Sony Ericsson P1i: to nejlepší z M600 a P990

Nový zástupce řady P je malý, lehký, ale výkonný. Sebral to nejlepší z modelů P900i a M600i, nabídne 3MPx fotoaparát i Wi-Fi.
Kapitoly článku

Sony Ericsson včera večer představil čtyři nové modely. Nejdůležitější novinkou je model s označením P1i. Sony Ericsson P1i navazuje na úspěšné komunikátory řady P, tedy P800, P900, P910i a P990i. Na první pohled má ale nejvíce společného s odlehčeným komunikátorem M600i. Každopádně se jedná o přístroj pro náročné uživatele, kteří vyžadují pohodlný nástroj pro pracovní využití, s rychlými datovými přenosy a bohatou funkční výbavou, ale zároveň si chtějí dopřát kvalitní fotoaparát a hudební přehrávač.

Klepněte pro větší obrázek
Nový Sony Ericsson P1i

Označení nového modelu je poněkud netypické, spíš bychom očekávali P1000i, aby řada označení pokračovala vzestupnou tendencí. Výrobce ale zřejmě usoudil, že čtyřciferné označení už je příliš dlouhé, a tak začal od jedničky. Nejvybavenější přístroj si zvláštní označení zaslouží.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Epizoda ze seriálu Tak jde čas...

Konec flipu

Mnoho uživatelů slevilo ze svých požadavků a místo modelu P990i si pořídilo levnější alternativu v podobě Sony Ericssonu M600i. Ten je menší, lehčí a nabízí stejné funkce. Ve výbavě však chybí dvě zásadní položky – fotoaparát a Wi-Fi. Výrobce se u nového P1i vydal cestou kompromisu a do těla podobného modelu M600i nacpal výbavu z P990i, a to ještě vylepšenou.

Rozměry nového přístroje jsou 106 × 55 × 17 mm a hmotnost 124 g. Tělo je tedy každopádně menší než u modelu P990i, délka a šířka je dokonce kratší i v porovnání s modelem M600i. Ten je ale o dva milimetry tenčí. Hmotnost 124 g je celkem přijatelná. M600 je sice ještě o 12 g lehčí, ale P990i má o 31 g navíc. Taková Nokia N95 má 120 g.

Modelrozměryhmotnost
M600i107 × 57 × 15 mm112 g
P990i114 × 57 × 25 mm155 g
P1i106 × 55 × 17 mm124 g

Konstrukce má základ v modelu M600i. Na čelní straně najdete velký dotykový displej a QWERTY klávesnici se zdvojenými tlačítky. Ta se u modelu M600i docela osvědčila a po chvilce zvykání umožňují svižné zadávání textů oběma palci.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson P1i ze všech stran 

Klávesnice a displej jsou umístněny v černém bloku, který je zasazen do hliníkového rámu. Poprvé u modelu z řady P chybí odklápěcí flip s běžnou telefonní klávesnicí. Osobně mi bude chybět, u modelu P990i jsem si zvykl na možnost ovládání jednou rukou bez nutnosti sahat na displej. Věřím, že ovládání bude uzpůsobeno tak, aby uživatel nemusel vytahovat stylus a vystačil si s méně přesným dotykem prstu na displeji. Ten se však tímto rychle ušpiní.

Displej má standardní rozlišení 240 × 320 bodů. V tiskové zprávě mě zaujala zmínka o speciální úpravu displeje pro čitelnost na přímém světle. Uvidíme, co to znamená v praxi. Úhlopříčka displeje je 2,6 palce, je tedy stejně veliký jako u modelu M600i. Nad klávesnicí a u bočních rámečků je ještě prostor a větší displej z modelu P990i by se sem mohl vejít, škoda.

Fotky jako z K800i

Na levém boku přístroje si všimneme nápadného poutka pro přichycení šňůrky, ale také ovládacího kolečka a tlačítka pro návrat zpět. Na druhé straně najdeme tlačítko pro rychlé spuštění internetového prohlížeče, tlačítko fotoaparátu a slot pro paměťové karty. Oproti modelu P990i tedy chybí speciální hudební tlačítko. Stylus nahmatáte zezadu na levé straně, tedy jako u modelu P990i.

Zadní straně vládne fotoaparát ve výrazném rámečku. Chlubí se rozlišením 3,2 MPx a autofocusem. Je tedy zřejmé, že se jedná o stejnou optiku, jako u modelu K800i. Fotografie tedy můžeme očekávat velmi kvalitní. Jen musíme oželet xenonový blesk, P1i je vybaven jen diodami.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Fotoaparát z K800i se postará o kvalitní snímky

O hudbu se postará propracovaný hudební přehrávač, který třídí hudbu podle interpretů a alb a zobrazí obrázek alba, který najde v příslušeném adresáři s hudbou. Standardní konektor 3,5mm jack pro připojení sluchátek chybí, využít ale můžete bezdrátová sluchátka. Telefon totiž podporuje A2DP profil bezdrátového přenosu Bluetooth. Pokud vás omrzí vlastní hudba, přijde vhod FM rádio, tradičně s podporou RDS. Nechybí ani funkce pro rozpoznání hudby TrackID.

Kromě hudby si telefon poradí samozřejmě i s přehráváním videa. Díky podpoře rychlých datových přenosů si poradí i se streamovaným videem.

Paměť je zastoupena 160MB prostorem uvnitř telefonu nebo paměťovými kartami Memory Stick Micro (M2). K telefonu dostanete 512MB kartu v balení.

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Huawei P9, Nokia N95, Nokia N95 8GB, Sony Ericsson P1i, Sony Ericsson P800, Sony Ericsson P900, Sony Ericsson P910i, Sony Ericsson P990i, Neznámé prostředí, Vyladěný systém, Eri, Son, EpizodaVybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída
Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

** V případě problémů s Android telefonem si hned vzpomeňte na režim Safe Mode ** V tomto módu se vypnou všechny vámi stažené aplikace ** Systém se zrychlí a zbaví chyb, jeho využití ale bude omezené

Martin Chroust
Nouzový režimAndroid
Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

** Android 12 je zatím graficky i funkčně nejjednotnější verze ** Vylepšuje zejména soukromí a práci s oprávněním aplikací ** Na jiných telefonech než Pixelech bude zážitek odlišný

Vladislav Kluska
Material YouAndroid 12Google
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

** Obě největší mobilní platformy mají svůj tábor skalních příznivců ** Ti mají jasno, proč je právě iOS nebo Android jediný správný systém ** Tady je několik důvodů, proč jablíčkáři nechtějí o robotech ani slyšet

Martin Miksa
SmartphonyiPhoneAndroid
Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

** Česko „kraluje“ žebříčku zemí s nejdražšími mobilními službami ** Evropská komise srovnala ceny ve všech 27 zemích EU ** Když se nepočítají neomezené tarify, vychází nabídky našich operátorů katastrofálně

Jan Láska
Předražené službyEvropská komiseTarify a mobilní služby