Sony Ericsson MCA-30 má nejlepší fotky (krátká recenze)

Snímky z přídavného fotoaparátu Sony Ericsson MCA-30 patří k tomu nejlepšímu, čeho u dnešních fotomobilů můžete dosáhnout. Fotoaparát jsme vyzkoušeli se Sony Ericssonem T230, funguje ale i s dalšími modely.
Sony Ericsson MCA-30 má nejlepší fotky (krátká recenze)

Sony Ericsson ke svým současným modelům bez vestavěného fotoaparátu dodává nebo nabízí k dokoupení přídavný modul MCA-30. Je kompatibilní s telefony T68i, T300 a T310; k Sony Ericssonu T230 fotoaparát často rovnou dostanete. Přídavný modul bohužel nelze využít s mobily T610 a Z600, jejichž vestavěný fotoaparát neposkytuje příliš kvalitní snímky.

Protože fotoaparát se moc neliší od staršího modelu MCA-25, o němž jsme připravili rozsáhlou tříkapitolovou recenzi, odkážu vás na ni pro získání dalších informací. Velmi doporučuji také článek Jak fotit s mobilem, který na konkrétních případech ukazuje a radí, jak s fotoaparátem efektivně pracovat.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Chrání objektiv

MCA-30 se od předchozích modelů liší zejména posuvnou krytkou objektivu. Fotoaparátek není kvůli ochraně před poškozením nutné vkládat do pouzdra, stačí zavřít krytku. Při otevírání si dejte pozor, abyste uslyšeli cvaknutí západky, jinak není kryt aretován a může se při focení dostat před objektiv.

Dalším rozdílem oproti předchozímu MCA-25 je absence průhledového hledáčku. Ačkoli byl tento prvek využitelnější než třeba u přídavného fotoaparátu Nokia, už v recenzi jsem psal, že jsem ho vlastně kromě testů vůbec nevyužil. Sony Ericsson možná došel ke stejnému závěru a u MCA-30 lze snímanou scénu prohlížet pouze na části displeje telefonu. Překreslování ale bohužel opět není moc rychlé a ve spojení s nepříliš kvalitním displejem Sony Ericssonu T230, s nímž jsem fotoaparát používal, nevypadá výsledek zrovna vábně. O to více ale budete překvapeni při prohlížení obrázků v počítači.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na těle fotoaparátu je už pouze spoušť a očko pro provléknutí poutka.

Fotíme

Fotoaparát se před použitím připojí k systémovému konektoru Sony Ericssonu. Telefon připojený modul okamžitě najde a zobrazí příslušnou nabídku. Ze základního displeje se k ní potom můžete dostat stisknutím tlačítka spouště na fotoaparátu.

Nastavení je jednoduché. V prvé řadě si můžete vybrat čtyři rozlišení obrázků: 640 x 480, 320 x 240, 160 x 120 nebo 80 x 60. Volbu vyvážení bílé doporučuji nechat aktivní, bez ní snímky nevypadají dobře. Poslední možností je využít jeden z osmnácti efektů, které k obrázkům přidají různé kliparty. Na rozdíl od předchozího fotoaparátu MCA-5 úplně zmizely efekty ve formě nejrůznějších rámů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tip: jednotlivé efekty lze během fotografování přepínat tlačítkem s křížkem, stisknutím nuly se vrátíte k fotografování bez efektů.

Kromě tlačítka spouště na fotoaparátu lze pro pořízení snímku použít i stisknutí joysticku nebo tlačítka Yes. Horizontálními šipkami se v několika stupních aktivuje digitální zoom. Po pořízení snímku se telefon zeptá, jestli jej chcete uložit, rovnou odeslat, nebo otočit vpravo či vlevo. Obrázky se ukládají do paměti telefonu, v nejvyšším rozlišení se jich tam vejde přibližně dvanáct a kapacitu paměti proto odhaduji asi na 500 kB.

Obrázky v paměti fotoaparátu můžete prohlížet, odesílat je v MMS a e-mailem. Jde to však pouze po jednom a chcete-li ušetřit zasláním více obrázků najednou, musíte je z paměti fotoaparátu zkopírovat nebo přesunout do telefonu. Jde to však pomalu a bohužel pouze po jednom snímku - při používání největšího rozlišení si pokaždé asi půl minuty počkáte.

Ukázkové snímky

Přestože je práce s přídavným fotoaparátem MCA-30 méně pohodlná než u fotomobilů s integrovanými fotoaparáty, kvalita snímků je stejně jako u ostatních modelů řady MCA vynikající. Nijak se neliší od staršího fotoaparátů MCA-25, proto kromě následujících ukázek opravdu doporučuji prozkoumat i snímky v článcích, na které jsem se už odkazoval (první, druhý). Mám jen trochu dojem, že Sony Ericsson upravil ostřicí algoritmus a snímky už nejsou na hranách nepřirozeně přeostřeny.

Následující obrázky nejsou nijak upravovány, nanejvýš otočeny do správné pozice. U takových snímků níže přikládám původní neotočené verze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V interiéru, při nedostatku světla, jsou obrázky poměrně zašuměné, venkovní snímky jsou ale kvalitní

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Význam funkce Vyvážení bílé je dobře vidět zejména teď v zimě. 
U prvního obrázku je aktivní, u dalších nikoli - scéna s přebytkem bílé
plochy (sníh) je potom laděna do modra

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Digitální zoom není moc použitelný

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
S makrosnímky je problém, fotoaparát ostří až od vzdálenosti 40 cm

Originální, neotočené obrázky

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Je dobrý

Přídavné fotoaparáty k mobilním telefonům hodně zlevnily. Zatímco dříve stávaly i šest tisíc korun, dnes je dostanete rovnou k mobilu, nebo je lze dokoupit za slušnou cenu. Sony Ericsson MCA-30 se samostatně prodává za 1 577 Kč (Cybex.cz) a požadujete-li po fotomobilu co nejkvalitnější snímky, je to nejlepší volba. Ještě levněji někde seženete starší model MCA-25, který se funkčně ani kvalitou obrázků nijak neliší.

Zdroj: Sony Ericsson
Tel.: 855 555 655
Web: www.sonyericsson.cz

Diskuze (30) Další článek: První Alcatel s Javou bude mít označení One Touch 735i

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Son, Eri


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

** Redmi Note 9 Pro se chlubí čtveřicí snímačů s až 64Mpx rozlišením ** 5 020mAh baterie zajistí dobrou výdrž a podporuje až 30W dobíjení ** Snapdragon 720G ve spolupráci s 6GB RAM zajistí dostatek výkonu

Milan Měchura | 21

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

** Xiaomi dostává 5G konektivitu do telefonu pod 8 000 Kč ** Líbit se bude i skvělý poměr cena/výbava a dlouhá výdrž ** Benefitem je 120Hz displej s funkcí Adaptive Sync

Martin Miksa | 15