Sony Ericsson MPS-60: malé krabičky s velkým zvukem (recenze)

Nejen ke svým Walkmanům nabízí Sony Ericsson malé reproduktorky s označením MPS-60. Jsou miniaturní, ale přesto hrají plnými basy a ozvučí celou místnost. Kdo neuslyší, neuvěří, ale může si o nich alespoň přečíst.

Krabičky na drátkách

Sony Ericsson nabízí ke svým telefonům řadu příslušenství, mezi kterým najdeme rovnou několik reproduktorových sestav. Od výkonné aparatury se subwooferem až po pár malých krabiček. A právě ony malé krabičky jsme pořádně otestovali. Už tak činíme podruhé, ale poprvé to bylo jen krátké setkání s nefinálními vzorku produktu. Z prvního článku ale budeme vycházet – na designu reproduktorů se totiž nic nezměnilo a zvukové vlastnosti jsou stále stejně oslnivé.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson MPS-60 na oficiálních obrázcích

Dva prckové na oranžovém drátku nebudí na pohled bez kontaktu zrovna seriózní dojem. Skutečně jako hračka, snad jen neodymové měniče zaujmou absencí kaloty hned. Jaké bylo ale moje překvapení, když jsem vzal repráčky do ruky. Perfektní torzní tuhost a zpracování, hmotnost není také tak „plastová“, jak se zdála odhadem být. To přispívá jednak dojmu, ale zejména stabilitě reproduktorů na věcech pod nimi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tím se háže, nebo to hraje?

Celé tělo drží pohromadě čtyři šrouby. Lákalo mě je odstranit a podívat se do útrob, jestli tam nečeká třeba tlumicí materiál a zvukovod. Zapůjčené vzorky byly ale jen o prototypy a tak se může ledacos konstrukčně změnit. Plasty jsou příjemné na omak a kopírují „walkmanovské“ barvy značky: černou, bílou a oranžovou. Výtvarnicky pěkné je prohnutí přední stěny směrem dovnitř ozvučnice.

Rozměry bedýnek jsou 30 × 55 × 42 mm. Plasty jsou příjemné na omak a kopírují „walkmanovské“ barvy značky: černou, bílou a oranžovou. Výtvarnicky pěkné je prohnutí přední stěny směrem dovnitř ozvučnice.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Skutečně miniaturní

Metr muziky v kapse

Průměr membrán je 21 milimetrů, průměr české dvoukoruny. Spočívají v měkkém pryžovém zavěšení a při zkoušení mě udivil jejich mohutný rozkmit (v poměru k velikosti celého reproduktoru) v basových složkách hudby – celé dva milimetry.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily měniče a loga

Zvukové vlastnosti jsme vyzkoušeli za asistence Sony Ericssonu W810i a D750i. Oranžový drát umožňuje roztáhnout od sebe bedýnky až na délku jednoho metru. Na půli cesty mezi nimi je konektor typu Fast-Port. O přívod elektřiny se netřeba starat, veškerá energie potřebná k reprodukci je čerpána přímo z mobilu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konektor Fast-Port • vývod kabelu z reproduktoru

A teď už si pustíme nějakou skladbu. Vzletné kytarové plochy nahrávek MTV Unplugged jsou perfektně čisté. Neuvěřitelné, kolik MPS-60 dávají při dobrém rozestavění vůči posluchači prostoru. Ani při více nástrojích funkových kapel se hráči neztrácí, vzájemně nemažou. Velmi dobré je i podání anglických popovek, riffy mají dokonce víc řízu než leckteré systémy 2.1 pro připojení k počítači. Těm totiž často chybí střední pásmo, které mají MPS-60 dobře prokreslené. Výšky jsou krásně čitelné a bez agrese, takže i tady je hodnocení kladné. I linky baskytaristů a průšlapy bubeníků jsou dobře slyšet. Zní to jako samozřejmost, jenže tady mluvíme o malých reproduktorech k mobilu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zkoušeli jsme mimo jiné s D750i • větší, než se zdají

Podobně jako zvukové vlastnosti je obdivuhodná i maximální dosažitelná hlasitost. Prckové dostatečně ozvučí celý pokoj a přitom se stále drží kvalitní reprodukce. Při zapnuté funkci Mega-Bass v telefonu už však trochu nestíhají a mají tendenci se rozutíkat po stole. Narozdíl od prvně testovaných vzorků jsou membrány odolnější a chrčení bylo jen výjimkou v extrémech.

Ráno nevzbudí

Reproduktory připojené k telefonu se chovají jako zvláštní typ příslušenství, nikoli jako obecné handsfree. Přehrávané zvuky a hudba z přehrávače se přehrávají samozřejmě z připojených reproduktorů, ale při telefonním hovoru je použito sluchátko. Při přepnutí do handsfree módu se aktivuje hlasitý reproduktor telefonu, ale z připojených bedýnek hlas volaného neuslyšíte. Bohužel to platí i o vyzvánění a zvuku budíku. I když budou reproduktory připojeny, bude vás ráno budit zvuk vycházející přímo z telefonu.

S připojenými reproduktory lze ale naštěstí bez problémů pustit rádio. V tom okamžiku začnou fungovat i jako anténa. Podle subjektivního dojmu usuzuji, že jsou reproduktory v roli antény méně citlivé než standardní sluchátka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Součástí prodjeního balení je praktická plastová krabička na cesty

Necelých osm set korun za malé reproduktory se může zdát docela dost. V tomto případě lze ale vzhledem ke kvalitě zpracování i zvukového výstupu vyšší cenu považovat za přiměřenou. Velmi kladně hodnotím čistý přednes hlasu, výborné výšky i důraznou basovou složku. Prostorové podání je na taková prťata vynikající. Sony Ericsson MPS-60 hrají lépe než nejlevnější „plasťáky“ k počítačům nebo pecková sluchátka do čtyř stovek.

Diskuze (13) Další článek: Golf Pro Contest 2: hra nejen pro bohaté (recenze javové hry)

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Příslušenství, Malý reproduktor, Son, Zvuk, Eri, Velký, Prostorové podáníVybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

** Malá baterie Flipu a velký displej Foldu jsou velké nevýhody ** Naproti jim však jde energeticky efektivnější čipset od Qualcommu ** Obě nové skládačky tak v testu výdrže příjemně překvapily

Martin Chroust
VýdržSrovnání
Apple ještě umí překvapit. Watch Ultra jsou titanový tank a baterie konečně něco vydrží

Apple ještě umí překvapit. Watch Ultra jsou titanový tank a baterie konečně něco vydrží

** Apple představil hned tři modely chytrých hodinek Apple Watch ** Series 8 je nový mainstream, pro mladé jsou určeny Watch SE 2 ** Profíci a sportovci mohou vzhlížet k novému modelu Watch Ultra

Martin Chroust
MIL-STD 810Apple Watch
Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

Baterie se po čase nafukují. Jedna značka řeší tento problém častěji než ostatní

** Na světě je video, na němž jsou Samsungy s nafouknutou baterií ** Stačí telefon nechat pár let v šuplíku ** Jak tomuto jevu zabránit, a kam odevzdat starý telefon?

Martin Chroust
BaterieSmartphony
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Trvalo to necelý týden. Už i na Androidu můžete mít Dynamic Island jako na nových iPhonech

Trvalo to necelý týden. Už i na Androidu můžete mít Dynamic Island jako na nových iPhonech

** iPhone 14 Pro se pyšní novým vizuálním prvkem Dynamic Island ** Touto cestou Apple omlouvá nutný průstřel ** Na Android se podobná funkce dostala za necelý týden

Martin Chroust
schémataOLED
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Další nezničitelná „cihla“ od AGM nabídne velkou baterii, noční vidění a nejhlasitější mobilní reproduktor

Další nezničitelná „cihla“ od AGM nabídne velkou baterii, noční vidění a nejhlasitější mobilní reproduktor

** AGM oznámilo další superodolný telefon s vyztuženými rohy ** Pyšní se opravdu hlasitým reprákem a nočním viděním ** Světelný kruh na zádech se rozbliká v rytmu hudby

Martin Chroust
MIL-STD 810IP68Smartphony
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

** Základy práce s Messengerem jsou jednoduché a zná je každý ** Některé funkce ale mohou být skryté nebo nejsou úplně intuitivní ** Tento přehled pomůže odhalit taje nejpoužívanějšího komunikátoru

Adam Kos
Tipy a trikyMessenger
Proč ze smartphonů mizí QHD displeje? Strategie výrobců se změnila, už se neženou za co největší jemností

Proč ze smartphonů mizí QHD displeje? Strategie výrobců se změnila, už se neženou za co největší jemností

** QHD displeje se před sedmi lety dostaly do top smartphonů ** Po letech však v mobilech stále dominuje Full HD ** Je to krokem zpět, a kde se vlastně stala „chyba“?

Martin Chroust
DisplejeHistorieSmartphony
Apple iPhone 14 Pro dělá z průstřelu displeje výhodu. Má špičkový foťák a komunikuje přes satelity

Apple iPhone 14 Pro dělá z průstřelu displeje výhodu. Má špičkový foťák a komunikuje přes satelity

** Apple ukázal iPhone 14 Pro, je nejvybavenější, ale u nás i nejdražší ** Výřez vyměnil za průstřel a prezentuje to jako výhodu ** Výbava je špičková, zlepšil se fotoaparát a přibyla satelitní konektivita

Martin Miksa
Vlajková loďiPhone
Kaktus boduje. Vylepšený tarif Neřešto nabídne neomezený objem dat za 300 Kč měsíčně

Kaktus boduje. Vylepšený tarif Neřešto nabídne neomezený objem dat za 300 Kč měsíčně

** Kaktus má nejlevnější neomezená data na českém trhu ** Nové tarify Neřešto přidávají neomezený FUP s rychlostí 2 Mbit/s ** Tarify jde používat bez příplatku i v zemích EU

Jan Láska
Neomezená dataTarify a mobilní službyKaktus
7 věcí, které jsme čekali od nového iPhonu, ale nakonec nepřijdou

7 věcí, které jsme čekali od nového iPhonu, ale nakonec nepřijdou

** O iPhonu 14 se loni začalo spekulovat rekordně brzy, dokonce před příchodem iPhonu 13 ** Některé spekulace se nakonec pravděpodobně vyplní ** Mnoho jich však bylo úplně mimo a ty nejzajímavější si připomeneme

Martin Miksa
Jon ProsserSpekulaceiPhone