Sony Ericsson K850i v redakci: první fotky

Nejlépe vybavený Sony Ericsson dorazil do redakce. Vyzkoušeli jsme kvality jeho fotoaparátu a přinášíme první dojmy. Video!

Na Sony Ericsson K850i už řada zájemců čeká několik měsíců. Telefon byl oficiálně představen v červnu, ale šuškalo se o něm už dávno před tím. To byl znám ještě pod jménem Sofia. Čekání to bylo dlouhé, ale dočkali jsme se. Jeden finální kousek dorazil do redakce a začátkem listopadu by se měl Sony Ericsson K850i dostat do obchodů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson K850i oficiálně

Tip: podrobné parametry telefonu najdete v katalogu mobilů

Leštit, leštit, leštit

První dojem z telefonu je daleko lepší než při úplně prvním seznámení. Tenkrát jsme si hráli pouze s prototypem, který pevností dvakrát nevynikal. Nyní mám v ruce telefon s pevnými plasty, které přesně lícují a nevydávají žádné zvuky ani při větším mechanickém namáhání. Telefon působí robustně a solidně, na čemž se podepsala i poměrně vysoká hmotnost. Na „hloupý“ telefon je 118 g docela dost.

Video

Na videu si můžete telefon důkladně prohlédnout, podívat se, jak se ovládá a jak vypadá uživatelské prostředí. Ukážeme přístup k paměťové kartě, předevedeme možnosti fotografování a také pohybový senzor.

Plná kvalita:

Horší kvalita:

Změnily se i dojmy z ovládání. Původně odsuzované senzorové klávesy pod displejem se celkem osvědčují – fungují spolehlivě a i když chybí mechanická odezva, na displeji jasně uvidíte, zda bylo tlačítko stisknuto. Klávesy jsou umístěné těsně u spodní hrany displeje a tak se v praxi dotýkáte přímo popisků kontextových kláves na displeji – jakoby to byl displej dotykový.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Starší "živé" fotografie ještě předprodukčního vzorku

Vadí mi, že kontextová tlačítka ovládám s lehkostí pouhým dotykem, ale mechanická tlačítka klávesnice včetně navigačního rámečku vyžadují poměrně silný stisk. Dále je trochu nepříjemná vzdálenost mezi navigační klávesou a kontextovými tlačítky. Mezi listováním a potvrzováním voleb musí palec dlouze přehmatávat – není nad klasický potvrzovací střed.

Design telefonu hodnotím pozitivně – černá je moderní a telefonům obecně sluší, zelený ozdobný proužek je vkusným oživením. Jen ty lesklé kryty... Šmouhy od prstů jsou vidět mezi klávesnicí, na displeji a především na celé zadní straně.

Dávka inovací

Co je nového oproti předchůdci, tedy Sony Ericssonu K790i/K800i/K810i? Kromě již známých rozdílů z technických specifikací jsem při prvním „ohledání“ zjistil následující:

 • větší displej, konkrétně 34 × 45 mm oproti původním 31 × 42 mm
 • pohybový senzor – slouží pro automatické natočení fotografií a zobrazení displeje v nabídce multimédií
 • nová nabídka pro multimediální funkce, nový styl galerie obrázků i přehrávače hudby
 • nové funkce a inovovaná grafika prostředí fotoaparátu
 • drobné inovace v adresáři a v editoru zpráv
 • kvalitnější video – rozlišení 320 × 240 bodů, formát MP4
 • xenonový blesk je doplněn o diodu, která pomáhá při zaostřování a poslouží i jako svítilna
 • novější verze internetového prohlížeče NetFront

Pro pořádek ještě uvedu zásadní inovace z výbavy:

 • 5MPx fotoaparát, speciální tlačítko fotoaparátu, nový typ krytky
 • podpora datových přenosů GPRS, EDGE, UMTS i HSDPA
 • slot pro paměťové karty M2 kompatibilní s microSD

Zastavím se jen u pohybového senzoru. Ten sleduje náklon telefonu ve všech směrech a kromě správného naklápění fotografií při focení umí i jiné věci. Po vzoru iPhonu můžete otáčet fotky nebo videa na displeji – stačí telefon naklonit a zobrazení na displeji se automaticky přizpůsobí. Takto to funguje nejen v galerii, ale v celé multimediální nabídce. V klasické nabídce to možné není a bohužel ani u internetového prohlížeče. Ten sice umožňuje prohlížení na šířku displeje, ale toto zobrazení musíte vyvolat z kontextové nabídky. Další využití našel senzor ve hře, ve které náklonem telefonu pohybujete kuličkou – než abych se pouštěl do zdlouhavého vysvětlování, raději vás odkáži na video.

Fotoaparát: snad bude lepší

Nejvíce jsem byl zvědavý na kvalitu fotoaparátu. Sony Ericssony z řad Cyber-shot vykazují vysoce nadprůměrnou kvalitu fotografií, o čem vás přesvědčí mnoho příkladů v naší galerii fotomobilů. Sony Ericsson K850i má „papírové“ ambice stát se novým králem fotomobilů.

Ještě než se dostaneme k samotným fotografiím, musím upozornit, že k dispozici máme hardwarově finální telefon, ale firmware bude do zahájení prodeje ještě aktualizován. Nový firmware by měl přinést i vyšší kvalitu fotografií.

Ukázkové snímky - exteriér:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ukázkové snímky - interiér:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

První ukázkové snímky ukazují, že je co zlepšovat. Fotografiím by prospělo lepší prokreslení detailů a menší šum, mezi mobily je to ale špička.

Je lepší než Nokia N95? Provnejte si sami fotografie:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson K850i

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia N95

Vyššího rozlišení se dočkalo konečně také video, které bylo doposud u Sony Ericssonů hodně zanedbáváno. Nyní je k dispozici rozlišení 320 × 240 bodů a komprese do formátu MP4. Natočené video vypadá na displeji telefonu velmi dobře, nicméně konkurence již běžně nabízí kvalitní video ve VGA rozlišení, které lze pohodlně sledovat i na televizi či monitoru.

krátké ukázkové video v nejvyšší kvalitě (MP4, 0,9 MB)

Na MobilManii se budou postupně objevovat další fotografie a videa pořízená Sony Ericssonem K850i.

S padajícím listím

Sony Ericsson K850i přinese zase trochu větší dávku inovací oproti stávajícím modelům, ale zázraky od něj nečekejte. Je to telefon především pro zábavu, který nabídne skvělý fotoaparát a pořádnou dávku propracovaných multimediálních funkcí. Na trh se dostane přibližně v půlce listopadu s cenou do 14 tisíc korun.

Tip: testovaný Sony Ericsson K850i bude k vidění na Mobility Day.

Diskuze (63) Další článek: BerryPie: Číňan umí videochat i bez 3G

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Nokia N95, Nokia N95 8GB, Sony Ericsson K850i, Listí, Pouhý dotyk, Finální telefon, Reda, Sofia, Plná kvalita, Red, Son, Eri


Určitě si přečtěte