Sony Ericsson HPR-20: rádio a handsfree v jednom (zkušenosti)

Handsfree s FM přijímačem HPR-20 je elegantní kombinace rádia a handsfree v jednom zařízení. Před nedávnem jsem si ho pořídil a své zkušenosti bych rád nabídl ostatním čtenářům.
Sony Ericsson HPR-20: rádio a handsfree v jednom (zkušenosti)

Handsfree sada je kompatibilní se všemi novými telefony Sony Ericsson a se staršími Ericssony 3V platformy. Protože Sony Ericsson ve svých modelech nenabízí integrované rádio, má toto příslušenství opravdu své opodstatnění. Není to moje první handsfree s rádiem, již dříve jsem používal starší produkt z dílny Ericssonu, a proto nyní mohu docela dobře zhodnotit novější variantu.

Rádio přímo do ucha

Klepněte pro větší obrázekHandsfree se od staršího modelu liší zejména svou koncepcí. Dříve se celý modul i s rádiem připojoval na spodní konektor mobilu. Celý komplet se tím nepříjemně zvětšil a bylo problematické nosit telefon třeba v těsnější kapse u kalhot. Nyní se ale na systémový konektor telefonu připojuje jen malá krabička, od které vede kabel k samotnému rádiu.

Rádio má na čelní straně modře podsvícený displej a zelenou kapku s logem výrobce. Displej zobrazuje informace o právě naladěné frekvenci, předvolbě, indikaci zapnutí basů, sterea a zvolené hlasitosti. Na zadní straně má rádio velkou sponu pro připnutí na oděv. Na bocích, kde je použit průhledný modrý plast, jsou umístěny dva ovládací prvky: jezdec pro ladění stanic a klasické tlačítko pro zapnutí/vypnutí a volbu módu. Ve tmě, pokud je zapnuté podsvícení displeje, svítí modře i celé boky. Od rádia vede kabel se sluchátky a mikrofonem s přijímacím tlačítkem. Délka jednotlivých kabelů ke sluchátkům je rozdílná pro pohodlnější vedení „za krkem“.

Dílenské zpracování celého kompletu je na vysoké úrovni, použité plasty všude dobře sedí a jsou příjemné na omak. Design je mnohem modernější a ergonomie i umístění ovládacích prvků je rovněž lepší než u staršího modelu. Díky nové koncepci rádia můžete mít telefon schovaný v kapse a pro přeladění, úpravy hlasitosti nebo jiné úkony ho nemusíte vůbec vytahovat. Stačí pouze nahmatat rádio, které je veliké podobně jako dálkové ovládání na kabelu u různých hudebních přehrávačů. Manipulace je skutečně pohodlná a jistě ji oceníte.

Ladíme a posloucháme

Po připojení k telefonu se automaticky aktivuje profil Přenosné HF a zapne se rádio, které nabízí tři možnosti v menu. Preset slouží pro rychlé přeskakování mezi uloženými stanicemi v předvolbách, kterých je celkem devět. V Tuningu probíhá manuální ladění stanic, a to jak po jednotlivých krocích pásma FM, tak i automatickým vyhledáváním nejsilnějších frekvencí. Třetí nabídka Bass slouží pro zapnutí a vypnutí basového efektu. Rádio je stereofonní.

Příjem rádia je v městské zástavbě na vysoké úrovni, ani vyhledávání stanic není žádný problém, mimo město je to už ovšem horší. Reprodukce hudby mě mile překvapila. Ze staršího modelu jsem byl zvyklý na nevýrazný zvuk bez basů. Nový model i bez použití funkce pro jejich zvýraznění podává věrnou reprodukci jak výšek, tak basů. To by jistě nebylo možné bez použití kvalitních sluchátek, na kterých zřejmě zapracovala japonská polovina výrobce a výsledek je přinejmenším srovnatelný s klasickými peckami používanými u různých přehrávačů. Maximální hlasitost rádia už moje ucho nezvládá.

Pokud vám někdo volá, rádio se samo automaticky ztiší, přehraje se zvuková nahrávka jména (pokud ji máte uloženou) a poté můžete hovor přijmout ať už hlasem, nebo k tomu určeným tlačítkem na mikrofonu, který se houpe u levého sluchátka. Hovor je dostatečně kvalitní, ale s přebytkem basů. Nicméně reprodukce do obou uší je luxusní záležitost, na kterou si velmi rychle zvyknete. Hovor opět pokládáte tlačítkem na mikrofonu, kterým také vyvoláváte volbu pro hlasové vytáčení.

Celé rádio, pokud ho právě neposloucháte, můžete nosit v pouzdře, které k rádiu dostanete. Má podobu malé klíčenky na zip s logem výrobce a je ho možné pověsit i na krk. Rádio nepoužívá nic z mobilu, tedy kromě baterie, na které „cizopasí“. Na displeji mobilu neuvidíte naladěnou frekvenci a ani rádio nemůžete pomocí tlačítek mobilu nijak ovládat. To sice může někomu vadit, ale přesto musím říct, že zvolené řešení je velmi pohodlné.

Abychom jen nechválili

A co se mi nelíbí? Hlavně spousta kabelů – jeden od telefonu k rádiu, jeden od rádia k mikrofonu a dva ke sluchátkům. Dále vás může trochu odradit cena, která se pohybuje kolem 1 200 korun. Spotřeba energie z baterie mobilu je téměř nepostřehnutelná a vůbec nemusíte mít strach, že se po celodenním poslouchání ocitnete náhle bez energie. Já osobně jsem s rádiem velmi spokojen, dostal jsem více, než jsem očekával.

Diskuze (20) Další článek: Čtenářský kotel: ptejte se Samsungu

Témata článku: Ericsson, HP, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Příslušenství, Ericsson, Rádio, Eri, Zvuková nahrávka, Celý modul, Handsfree, Zkušenost, Son


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 196