Sony Ericsson MPS-60: malé krabičky s velkým zvukem (recenze)

Nejen ke svým Walkmanům nabízí Sony Ericsson malé reproduktorky s označením MPS-60. Jsou miniaturní, ale přesto hrají plnými basy a ozvučí celou místnost. Kdo neuslyší, neuvěří, ale může si o nich alespoň přečíst.

Krabičky na drátkách

Sony Ericsson nabízí ke svým telefonům řadu příslušenství, mezi kterým najdeme rovnou několik reproduktorových sestav. Od výkonné aparatury se subwooferem až po pár malých krabiček. A právě ony malé krabičky jsme pořádně otestovali. Už tak činíme podruhé, ale poprvé to bylo jen krátké setkání s nefinálními vzorku produktu. Z prvního článku ale budeme vycházet – na designu reproduktorů se totiž nic nezměnilo a zvukové vlastnosti jsou stále stejně oslnivé.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson MPS-60 na oficiálních obrázcích

Dva prckové na oranžovém drátku nebudí na pohled bez kontaktu zrovna seriózní dojem. Skutečně jako hračka, snad jen neodymové měniče zaujmou absencí kaloty hned. Jaké bylo ale moje překvapení, když jsem vzal repráčky do ruky. Perfektní torzní tuhost a zpracování, hmotnost není také tak „plastová“, jak se zdála odhadem být. To přispívá jednak dojmu, ale zejména stabilitě reproduktorů na věcech pod nimi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tím se háže, nebo to hraje?

Celé tělo drží pohromadě čtyři šrouby. Lákalo mě je odstranit a podívat se do útrob, jestli tam nečeká třeba tlumicí materiál a zvukovod. Zapůjčené vzorky byly ale jen o prototypy a tak se může ledacos konstrukčně změnit. Plasty jsou příjemné na omak a kopírují „walkmanovské“ barvy značky: černou, bílou a oranžovou. Výtvarnicky pěkné je prohnutí přední stěny směrem dovnitř ozvučnice.

Rozměry bedýnek jsou 30 × 55 × 42 mm. Plasty jsou příjemné na omak a kopírují „walkmanovské“ barvy značky: černou, bílou a oranžovou. Výtvarnicky pěkné je prohnutí přední stěny směrem dovnitř ozvučnice.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Skutečně miniaturní

Metr muziky v kapse

Průměr membrán je 21 milimetrů, průměr české dvoukoruny. Spočívají v měkkém pryžovém zavěšení a při zkoušení mě udivil jejich mohutný rozkmit (v poměru k velikosti celého reproduktoru) v basových složkách hudby – celé dva milimetry.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily měniče a loga

Zvukové vlastnosti jsme vyzkoušeli za asistence Sony Ericssonu W810i a D750i. Oranžový drát umožňuje roztáhnout od sebe bedýnky až na délku jednoho metru. Na půli cesty mezi nimi je konektor typu Fast-Port. O přívod elektřiny se netřeba starat, veškerá energie potřebná k reprodukci je čerpána přímo z mobilu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konektor Fast-Port • vývod kabelu z reproduktoru

A teď už si pustíme nějakou skladbu. Vzletné kytarové plochy nahrávek MTV Unplugged jsou perfektně čisté. Neuvěřitelné, kolik MPS-60 dávají při dobrém rozestavění vůči posluchači prostoru. Ani při více nástrojích funkových kapel se hráči neztrácí, vzájemně nemažou. Velmi dobré je i podání anglických popovek, riffy mají dokonce víc řízu než leckteré systémy 2.1 pro připojení k počítači. Těm totiž často chybí střední pásmo, které mají MPS-60 dobře prokreslené. Výšky jsou krásně čitelné a bez agrese, takže i tady je hodnocení kladné. I linky baskytaristů a průšlapy bubeníků jsou dobře slyšet. Zní to jako samozřejmost, jenže tady mluvíme o malých reproduktorech k mobilu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zkoušeli jsme mimo jiné s D750i • větší, než se zdají

Podobně jako zvukové vlastnosti je obdivuhodná i maximální dosažitelná hlasitost. Prckové dostatečně ozvučí celý pokoj a přitom se stále drží kvalitní reprodukce. Při zapnuté funkci Mega-Bass v telefonu už však trochu nestíhají a mají tendenci se rozutíkat po stole. Narozdíl od prvně testovaných vzorků jsou membrány odolnější a chrčení bylo jen výjimkou v extrémech.

Ráno nevzbudí

Reproduktory připojené k telefonu se chovají jako zvláštní typ příslušenství, nikoli jako obecné handsfree. Přehrávané zvuky a hudba z přehrávače se přehrávají samozřejmě z připojených reproduktorů, ale při telefonním hovoru je použito sluchátko. Při přepnutí do handsfree módu se aktivuje hlasitý reproduktor telefonu, ale z připojených bedýnek hlas volaného neuslyšíte. Bohužel to platí i o vyzvánění a zvuku budíku. I když budou reproduktory připojeny, bude vás ráno budit zvuk vycházející přímo z telefonu.

S připojenými reproduktory lze ale naštěstí bez problémů pustit rádio. V tom okamžiku začnou fungovat i jako anténa. Podle subjektivního dojmu usuzuji, že jsou reproduktory v roli antény méně citlivé než standardní sluchátka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Součástí prodjeního balení je praktická plastová krabička na cesty

Necelých osm set korun za malé reproduktory se může zdát docela dost. V tomto případě lze ale vzhledem ke kvalitě zpracování i zvukového výstupu vyšší cenu považovat za přiměřenou. Velmi kladně hodnotím čistý přednes hlasu, výborné výšky i důraznou basovou složku. Prostorové podání je na taková prťata vynikající. Sony Ericsson MPS-60 hrají lépe než nejlevnější „plasťáky“ k počítačům nebo pecková sluchátka do čtyř stovek.

Diskuze (13) Další článek: Golf Pro Contest 2: hra nejen pro bohaté (recenze javové hry)

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Příslušenství, Ericsson, Zvuk, Prostorové podání, Malý reproduktor, Son, Eri, Velký