To znamená, že velký podíl vyrobených čipů nesplňuje specifikace stanovené výrobním procesem nebo neprojde přes finální kontrolu kvality. A Qualcomm se tak logicky poohlíží po jiných dodavatelích.

Jako první na ráně je taiwanský gigant TSMC, u něhož se má všeobecně za to, že používá energeticky efektivnější a značně pokročilejší 4nm výrobní proces. Qualcomm letos dostal dost naloženo od konkurenčního Mediateku Dimensity 9000, který je taktéž vyráběn v továrních TSMC. Do té doby, než Samsung vyřeší nízkou výtěžnost ve svých továrnách, nebudete mít zřejmě TSMC nouzi o kontrakty na výrobu (nejen) mobilních čipsetů. 

A protože Snapdragon 888 a Snapdragon 888+ dělilo v modelovém označení přidání písmen „AC“, očekává se, že plusová verze Snapragonu 8 Gen 1 přinese více hardwarových změn. Jako první by na tomto čipsetu měly běžet topmodely značek OnePlus, Motorola a Xiaomi, které jsou v plánu na druhou polovinu letošního roku.

Představení čipsetu Snapdragon 8 Gen 1 od Qualcommu:

Zdroj Yogesh Brar via Phonearena

Váš názor Další článek: Nechcete utrácet za iPhone? Apple možná nabídne smartphony za měsíční předplatné

Témata článku: Samsung, , , , , , , , , Červenec, Čipset, Gen, Snapragon, MediaTek Dimensity, Výtěžnost, Pro +, Proces