Sony Ericsson K850i vs. Nikon Coolpix S1

Nejnovější fotomobil od Sony Ericssonu proti běžnému digitálu. Dvakrát pět megapixelů v přímém porovnání.

Zanedlouho se dostane na trh nový Sony Ericsson K850i, který se chlubí pokročilou výbavou a funkcemi pro fotografování. Je vybaven 5Mpx čipem, optikou s automatickým zaostřováním a xenonovým bleskem. Očekává se, že půjde po stopách modelu K800i a stane se nejlepším fotomobilem na trhu. Bude velmi zajímavé sledovat srovnání fotografií pořízených tímto novým Sony Ericssonem a Nokií N95. Ještě zajímavější však může být srovnání s běžným digitálním fotoaparátem. Budou snímky pořízené mobilem natolik dobré, že dosáhnou kvalit fotografií z běžného fotoaparátu?

Tip: vyzkoušeli jsme Sony Ericsson K850i, přečtěte si o našich prvních dojmech

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson K850i

Na tuto otázku můžeme najít odpověď i nyní, poskytl ji čínský server IT168.com. Ten získal jeden z funkčních předprodejních vzorků Sony Ericssonu K850i a pustil se do srovnání. Soupeřem se novému Cyber-shotu stal pětimegapixelový kompaktní digitální fotoaparát Nikon Coolpix S1. Je to celkem běžný fotoaparát, který už se delší dobu prodává a jeho cena spadla na pět tisíc korun.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nikon Coolpix S1

Hodí se důrazně připomenout, že se jedná o nefinální kus telefonu a prodejní verze může poskytovat snímky lepší kvality. U snímků bohužel nebyly zachovány EXIF informace, ale server IT168.com má dobrou pověst a nemá důvod zvýhodňovat jeden z přístrojů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Krytka objektivu je schovaná za sklíčkem • speciální tlačítko fotoaparátu a spoušť • ovládání zoomu • xenonový blesk 

Vady na obou stranách

Na prvním srovnávacím snímku je nejvíce patrný rozdíl v podání barev. Nikon nabídne barvy sytější, u Sony Ericssonu však možná budou blíže realitě. To však nedokážeme posoudit, protože nejsme autory obrázků. Při detailním zkoumání můžeme na hranách zdiva zpozorovat výraznou chromatickou aberaci u snímků pořízených Sony Ericssonem.

Nikon Coolpix S1 • Sony Ericsson K850i 

Klepněte pro větší obrázek • Klepněte pro větší obrázek

Detaily ve 100% přiblížení:

Klepněte pro větší obrázek • Klepněte pro větší obrázek

Na druhém snímku máme příležitost porovnávat úroveň šumu a vliv komprese na jednolité barevné ploše modrého nebe. Snímek Nikonu je zatížen velmi výraznou vinětací, která u Sony Ericssonu není patrná. Šum a podání detailů je ale u mobilu horší.

Nikon Coolpix S1 • Sony Ericsson K850i 

Klepněte pro větší obrázek • Klepněte pro větší obrázek

Detaily ve 100% přiblížení:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

A menší rozlišovací schopnosti optiky fotomobilu můžeme pozorovat i u dalšího snímku. V detailu je vidět, že se stébla na fotografii Sony Ericssonu „slévají“. Nikon slunečník zachytil opět se sytějšími barvami a s vinětací, ale s podrobnějšími detaily.

Nikon Coolpix S1 • Sony Ericsson K850i 

Klepněte pro větší obrázek • Klepněte pro větší obrázek

Detaily ve 100% přiblížení:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Je velká škoda, že u fotografií chybí EXIF informace. U následujícího páru bych totiž odhadoval, že došlo k chybě a snímky jsou zaměněny. Sony Ericsson zachytil květ „barevněji“, červená je sytější. Ale je možné, že jsou snímky seřazeny správně a rozdíl je daný odlišnou reakcí expoziční automatiky obou přístrojů.

Nikon Coolpix S1 • Sony Ericsson K850i 

Klepněte pro větší obrázek • Klepněte pro větší obrázek

Na dalším páru snímků už je vše při starém – snímek Nikonu je barevnější. Je tu zajímavé především to, jak dobře si oba přístroje poradí s makrofotografií.

Nikon Coolpix S1 • Sony Ericsson K850i 

Klepněte pro větší obrázek • Klepněte pro větší obrázek

Poslední pár fotografií není ke srovnání. Jsou to dva snímky pořízené Sony Ericssonem a ukazují, jak si telefon poradí s protisvětlem a se scénou s velkými jasovými rozdíly.

Pořízeno Sony Ericssonem K850i:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Další ukázkové fotografie ukazují, jak si Sony Ericsson K850i poradí s protisvětlem

Levný digitál už nahradí

Rozdíly mezi fotografiemi pořízenými fotomobilem a levným kompaktním fotoaparátem jsou sice patrné na první pohled, ale při celkovém hodnocení kvalit fotografií z obou přístrojů jsou na tom skoro stejně. Nikon sice nabídne kvalitnější optiku, která na snímač pošle lepší obraz a výsledkem je lepší prokreslení detailů, ale trpí jinými vadami. Sony Ericsson nabídne barevně neutrální snímky bez vinětace.

Toto srovnání neberte jako dogma. Telefon není ve finální verzi a srovnávalo se jen několik obrázků. Jakmile nám do redakce dorazí finální verze telefonu pro testování, provedeme podobný srovnávací test.

Zdroj: IT168.com (článek se srovnáním – v čínštině)

Diskuze (48) Další článek: Nokia 6555: fešácky zabalený výkon

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Sony Ericsson K850i, Detailní zkoumání, Eri, Chroma, Nikon, Velký jas, Cool, Son, Fotografie pořízený


Určitě si přečtěte