Sony Ericsson koupil UIQ: zavaříme Nokii a Symbianu S60

Symbian UIQ je operační systém používaný u komunikátorů Sony Ericssonu. Umožňuje ovládání přes dotykový displej a nabízí velký potenciál. Od nynějška patří firma vyvíjející Symbian UIQ Sony Ericssonu. Má šanci se tato dvojka dotáhnout na Nokii se Symbianem S60?
Sony Ericsson koupil UIQ: zavaříme Nokii a Symbianu S60

Chytrý třikrát jinak

Svět chytrých telefonů a komunikátorů je rozdělen na tři základní kontinenty – Symbian S60, Windows Mobile a Symbian UIQ. Mezi nimi jsou ještě menší ostrůvky tvořené například Palm OS, Symbianem S80 nebo S90, případně mobilním Linuxem, jak jej známe z některých Motorol.

Přístroje s operačním systémem Windows Mobile nesou označení mnoha výrobců, v poslední době však nejčastěji HTC. Jsou tu však i jiní silní hráči, jako například Motorola, E-Ten nebo Mio. Windows Mobile je rozšířený systém, který si však pevně nespojujeme s nějakou značkou. Má velký potenciál a umožňuje nasazení jak ve smartphonech, tak v komunikátorech s velkým dotykovým displejem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tady všude vládnou mobilní Windows

U Symbianu S60 je situace jiná. Na vývoji tohoto operačního systému úzce spolupracuje Nokia, která má také monopol na produkci symbianových chytrých mobilů. Díky tomu se také jedná o nejrozšířenější operační systém pro mobilní zařízení. Symbian S60 je propracovaný operační systém, ale neumožňuje ovládání přes dotykový displej. Kromě Nokie používá v některých svých telefonech Symbian S60 také Samsung nebo LG, známe i starší telefony Panasonic X700 a Siemens SX1, které se Symbianem pracovaly.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Symbian S60 v podání Nokie, ale také Samsungu

Kromě grafické platformy S60 je u Symbianu velmi známé prostředí UIQ. To je vyvíjeno zcela odděleně společností UIQ Technology a hlavní odběratel – Sony Ericsson – se na vývoji podílí. Symbian UIQ umožňuje ovládání prostřednictvím dotykového displeje a známe jej z komunikátorů Sony Ericssonu. V Číně nabízí přístroj se Symbianem UIQ dokonce i Nokia – pro zadáváni čínských znaků je totiž dotykový displej nezbytný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia se Symbianem UIQ

UIQ po stopách S60

Sony Ericsson se dnes pochlubil velmi zajímavou zprávou. Ten koupil švédskou firmu UIQ Technology a stal se jejím většinovým vlastníkem. Kromě toho je pochopitelně vlastníkem licence pro provoz zařízení s operačním systémem Symbian UIQ a licence bude dalším zájemcům udělovat.

„UIQ nabízí vynikající flexibilitu, která nám umožňuje nabídnout nepřekonatelnou funkční výbavu, jako je push e-mail, prohlížeč internetu, uživatelské přizpůsobení a rozšířené hudební funkce,“ říká Mats Lindoff, vedoucí technologického oddělení Sony Ericssonu, a dodává: „Po získání UIQ Technology budeme investovat, abychom plně využili potenciálu platformy UIQ podle požadavků prodejců mobilních telefonů, operátorů, distributorů a zákazníků“.

Vývoj komunikátorů Sony Ericsson se Symbianem UIQ:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přímo se nabízí otázka: Bude Sony Ericsson usilovat o udržení monopolu mezi zařízeními se Symbianem UIQ nebo se bude naopak snažit tento operační systém rozšířit i mezi ostatní výrobce, aby se stal více rozšířeným? Obojí má své logické výhody. V prvním případě si Sony Ericsson uchrání své know-how a z úspěšné řady nových komunikátorů bude těžit pouze on. V druhém případě by mohl s podobným zařízením, jako je například povedený model M600i, přijít i jiný výrobce. Výhodou by ovšem bylo daleko větší rozšíření tohoto operačního sytému a s tím i rychlejší vývoj nových aplikací, kterých je pro nejnovější verzi Symbianu UIQ stále trochu nedostatek. Stejně není kompatibilní se staršími programy ani nejnovější verze Symbianu S60, ale zde je díky většímu rozšíření operačního systému snaha vývojářů daleko větší a aplikací stále přibývá jako hub po dešti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Sony Ericsson P990i a M600i

Tisková zpráva nám na tuto otázku nezodpoví. Sony Ericsson sice uvádí, že bude otevřený k udělování dalších licencí pro výrobu UIQ zařízení, ostatní výrobci jsou ale ve značné nevýhodě, protože optimalizace vývoje bude nadále plně podle diktátu Sony Ericssonu. A tak masivnímu rozšíření mezi dalšími výrobci nedáváme příliš šanci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Se Symbianem UIQ pracuje i Walkman W950i

U Sony Ericssonu by si jistě přáli, aby Symbian UIQ zažil podobně silný vzestup jako S60. To bude ale těžké a Sony Ericsson bude muset produkovat rozšířené portfolio svých zařízení a investovat do vývoje nových aplikací. V současné době je například pro tuto platformu dostupný pouze jediný navigační software (Wayfinder), zatímco pro Symbian S60 celá řada. Velké dotykové displeje Sony Ericssonů jsou přitom pro tyto účely daleko vhodnější. Nicméně věříme Sony Ericssonu, že potenciál skrytý v UIQ využije. Uvidíme za rok, za dva.

Diskuze (36) Další článek: James Bond dorazil na O2 Active

Témata článku: Ericsson, Nokia, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Symbian, Software pro mobily, Panasonic X700, Siemens SX1, Sony Ericsson P800, Sony Ericsson P900, Sony Ericsson P910i, Sony Ericsson P990i, Masivní rozšíření, Hlavní odběr, Son, Hlavní odběratel, Eri


Určitě si přečtěte