SnoopSoft Dashboard – upravte si plochu svého PocketPC!

Pomocí programu Dashboard si můžete změnit hlavní plochu svého PocketPC. A to podle svého gusta doslova a do písmene. V článku se podíváme na program samotný, ukážeme si však také, jak si nejsnazší cestou vytvořit svůj vlastní vzhled.

Program Dashboard od SnoopSoftu se již dlouhou dobu drží na žebříčku nejstahovanějších programů pro PocketPC. Nedalo mi to a program jsem vyzkoušel. Můžu říci, že Dashboard je vážným „konkurentem“ obrazovky Today. Zobrazuje úkoly, kalendář, nainstalované programy, a poštu (v placené verzi). Po registraci také dostanete přístup do sekce MyDash, kam si lze stáhnout všemožné plug-iny, například připomínáček narozenin a svátků, kalendáře, hry apod. Dashboard má oproti hlavní obrazovce Today ještě jednu nezanedbatelnou výhodu, a to plně upravitelnou plochu pomocí skinů (Pamatujete si, za co vděčí WinAmp svému úspěchu?) Podívejte se, do jakého kabátku můžete váš kapesní počítač obléci:

 

 

 

Samozřejmě se na internetu vyskytuje stále více kvalitních volně stažitelných skinů. Zkuste třeba wincustomize.com.

Co Dashboard přináší?

Chtěl bych podotknout, že neregistrovaná verze neobsahuje některé funkce. Například již zmíněný emailový prohlížeč, což celkovou praktičnost Dashboardu snižuje. Registrace stojí 13 dolarů. Může se zdát, že je tato částka vysoká, ovšem srovnám-li to s ostatními programy pro PocketPC či s programy PocketPC z našich luhů a hájů – vyjde Dashboard vcelku levně.

Poznámka: Na stránkách snoopsoftu se vyskytla nová verze 1.2b, která povoluje emailový prohlížeč a také sekci MyDash s nainstalovaným pluginem pro správu kontaktů. Tento update byl vydán „pod záštitou“ Compaqu, nedivil bych se tedy, kdyby tato verze šlapala jen na iPAQu.  

Po klasické instalaci musíte v nastavení obrazovky Today (start-settings-Today-items) zaškrtnout Dashboard a současně odškrtnout vše ostatní. V jiném případě byste měli půl obrazovky Today a půl obrazovky Dashboardu, což je nepraktické a v podstatě zbytečné. upozorňuji, že je třeba přístroj zrestartovat (drobným čudlíkem na zadu či vespod přístroje). Nyní se vám Dashboard představí ve své plné kráse:

 
 
Řada ikonek v horní části slouží k rychlému přepínání funkcí. První je pohled na nadcházející položky kalendáře a aktivní úkoly, ikonka s obálkou vás přesune do pošty, třetí zobrazí všechny úkoly. Klepnete-li na ikonku rakety, zobrazí se všechny nainstalované programy, což považuji za velmi praktické, nemusíte mačkat start – programy. Poslední ikonka slouží pro vstup do MyDash sekce, která je však opět přístupná jen v registrované verzi a Umožňuje stažení dalších plug-inů, například pro správu paměti, správu kontaktů apod. (za některé pluginy se také platí). Důležitá je také ikonka s vykřičníkem (na našem obrázku vpravo nahoře) slouží pro zadávání nových úkolů či událostí. Tato editace se neprovádí v Dashboardovém prostředí, ale přímo v klasickém Today okně. Dashboard je tedy jen jakýmsi zobrazovatelem.

Vzhled dle svého gusta!

Jak jsem se již několikrát zmínil, hlavní předností Dashboardu jsou plně přepracovatelné skiny. Ty si můžete buď stáhnout z internetu (třeba z wincustomize.com, nebo stránek výrobce), máte-li však chuť, můžete si svůj skin nakreslit sami. Je několik způsobů, jak si vlastní vzhled vytvořit. Můžeme využít přiložených předloh a jednoduše je přemalovat, nebo si stáhneme program SkinMe (freeware) a skin si připravíme s jeho pomocí. Nejlepších výsledků dosáhneme kombinací těchto dvou postupů.

Velmi jednoduché je zkopírovat vybrané soubory z kapesního počítače (Program FilesSnoopSoftDashboardSkins, u updatované Compaq verze je to Program FilesCompaqDashboardSkins) a přemalovat je v některém grafickém editoru. Uveďme si příklad: Sharewareová verze obsahuje skin Vines (zobrazen na obrázcích výše).

  • Zkopírujte si všechny soubory patřící skinu Vines (začínají vines…) někam na pevný disk počítače (8 obrázků plus jeden .dsh soubor). Skin si zároveň zálohujte, kdyby se vám dílo nezdařilo. 
  • Prohlédněte si obrázky, zjistíte, že jde o pozadí na obrazovkách Dashboardu. Soubory můžete jednoduše editovat v jakémkoli grafickém editoru dle své fantazie. Můžete změnit pozadí, nebo i přídavné ikonky. 
  • Editované soubory nepřejmenovávejte, jelikož je na ně odkazováno z v hlavního .dsh souboru. Ten můžete sice editovat třeba v notepadu, ovšem tato cesta je zbytečně složitá. 
  • Pozměněné soubory exportujte zpět do PDA a zkontrolujte výsledek.

Tímto způsobem jednoduše překreslíte pozadí a tlačítka plochy. Vaše nakreslené ikonky však zůstanou na svém místě – nelze je nikam přesunout, což může být na škodu. Polohu ikonek můžete změnit upravením parametrů v souboru .dsh, tento způsob je však velmi nepohodlný a může způsobit více škody jak užitku. Chcete-li však ovládací ikonky i přesunout, zvětšit či zmenšit, přichází na řadu výše zmíněný program SkinMe.

Hlavní okno programu Dashboard SkinMe

Program SkinMe je velmi jednoduchý, umožňuje vkládat pozadí (buď textury či vámi nakreslené obrázky),  měnit barvy fontů, upravovat polohu ovládacích ikonek, měnit názvy a tak dále. Při tvorbě mějte na mysli, že užitím několika pozadí se úměrně zvětší velikost skinu a také to, že kontrastní obrázky v pozadí zhoršují čitelnost písma. Výsledek pak stačí z programu exportovat zpět do PDA a příslušný skin zvolit v menu programu. Podrobný návod by zabral několik stran a myslím, že není nezbytné zde popisovat každou položku tak jednoduchého programu. Zajímá-li vás však tvoření skinů podrobně, podívejte se na stránky výrobce, kde je metoda tvoření skinů popsána velmi detailně.

Každý den jiný vzhled!

Snoopsoft Dashboard se mi opravdu zalíbil. Úspěšně zastoupí Today obrazovku a to v mnohem hezčím kabátku. Škoda jen, že není zdarma, ovšem jak jsem se již jednou zmínil, cena není – ve světě PocketPC – nijak přehnaná. Verze 1,2 obsahuje i onen mailový prohlížeč a zpřístupní sekci MyDash. Nudí-li vás vzhled své obrazovky, zkuste některý ze skinů. Anebo ještě lépe – nakreslete si skin podle své nálady.

Váš názor Další článek: A na svět přišel nový Palm

Témata článku: , , , Dashboard, Dash, Pocket, Nový úkol, Vážný konkurent