Sony Ericsson P1i jako fotoaparát a kamera

Je to špičkový komunikátor určený především k práci. Ve výbavě má však i 3MPx fotoaparát, který jsme důkladně vyzkoušeli.

Fotoaparáty v telefonech Sony Ericsson, uvažujeme-li dražší a vybavenější mobily, dokázaly na svou dobu podávat vždy vynikající výsledky. Nejinak je tomu u komunikátoru P1i. Dostatečné rozlišení, autofocus, ale hlavně rozsáhlé možnosti nastavení. Aby toho nebylo málo, uživatelské rozhraní je logicky uspořádené, nejpoužívanější nastavení lze měnit přímo jednotlivými klávesami.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Sony Erisson P1i

Řečí čísel

Čočka fotoaparátu našla svoje místo na zadní straně telefonu, v jeho horní polovině. Zrcátko pro autoportréty nemá, zato blesk zastupují hned dvě diody. Na kratší vzdálenost dokáží divy i ve tmě a z černého fleku je rázem použitelný obrázek. Jejich světlo dokáže osvítit menší místnost, svoje využití najdou i jako svítilna. Její aktivace je trochu krkolomná, nejprve musíme spustit fotoaparát, hvězdičkou aktivovat blesk (pokud není od minule), namáčknout spoušť (držet) a obě diody se rozzáří. Jiná alternativa není. Světlo se ovšem citelně projevuje na výdrži: stovka fotek, z nichž třetina byla pořízena s bleskem, si řekne o tři čtvrtiny plně nabité baterie.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát na zadní straně disponuje 3MPx rozlišením

Fotoaparát je akceschopnýdo tří sekund od své aktivace. Jak je u Sony Ericssonů zvykem, drží se naležato, čemuž odpovídá i orientace nabídek a prostředí. Na displeji se zobrazují veškeré potřebné indikátory, každý hned vidí, jak je co nastaveno. Korekce expozice se reguluje Jog Dialem v třinácti krocích. Pod ním je zobrazen režim (foto, video, sekvence, rámeček), na něj navazuje počitadlo dostupné paměti pro aktuální nastavení, rozlišení, kvalita, úložiště, vyvážení bílé, blesk, samospoušť, noční režim a autofocus.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Korekce expozice na obě strany

Nastavení lze realizovat pomocí kolečka Jog Dial, stylusem (ručně), nebo opakovaným stiskem jednotlivých kláves. První dvě varianty zpřístupní nabídku s těmito možnostmi:

 • Režim – video, rámeček, sekvence a fotografie
  Klepněte pro větší obrázek
 • Rozlišení – 3, 2, 1 MPix a VGA, tedy 2048 × 1536, 1600 × 1200, 1152 × 864 a 640 × 480
 • Zaostření – normální (autofocus), makro, vypnuto
 • Vyvážení bílé – oblačno, denní světlo, zářivka, žárovka, automaticky
 • Blesk – zapnuto, vypnuto
 • Efekty – černobílá, sépie, solarizace, negativ, normální (vypnuto)
  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
  Černobílá • sépie • solarizace • negativ
 • Kvalita – optimální, normální, úsporná
 • Noční režim – zapnuto, vypnuto
  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
  Noční režim • normální režim
 • Uložit do –telefon, karta, karta přednostně (použije telefon, není-li na kartě místo)
 • Zobrazení fotky po sejmutí – zapnuto, vypnuto
 • Zvuk spouště – vypnuto nebo čtyři různé zvuky
 • Samospoušť – zapnuto, vypnuto (20 sekund)
 • Vynulovat číslo souboru – po provedení se fotky začnou ukládat do nového adresáře a jejich počitadlo (konec názvu souboru) se vynuluje

Nulou lze zobrazit nápovědu, co které tlačítko na klávesnici ovládá. Jejich cyklickým stiskem se nastaví potřebnou volbu bez nutnosti ji hledat v nabídce. Mřížka odstraní z displeje veškeré indikátory a popisky, hvězdička zapíná blesk, sedmička noční režim, čtyřka zaostření, jednička rozlišení a dvojka režim. Šestka a trojka plní funkci zoomu, telefon při přiblížení dělá výřezy. Zoom má dvacet kroků, po jedné desetině až na trojnásobné přiblížení. S rostoucím zoomem se zmenšuje rozlišení, jednotlivé velikosti jsou odlišeny delším předělem na stupnici.

Klepněte pro větší obrázek
Bez zoomu (3 MPix)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zoom: s přiblížením se rozlišení snižuje 

Během testování jsem setkal se zajímavým jevem. Při zapnutém zobrazení vyfoceného obrázku se občas stalo, že jej telefon ukázal posunutý. Co se už na displej nevešlo doplnil z druhé strany. Při pozdějším prohlížení obrázků na počítači i v telefonu se tento jev už naštěstí nevyskytoval a všechny fotky byly v pořádku.

Neumí všechno, ale zvládne dost

Zoom vzhledem ke své povaze asi nebude nejvyužívanější, stejně tak noční režim nevykazuje valné výsledky. Naopak blesk a makro jsou skvělé, čitelnost vyfoceného textu také. Díky rychlé korekci expozice kolečkem Jog Dial není problém vyfotit scénu vícekrát a potom vybrat nejlepší – tímto asi projde každý uživatel, než získá odhad, jak bude ta která kombinace vypadat na počítači nebo papíře.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Makro

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bez blesku • stejná scéna s bleskem • blesk na kratší vzdálenosti za úplné tmy

Na plnou náhradu digitálního fotoaparátu to zatím nevypadá (a pro náročnější ani nikdy nebude), svou práci ale fotoaparát v P1i odvádí dobře. Obrázky jsou dostatečně velké i kvalitní, po drobných úpravách na počítači i dále použitelné. Nesmíme zapomínat že stále fotíme telefonem.

Další ukázkové fotografie:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Umí i pohyb

Vedle klasických fotek umí P1i vytvářet i sekvence čtyř snímků po sekundě a fotit přímo s rámečkem. Obě tyto funkce ale zvládá jen v nejmenším rozlišení. Video nabídne řadu nastavení stejných jako fotky – vyvážení bílé, efekty, kvalita, noční režim, úložiště, přehrání po natočení, zvuk spouště (zde jen zapnuto/vypnuto), samospoušť a vynulování čísla souboru.

Točit lze ve čtyřech rozlišeních – 320 × 240, 176 × 144, 160 × 120 a 128 × 96, délku omezit pro odeslání v MMS a vypnout mikrofon. Korekci expozice nastavíme předem, během natáčení už nejde měnit a kolečko funguje stejně jako zoomovací tlačítka tři a šest. Maximální rozlišení je pořád na sledování na počítači malé (chtělo by to zdvojnásobit na obou osách na VGA), nicméně filmařské seberealizaci na displeji telefonu nic nebrání. I takovéto výtvory už si vybojovaly uznání.

Ukázkové video:

Tip: nepřehlédněte první podrobný test Sony Ericssonu P1i. Ten vznikl na základe zkušeností s předprodejním vzorkem telefonu. Nyní připravujme podrobnější test s finálním přístrojem určeným pro český trh.

Diskuze (22) Další článek: Symbian S60: displej telefonu na monitoru počítače

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Fotoaparát, Ericsson, Sony Ericsson P1i, Jak, Kytka, Kamera, Eri, Son, První ukázka, Základ zkušeností, FotoViděli jsme nové Saint’s Row v akci. Hravý open-world s hromadou možností

Viděli jsme nové Saint’s Row v akci. Hravý open-world s hromadou možností

Zapojili jsme se do exkluzivního představení hry Saints Row, kdy nám vývojáři ukázali nový gameplay a zodpověděli hromadu otázek. Hra vypadá velmi zajímavě, ale máme obavy.

Vojtěch Matušinský
Saints RowDojmyAkce
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Jak dobře vybrat televizor. Stanovte si cenu a kupte ten největší s dobrým ovladačem

Jak dobře vybrat televizor. Stanovte si cenu a kupte ten největší s dobrým ovladačem

Výběr nového televizoru není složitý. Nabídka je sice obrovská a cenové rozpětí široké, ale při dodržení jednoduchých pravidel dokáže svůj ideální televizor vybrat každý.

Jaromír Puk
Televizory
Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Vyrobte si elektřinu sami. S dobře vybranou fotovoltaikou vás nebude trápit zdražování, Rusko a vlastně ani vlastní stát

Vyrobte si elektřinu sami. S dobře vybranou fotovoltaikou vás nebude trápit zdražování, Rusko a vlastně ani vlastní stát

Zdražení se na nás valí ze všech stran a nejvíce se týká energií. Ať už je to plyn, pohonné hmoty, nebo elektřina. Z těchto tří můžete nejvíce zahýbat právě s elektřinou, a to investicí do fotovoltaické elektrárny. Podívejme se objektivním pohledem, pro koho je vhodná, a komu se naopak vůbec nevyplatí.

Jiří Kuruc
EnergetikaFotovoltaika