Sony Ericsson Gameboard: pro požitek ze hry (recenze)

Patříte-li mezi příznivce her a hledáte zařízení, které by mohlo nahradit herní konzolu, neměl by uniknout vaší pozornosti speciální herní adaptér Sony Ericsson Gameboard EGB-10. Stačí obyčejný mobil a můžete hrát.
Sony Ericsson Gameboard: pro požitek ze hry (recenze)

Vývoj herních doplňků

V oblasti mobilní zábavy byla dosud jediným průkopníkem Nokia. Ještě v době, kdy mobilní Java byla pouze hudbou budoucnosti a v mobilech bylo možné hrát jen vestavěné hry, se už prodávaly joysticky, s nimiž se třeba Had nebo Tenis hrál přece jen pohodlněji. Pak přišel nápad se speciálními „herními“ výměnnými kryty. Nejnovějším pokusem jsou speciální herní mobily, ke kterým patří kromě novinky Nokie N-Gage zčásti také model 3300. Poslední slovo ale zatím řekl Sony Ericsson se svým Gameboardem, neboli v doslovném překladu "herní deskou".

Myšlenka Gameboardu je jednoduchá a účinná - aby mohl mobil poskytnout plnohodnotný dojem z hraní hry, není zcela nezbytné, aby tomu byl podřízen i celkový design přístroje. Sony Ericsson vymyslel chytré a neotřelé řešení – k mobilu Z600 a chystanému modelu T630 stačí připojit herní desku, která nabídne všechny možnosti herních konzol. V dalším textu budeme popisovat možnosti herního adaptéru v případě propojení s mobilem Sony Ericsson Z600.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Je to macek

Gameboard není žádný střízlík, svými 93 gramy téměř zdvojnásobuje hmotnost samostatného telefonu a ani rozměry 145 x 55 milimetrů nejsou zanedbatelné; plocha však poskytuje dostatečný prostor pro ovládací prvky. Herní deska není vybavena vlastním napájením, takže se přiživuje na energii z mobilu. Pro připojení k telefonu slouží jednak dva páry pružných bočních vidlic, do nichž se mobil nasune, a jednak adaptér, který se připojuje k celé sadě konektorů v dolní části mobilu. Ve vidlicích drží mobil docela pevně a pokud s ním nebudete při hraní zuřivě mávat, určitě z nich nevypadne.

Výrobce počítal také s možností několikahodinového hraní, které by mohlo mobil zcela vybít, a přidal Gameboardu stejné konektory, jaké najdete na telefonu. K telefonu připojenému na Gameboard tedy můžete klidně současně připojit nabíječku nebo handsfree.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Standardní tlačítka

Jakmile herní adaptér připojíte k telefonu, můžete jej okamžitě používat bez dalšího nastavování spolu s obvyklými ovládacími tlačítky na telefonu. Herní deska má dvě hlavní skupiny ovládacích tlačítek, které jsou stejné jako u jiných herních konzol. V levé polovině zařízení je umístěno kruhové tlačítko, které slouží k ovládání pohybu až do osmi různých stran. Jeho ergonomie je tak akorát – má sice vyšší zdvih, palec do něj ovšem dobře zapadne a s dalším ovládáním nejsou problémy. Při prvním připojení může být trochu tuhé a je třeba jej chvíli silněji „promačkat“, aby bylo citlivější na dotyk. V případě testovaného vzorku bylo tužší ovládání pouze pro jeden z osmi směrů, ale po dvouhodinovém hraní už byla všechna tlačítka stejně citlivá.

V pravé polovině herní desky najdete čtyři dobře ovladatelná funkční tlačítka, která mají jiný význam v pohotovostním režimu, v menu konkrétních her a při jejich samotném hraní. V pohotovostním režimu slouží žluté tlačítko označené písmenem "A" k vyvolání seznamu příchozích a odchozích hovorů – nahrazuje tedy levé funkční tlačítko, modré s písmenem "B" vyvolává zkrácené menu a nahrazuje tedy pravé funkční tlačítko, dolní zelené „céčko“ poslouží stejně jako korekční klávesa, s jejíž pomocí se vracíte o krok zpět v nabídce telefonu, a konečně červeným „déčkem“ se dostanete do nabídky mobilu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V režimu nabídky her můžete použít tlačítko A k potvrzení volby, B nahrazuje volbu „další“ na pravé funkční klávese mobilu, C slouží pro návrat o krok zpět a D můžete stisknout místo levého funkčního tlačítka na mobilu. Při samotném hraní her budete samozřejmě nejvíce potřebovat kolečko pro ovládání pohybu a červené tlačítko D, kterým se většinou střílí. Každá hra používá ale jiné ovládací prvky, takže funkční tlačítka mohou mít v různých hrách různé funkce.

Nastavte si vše podle sebe!

Výše popsané rozložení funkcí jednotlivých kláves Gameboardu samozřejmě nemusí každému vyhovovat, proto si můžete vše přizpůsobit vlastním představám. V menu Připojitelnost – Příslušenství – Game Controller lze zvolit další možnosti nastavení. Sony Ericsson připravil celkem čtyři možné klávesové profily a každému můžete přiřadit jiný význam jednotlivých kláves. Profily můžete samozřejmě přejmenovat.

Nechybí užitečná možnost volby, zda posledně nastavený profil bude znovu aktivován po dalším připojení Gameboardu nebo si jej budete moci zvolit vždy po jeho novém připojení k mobilu. Nastavení všech profilů je možné hromadně vymazat. Pro jednotlivé profily je k dispozici také Test menu, v němž můžete rychle ověřit funkce jednotlivých tlačítek.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 

Bude se líbit?

Gameboard je určitě zajímavým řešením pro všechny fanoušky mobilních her. Můžete jej plnohodnotně využívat u všech her v prostředí Mophunu i Javy, v každé hře ale může být jiný způsob ovládání, které musíte nejprve sami zjistit, protože v nápovědě ke hře jej pravděpodobně nenajdete. Přístroj je dobře vyladěný a během testování mě nenapadlo nic stěžejního, co bych na herní desce postrádal. Moje připomínky, v nichž bych možná více ocenil o něco menší rozměry, hmotnost a trošku jiný design, jsou pouze subjektivní. Vzhledem ke značkovému původu a možnostem je cena Gameboardu odpovídající.

Herní adaptér Sony Ericsson Gameboard EGB-10

Zdroj: GSMobil
Telefon: 283 933 558
Web: www.gsmobil.com
Cena: 1 058 Kč

Diskuze (12) Další článek: Další legrácka na webu Oskara

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Herní mobily, Hry, Nokia N-Gage, Sony Ericsson Z600, Žluté tlačítko, Eri, Son, Pro +, Game, Neotřelé řešeníSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
EA poprvé odhalí pokračování arkády Skate v červenci včetně prvních záběrů ze hry
Michal Maliarov
Skate 4SpekulaceSportovní
Mějte aktualizace Apple Watch pod kontrolou. Automatické updaty nemusí být vždy žádoucí

Mějte aktualizace Apple Watch pod kontrolou. Automatické updaty nemusí být vždy žádoucí

** Aktualizace iPHonů jsou dnes samozřejmostí ** Myslete však i na updaty hodinek Apple Watch ** U starších modelů je třeba vhodnost aktualizace zvážit

Martin Miksa
NávodyApple Watch
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Dobrodružný Sonic Frontiers v nových záběrech ze hry ukazuje verzi pro Switch

Dobrodružný Sonic Frontiers v nových záběrech ze hry ukazuje verzi pro Switch

Hra vyjde kromě velkých platforem i na přenosné konzoli Nintenda.

Michal Maliarov
Sonic FrontiersSonicVideo
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída
Programování elektroniky: Vyrobíme Wi-Fi hodiny do pokojíku každého geeka

Programování elektroniky: Vyrobíme Wi-Fi hodiny do pokojíku každého geeka

** Máte u postele budík? Vyhoďte ho! ** Dnes si totiž postavíme vlastní Wi-Fi hodiny ** Díky RGB prstenci budou plné barev a díky NTP ďábelsky přesné

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku