Sony Ericsson Live Walkman: hudební majstrštyk [recenze]

Sony Ericsson po dlouhé době nabízí Android, který nepatří do řady Xperia. Hudební Live Walkman přichází na scénu a je ho hodně slyšet.
Kapitoly článku

Poslední novinky od Sony Ericssonu mají za cíl ovládnout nejen vánoční trh. Přicházejí s přitažlivým designem, modernizovaným systémem Android, vhodně zvolenou výbavou a přiměřeně nastavenou cenou. Svou cílovou skupinu si najdou velmi snadno, pomohou jim v tom i akční nabídky mobilních operátorů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson Live Walkman na tiskových fotografiích

Klíčové vlastnosti:

  • 3,2 palcový kapacitní displej
  • operační systém Android 2.3 s budoucí aktualizací na 4.0
  • hlasité stereo reproduktory
  • nízká cena
  • funkce USB host

Hlavní nedostatky:

  • slabší čitelnost displeje na přímém slunci
  • v balení mohla být karta s vyšší kapacitou
  • přibalená sluchátka mohla být kvalitnější

Sony Ericsson Live Walkman
Klepněte pro větší obrázekŘadu Walkman obohatil model s gigahertzovým procesorem a pětimegapixelovým fotoaparátem, který dovede natáčet video v rozlišení 1 280 × 720. Operačním systémem je Android 2.3.rozměry a hmotnost: 106 × 56 × 14,2 mm, 115 g
displej: 3,2'', TFT LCD, 320 × 480, kapacitní
sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (čtyři pásma), GPRS (86|43 kb/s), EDGE (237|118 kb/s), HSPA (7,2|5,8 Mb/s)
konektivita: USB, Wi-Fi, Bluetooth, 3,5mm jack
paměť: 320 MB, 512 MB RAM, microSDHC
baterie: 1 200 mAh, procesor: Scorpion 1 000 MHz
hardware: GPS, digitální kompas, akcelerometr
operační systém: Android 2.3.4
fotoaparát: 5Mpx (2 592 × 1 944), video (1 280 × 720), autofocus, diodový blesk
72%
hardware
76%
software
katalogpreviewinfo výrobce
cena: 4 500 Kč

hce counter

Design Walkmanu může vedle spíše konzervativních Xperií působit až extravagantně. Řada zaoblených hran, přechody mezi lesklými a matnými povrchy s místy zvýrazněným detailem v doplňkové barvě nezapře svou příslušnost k rodině walkmanů. Podle osobních preferencí můžete vybírat mezi bílou a černou verzí, doplňkové bary pak budou oranžová nebo zelená.

Všude samé křivky

Povrch přístroje je tvořen z kvalitního plastu. Na dotek působí Live paradoxně lépe než hierarchicky výše zařazeny modely Neo či Arc. Může za to zejména pogumovaná zadní strana. Jednotlivé části k sobě pevně přiléhají. Rozměry jsou spíše minimalistické 106 × 56,5 × 14,2 mm, což je důsledkem menší úhlopříčky displeje. Hmotnost představuje 115 gramů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Live Walkmanu se nedá i přes plastové zpracování upřít dávka elegance

Na pravém boku najdeme lesklé regulátory hlasitosti a níže pak podobně provedenou spoušť fotoaparátu. Ta je dvoupolohová (namáčknutím zaostříte, domáčknutím se fotí), celkový chod tlačítka je ale hodně nejistý a zasloužil by si mnohem lepší provedení s jasným odlišením obou poloh. Sluchátkový konektor našel své místo uprostřed horní strany, kde jej obklopuje hlavní vypínač spolu s hardwarovým tlačítkem přístupu k přehrávači.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítko Home a okolí 3,5mm jacku jsou opatřeny kontrastním zeleným pruhem

Systémový microUSB konektor by nás překvapil snad už jen uprostřed displeje, u tohoto modelu jej Sony Ericsson umístil doprostřed levého boku, spodní strana pak nese pouze mikrofon. Zadní strana obsahuje čočku fotoaparátu a diodový blesk. Hudební jack o průměru 3,5 mm je obklopen tlačítkem pro uzamčení displeje a speciálním klávesou, věnovaným funkci Walkman.

Klepněte pro větší obrázek 
Mřížky na zadní straně prozrazují přítomnost stereo reproduktorů

Na zadní straně také nacházíme hned dvě mřížky hlasitých reproduktorů. Nejde jen o vizuální lákadlo, telefon je dokáže i patřičně využít díky funkci xLOUD. Pod krytem je umístěn otvor SIM karty a slot pro karty microSD. Ani jednu z karet ale nevyměníme bez nutnosti vyjmutí akumulátoru o kapacitě 1 200 mAh. Díky skromnějšími displeji je mobil schopen fungovat v běžném provozu přibližně dva dny bez nabití.

Sluchátka vyměňte

Zařazení do střední třídy odpovídá i rozlišení a velikost displeje. Právě displej je největším mínusem nového Sony Ericssonu. Jde o typ TFT s rozlišením 320 × 480 bodů a úhlopříčkou 3,2 palce. Pokud ale přihlédneme na cenu, zjistíme, že ono to vlastně mínus vůbec není. I když bychom rádi již dnes viděli v této třídě něco lepšího, trh stále nepustí. Skutečným nedostatkem v praxi bude spíše horší čitelnost na přímém slunci. Pozorovací úhly nejsou nejširší, ale s tím jsme počítali.

Pod displejem se nachází trojice kláves, které přísluší použitému operačnímu systému. I zde se sází na originalitu. Střední, domovské tlačítko je hardwarové s dobře nastavenou odezvou. Zbylá dvě jsou senzorová. Samostatné tlačítko sloužící ke spuštění hudebního přehrávače není jediným Walkman prvkem. Dvojice reproduktorů na zádech hraje o poznání kvalitněji než u jiných telefonů, můžeme zde hovořit i o nějakých basech a zvuk celkově nezní tolik bakelitově. Překvapila i jejich hlasitost. Tam, kde konkurenti už řvou na plné pecky, Walkman má ukazatel zhruba v polovině. Hudební reprodukci může doplnit malá světelná show, kdy poblikává tenký prstenec kolem audio konektoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přibalenené pecky nás kvalitou příliš nepřesvědčily

Malým zklamáním byla sluchátka. Zvukovým výstupem se řadí spíše k průměru, hlavně to ale jsou pecky, které nedrží příliš dobře v uších. Malý váleček s mikrofonem a jediným tlačítkem bych za komfortní dálkový ovladač také neoznačil. Pokud jste jen trošku vybíraví, připravte si několik dalších stokorun i na pořádnou paměťovou kartu, na tu dodávanou s kapacitou 2 GB se totiž moc široký hudební výběr nevejde.

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Android, Recenze, Ericsson, Walkman, Sony Ericsson Live with Walkman, Son, Slabá podpora, Světelná show, Walk, Celkový chod, Váleček, Doinstalovaná aplikace, Eri, Hud, Telefony s Androidem na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace