Sony Ericsson MCA-30 má nejlepší fotky (krátká recenze)

Snímky z přídavného fotoaparátu Sony Ericsson MCA-30 patří k tomu nejlepšímu, čeho u dnešních fotomobilů můžete dosáhnout. Fotoaparát jsme vyzkoušeli se Sony Ericssonem T230, funguje ale i s dalšími modely.
Sony Ericsson MCA-30 má nejlepší fotky (krátká recenze)

Sony Ericsson ke svým současným modelům bez vestavěného fotoaparátu dodává nebo nabízí k dokoupení přídavný modul MCA-30. Je kompatibilní s telefony T68i, T300 a T310; k Sony Ericssonu T230 fotoaparát často rovnou dostanete. Přídavný modul bohužel nelze využít s mobily T610 a Z600, jejichž vestavěný fotoaparát neposkytuje příliš kvalitní snímky.

Protože fotoaparát se moc neliší od staršího modelu MCA-25, o němž jsme připravili rozsáhlou tříkapitolovou recenzi, odkážu vás na ni pro získání dalších informací. Velmi doporučuji také článek Jak fotit s mobilem, který na konkrétních případech ukazuje a radí, jak s fotoaparátem efektivně pracovat.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Chrání objektiv

MCA-30 se od předchozích modelů liší zejména posuvnou krytkou objektivu. Fotoaparátek není kvůli ochraně před poškozením nutné vkládat do pouzdra, stačí zavřít krytku. Při otevírání si dejte pozor, abyste uslyšeli cvaknutí západky, jinak není kryt aretován a může se při focení dostat před objektiv.

Dalším rozdílem oproti předchozímu MCA-25 je absence průhledového hledáčku. Ačkoli byl tento prvek využitelnější než třeba u přídavného fotoaparátu Nokia, už v recenzi jsem psal, že jsem ho vlastně kromě testů vůbec nevyužil. Sony Ericsson možná došel ke stejnému závěru a u MCA-30 lze snímanou scénu prohlížet pouze na části displeje telefonu. Překreslování ale bohužel opět není moc rychlé a ve spojení s nepříliš kvalitním displejem Sony Ericssonu T230, s nímž jsem fotoaparát používal, nevypadá výsledek zrovna vábně. O to více ale budete překvapeni při prohlížení obrázků v počítači.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na těle fotoaparátu je už pouze spoušť a očko pro provléknutí poutka.

Fotíme

Fotoaparát se před použitím připojí k systémovému konektoru Sony Ericssonu. Telefon připojený modul okamžitě najde a zobrazí příslušnou nabídku. Ze základního displeje se k ní potom můžete dostat stisknutím tlačítka spouště na fotoaparátu.

Nastavení je jednoduché. V prvé řadě si můžete vybrat čtyři rozlišení obrázků: 640 x 480, 320 x 240, 160 x 120 nebo 80 x 60. Volbu vyvážení bílé doporučuji nechat aktivní, bez ní snímky nevypadají dobře. Poslední možností je využít jeden z osmnácti efektů, které k obrázkům přidají různé kliparty. Na rozdíl od předchozího fotoaparátu MCA-5 úplně zmizely efekty ve formě nejrůznějších rámů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tip: jednotlivé efekty lze během fotografování přepínat tlačítkem s křížkem, stisknutím nuly se vrátíte k fotografování bez efektů.

Kromě tlačítka spouště na fotoaparátu lze pro pořízení snímku použít i stisknutí joysticku nebo tlačítka Yes. Horizontálními šipkami se v několika stupních aktivuje digitální zoom. Po pořízení snímku se telefon zeptá, jestli jej chcete uložit, rovnou odeslat, nebo otočit vpravo či vlevo. Obrázky se ukládají do paměti telefonu, v nejvyšším rozlišení se jich tam vejde přibližně dvanáct a kapacitu paměti proto odhaduji asi na 500 kB.

Obrázky v paměti fotoaparátu můžete prohlížet, odesílat je v MMS a e-mailem. Jde to však pouze po jednom a chcete-li ušetřit zasláním více obrázků najednou, musíte je z paměti fotoaparátu zkopírovat nebo přesunout do telefonu. Jde to však pomalu a bohužel pouze po jednom snímku - při používání největšího rozlišení si pokaždé asi půl minuty počkáte.

Ukázkové snímky

Přestože je práce s přídavným fotoaparátem MCA-30 méně pohodlná než u fotomobilů s integrovanými fotoaparáty, kvalita snímků je stejně jako u ostatních modelů řady MCA vynikající. Nijak se neliší od staršího fotoaparátů MCA-25, proto kromě následujících ukázek opravdu doporučuji prozkoumat i snímky v článcích, na které jsem se už odkazoval (první, druhý). Mám jen trochu dojem, že Sony Ericsson upravil ostřicí algoritmus a snímky už nejsou na hranách nepřirozeně přeostřeny.

Následující obrázky nejsou nijak upravovány, nanejvýš otočeny do správné pozice. U takových snímků níže přikládám původní neotočené verze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V interiéru, při nedostatku světla, jsou obrázky poměrně zašuměné, venkovní snímky jsou ale kvalitní

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Význam funkce Vyvážení bílé je dobře vidět zejména teď v zimě. 
U prvního obrázku je aktivní, u dalších nikoli - scéna s přebytkem bílé
plochy (sníh) je potom laděna do modra

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Digitální zoom není moc použitelný

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
S makrosnímky je problém, fotoaparát ostří až od vzdálenosti 40 cm

Originální, neotočené obrázky

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Je dobrý

Přídavné fotoaparáty k mobilním telefonům hodně zlevnily. Zatímco dříve stávaly i šest tisíc korun, dnes je dostanete rovnou k mobilu, nebo je lze dokoupit za slušnou cenu. Sony Ericsson MCA-30 se samostatně prodává za 1 577 Kč (Cybex.cz) a požadujete-li po fotomobilu co nejkvalitnější snímky, je to nejlepší volba. Ještě levněji někde seženete starší model MCA-25, který se funkčně ani kvalitou obrázků nijak neliší.

Zdroj: Sony Ericsson
Tel.: 855 555 655
Web: www.sonyericsson.cz

Diskuze (30) Další článek: První Alcatel s Javou bude mít označení One Touch 735i

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Son, EriSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída
Programování elektroniky: Jak odposlouchávat roztomilý teploměr od Xiaomi

Programování elektroniky: Jak odposlouchávat roztomilý teploměr od Xiaomi

** Grafička časopisu Computer chtěla chytrý teploměr ** Dnes proto přeflashujeme Xiaomi LYWSD03MMC s Bluetooth ** Data pak budeme číst na Raspberry Pi a odposlouchávat na ESP32

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuBluetoothXiaomi
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Jak prolomit zapomenuté heslo ve Windows 10. Je to až překvapivě snadné...

Jak prolomit zapomenuté heslo ve Windows 10. Je to až překvapivě snadné...

V době, kdy je tlak na volbu co nejsilnějších hesel, není nic výjimečného, když heslo zapomenete. Co ale dělat, když se pak nemůžete dostat do Windows?

Antonín Trčálek
NávodyHesloWindows 10