Sony Ericsson K600i: co by záleželo na EDGE – máme UMTS! (test)

Otestovali jsme první u nás oficiálně prodávaný Sony Ericsson s podporou 3G. V mnohém se podobá výbornému modelu K750i. Fotoaparát je sice horší, zato má ale hned dva. Chcete být připraveni na sítě třetí generace? Máme pro vás adepta ke koupi. Bonus: video
Sony Ericsson K600i: co by záleželo na EDGE – máme UMTS! (test)

Rychlé odkazy

 parametry telefonu v katalogu mobilů 
 •
mobile phone in English catalogue  

 
• fotogalerie se všemi obrázky
 •
nerozdělená recenze v textové verzi

Klíčové vlastnosti

  • podpora UMTS
  • dvě kamery pro videohovory
  • kvalitní displej
  • vestavěné rádio s RDS
  • 1,3 Mpx fotoaparát s přisvětlovací diodou
  • kvalitní MP3 vyzvánění

Hlavní nedostatky

  • absence slotu pro paměťové karty
  • velmi zapuštěná tlačítka klávesnice
  • nelze vypnout animace v nabídce


Eurotel se chystá do konce tohoto roku spustit UMTS. Najde se skupinka lidí, kteří budou chtít být připraveni na sítě třetí generace stůj co stůj. Pro ně je na našem trhu zatím ale jen pár vybraných telefonů, které si s 3G rozumějí. Dalším želízkem v ohni je nový UMTS telefon Sony Ericssonu s názvem K600i.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  
Oficiální obrázky Sony Ericssonu K600i

V portfoliu firmy se tento telefon tlačí na místa, která si stráží modely K750i nebo W800i. Funkční výbava je prakticky shodná s prvně jmenovaným, K600i má jen slabší fotoaparát. Je o téměř megapixel chudší, avšak druhou kameru pro videohovory na přední straně má navíc – je to vůbec první u nás oficiálně prodávaný Sony Ericsson pro 3G.

Klepněte pro větší obrázek
Prohlédněte si telefon ze všech stran (AVI, DivX 5.2, 2,5 MB)

K nerozeznání od kovu

Klasická konstrukce těla má rozměry 104 × 45 × 19 milimetrů. Malému mobilu by slušela ještě o trochu menší tloušťka. Hmotností 105 gramů se řadí mezi středně těžké telefony. To je přesně to pravé ořechové pro lidi, kteří potřebují vědět, že něco třímají v ruce, přitom by v košili neradi vypadali jako kojící africká žena.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson K600i

Barevné provedení je stříbrné s černými prvky a linkami po stranách. Opticky odlehčují tloušťku telefonu. Podle reakcí všech, kteří zatím K600i shlédli naživo, se dá soudit, že design nováčka se povedl. Je to zajímavá kombinace snad až retrostylu hifi ovladačů devadesátých let a nadčasového urbanistického ztvárnění.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon v ruce • porovnání velikosti s platební kartou

Kdo se bude na Sony Ericsson K600i jen dívat a nedostane jej do ruky, může jen rozumově hádat, že stříbrné šasi bude zřejmě z plastu. Iluze kovu je na pohled dokonalá. Jen prsty nestudí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson K600i ze všech stran

Kolem, dokola, vůkol

Na pravém boku jsou dvě tlačítka. V závislosti na nabídce fungují jako ovládače hlasitosti, zoomu fotoaparátu, podsvětlení hodin ve stavu nečinnost. Slouží také pro zobrazení informací o telefonu v pohotovostním stavu. O kus níž je potom spoušť fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dvě funkční tlačítka na pravém boku • spoušť fotoaparátu

Dole jsou konektory pro připojení nabíječky a osobního handsfree. Proč se tady Sony Ericsson vrátil k původním typům konektorů, když novinky vybavil novým konektorem Fast-Port? Nad zdířkami je šachtička mikrofonu a uprostřed zapuštěné ouško pro poutko nebo šňůrku na krk.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Místo pro konektory, mikrofon a poutko

Nahoře je hlavní vypínač, klasický rys Sony Ericssonů a Nokií. Vedle něj „sedí“ pod krytem infraport a ještě dál je stavová dioda. Po dlouhé době, od časů stařičkého T68i, je zpět LED informující třeba o nových zprávách. Bohužel se příliš nepovedla. Je slabá a zkuste se sami podívat po svém okolí, kdo z vašich přátel si odkládá telefon horní stranou k sobě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní vypínač, infraport a stavová dioda

Na levoboku je pryžová krytka, pod kterou se krčí místo pro konektor přibaleného USB kabelu. Jsou tady i dva zámky, které drží zadní kryt na svém místě. Mechanismus otvírání je vyřešen chytře a přispívá k výborné tuhosti těla telefonu. Celý systém nejlépe poznáte z fotografií. Pod krytem najdeme baterii s kapacitou 900 mAh. Udávaná výdrž dosahuje 370 hodin v pohotovosti a bezmála pět set minut při hovoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Důmyslný mechanismus zajištění zadního krytu • baterie

Škoda, že nejsou výše

Teď mám na mysli tlačítka. Klávesnice je sice po konstrukční stránce kvalitní, ergonomie ale nepobrala plným douškem. Nevadí, že je přísně pravoúhlá, i na rozložení tlačítek jsme u této značky zvyklí a ovládají se dobře. Jenže tlačítka jsou zapuštěna tak, že i když po nich přejedete hranou papíru, nezadrhne se. Proto se nemačkají pohodlně a uživatelé s velkými bříšky prstů budou mít při psaní problémy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítka klávesnice jsou příliš zapuštěná

Hlavním ovládacím prvkem je pětisměrný joystick, který má přesně takové přednosti, která tlačítka postrádají. Jeho horní hrana je dostatečně vysoko nad okolím, přitom není vratký. Ovládá se velmi jistě a za celou dobu používání K600i jsem se „minul“ jen párkrát.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
S joystickem se pracuje výborně

Podsvětlení klávesnice je sytě modré. Nezvýrazňuje tvary tlačítek, ale přímo jednotlivá písmena a číslice. Světlo ale není dostatečně silné, takže v šeru se na klávesnici nehledají polohy kláves zrovna jednoduše.

Klepněte pro větší obrázek
Podsvětlení klávesnice


Ve druhé kapitole se podíváme na prostředí telefonu a jeho displej, zjistíme, jak bude vypadat videotelefonování a ukáže se kvalita snímků vestavěného fotoaparátu

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Recenze, Smartphony, Ericsson, Sony Ericsson K600i, Test, Edge +, Základní data, Son, Zajímavá kombinace, Rychlé vyvolání, Eri, Žal, Kompletní adresa, Edge, UMTS


Určitě si přečtěte

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

** Už dva modely chytrých hodinek od Samsungu podporují natočení EKG ** Samsung však v Evropě stále čeká na potřebné schvalovací procesy ** Pokud máte zájem, lze točení EKG na hodinkách aktivovat neoficiálně, ale na své vlastní riziko

Martin Chroust | 46

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 9

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

** Má hezký design, skvělý poměr ceny a výbavy a 65W dobíjení ** Super AMOLED displej si zamilujete, stejně tak hlavní fotoaparát ** Přesto Reame 7 Pro mile překvapí svou cenou

Martin Miksa | 6