Sony Ericsson K660i: bobule a citrusy (test)

Spojuje osvědčené a inovativní prvky nejen v konstrukci, ale i ve funkcích. Střední třída, která zaujme především mladší uživatele.

Sony Ericsson se nebojí přinášet na trh telefony s konzervativním až retro designem a slaví s nimi značný úspěch. Snad není ani třeba připomínat model T650i, který byl opravdu revoluční, koncem roku představený K850i se špičkovou výbavou a nakonec trochu rozpačitý K770i. Teď je tu však Sony Ericsson K660i, který je konečně určen pro široké portfolio uživatelů a neskrývá snahu získat nejvyšší příčky v prodejnosti. Jednoduchý a přitom velmi svěží design, se téměř vnucuje do rukou mladší generace, pro kterou jsou nachystány tradičně špičkové datové funkce a i několik novinek například v podobě navigace nebo přepnutí displeje do horizontálního zobrazení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Sony Ericsson K660i
Klepněte pro větší obrázekSony Ericsson K660i je zajímavě barevně laděný telefon vybavený mapami pro navigaci, GPS modul ale není obsažen. Novinkou je možnost prohlížení webu na šířku, a to pomocí široké škály datových přenosů včetně EDGE a HSDPA.rozměry a hmotnost: 104 × 47 × 15 mm, 95 g
displej: 2'', aktivní TFT, 240 × 320, 262 tisíc barev
sítě: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), 3G
data: GPRS tř. 10, EDGE tř. 10, UMTS, HSDPA
konekt.: Fast port, Bluetooth (A2DP)
paměť: 32 MB, paměťové karty Memory Stick Micro
baterie: Li-Pol 950 mAh, procesor: 130 MHz
hudba: přehrávač hudby, rádio
fotoaparát: 2MPx (1 632 × 1 224), video (320 × 240)
67 %
(109. místo z 857)
katalogpreviewinfo výrobce
cena: 5 501 Kč (Cybex)

Víno nebo vodku s džusem?

Sony Ericsson K660i je telefon klasické konstrukce, který si však bere něco z retro modelu T650i. Celý design je inspirován ovocnými plody, protože hlavním motivem jsou kroužky, kuličky a oblé hrany. Testovaný model to potvrzuje i svými dvěma barevnými provedeními, která se označují jako vínová kombinující černou s narůžovělou červenou a citrusové s dominující bílou doplněnou o limetkově zelenou. Rozměry 104 × 47 × 15 mm a hmotností 95 g nijak nevybočuje z běžného průměru, v ruce však působí velmi lehce, díky tenkým plastům na opláštění. Nemusíte mít však strach z vrzání a prohýbání, protože všechny díly precizně doléhají a nikde není žádná vůle. Výhradu bych měl jen ke krytu baterie, který je netradičně téměř plochý a nezasahuje do stran, což nepřispívá jeho pevnému usazení a je až příliš snadné ho sejmout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pouze dvě barevná provedení, zato rozhodně povedená

Pochvalu si jistě zaslouží pochromované okraje přístroje. Ne však za svůj materiál, ale za vhodnou míru zaoblení, která zajišťuje slušný kompromis mezi pohodlným a pevným držením. Překvapilo mě také, že ačkoli testované provedení je tmavé a kryt celý lesklý, otisky prstů na něm ulpívají poměrně málo. Lze proto očekávat, že majitelé citrusové K660i by tohoto problému byli ušetřeni úplně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Z fólie se klube krasavec

Rozložení přední části je tradiční. Horní polovinu vyplňuje sklíčko, které jde až za okraj displeje. U vrchního okraje obsahuje malé kulaté otvory pro reproduktor a na první pohled téměř nepostřehnutelnou kamerku pro videohovory. Samotný displej rozhodně překvapí. Rozměrem 40 × 31 mm sice patří k menším a je poměrně hluboko zapuštěn. Jistě však ohromí schopnost zobrazit 262 tisíc barev pomocí technologie TFT v rozlišení 240 × 320 obrazových bodů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Navíc musím ocenit téměř dokonalé vyhlazení obrazovkových fontů, jemnou kresbu a sytost barev. Použitá grafika a prostředí je obdobné jako u modelu K850i. Vychází ze staré známé maticové nabídky s pěknými ikonami a hlouběji přechází v textové položky, jak jsme u Sony Ericssonu zvyklí. Problém je však v použitých animacích, které jsou buď příliš pomalé anebo prostě na kvalitním displeji pomalu vykreslované. Při podrobnější pohledu dochází jakoby k jejich jemnému cukání a ztrácí se plynulý pohyb. To vytváří pocit, že telefon je pomalý, ačkoli v aplikacích dosahuje standardní rychlosti. Ocenil bych proto možnost vypnutí animovaných přechodů nabídek, ta však v nastavení chybí.

Klepněte pro větší obrázek 
Hlavní menu: SonyEricssonní klasika

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Recenze, Smartphony, Ericsson, Sony Ericsson K660i, Dostatečná kapacita, Vrchní okraj, Eri, Son, Průměrný uživatel, Test, Inovativní funkce, Kruhový ovladač, Značný úspěch, Povedené prostředí, Laděný telefon, Retro model, Džus, Retro design, Cit, Standardní rychlost


Určitě si přečtěte

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 196

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

** Už dva modely chytrých hodinek od Samsungu podporují natočení EKG ** Samsung však v Evropě stále čeká na potřebné schvalovací procesy ** Pokud máte zájem, lze točení EKG na hodinkách aktivovat neoficiálně, ale na své vlastní riziko

Martin Chroust | 46