Sony Ericsson K850i: 5MPx, microSD a HSDPA

Sony Ericsson právě představil novou vlajkovou loď svého portfolia. Těšte se především na špičkové fotografie a rychlá data HSDPA.

Tak jsme se dočkali. Dlouho očekávaný pětimegapixel od Sony Ericssonu byl oficiálně představen. Nový model K850i je další generací elitních telefonů značky Sony Ericsson nastupující po modelech K790i, K800i a K810i.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový Sony Ericsson K850i

Nový Sony Ericsson K850i, doposud známý pod kódovým označením Sofia, nepřináší žádné závratné změny. Je dílem přirozené evoluce bez razantních inovací. Tři největší novinky jsou pětimegapixelový fotoaparát, podpora datových přenosů HSDPA a kompatibilita s paměťovými kartami typu microSD.

Pět mega od Sony Ericssonu

Novinka je samozřejmě zařazena mezi fotomobily s označením Cyber-shot a doplní tak modely K550i, K790i, K800i a K810i. Kromě pětimegapixelového čipu zaujme fandy mobilního fotografování funkce automatického zaostřování a xenonový blesk. Sony Ericsson se dále chlubí ikonami fotografických funkcí u tlačítek numerické klávesnice, jak je tomu u modelu K810i. Telefon dále umí rozpoznat, zda je fotografie pořizována na výšku a podle toho ji následně otočí, aby byla správně orientována při prohlížení.

Klepněte pro větší obrázek
Kouká na vás pět mega

Telefon je vybaven užitečnými fotografickými funkcemi, jako je BestPict (výběr nejlepšího záběru z deseti snímků pořízených v jedné vteřině) a Photo fix (automatická korekce fotografií). Fotoaparátem lze natáčet i videa, a to v maximálním rozlišení 320 × 240 při třiceti snímcích za sekundu.

Rozměry přístroje jsou 102 × 48 × 17 mm a hmotnost 118 gramů. Pro srovnání: Sony Ericsson K800i měří 105 × 47 × 22 mm a váží 115 g. Novinka je tedy přibližně stejně velká, největší rozdíl je v menší tloušťce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Displej nabídne klasické QVGA rozlišení s podporou 262 tisíc barev a má být velmi dobře čitelný ze všech úhlů. Chrání jej speciální sklíčko mimořádně odolné proti poškrábání. Zásadní inovace přišla u slotu pro paměťové karty. Ten nově akceptuje kromě paměťových karet Memory Stick Micro (M2) také mnohem rozšířenější typ microSD. S telefonem dostanete 512MB kartu M2 a k dispozici dále budete mít 40 MB vnitřní paměti.

Telefon má klasickou konstrukci. Základní barva je černá, která je oživena dvěma způsoby. V první případě pouze zeleným ozdobným páskem po obvodu, ve druhém případě modrým páskem a šedým provedením bočních stran. Stejnou barvu jako na proužku najdete také na rámečku navigační klávesy. Ta je řešena velmi netradičně – je to pouze rámeček, který obepíná tlačítka s čísly 2 a 5. Klasický blok funkčních kláves tu chybí, ale najdeme tu dvojici tlačítek pro ovládání hovorů, tlačítko pro vyvolání menu činností a také korekční klávesu C. Sony Ericsson tedy opustil své tradiční tlačítko se šipkou zpět a dal přednost rozšířenější kombinaci zeleného a červeného sluchátka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Se zeleným nebo modrým proužkem

Kde jsou kontextové klávesy? Všimněte si třech teček pod displejem. Jsou to tlačítka s mimořádně nízkým zdvihem, ale (naštěstí) nejsou senzorová. Prostřední tlačítko přebírá funkci potvrzovacího středu navigační klávesy, u krajních jsou funkce jasné – přečtete si je na displeji.

Specialitkou je posuvnítko na hraně telefonu, kterým se volí funkce fotoaparátu: fotografování, natáčení videa nebo prohlížení obrázků. Optiku chrání jen minerální sklíčko a lamelová krytka. Nezbytností je speciální dvoupolohové tlačítko spouště fotoaparátu, vedle kterého je malé tlačítko pro zapnutí či vypnutí fotoaparátu.

Až bude listí padat

Výbava je bohatá, ale stále jí něco chybí. Sony Ericsson K850i sice nabídne podporu UMTS a rychlých datových přenosů HSDPA, ale více rozšířené EDGE chybí. Přitom nový Walkman W910i nabízí podporu obou technologií (oživeno: podpora EDGE bude). Při srovnání s konkurencí bychom se mohli dožadovat také Wi-Fi a vestavěného GPS modulu.

Nabídka telefonu obsahuje hromadu funkcí, na kterou jsme u Sony Ericssonu zvyklí. Velký adresář, podpora všech typů zpráv (včetně push e-mailů), organizační funkce, internetový prohlížeč NetFront, RSS čtečka a bohatá nabídka multimédií. Samozřejmostí je hudební přehrávač, přehrávání videa a rádio s podporou RDS.

Telefon se na trhu objeví až začátkem čtvrtého čtvrtletí roku 2007. Pokud se vám líbí, připravte Ježíška na investici 15 500 Kč.

Sony Ericsson K850i ve zkratce:

  • sítě: GSM (900/1800/1900 MHz), UMTS (850/1900/2100 MHz)
  • datové přenosy: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA
  • rozměry a hmotnost: 102 × 48 × 17 mm, 118 gramů
  • fotoaparát: rozlišení 5MPx, autofocus, xenonový blesk, 16× digitální zoom
  • paměť: interní paměť 40 MB, slot pro paměťové karty Memory Stick Micro (M2) kompatibilní s kartami microSD; 512MB memory stick v balení, podpora mass storage
  • displej: 2,2palcový, aktivní TFT, rozlišení 240 × 320 bodů, 262 tisíc barev
  • konektivita: Bluetooth 2.0 (A2DP), Fast Port,
  • multimédia: přehrávač hudby a videa, rádio s RDS
Diskuze (125) Další článek: Nové Walkmany: Symbian, HSDPA, Wi-Fi a hudba

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, microSD, Sony Ericsson K800i, Sony Ericsson K850i, Listí, Eri, Automatická korekce, Son, Sofia, Základní barva, Malé tlačítko, Micro