Sony Ericsson K770i: dokonale krytý (test)

Má sice nižší označení, ale jde o nástupce modelů K800i/K810i. Přináší zajímavý design a výborně řešenou krytku fotoaparátu.

Sony Ericsson K770i je zajímavý model. Ani ne tak inovativností, jako spíše dovršením jedné produktové linie k dokonalosti. Jak si mnozí z vás již všimli, postupně se na trhu objevují telefony Sony Ericsson, které upouštějí od zavedeného rozložení funkčních kláves. Šipka zpět se nám vytrácí. K770i navazuje na velikány své doby jako jsou modely K800i/K810i. Avšak nejblíže má k již testované stylovce T650i. Odmyslíte-li si kryty, pak se jedná o stejné telefony. Testovaný mobil je svým zařazením druhý nejlepší Cyber-shot současnosti. Nemá v úmyslu konkurovat K850i, ale i přes nižší označení časem nahradí starší již zmíněné K800i/K810i.

05.png SE_K770i_03.jpg 02.png SE_K770i_07.jpg 03.png SE_K770i_02.jpg 01.png
Oficiální snímky dvou prodávaných variant

Klíčové vlastnosti

 • extravagantní design
 • jasný a dobře čitelný TFT displej s 262 tisíci barvami
 • třímegapixelový fotoaparát s autofocusem, šikovně vyřešená krytka čočky
 • telefonní seznam pro tisíc kontaktů
 • hudební přehrávač, FM rádio, videopřehrávač
 • GPRS bez EDGE, 3G bez HSDPA
 • RSS čtečka, blogování
 • podpora USB Mass Storage
 • Bluetooth s podporou stereo profilu
 • světelný senzor
 • dvojí podsvětlení klávesnice

Hlavní nedostatky

 • jen 16 MB interní paměti
 • v porovnání s rozměry přístroje relativně malý displej
 • indikace zmeškaných událostí až po stisku tlačítka
 • málo využité diody na zadní straně
 • přední fotoaparát jen na videohovory
 • nízké rozlišení videa

Kingston_partner_small.jpg

Sony Ericsson K770i
K770i Sony Ericsson K770i přináší optiku Cybershot do střední třídy. Má třímegapixelový fotoaparát s autofocusem, krytkou i diodovým blsekem. Kvůli nižší ceně je nutno počítat s absencí EDGE nebo HSDPA.rozměry a hmotnost: 105 × 47 × 15 mm, 95 g
displej: 1,9'', aktivní TFT, 240 × 320, 262 tisíc barev
sítě: GSM (900/1 800/1 900 MHz), 3G
data: GPRS tř. 10, UMTS
konekt.: Fast port, Bluetooth (A2DP)
paměť: 16 MB, paměťové karty Memory Stick Micro
baterie: ?, procesor: 190 MHz
hudba: přehrávač hudby, rádio
fotoaparát: 3MPx (2 048 × 1 536), video, autofocus, vestavěný blesk
66 %
(182. místo z 897)
katalogrecenze
cena: 4 540 Kč (koupit)

Sony Ericsson K770i ve zkratce:

 • rozměry a hmotnost: 105 × 47 × 14,5 mm, 95 g
 • displej: QVGA, 262 tisíc barev, aktivní TFT
 • fotoaparát: 3,2Mpx, autofocus, diodový blesk, aktivní krytka, odesílání fotek do blogu
 • paměť: vnitřní paměť 16 MB + paměťová karta Memory Stick Micro (M2), 256MB karta v základním balení
 • sítě a datové přenosy: GSM 900/1 800/1 900 MHz, UMTS 2 100 MHz, GPRS
 • hudební funkce: hudební přehrávač (MP3, AAC), FM rádio s RDS, Bluetooth s A2DP, funkce TrackID, videohovory, RSS čtečka, Bluetooth 2.0, USB Mass Storage, internetový prohlížeč Access Net Front, e-mailový klient, přehrávání a streamování videa
 • základní balení: USB kabel, paměťová karta 256 MB, stereofonní sluchátka, CD se softwarem
 • výdrž: pohotovostní režim 400 hod., doba hovoru 600 min. (GSM) nebo 155 min. (UMTS), doba videohovoru 90 min.

Extravagance nebo usedlost?

Pro test jsme si nechali českým zastoupením poslat telefon v barvě fialové. Tato barva se vám buď zalíbí, anebo ji okamžitě zavrhnete. Tak jako tak, jedná se o barvu velmi extravagantní, která ihned upoutá. Kromě fialové jsou na telefonu použity jen chromované detaily – okolo čtyřsměrného křížového ovladače, po obvodu celého přístroje, zadní krytka fotoaparátu a chromovaná je také celá klávesnice. Telefon je vyroben z plastu až na jedinou výjimku. Chlad kovu pocítíte právě na krytce čočky. Tu musím pochválit. Jedná se o nejlepší řešení z celé řady K790i/K800i/K810i. Jednoduše ji jen posunete a fotoaparát se připraví k akci, přitom nijak nepřekáží, nevyčnívá nad povrch a i její samovolné posunutí je vyloučené.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon je malý a lehký, udržíte ho i na prstě

Vraťme se ovšem k přední straně. Na vrchu uvidíte v každém rohu dvě dírky – jedna je kvůli světelnému čidlu upravující podsvícení podle intenzity okolního světla, druhá pro kamerku videohovorů. Uprostřed mezi nimi je otvor pro sluchátko. Černá plocha předznamenává displej. Nenechte se ovšem zmýlit jeho velikostí. Sony Ericsson opět použil svůj malý typ displeje, kde pro optické zvětšení kromě plastových okrajů použil i černý rám. Tímto řešením vypadá displej s ohledem na celý telefon velmi subtilně až nepatřičně. Přitom prostor pro větší displej tu evidentně je.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Blok funkčních kláves zapadá barvou do okolí. Klávesy jsou dobře rozlišitelné i po hmatu. Malým detailem je jiný odstín dvou krajních tlačítek sloužící pro přístup k webovému prohlížeči NetFront a do nabídky vlastních zkratek. Ta jsou jako jediná lesklá, zatímco zbytek přístroje je matný. Jinak všechna tlačítka mají jasný stisk, ideální zdvih i velikost plochy klávesy. Numerická klávesnice je ztvárněna do čtveřice chromovaných proužků. I když jsou jednotlivé řady slité, samotné klávesy se mačkají výborně. Již dlouho jsem se nesetkal s tak dobrou klávesnicí, kdy velikost tlačítek, výška i tuhost stisku je ideální. Jste-li velcí pisálci, pak s klaviaturou na K770i budete spokojeni.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 Detailní pohled na velmi dobře zpracovanou klávesnici

Standardní podsvícení je bílé a téměř rovnoměrné. Pokud ovšem aktivujete fotoaparát, budete překvapeni změnou bílé barvy na modrou. Tato barva podsvícení zvýrazní pouze funkční prvky fotoaparátu krajních tlačítek. Stejně tak bliká na boku tlačítko spouště. Tím pádem vždy budete přesně vědět, jaká klávesa zapíná který režim a přitom nebudete rušeni pro tuto chvíli zbytečným podsvícením číslic a písmenek. Klávesnice, její provedení i podsvětlení si zaslouží známku za jedna.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bílé podsvícení při běžném režimu, při používání fotoaparátu se změní v modrou barvu

Boční strany jsou poměrně chudé na další prvky. Napravo kromě tlačítka spouště (které se taktéž velmi dobře mačká, není nijak tuhé a dovoluje i snadné namáčknutí) najdeme jen dvojici kláves regulující hlasitost nebo zoom, na levé straně je zdířka pro konektor nabíječky, datového kabelu nebo dodávaných sluchátek. Dolní strana je prostá všeho, může z ní jen trčet poutko, které nasadíte po demontovaní zadního krytu. Nahoře je tlačítko vypínaní a zámek krytu, jehož provedení je stejné jako u T650i.

Zadní strana obsahuje již diskutovanou posuvnou krytku fotoaparátu, přisvětlovací LED diodu s malinkým zrcátkem a otvor hlasitého reproduktoru. Stejně tak jako u T650i i zde najdeme dvojici diod. Ty blikají při určitých událostech. Nepodařilo se mi ale zjistit, na jakém principu jsou telefonem události rozpoznávány. Diody jednou zablikají, podruhé ne. Škoda, že tuto zajímavou vlastnost inženýři Sony Ericssonu nedotáhli do zdárného konce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana a otevírání posuvné krytky fotoaparátu

Po sundání krytu můžeme manipulovat s paměťovou kartou Memory Stick Micro M2. Akumulátor je typu Li-Pol o kapacitě 930 mAh. Výdrže tři až čtyři dny, tedy dnešního průměru, s K770i dosáhnete, záleží ovšem na způsobu používání a zda necháte zapnutý příjem signálu 3G. Co se týče rozměrů, testovaný Sony Ericsson je spíše menší telefon, obzvláště na Cyber-shot. Rozměry jsou příjemných 105 × 47 × 14,5 mm a díky zakulacené zadní straně se dobře drží v ruce. S hmotností se konstruktéři dostali pod sto gramů na hodnotu 95 g.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sundání krytu předchází uvolnění západky speciálním tlačítkem

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, , , , Sony Ericsson K770i, Černá plocha, Nošení dříví, Son, Dolní strana, Plastový okraj, Test, Přední příčka, Kryt, Opakované přehrávání, Stejná písnička, Hlasová zpráva, TLS, Tradiční možnost, Karikatura, Malý detail, Eri, Černý rámeček, Dok