Sony Ericsson K610i: EDGE vezmi čert! (test)

Už se prodává nástupce „plechovky“ K600i. Přibyl slot pro paměťové karty, ztratila se krytka fotoaparátu. EDGE chybí stále a zmizel infraport, fotoaparát má větší rozlišení a klávesnice je neskonale lepší. Nad tím vším září příznivá cena sedm tisíc korun.
Sony Ericsson K610i: EDGE vezmi čert! (test)

Rychlé odkazy

 parametry telefonu v katalogu mobilů 
 
• fotogalerie se všemi obrázky
 •
nerozdělená recenze v textové verzi

Sony Ericsson K610i ve zkratce:

rozměry 102 × 45 × 17 mm
hmotnost 92 g
sítě GSM: 900/1 800/1 900 MHz UMTS: 2 100 MHz
displej aktivní TFT s úhlopříčkou 4,8 centimetru, 176 × 220 pixelů,
262 tisíc barev
paměť 21 MB, paměťové karty Memory Stick Micro do velikosti 1 GB
fotoaparát  2 Mpx, 2× digitální zoom, pořizování videozáznamů, držení jako fotoaparát, druhá kamera pro videohovory
multimédia přehrávání MP3/AAC/E-AAC+, streaming videa, videohovory. Java MIDP 2.0
vyzvánění 72-hlasá polyfonnie, MP3
připojení USB kabel, funkce Mass Storage, Bluetooth, WAP 2.0
výdrž

400 hodin pohotovosti v GSM a 350 v UMTS
7 hodin hovoru v GSM a 2,5 hodiny hovoru v UMTS

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson K610i na oficiálních fotografiích

Klíčové vlastnosti

 • podpora UMTS
 • dvě kamery pro videohovory
 • paměťové karty Memory Stick Micro
 • kompaktní rozměry
 • 2Mpx fotoaparát
 • komfortní klávesnice
 • USB Mass Storage
 • skutečný multitasking
 • hudební přehrávač

Hlavní nedostatky

 • absence infraportu
 • bez podpory EDGE
 • bez rádia
 • fotoaparát nemá autofokus ani blesk
 • bez krytky fotoaparátu
 • slot pro paměťovky je pod krytem
 • chudé příslušenství

Sony Ericsson K610i je nástupcem „plechovky“ K600i. Nový model si ledacos bere ze svých současníků K790i/K800i, přitom se drží cenou na rozumné úrovni sedmi tisíc v běžném prodeji. Telefon už prodává Eurotel a v námi testovaném vzorku jsme už našli spoustu znaků vlastních nastupujícímu O2. Jsou to spořiče a odkazy na portál Active. Ten však nebyl v době testování funkční.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson K610i osobně

Subtilní

Hned na úvod zmíním, že balení je docela chudé. V krabici s telefonem jsem našel jen datový USB kabel a CD s obslužným softwarem, samozřejmě dokumentaci. Je chvályhodné, že je tu ještě paměťová karta, byť ještě docela nového, menšího typu – Memory Stick Micro. Její velikosti je 64 MB. Jinak nic, třeba sluchátka budou uživatelé postrádat.

Zcela přesné rozměry Sony Ericssonu K610i jsou 102 × 45,2 × 16,9 milimetru. To jsou příjemné hodnoty a připadá mi, že telefon zcela naplňuje představy o sousloví „akorát do ruky“. Hmotností 92 gramů je K610i druhým nejlehčím u nás běžně dostupným 3G mobilem (po Sony Ericssonu V630i prodávaným u Vodafonu).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon v ruce • porovnání velikosti s platební kartou

Použité plasty působí na omak i pro oko lacině. Design „šestistovky“ se mi zamlouval více, iluze kovu byla dokonalá. V případě K610i jsou k dispozici tři barevné varianty. Námi testovaná antracitová, červená a klasicky stříbrná. Posuďte sami, ale pro mě byl zkoušený vzorek docela nudný. A pod klávesnicí se na čelní straně telefonu znovu objevil ubohý štítek se jménem modelu. Nejspíš si budeme muset zvyknout, prakticky stejný umístil výrobce i pod displej drahého komunikátoru M600i.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V červeném provedení

Konstrukčně je však všechno jak má být a Sony Ericsson K610i je pevný jako hora. Zadní kryt baterie dokonce drží tak silně, že pokud nemáte prsty na správném místě (tím jsou tři tečky pod optikou fotoaparátu), nemáte šanci jej sejmout. Když už je dole, vidím akumulátor. Je to ten sám model, jaký byl použit u K600i. Papírové hodnoty výdrže baterie s kapacitou 900 mAh najdete v tabulce nahoře. Reálnou výdrž po mě nežádejte, velmi závisí na způsobu používání přístroje a vytížení v různých druzích sítí.

Klepněte pro větší obrázek
Po sejmutí krytu baterie

Kryt budete muset snímat i v případě, že budete chtít vyměnit paměťovou kartu. Slot pro ni je připraven vedle baterie, akumulátor naštěstí není potřeba vyjímat. Stejně tak není nutné telefon před vyjmutím karty vypínat, funkce hot-swap je v posledních měsících u nových modelů naštěstí vidět čím dál častěji.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Paměťovka M2 je skutečně malá • slot pro kartu je pod krytem

Objížďka

Funkční tlačítka zůstala na všechna na svém místě. Na pravém boku jsou dvě. V závislosti na nabídce fungují jako ovládače hlasitosti, zoomu fotoaparátu, rozsvícení hodin ve stavu nečinnost. Slouží také pro zobrazení informací o telefonu v pohotovostním stavu. O kus níž je potom spoušť fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ze všech stran

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dvě funkční tlačítka na pravém boku • spoušť fotoaparátu

Dole je konektor pro připojení nabíječky či osobního handsfree. Je to klasický Fast-Port. Vpravo od zdířky je šachtička mikrofonu a dole zapuštěné ouško pro poutko nebo šňůrku na krk.

Klepněte pro větší obrázek
Konektor Fast-Port

Na levoboku je jen Play/Stop hudebního přehrávače a vyražená „poznámka“ o přítomnosti karet Memory Stick Micro, zkráceně M2.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítko hudebního přehrávače • označení paměťové karty

Pamatuji, že stařičký T68i měl stavovou diodu. Pak dlouho nic a po čase jsme se s ní opět setkali až u K600i. Teď je tu znovu a vypadá pěkně, ovšem není příliš silná, její činnost není možné vypnout a co je nejhorší, kromě aktivity zařízení neinformuje vlastně vůbec o ničem. Když zmeškám hovor nebo mi přijde nová zpráva a displej pohasne, stále si bliká svým standardním tempem. Prostě nepoznám rozdíl. Snad je to jen chyba firmwaru.

Klepněte pro větší obrázek
Hlava telefonu s podivně pracující stavovou diodou

Kromě diody je na vršku ještě klasický hlavní vypínač, krátkým stisknutím vyvolá nabídku, ze které je možné rychle zapnout tichý režim, zamknout klávesnici, nebo vybrat některý z profilů. Sklíčko infraportu se z hlavy K610i bohužel vytratilo, telefon takový přenos nepodporuje.


Ve druhé kapitole: klávesnice, displej, prostředí, videohovory

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Recenze, Smartphony, Ericsson, Edge +, CERT, Kompletní adresa, Pravý multitasking, Dobrý kontrast, Edge, Strohý výpis, Eri, Celý blok, Son, Chybějící infraport, Test, Čert, Podporovaná funkce


Určitě si přečtěte

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 196

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

** Redmi Note 9 Pro se chlubí čtveřicí snímačů s až 64Mpx rozlišením ** 5 020mAh baterie zajistí dobrou výdrž a podporuje až 30W dobíjení ** Snapdragon 720G ve spolupráci s 6GB RAM zajistí dostatek výkonu

Milan Měchura | 21