Sony má další fotomobil pro profíky. Xperia Pro-I uchvátí 1" senzorem, ale i šílenou cenou

Sony dnes představilo špičkově vybavený smartphone Xperia Pro-I. Jen pro zajímavost, písmeno „I“ tentokrát na rozdíl od jiných modelů nepředstavuje římskou číslici, ale má být zkratkou pro „Imaging”. Telefon navazuje na profesionální řadu určenou primárně pro fotografy, což dokládá už svým designem s výrazným fotoaparátem na zádech.

Sony použilo velký 1“ senzor, který jinak běžně používá u svých kompaktních fotoaparátů, konkrétně tento je z fotoaparátu RX100 VII. Firma jej však přizpůsobila pro potřeby smartphonu. Na všech fotoaparátech také Sony spolupracovalo se společností Zeiss, která jeho čočky opatřila antireflexní vrstvou T*. 

Senzor z osvědčeného kompaktu

Hlavní fotoaparát má rozlišení 12 Mpx, přičemž nabízí velké pixely o velikosti 2,4 µm. Objektiv Tessar od Zeiss má navíc proměnlivou clonu f/2 až f/4. Ohnisko hlavního objektivu je 24 mm. Dále zde najdeme 12Mpx ultraširokoúhlý objektiv (16mm, f/2.2), 12Mpx teleobjektiv (50mm, f/2.4) a také snímač hloubky ostrosti. Telefon samozřejmě umí natáčet i HDR video ve 4K rozlišení.

U Sony jsme roky zvyklí, že nabízí i mechanickou, dvoupolohovou spoušť fotoaparátu. Zde navíc přidává ještě druhé fyzické tlačítko, které umožní přizpůsobit parametry fotografie, jako je například expozice či vyvážení bílé. K telefonu je připraveno i různé příslušenství, například tzv. Vlog monitor s 3,5" displejem. Ten se přichytí na záda telefonu a bude sloužit jako náhled pro vlogery, kteří chtějí sami sebe natáčet hlavní kamerou telefonu.

Kromě fotoaparátu má však Xperia Pro-I také špičkovou výbavu, kterou si vypůjčila z vlajkového modelu 1 III. Nechybí tedy vynikající 6,5" OLED displej se 4K rozlišením a podporou HDR, navíc s obnovovací frekvencí 120 Hz. O výkon se pak stará procesor Qualcomm Snapdragon 888 doplněný o 12 GB RAM. Chybět nemůže samozřejmě 5G konektivita. Na cestách se bude hodit také 4 500mAh baterie a voděodolnost IP65/IP68.

Sony Xperia Pro-I je špičkový smartphone se skvělým fotoaparátem. Cílí primárně na profi fotografy, což je vidět také na ceně telefonu. Ta totiž startuje na velmi sebevědomých 1 799 Eur, tedy v přepočtu 46 000 Kč. To je také důvod, proč se s novinkou zatím počítá pouze na vybraných trzích, mezi které Česká republika bohužel nepatří.

Představení Sony Xperia Pro-I:

Diskuze (40) Další článek: Vivo vyvinulo vlastní kamerový čip V1. Má přispět ke zvýšení kvality nočních snímků

Témata článku: Sony, , , , , , , , , Pro +, F +, Xperia Pro-I, Tessar, Fotograf, Sony Xperia,