Sony Ericsson P1i jako fotoaparát a kamera

Je to špičkový komunikátor určený především k práci. Ve výbavě má však i 3MPx fotoaparát, který jsme důkladně vyzkoušeli.

Fotoaparáty v telefonech Sony Ericsson, uvažujeme-li dražší a vybavenější mobily, dokázaly na svou dobu podávat vždy vynikající výsledky. Nejinak je tomu u komunikátoru P1i. Dostatečné rozlišení, autofocus, ale hlavně rozsáhlé možnosti nastavení. Aby toho nebylo málo, uživatelské rozhraní je logicky uspořádené, nejpoužívanější nastavení lze měnit přímo jednotlivými klávesami.

SonyEricssonP1i_01.jpg SonyEricssonP1i_02.jpg SonyEricssonP1i_10.jpg SonyEricssonP1i_11.jpg 
Sony Erisson P1i

Řečí čísel

Čočka fotoaparátu našla svoje místo na zadní straně telefonu, v jeho horní polovině. Zrcátko pro autoportréty nemá, zato blesk zastupují hned dvě diody. Na kratší vzdálenost dokáží divy i ve tmě a z černého fleku je rázem použitelný obrázek. Jejich světlo dokáže osvítit menší místnost, svoje využití najdou i jako svítilna. Její aktivace je trochu krkolomná, nejprve musíme spustit fotoaparát, hvězdičkou aktivovat blesk (pokud není od minule), namáčknout spoušť (držet) a obě diody se rozzáří. Jiná alternativa není. Světlo se ovšem citelně projevuje na výdrži: stovka fotek, z nichž třetina byla pořízena s bleskem, si řekne o tři čtvrtiny plně nabité baterie.

SonyEricssonP1i_09.jpgSonyEricssonP1i_36.jpg SonyEricssonP1i_37.jpg SonyEricssonP1i_53.jpg
Fotoaparát na zadní straně disponuje 3MPx rozlišením

Fotoaparát je akceschopnýdo tří sekund od své aktivace. Jak je u Sony Ericssonů zvykem, drží se naležato, čemuž odpovídá i orientace nabídek a prostředí. Na displeji se zobrazují veškeré potřebné indikátory, každý hned vidí, jak je co nastaveno. Korekce expozice se reguluje Jog Dialem v třinácti krocích. Pod ním je zobrazen režim (foto, video, sekvence, rámeček), na něj navazuje počitadlo dostupné paměti pro aktuální nastavení, rozlišení, kvalita, úložiště, vyvážení bílé, blesk, samospoušť, noční režim a autofocus.

Expozice 01.jpg Expozice 02.jpg Expozice 03.jpg Expozice 04.jpg
Korekce expozice na obě strany

Nastavení lze realizovat pomocí kolečka Jog Dial, stylusem (ručně), nebo opakovaným stiskem jednotlivých kláves. První dvě varianty zpřístupní nabídku s těmito možnostmi:

 • Režim – video, rámeček, sekvence a fotografie
  Rámeček 01.jpg
 • Rozlišení – 3, 2, 1 MPix a VGA, tedy 2048 × 1536, 1600 × 1200, 1152 × 864 a 640 × 480
 • Zaostření – normální (autofocus), makro, vypnuto
 • Vyvážení bílé – oblačno, denní světlo, zářivka, žárovka, automaticky
 • Blesk – zapnuto, vypnuto
 • Efekty – černobílá, sépie, solarizace, negativ, normální (vypnuto)
  Efekty 02.jpg Efekty 03.jpg Efekty 04.jpg Efekty 05.jpg
  Černobílá • sépie • solarizace • negativ
 • Kvalita – optimální, normální, úsporná
 • Noční režim – zapnuto, vypnuto
  Noc 01.jpg Noc 02.jpg
  Noční režim • normální režim
 • Uložit do –telefon, karta, karta přednostně (použije telefon, není-li na kartě místo)
 • Zobrazení fotky po sejmutí – zapnuto, vypnuto
 • Zvuk spouště – vypnuto nebo čtyři různé zvuky
 • Samospoušť – zapnuto, vypnuto (20 sekund)
 • Vynulovat číslo souboru – po provedení se fotky začnou ukládat do nového adresáře a jejich počitadlo (konec názvu souboru) se vynuluje

Nulou lze zobrazit nápovědu, co které tlačítko na klávesnici ovládá. Jejich cyklickým stiskem se nastaví potřebnou volbu bez nutnosti ji hledat v nabídce. Mřížka odstraní z displeje veškeré indikátory a popisky, hvězdička zapíná blesk, sedmička noční režim, čtyřka zaostření, jednička rozlišení a dvojka režim. Šestka a trojka plní funkci zoomu, telefon při přiblížení dělá výřezy. Zoom má dvacet kroků, po jedné desetině až na trojnásobné přiblížení. S rostoucím zoomem se zmenšuje rozlišení, jednotlivé velikosti jsou odlišeny delším předělem na stupnici.

Zoom 01.jpg
Bez zoomu (3 MPix)

Zoom 02.jpg Zoom 03.jpg Zoom 04.jpg Zoom 05.jpg
Zoom: s přiblížením se rozlišení snižuje 

Během testování jsem setkal se zajímavým jevem. Při zapnutém zobrazení vyfoceného obrázku se občas stalo, že jej telefon ukázal posunutý. Co se už na displej nevešlo doplnil z druhé strany. Při pozdějším prohlížení obrázků na počítači i v telefonu se tento jev už naštěstí nevyskytoval a všechny fotky byly v pořádku.

Neumí všechno, ale zvládne dost

Zoom vzhledem ke své povaze asi nebude nejvyužívanější, stejně tak noční režim nevykazuje valné výsledky. Naopak blesk a makro jsou skvělé, čitelnost vyfoceného textu také. Díky rychlé korekci expozice kolečkem Jog Dial není problém vyfotit scénu vícekrát a potom vybrat nejlepší – tímto asi projde každý uživatel, než získá odhad, jak bude ta která kombinace vypadat na počítači nebo papíře.

Makro 02.jpg Makro 04.jpg Kytka 01.jpg Kytka 03.jpg
Makro

Blesk 01.jpg Blesk 02.jpg Blesk 03.jpg
Bez blesku • stejná scéna s bleskem • blesk na kratší vzdálenosti za úplné tmy

Na plnou náhradu digitálního fotoaparátu to zatím nevypadá (a pro náročnější ani nikdy nebude), svou práci ale fotoaparát v P1i odvádí dobře. Obrázky jsou dostatečně velké i kvalitní, po drobných úpravách na počítači i dále použitelné. Nesmíme zapomínat že stále fotíme telefonem.

Další ukázkové fotografie:

Krajina 02.jpg Efekty 01.jpg Auto 01.jpg Totem 01.jpg Dum 01.jpg
Interier 01.jpg Dum 02.jpg Auto 02.jpg Strom 02.jpg Totem 02.jpg
Noc 03.jpg Krajina 01.jpg Kytka 02.jpg
Cedule 01.jpg Makro 01.jpg Makro 03.jpg

Umí i pohyb

Vedle klasických fotek umí P1i vytvářet i sekvence čtyř snímků po sekundě a fotit přímo s rámečkem. Obě tyto funkce ale zvládá jen v nejmenším rozlišení. Video nabídne řadu nastavení stejných jako fotky – vyvážení bílé, efekty, kvalita, noční režim, úložiště, přehrání po natočení, zvuk spouště (zde jen zapnuto/vypnuto), samospoušť a vynulování čísla souboru.

Točit lze ve čtyřech rozlišeních – 320 × 240, 176 × 144, 160 × 120 a 128 × 96, délku omezit pro odeslání v MMS a vypnout mikrofon. Korekci expozice nastavíme předem, během natáčení už nejde měnit a kolečko funguje stejně jako zoomovací tlačítka tři a šest. Maximální rozlišení je pořád na sledování na počítači malé (chtělo by to zdvojnásobit na obou osách na VGA), nicméně filmařské seberealizaci na displeji telefonu nic nebrání. I takovéto výtvory už si vybojovaly uznání.

Ukázkové video:

Tip: nepřehlédněte první podrobný test Sony Ericssonu P1i. Ten vznikl na základe zkušeností s předprodejním vzorkem telefonu. Nyní připravujme podrobnější test s finálním přístrojem určeným pro český trh.

Diskuze (22) Další článek: Symbian S60: displej telefonu na monitoru počítače

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, , , , Sony Ericsson P1i, Kytka, Základ zkušeností, Eri, F +, První ukázka, Foto, Jak, Son, Kamera