Sony Ericsson HBH-65: malinké bluetooth sluchátko (recenze)

Otestovali jsme jedno z posledních bluetooth sluchátek od Sony Ericssonu. Je to velmi povedený kousek, který dokáže nabídnout značný uživatelský komfort. Prohlédněme si jej trochu podrobněji.
Sony Ericsson HBH-65: malinké bluetooth sluchátko (recenze)

Původní Ericsson byl prvním výrobcem, který na trh uvedl mobilní telefon s podporou technologie bluetooth. Byl to na tehdejší dobu perfektně vybavený model Ericsson R520m. Netrvalo dlouho a na svět přišlo první sluchátko s podporou této technologie. Od té doby Sony Ericsson vyrobil spoustu zajímavých sluchátek, jedním z posledních je model HBH-65.

Elegantní prcek

Bezdrátové sluchátko je velmi malé a hlavně lehké. Rozměry jsou přibližně 69 × 20 × 12 mm a hmotnost příjemných 32 gramů. Proto není problém mít sluchátko na uchu i delší dobu, aniž byste cítili únavu svého sluchového orgánu.

  
Sluchátko je opravdu drobné, na snímku srovnání s korunou a modelem R520m téhož výrobce

Tělo přístroje je podlouhlé, v kombinaci barev tmavě modré a stříbrné. Přední stranu zdobí logo Sony Ericsson, vedle něj se nachází tlačítko pro zapnutí a vypnutí sluchátka, párování, příjem hovoru a aktivaci hlasového vytáčení nebo ovládání. Okolo ovládacího tlačítka je tenký kroužek se stavovou diodou, která indikuje zapnutí přístroje, stav baterie a průběh párování. Na špičce sluchátka je otvor mikrofonu.

Na horizontálních bocích najdete pouze tlačítka pro ovládání hlasitosti, kterými lze případně zjistit stav nabití baterie. Tlačítka mohla být lépe vyřešena, pro jejich stisknutí je potřeba vyvinout větší sílu a se sluchátkem na uchu musíte nepříjemně hýbat.

  
Sluchátko ve srovnání s klíčemi, kartou a modelem T610

Na zadní straně je kromě sluchátka, které perfektně padne do ucha, také spona pro nasazení za ucho. Ta je z části vyrobena z kvalitního plastu, stejně jako celé sluchátko, z části pak z gumy velmi příjemné na dotek. Posledním prvkem je zdířka pro připojení nabíječky, která je na vertikálním boku sluchátka. Vzhledem k tomu, že Sony Ericsson používá stále stejné nabíječky již od dob samostatného Ericssonu, můžete použít libovolnou nabíječku k telefonům Ericsson nebo Sony Ericsson.

Pro praváky i pro leváky

Headset HBH-65 můžete používat jak na levém, tak i na pravém uchu. Stačí jen sundat sponu z malého plastového držáčku, otočit ji a nasadit zpět. Spona má na jednom konci malé očko vyplněné gumovým kroužkem, který lze nasadit na malý plastový výstupek na sluchátku. Zpočátku jsem tomuto systému moc nevěřil, ale po několika dnech se ukázalo, že je dobře vyřešený a vypadá to, že ani po delším používání by se neměly součástky „ochodit“ a spona vypadávat.

Nezapomeňte na to, že pokud si sluchátko přehodíte na druhé ucho, přehodí se vám i tlačítka pro ovládání hlasitosti. Pokud je sluchátko na pravém uchu, je plus nahoře a mínus dole, po nasazení na levé ucho je to samozřejmě obráceně.

  
Detailní záběry na sponu, kterou můžete přehodit pro používání na druhém uchu

Párujeme s telefonem

Bezdrátové sluchátko HBH-65 používám se Sony Ericssonem T610 i Ericssonem R520m a s oběma zatím komunikuje bez problémů. Spárování probíhá velmi jednoduše. Stisknutím hlavního tlačítka na sluchátku po dobu deseti sekund se aktivuje párovací režim. Ten se pozná podle toho, že dioda bliká střídavě zeleně a červeně. Na telefonu necháte vyhledat nové zařízení, a když vás telefon požádá o zadání párovacího klíče, zadáte tovární nastavení, což jsou čtyři nuly. Po přidání headsetu do seznamu spárovaných zařízení v telefonu přestane dioda střídavě blikat na znamení, že je spárováno.

Ještě musím upozornit na jednu věc. Při párování musí být telefon ve viditelném módu, jinak by se s ním sluchátko nedokázalo spojit. Teprve po spárování lze telefon přepnout do neviditelného módu, který tolik neubírá z kapacity baterie.

Sluchátko mám spárováno s oběma telefony najednou a při komunikaci zatím nenastal žádný problém. Také se mi ještě nestalo, že bych měl příchozí hovor na obou telefonech zároveň, takže nevím, jak se v takové situaci headset zachová. Předpokládám, že pokud bude komunikovat s jedním telefonem a druhý bude vyzvánět, nebude si toho druhého všímat.

 
Spárování proběhlo bez problémů

Jak volat a přijímat hovory

S headsetem můžete volat několika způsoby. Buď hovor vytočíte ručně ze seznamu v telefonu, nebo pomocí hlasového vytáčení. První způsob je jednoduchý. Zvolíte číslo, na které chcete volat, a začnete vytáčet. Telefon okamžitě pošle hovor do headsetu. Pokud se tak nestane, stačí zmáčknout hlavní tlačítko na sluchátku, a to se samo spojí s telefonem a převezme hovor.

Pro hlasové vytáčení stačí zmáčknout hlavní tlačítko sluchátka, a to začne jemně pípat. Dává vám tak čas na vyslovení příkazu. Stačí říct cokoli a sluchátko ihned aktivuje hlasové vytáčení a ovládání na telefonu. Po dalším pípnutí jiného tónu stačí říct hlasový příkaz. Takto můžete vytáčet telefonní čísla, měnit profily a aktivovat některé funkce. Ke všem samozřejmě musíte mít přiřazený hlasový příkaz.

Hovor lze přijmout pomocí hlavního tlačítka, nebo nahraného příkazu pro přijetí hovoru, a odmítnout pomocí hlasového povelu pro odmítnutí hovoru.

Jak dlouho vydrží

Výrobce vložil do sluchátka baterii typu Li-Ion a udává u ní tyto hodnoty: pohotovostní doba až 70 hodin, doba hovoru až 8 hodin. Sluchátko používám zatím krátce na to, abych tyto hodnoty dokázal objektivně posoudit. Nicméně ani po několika velmi dlouhých hovorech v jednom dni se mi ho nepovedlo úplně vybít.

 
K sluchátku se dodává elegantní pouzdro

Zde se dostávám k jednomu malému záporu, a tím je zjištění stavu baterie. Ten zjistíte stisknutím obou tlačítek pro ovládání hlasitosti najednou, když je sluchátko zapnuté. Potom zabliká dioda jednou, dvakrát nebo třikrát, přičemž trojí zablikání značí plně nabitou baterii, dvě zablikání průměr a jedno téměř vybitý akumulátor. Tento způsob se mi nezdá moc šťastný a hlavně nepřesný. Dovedu si představit, že by sluchátko mělo malý informační displej, na kterém by se zobrazoval stav baterie, případně hodiny, intenzita signálu a jméno volajícího. Ale to bych už toho chtěl asi moc.

Vidí daleko

Výrobce ve specifikaci uvádí dosah bluetooth pět metrů v místnosti a až deset metrů na volném prostranství. Změřil jsem tedy v praxi dosah sluchátka jak se Sony Ericssonem T610, tak i s Ericssonem R520m. U obou byl dosah srovnatelný, hovor vypadl ve stejném místě. V budově byl dosah až jedenáct metrů, na volném prostranství dokonce až patnáct metrů. S přibývajícími metry se kvalita zhoršuje, pak hovor vypadne.

Bezproblémové pohodlí

Bezdrátový headset Sony Ericsson HBH-65 je užitečné zařízení v malém a elegantním obalu, které s telefony z domácí stáje komunikuje bez jakýchkoli problémů. Za cenu okolo 3 800 korun nabídne svému majiteli pohodlí nejen při řízení automobilu. Ke sluchátku vám navíc výrobce přidá vkusné kožené pouzdro na pásek. Cena je sice trochu vyšší, ale platíte za originalitu i kvalitu.

Diskuze (72) Další článek: Proč nefunguje české SymbianForum?

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Bluetooth, Ericsson, Příslušenství, Son, Eri, Bluetoot, BLU, Blue, Mali, První sluchátko, Celé sluchátko, Bluetooth sluchátko, Elegantní pouzdro, První způsob, Sluchátko, Detailní záběr, SluchStudie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

** Chytré hodinky se prakticky každý rok naučí měřit něco nového ** Letos by se mělo jednat o neinvazivní měření krevního cukru ** Měření teploty kůže by se mělo dostat i na další chytré hodinky

Martin Chroust
Měření glykémieMěřeníChytré hodinky
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

** Galaxy Tab S8 Ultra je největší tablet od Samsungu ** Je to také největší tablet, který jsme v redakci kdy měli ** Co vše umí tato multimediální bestie od Samsungu?

Martin Chroust
TabletyRecenze
Tohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

Tohle superodolné monstrum vás dostane vylepšenou termovizí, nočním viděním a laserovým ukazovátkem

** Odolné smartphony s logem AGM vždy něčím překvapí ** Nový Glory G1S dostal do výbavy zatím nejlepší mobilní termovizi ** Za zmínku stojí špičková odolnost i integrovaný laser

Martin Chroust
TermokameraZvýšená odolnostSnapdragon
Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS