Sony Ericsson G700: dobře maskovaný UIQ

Otestovali jsme Sony Ericsson G700. Klame tělem, vypadá jako obyčejný telefon, ale jeho možnosti jsou daleko větší.

Před Vánoci minulého roku jsem si na chvíli zamiloval Sony Ericsson W960i. Chytrý telefon v elegantním balení, navíc s podporou hudby. Tehdy jsem v recenzi vyčítal především nedoladěné ovládání a některé chybějící funkce operačního systému. Držím v rukou nový Sony Ericsson G700 a stejně jako v předchozí recenzi se táži: ve kterých směrech se značka poučila z vlastních chyb?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klíčové vlastnosti:

 • příjemné rozměry i hmotnost
 • takřka ideální ovládání, stylus není potřeba
 • operační systém Symbian 9.1 UIQ 3.0
 • vylepšené rozhraní hlavní obrazovky
 • podpora UMTS
 • 3,2 Mpix fotoaparát

Hlavní nedostatky:

 • stará hardwarová platforma – chybí EDGE a HSDPA
 • stará softwarová platforma – pouze drobná vylepšení OS
 • absence Wi-Fi
 • fotoaparát s pevným ohniskem
 • chybí vyzváněcí profily

Sony Ericsson G700
Klepněte pro větší obrázekKomunkátor s dotykovým displejem a operačním systémem Symbian UIQ. S daty si příliš nerozumí, chybí mu EDGE, HSDPA i Wi-Fi, zvládne jen GPRS a UMTS. Má třímegapixelový fotoaparát bez autofocusu.rozměry a hmotnost: 106 × 49 × 13 mm, 99 g
displej: 2,4'', aktivní TFT, 240 × 320, 262 tisíc barev
sítě: GSM (900/1 800/1 900 MHz), 3G
data: GPRS, UMTS
konekt.: USB, Bluetooth (A2DP)
paměť: 160 MB, paměťové karty Memory Stick Micro
baterie: Li-Ion 950 mAh, procesor: 160 MHz
operační systém: Symbian 9.1 UIQ 3.0
hudba: přehrávač hudby, rádio
fotoaparát: 3MPx (2 048 × 1 536), video, diodový blesk
68 %
(154. místo z 901)
katalogpreviewinfo výrobce
cena: 7 190 Kč (koupit)

Při prvním pohledu by málokdo tipoval, že drží v rukou chytrý telefon na platformě UIQ. A to ze dvou důvodů: poměr mezi klávesnicí a displejem se neliší od běžných mobilů. A zejména pak, pod displejem se nachází plejáda všech běžných tlačítek, dokonce nechybí u Sony Ericssonu dnes již archaická vracečka. Výrobci se navíc ve srovnání s předchozími modely této platformy podařilo uzmout několik veledůležitých milimetrů z každé strany a hmotnost klesla pod hranici sta gramů. Stále nevěříte, že se uvnitř schovává Symbian UIQ?

Vše důležité máte po ruce

V internetových obchodech najdete Sony Ericsson G700 v provedení Silk bronze a tuto barvu prezentuje výrobce na svých stránkách jako jedinou dostupnou. Námi testovaný model byl však vyveden v kombinaci hnědé barvy s béžovým pruhem táhnoucím se po stranách přístroje. Tato barevná varianta byla výrobcem prezentována při uvedení, oficiálního prodeje se však zřejmě nedočká.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zřejmě jediná barevná varianta, která se dostane do prodeje

Předchozí komunikátory na platformě UIQ spoléhaly především na dotekové pero vyžadující obě volné ruce. Otočný ovladač nemohl ani zdaleka postačit pro všechny úkony. Ještě mám v živé paměti model W960i, u kterého se bez ovládacího pera neobešla ani jedna sekunda. V případě G700 jsem ve zcela jiném světě. Směrový ovladač s potvrzením doprovázející dvě soft-tlačítka dokázal ovládací pero i dotekový displej takřka stoprocentně zastoupit. Na přítomnost ovládacího pera a dotekového displeje jsem po pár dnech málem zapomněl.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Směrový kříž s potvrzovacím středem z velké části nahradil dotykové pero

Vezměme rozhraní operačního systému Symbian UIQ, úvodní obrazovku, hlavní nabídku a veškeré podnabídky. Bez ovládacího pera se nedostanete pouze na volby horní stavové lišty, tedy do menu vyvolaného šipkou v pravém horním rohu a na další zde se objevující ikonky. Důležitý správce běžících aplikací lze vždy vyvolat pod nabídkou levého soft-tlačítka. Samozřejmě jiná situace nastává v případě doinstalovaných aplikací, které v hojné míře počítají s dotekovým displejem. Nicméně v rámci běžných funkcí telefonu se bez pera obejdete. V tomto směru G700 překonává o několik mobilních délek i Windows Mobile.

Plný počet bodů nemohu přidělit dílenskému zpracování. Zadní plastová skořepina zakrývající baterii se uprostřed prohýbá, přičemž si občas povrzává do noty. W960i byl ze zcela jiného těsta.

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Recenze, Smartphony, Ericsson, Sony Ericsson G700, Sony Ericsson W960i, Son, Nepřijatý hovor, Chybějící funkce, Mask, Eri, Předchozí komunikátor, Sekunda


Určitě si přečtěte

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa | 40

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 196