Sony Ericsson HBH-65: malinké bluetooth sluchátko (recenze)

Otestovali jsme jedno z posledních bluetooth sluchátek od Sony Ericssonu. Je to velmi povedený kousek, který dokáže nabídnout značný uživatelský komfort. Prohlédněme si jej trochu podrobněji.
Sony Ericsson HBH-65: malinké bluetooth sluchátko (recenze)

Původní Ericsson byl prvním výrobcem, který na trh uvedl mobilní telefon s podporou technologie bluetooth. Byl to na tehdejší dobu perfektně vybavený model Ericsson R520m. Netrvalo dlouho a na svět přišlo první sluchátko s podporou této technologie. Od té doby Sony Ericsson vyrobil spoustu zajímavých sluchátek, jedním z posledních je model HBH-65.

Elegantní prcek

Bezdrátové sluchátko je velmi malé a hlavně lehké. Rozměry jsou přibližně 69 × 20 × 12 mm a hmotnost příjemných 32 gramů. Proto není problém mít sluchátko na uchu i delší dobu, aniž byste cítili únavu svého sluchového orgánu.

  
Sluchátko je opravdu drobné, na snímku srovnání s korunou a modelem R520m téhož výrobce

Tělo přístroje je podlouhlé, v kombinaci barev tmavě modré a stříbrné. Přední stranu zdobí logo Sony Ericsson, vedle něj se nachází tlačítko pro zapnutí a vypnutí sluchátka, párování, příjem hovoru a aktivaci hlasového vytáčení nebo ovládání. Okolo ovládacího tlačítka je tenký kroužek se stavovou diodou, která indikuje zapnutí přístroje, stav baterie a průběh párování. Na špičce sluchátka je otvor mikrofonu.

Na horizontálních bocích najdete pouze tlačítka pro ovládání hlasitosti, kterými lze případně zjistit stav nabití baterie. Tlačítka mohla být lépe vyřešena, pro jejich stisknutí je potřeba vyvinout větší sílu a se sluchátkem na uchu musíte nepříjemně hýbat.

  
Sluchátko ve srovnání s klíčemi, kartou a modelem T610

Na zadní straně je kromě sluchátka, které perfektně padne do ucha, také spona pro nasazení za ucho. Ta je z části vyrobena z kvalitního plastu, stejně jako celé sluchátko, z části pak z gumy velmi příjemné na dotek. Posledním prvkem je zdířka pro připojení nabíječky, která je na vertikálním boku sluchátka. Vzhledem k tomu, že Sony Ericsson používá stále stejné nabíječky již od dob samostatného Ericssonu, můžete použít libovolnou nabíječku k telefonům Ericsson nebo Sony Ericsson.

Pro praváky i pro leváky

Headset HBH-65 můžete používat jak na levém, tak i na pravém uchu. Stačí jen sundat sponu z malého plastového držáčku, otočit ji a nasadit zpět. Spona má na jednom konci malé očko vyplněné gumovým kroužkem, který lze nasadit na malý plastový výstupek na sluchátku. Zpočátku jsem tomuto systému moc nevěřil, ale po několika dnech se ukázalo, že je dobře vyřešený a vypadá to, že ani po delším používání by se neměly součástky „ochodit“ a spona vypadávat.

Nezapomeňte na to, že pokud si sluchátko přehodíte na druhé ucho, přehodí se vám i tlačítka pro ovládání hlasitosti. Pokud je sluchátko na pravém uchu, je plus nahoře a mínus dole, po nasazení na levé ucho je to samozřejmě obráceně.

  
Detailní záběry na sponu, kterou můžete přehodit pro používání na druhém uchu

Párujeme s telefonem

Bezdrátové sluchátko HBH-65 používám se Sony Ericssonem T610 i Ericssonem R520m a s oběma zatím komunikuje bez problémů. Spárování probíhá velmi jednoduše. Stisknutím hlavního tlačítka na sluchátku po dobu deseti sekund se aktivuje párovací režim. Ten se pozná podle toho, že dioda bliká střídavě zeleně a červeně. Na telefonu necháte vyhledat nové zařízení, a když vás telefon požádá o zadání párovacího klíče, zadáte tovární nastavení, což jsou čtyři nuly. Po přidání headsetu do seznamu spárovaných zařízení v telefonu přestane dioda střídavě blikat na znamení, že je spárováno.

Ještě musím upozornit na jednu věc. Při párování musí být telefon ve viditelném módu, jinak by se s ním sluchátko nedokázalo spojit. Teprve po spárování lze telefon přepnout do neviditelného módu, který tolik neubírá z kapacity baterie.

Sluchátko mám spárováno s oběma telefony najednou a při komunikaci zatím nenastal žádný problém. Také se mi ještě nestalo, že bych měl příchozí hovor na obou telefonech zároveň, takže nevím, jak se v takové situaci headset zachová. Předpokládám, že pokud bude komunikovat s jedním telefonem a druhý bude vyzvánět, nebude si toho druhého všímat.

 
Spárování proběhlo bez problémů

Jak volat a přijímat hovory

S headsetem můžete volat několika způsoby. Buď hovor vytočíte ručně ze seznamu v telefonu, nebo pomocí hlasového vytáčení. První způsob je jednoduchý. Zvolíte číslo, na které chcete volat, a začnete vytáčet. Telefon okamžitě pošle hovor do headsetu. Pokud se tak nestane, stačí zmáčknout hlavní tlačítko na sluchátku, a to se samo spojí s telefonem a převezme hovor.

Pro hlasové vytáčení stačí zmáčknout hlavní tlačítko sluchátka, a to začne jemně pípat. Dává vám tak čas na vyslovení příkazu. Stačí říct cokoli a sluchátko ihned aktivuje hlasové vytáčení a ovládání na telefonu. Po dalším pípnutí jiného tónu stačí říct hlasový příkaz. Takto můžete vytáčet telefonní čísla, měnit profily a aktivovat některé funkce. Ke všem samozřejmě musíte mít přiřazený hlasový příkaz.

Hovor lze přijmout pomocí hlavního tlačítka, nebo nahraného příkazu pro přijetí hovoru, a odmítnout pomocí hlasového povelu pro odmítnutí hovoru.

Jak dlouho vydrží

Výrobce vložil do sluchátka baterii typu Li-Ion a udává u ní tyto hodnoty: pohotovostní doba až 70 hodin, doba hovoru až 8 hodin. Sluchátko používám zatím krátce na to, abych tyto hodnoty dokázal objektivně posoudit. Nicméně ani po několika velmi dlouhých hovorech v jednom dni se mi ho nepovedlo úplně vybít.

 
K sluchátku se dodává elegantní pouzdro

Zde se dostávám k jednomu malému záporu, a tím je zjištění stavu baterie. Ten zjistíte stisknutím obou tlačítek pro ovládání hlasitosti najednou, když je sluchátko zapnuté. Potom zabliká dioda jednou, dvakrát nebo třikrát, přičemž trojí zablikání značí plně nabitou baterii, dvě zablikání průměr a jedno téměř vybitý akumulátor. Tento způsob se mi nezdá moc šťastný a hlavně nepřesný. Dovedu si představit, že by sluchátko mělo malý informační displej, na kterém by se zobrazoval stav baterie, případně hodiny, intenzita signálu a jméno volajícího. Ale to bych už toho chtěl asi moc.

Vidí daleko

Výrobce ve specifikaci uvádí dosah bluetooth pět metrů v místnosti a až deset metrů na volném prostranství. Změřil jsem tedy v praxi dosah sluchátka jak se Sony Ericssonem T610, tak i s Ericssonem R520m. U obou byl dosah srovnatelný, hovor vypadl ve stejném místě. V budově byl dosah až jedenáct metrů, na volném prostranství dokonce až patnáct metrů. S přibývajícími metry se kvalita zhoršuje, pak hovor vypadne.

Bezproblémové pohodlí

Bezdrátový headset Sony Ericsson HBH-65 je užitečné zařízení v malém a elegantním obalu, které s telefony z domácí stáje komunikuje bez jakýchkoli problémů. Za cenu okolo 3 800 korun nabídne svému majiteli pohodlí nejen při řízení automobilu. Ke sluchátku vám navíc výrobce přidá vkusné kožené pouzdro na pásek. Cena je sice trochu vyšší, ale platíte za originalitu i kvalitu.

Diskuze (72) Další článek: Proč nefunguje české SymbianForum?

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Bluetooth, Příslušenství, Son, BLU, Elegantní pouzdro, První sluchátko, Bluetooth sluchátko, První způsob, Detailní záběr, Celé sluchátko, Eri, Sluchátko, Bluetoot, Sluch, Mali


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

** Xiaomi dostává 5G konektivitu do telefonu pod 8 000 Kč ** Líbit se bude i skvělý poměr cena/výbava a dlouhá výdrž ** Benefitem je 120Hz displej s funkcí Adaptive Sync

Martin Miksa | 15