Sony Ericsson G502: král střední třídy

Po dlouhé době precizní mobil od SE! Nečekejte revoluci, změn je poskrovnu, zato to není žádné pozlátko ale skutečné užitečnosti.

Sony Ericsson je v poslední době populární (respektive nepopulární) uváděním velkého množství telefonů, které se od sebe odlišují pouze několika málo detaily. Na první pohled na tom model G502 není jinak. Po delším používání ale zjistíte, že se Sony Ericssonu povedlo vyrobit výborný telefon, který disponuje vhodně zvolenou nabídkou funkcí zabalenou do velmi líbivého kabátku. Aby toho nebylo málo, to vše je podpořeno velmi výhodnou cenou už od vstupu na náš trh.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nedávno jsme vám přinesli článek, ve kterém jsme vysvětlovali nový princip označování mobilních telefonů Sony Ericsson tak, jak jej prezentuje samotný výrobce. Písmeno G označuje Generation Web a po prvních uvedených model G700 a G900 jsme nabyli dojmu, že všechny modely této řady budou obsahovat operační systém Symbian UIQ3. Jako blesk z čistého nebe přišla v polovině dubna tisková zpráva o novém modelu řady G bez otevřeného operačního systému. Jedná se o tzv. hloupý telefon postavený na platformě A200. Neuběhly ani dva měsíce a G502 již je v prodeji. Nyní vám přinášíme jeho obsáhlou recenzi.

Hlavní výhody:

 • Rozumná nabídka funkcí
 • Výborný design
 • Kvalitní klávesnice
 • Podpora GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA
 • Rozsáhlý telefonní seznam
 • Množství drobností zpříjemňujících běžné používání telefonu
 • Výhodná cena

Hlavní nedostatky:

 • fotoaparátu by prospěl autofocus
 • nepohodlné zapínání telefonu
 • základní balení neobsahuje datový kabel a paměťovou kartu
 • absence přisvětlovací diody (kvůli funkci světlo, nikoliv skrz fotoaparát)

Sony Ericsson G502
Klepněte pro větší obrázekKlasický Sony Ericsson se širokou podporou datových přenosů a dvoumegapixelovým fotoaparátem bez autotofocusu, který se vyrábí v elegantním černém a hnědém provedení.rozměry a hmotnost: 102 × 46 × 14 mm, 84 g
displej: 2'', aktivní TFT, 240 × 320, 262 tisíc barev
sítě: GSM (900/1 800/1 900 MHz), 3G
data: GPRS tř. 10, EDGE tř. 10, UMTS, HSDPA
konekt.: USB, Bluetooth (A2DP)
paměť: 32 MB, paměťové karty Memory Stick Micro
baterie: 950 mAh
hudba: přehrávač hudby, rádio
fotoaparát: 2MPx (1 632 × 1 224), video
66 %
(184. místo z 886)
katalogpreviewinfo výrobce
cena: 3 940 Kč (koupit)

Hned na prvních tiskových fotografiích se mi telefon velmi líbil a tato náklonnost trvá i po tom, co mám v ruce skutečný telefon. Rozměry přístroje jsou 102 × 46 × 13,5 mm a hmotnost se zastavila na hodnotě 84 gramů. Telefon tedy patří mezi velmi malé a také hmotnost je více než příjemná. Na přední straně se nachází TFT displej s rozlišením 240 x 320 pixelů, který umí zobrazit až 262 000 barev. Jeho fyzické rozměry mohly být klidně vyšší, na druhou stranu je nyní displej velmi jemný, nabízí ostré barvy a s jeho čitelností nebudete mít problém ani na přímém slunci. Nad displejem se nachází nápis Sony Ericsson a také efektní reproduktor, který je tvořen čtveřicí kruhových otvorů. Na pohled to vypadá skutečně skvěle (a kvalita zvuku v ničem nezaostává za vzhledem). Celá horní část přední strany je překryta krycím sklíčkem, které zabraňuje, aby se k displeji dostaly jakékoliv nečistoty (majitelé modelu K800i ví, o čem mluvím). Zároveň je displej tímto sklíčkem velmi dobře chráněn, protože ale není sklíčko zapuštěné, doporučuji investici do ochranné fólie, jinak se vám může brzy poškrábat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klávesnice: efektní a ergonomická v jednom

Pod displejem se nachází klávesnice, která mě zaujala na tiskových fotografiích svým zvláštním tvarem. Blok funkčních kláves vypadal na fotografiích velmi netradičně, jednotlivá tlačítka byla jakoby zprohýbaná. K tomu řešení jsem přistupoval poněkud s obavami, protože u klávesnice Sony Ericsson v poslední době často preferoval vzhled před funkčností a na trh přicházely telefon s na pohled krásnými, ale v praxi hůře ovladatelnými klávesami. U modelu G502 se ale konstruktéři z chyb poučili a výsledkem je jedna z nejpohodlnějších klávesnic ze současných telefonů. Tlačítka jsou dostatečně veliká, mají jistý stisk a zdvih tak akorát. Ono prohnutí tlačítek je velmi výhodné pro hmatovou orientaci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Majitelé starších telefonů Sony Ericsson pravděpodobně budou pátrat po tlačítku se zakroucenou šipkou, protože je ale model G502 postavený na nové platformě A200, tak se s tímto tlačítkem již nesetkáváme. Naopak zde nechybí obligátní dvojice tlačítek s červeným a zeleným sluchátkem. Ačkoliv patřím mezi příznivce joysticků, tak mě na modelu G502 potěšilo, že se výrobce rozhodl použít klasickou čtyřsměrovou klávesu s potvrzujícím středem. Toto řešení je konstrukčně jednodušší a tedy méně náchylné na poruchy, na joysticky se v minulosti často snášela kritika za jejich nižší spolehlivost. Přední straně dominuje černá barva, která je uprostřed telefonu přerušena stříbrným proužkem s funkčními klávesami. Kolem potvrzovacího středu je navíc pěkné červené lemování, které při nabíjení telefonu efektně svítí, ale neruší nijak práci s telefonem.

Jednu výtku bych ale ke klávesnici přece jen měl, a to konkrétně k zapínacímu tlačítku. Ne že by se mačkalo zle, ale trochu nepochopitelný je pro mě způsob zapínaní telefonu. Tlačítko je totiž nutné držet přibližně dvě až tři vteřiny, jinak se telefon nezapne. Pokud jej stisknete na kratší dobu, nebo jej naopak držíte déle, telefon nic neudělá. Když jsem přístroj startoval poprvé, povedlo se mi to až na pátý pokus.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Recenze, Ericsson, Sony Ericsson G502, Moby, Nový princip, Str, Skutečný telefon, Pořízený mobil, Pohodlné prohlížení, Výborný telefon, Eri, Celý bok, Celá obrazovka, Son, Interní zdroj, Občasné využití, Známé logo, Král