Sony Ericsson opět ve ztrátě, nový šéf slibuje změnu

Ve třetím čtvrtletí ztratil švédsko-japonský výrobce přes čtyři miliardy korun. Nové vedení odvážně slibuje návrat do černých čísel už příští rok.
Sony Ericsson opět ve ztrátě, nový šéf slibuje změnu

Sony Ericssonu se stále nedaří vymanit se z červených čísel, po páté za sebou vykázal stamilionovou ztrátu. Za třetí kvartál letošního roku to bylo konkrétně 164 milionů euro, tedy zhruba 4,231 miliard korun. Výrobce své výsledky hosporaření zveřejnil už minulý týden v pátek. S trochou nadsázky tak můžeme říci, že si švédsko-japonský výrobce polepšil, jelikož za minulý kvartál to bylo 213 milionů euro (téměř 5,5 miliardy korun).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bert Nordberg, nový šéf Sony Ericssonu to nebude mít lehké • v rozhovoru, který najdete níže tvrdí, že příští rok dostane společnost do černých čísel

No a vzpomeneme-li na první kvartál letošního roku, tak to bylo dokonce 293 milionů euro, takže za devět měsíců letošního roku je to už 670 milionů euro, což je ekvivalent našich 17 miliard a poměrně hrozivé číslo.

Úspory přináší růže

Nicméně odcházející šéf Sony Ericssonu Hideki Komiyama se vyjádřil ve smyslu, že v hospodaření společnosti je už znát restrukturalizace, zlepšení efektivity a celkově je teď v lepší pozici na vypuštění novinek jako jsou Satio a Anio. A dodává: „Transformace podniku a zajištění budoucí ziskovosti je prioritou vrcholového managementu, který bude pokračovat pod novým vedením“. Ostatně jak už bylo avizováno v půli srpna, šéfem Sony Ericssonu se stane současný viceprezident Bert Nordberg.


Klepněte pro větší obrázek

Čtěte také: Sony Ericsson Satio: na dosah úspěchu (video)

Na úspěchu dotykového smartphonu s S60 závisí dost možná osud celého Sony Ericssonu. Kolika přešlapů se dopustil na vrcholném modelu Satio?


Ale zpět k výsledkům Sony Ericssonu. Za třetí čtvrtletí dokázal prodat 14,1 milionu mobilů, což je o 2 % více než za předchozí tři měsíce, ale o pětačtyřicet procent méně než za stejné období loni. Společnost utržila 1,619 milionů euro (41,77 milionů korun), tedy z pohledu následujících kvartálů o 4 % méně, meziročně jde dokonce o 42% pokles. Průměrná prodejní cena jednoho mobilu činila necelé tři tisíce korun, přičemž společnost si připisuje 5% podíl na trhu.


Produktové video modelu Aino, všichni sice chtějí poslouchat hudbu, ale 3,5 mm konektor pro sluchátka chybí. Projde u mladistvých zákazníků tento vážný nedostatek?

Potřebujeme více dražších telefonů

A jakou vizi má nový vedoucí Bert Nortberg? Jak uvedl v rozhovoru švédský ekonomický deník di.se, chtěl by už do konce příštího roku dovést Sony Ericsson opět k ziskovosti. To je hodně v pravdě smělý cíl, uvážíme-li silnou konkurenci a všeobecný pokles poptávky vyvolaný globální hospodářskou krizí, která by dle optimistů mohla skončit až v roce 2011. Bývalý viceprezident chce navíc dále propouštět, ovšem tentokráte má v plánu zeštíhlit management a omezit byrokracii. Jen pro připomenutí, v rámci úsporných opatření už Sony Ericsson propustil přes dva tisíce zaměstnanců.

Klepněte pro větší obrázek
Bude toto očekávaná Xperia X3 s operačním systémem Google Android a 1GHz procesorem? foto: 4pda.info

No nejlepší si ale Bert nechal nakonec. Cesta k ziskovosti má být dlážděna lepšími a dražšími telefony a tím vyšší prodejní cenou. Říká doslova, že nebudou nahánět tržní podíl prodejem pětadvacetidolarových mobilů někde v Indii. Já osobně si tedy myslím, že ony top modely výrobce jako Xperia X2 či Satio jsou alespoň na našem trhu už tak dost drahé a že by možná stačilo více inovovat ve střední třídě. Každopádně uvidíme, třeba nás Sony Ericsson překvapí s novými Androidy.

Diskuze (26) Další článek: Nové Sony Ericssony jsou na trhu (ceník)

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Sony Ericsson Satio, Růže, Son, Eri, Slib, Minulý kvartál, Šéf, Nový šéf, Současný viceprezident, NovRychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

** V případě problémů s Android telefonem si hned vzpomeňte na režim Safe Mode ** V tomto módu se vypnou všechny vámi stažené aplikace ** Systém se zrychlí a zbaví chyb, jeho využití ale bude omezené

Martin Chroust
Nouzový režimAndroid
Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

** Česko „kraluje“ žebříčku zemí s nejdražšími mobilními službami ** Evropská komise srovnala ceny ve všech 27 zemích EU ** Když se nepočítají neomezené tarify, vychází nabídky našich operátorů katastrofálně

Jan Láska
Předražené službyEvropská komiseTarify a mobilní služby
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

** Android 12 je zatím graficky i funkčně nejjednotnější verze ** Vylepšuje zejména soukromí a práci s oprávněním aplikací ** Na jiných telefonech než Pixelech bude zážitek odlišný

Vladislav Kluska
Material YouAndroid 12Google
8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

** Obě největší mobilní platformy mají svůj tábor skalních příznivců ** Ti mají jasno, proč je právě iOS nebo Android jediný správný systém ** Tady je několik důvodů, proč jablíčkáři nechtějí o robotech ani slyšet

Martin Miksa
SmartphonyiPhoneAndroid