Sony Ericsson C902: vysouvání trochu jinak

Unikátní konstrukce těla, štíhlé proporce, bohatá výbava a hlavně logo Cyber-Shot, které má zaručit špičkové fotografie.

Na letošním Světovém mobilním kongresu v Barceloně představil Sony Ericsson spoustu novinek. Jednou z nich je model C902 ― pětimegapixel s dotykovým ovládáním, netradiční konstrukcí a slušnou výbavou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  

Sony Ericsson C902 je dalším mobilem z řady zaměřené především na fotografování, v jeho těle je tedy ukryt fotoaparát Cyber-shot s rozlišením 5 megapixelů, automatickým systémem ostření a dotykovým ovládáním. Ale ani další výbava rozhodně není k zahození a některé vychytávky jsou prudce návykové. Ale to předbíhám, nejprve se podíváme, jak telefon vypadá, kde a co najdeme a jak se ovládá.

Sony Ericsson C902
Klepněte pro větší obrázekCyber-shot s EDGE a HSDPA. Jeho pětimegapixelový fotoaparát s autofocusem a xenonovým bleskem bude možné ovládat pomocí speciálních dotykových tlačítek.rozměry a hmotnost: 108 × 49 × 11 mm, 107 g
displej: 2'', aktivní TFT, 240 × 320, 262 tisíc barev
sítě: GSM (900/1 800/1 900 MHz), 3G
data: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA
konekt.: USB, Bluetooth (A2DP)
paměť: 160 MB, paměťové karty Memory Stick Micro
baterie: Li-Ion 930 mAh, procesor: 185 MHz
hudba: přehrávač hudby, rádio
fotoaparát: 5MPx (2 592 × 1 944), video (320 × 240), autofocus, diodový blesk
73 %
(84. místo z 922)
katalogrecenzeinfo výrobce
cena: 7 940 Kč (koupit)

Akorát do ruky

Na první pohled si budete myslet, ze C902 není zrovna malý mobil. A máte pravdu, šířkou 108mm a výškou 49mm se řadí spíše k větším telefonům, naopak tloušťka jen 10,5mm je příjemná. Když ale od prvního pohledu přejdete k prvnímu dotyku, pak brzy zjistíte, že C902 do ruky padne výborně.

Klepněte pro větší obrázek 

Popis telefonu a jeho ovládacích prvků tentokrát začneme od zadní strany, tu přední si necháme nakonec. Při zběžném pohledu na zadní stranu mobilu v červeném provedení byste nehádali, co se zde skrývá. Vlastně kromě všemožných nápisů a loga výrobce zde není vidět nic zvláštního. Při podrobnějším zkoumání si v levé dolní části všimnete mřížky, pod níž se skrývá reproduktor hlasitého odposlechu.

Největší plochu zadní strany tvoří kovový kryt baterie, který je možné sundat jen hrubou silou. Kryt sahá od mřížky reproduktoru až po stříbrný vertikální pásek (podívejte se na fotky). Bezprostředně vedle tohoto pásku, který nemá žádnou funkci a tvoří jen prvek designu, se nachází velmi tenký, průhledný, plastový proužek, pod nímž se skrývá modrá indikační dioda. K funkci této diody se dostaneme později, nicméně už teď předešlu, že se nechová tak, jak byste možná čekali.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Kde je foťák?

Dostáváme se k poslední části zadní strany telefonu ― ano, k té s nápisem pětimegapixel. Celou tuto část lze vysunout, potřebujete k tomu čtyři prsty ― dvěma chytnete mobil po bocích v levé části, dalšími dvěma v pravé části a mírným tahem směrem od sebe odsunete krytku fotoaparátu.

V prostoru vzniklém tímto postupem se ukrývají tři podstatné prvky. Nejdůležitější z nich je miniaturní optika pětimegového fotoaparátu. Hned pod ní je stejně miniaturní, leč funkční zrcátko pro autoportréty. Nad optikou se nachází diodový blesk, je také hodně maličký. Možnostem fotoaparátu a kvalitě snímků se budeme podrobněji věnovat v dalších kapitolách.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Netradičně schovaný fotoaparát

Poznali jsme zadní stranu přístroje a nyní se podíváme na strany boční. Celý telefon je po obvodu lemován trojicí světlých pruhů. Konektor pro připojení příslušenství nenajdeme na spodní straně, ale méně tradičně ve spodní části levé strany. Jde o standardní FastPort sloužící pro připojení jak nabíječky, tak i pro datový kabel a sluchátka. Řešení je stejné jako u ostatních novějších modelů tohoto výrobce, takže můžete zároveň telefon nabíjet i poslouchat hudbu ve sluchátkách nebo telefonovat. Co více dodat, snad jen, že to funguje, ale řešení pomocí standardních USB kabelů se mi zdá pohodlnější. Naopak bych vyzdvihl, že sluchátka mají standardní 3,5mm jack, takže už žádné další redukce nejsou potřeba.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Z FastPortu vede redukce na klasický jack

Na pravé straně ve spodní části se usídlila tři tlačítka. Horní je dvoupolohové a slouží jako spoušť fotoaparátu. Zbylá dvě tlačítka umožňují ovládat hlasitost reproduktoru a používají se také k aktivaci hlasového vytáčení a pro zobrazení podrobnějších údajů o stavu nabití baterie, zvoleném vyzváněcím profilu, volné paměti a podobně. Umístění těchto dvou tlačítek je trošičku nepraktické, protože pokud držíte telefon u ucha pravou rukou, prostě na ně nedosáhnete. Při držení levou rukou není situace o moc lepší a navíc pokud v autě používáte univerzální držák, pak se nezřídka stane, že mechanizmus držáku tlačí přímo na tato tlačítka a tím ovládá telefon proti vaší vůli. Na druhou stranu tato tlačítka také slouží k ovládání zoomu fotoaparátu a z tohoto úhlu pohledu jsou přesně tam, kde byste je čekali. Na horní a dolní straně nejsou žádné ovládací ani jiné prvky, snad jen otvor na dolní straně vedoucí k mikrofonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Boční tlačítka jsou vhodná pro ovládání fotoaparátu, jinak je to ale ústupek ergonomii

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Recenze, Ericsson, Sony Ericsson C902, Jin, Plastový proužek, Beatles, Příslušná položka, Automatický systém, Minulé tisíciletí, Son, Nevyužitý prostor, Barevná úprava, Klasický jack, Vysouvání, Automobilový závod, Poslední záložka, Eri, Vestavěná čtečka, Snadné vyhledávání, Střídmé používání, Vyzvánějící telefon