Sony Ericsson P900: samička láká samečky (velký test)

Sony Ericsson P900 je špičkový mobilní telefon s funkcemi kapesního počítače. V současné době má ve své třídě jen velmi malou konkurenci. Přečtěte si jeho rozsáhlou recenzi doplněnou téměř sto padesáti obrázky.
Sony Ericsson P900: samička láká samečky (velký test)

Ať zvedne ruku čtenář MobilManie, který nikdy neslyšel o Sony Ericssonu P800. V dálce ještě někoho vidím, ale už opravdu jen stručně: Sony Ericsson před rokem a půl uvedl svůj první chytrý telefon, v němž využil operační systém Symbian. Kvůli odkladům se P800 dostal do prodeje až počátkem letošního roku, ale i přesto to bylo a stále je špičkové zařízení, kterému se těžko hledá konkurence. Nyní je zde nový model P900, jehož se týká tato recenze.

Nemáte čas nebo chuť číst tento mnohokapitolový článek a přesto byste se o telefonu chtěli něco dozvědět? Potom přesně pro vás máme výtah toho nejdůležitějšího v samostatné minirecenzi.

Tip: Pro získání kompletních informací o chytrých telefonech Sony Ericssonu doporučujeme přečíst také recenzi staršího modelu P800. Doporučujeme také článek s delšími zkušenostmi s tímto telefonem, který na MobilManii vyšel včera.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální obrázky Sony Ericssonu P900

S utajením práce na novém modelu si Sony Ericsson nedal moc práce. Už před mnoha měsíci se objevily první informace a obrázky, na MobilManii jsme o údajném Sony Ericssonu P810 napsali několik článků. Nakonec se z něj vyklubal model P900, nižší označení by ale telefonu vzhledem k inovacím možná slušelo víc.

Zajímají vás hlavně parametry P900? Najdete je v katalogu mobilů.

Protože článek je velmi dlouhý, rozdělili jsme ho do několika kapitol. Nerozdělený článek si můžete přečíst v textové verzi MobilManie.

Jaké jsou nejdůležitější změny? Telefon je triální, má aktivní displej, který zobrazí pětašedesát tisíc barev, a více operační paměti. K tomu ale hromadu drobných vylepšení, která zpříjemní používání.

Vzhled, rozměry: už to není modrá hračka

Vzhled je nejviditelnější změnou oproti staršímu modelu. V Sony Ericssonu P800 designéři použili podobné výtvarné prvky jako v nejlevnějších telefonech, takže výsledek byl snad i trochu rozpačitý. Novinka P900 je úplně jiná a připomíná nejlepší kapesní počítače Clié japonské poloviny výrobce. Můj osobní názor na design je velmi pozitivní, Sony Ericsson P900 vypadá jako seriózní nástroj.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Není zrovna nejmenší

Na první pohled je P900 menší než starší zařízení, při porovnání rozměrů to ale vyjde prakticky nastejno; snad jen tři milimetry v tloušťce jsou znát. Rovněž hmotnost nemá moc smysl porovnávat, u obou zařízení se pohybuje kolem sto padesáti gramů. Jak rozměry, tak hmotnost jsou ale ve srovnání s mobilními telefony nadprůměrné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ze všech stran

Kryty telefonu jsou vyrobeny z plastu, který připomíná broušený kov, střídají se tmavé a světlé partie. Materiál se zdá být kvalitní, ale protože jde jen o plast, opotřebení se časem stejně nevyhnete. Na rozích testovaného kousku jsem našel slabé rýhy, které ale díky probarvení hmoty do hloubky nejsou příliš patrné. Sony Ericsson je dostatečně pevný telefon, ale stejně jako v případě staršího P800 se po stisknutí v ruce ozve slyšitelné vrzání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nárysné pohledy

Už má opravdovou klávesnici

První důležitou inovaci najdeme v klávesnici. Zatímco u P800 to byl jen mechanický prvek, který trny přenášel stisknutí tlačítek na dotykový displej, kde se po čase objevily tečky, u Sony Ericssonu P900 je „skutečná“ klávesnice. Má běžná tlačítka prosvětlená jasným modrým světlem. Po modelu Z600 jde mimochodem o jednu z nejlepších klávesnic, jakou kdy Sony Ericsson vyrobil; jen tak dál.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Podsvětlení klávesnice a detail odklopné části

Na klávesnici není červené ani zelené sluchátko, hovory se ovládají jedním z funkčních tlačítek. Ostatní jsou důsledně využívána pro mazání, návrat zpět a vyvolání kontextové nabídky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily klávesnice 

Stejně jako u P800, i v případě Sony Ericssonu P900 lze díl s klávesnicí odejmout a vzniklý otvor zakrýt záslepkou, kterou standardně dostanete v krabici. Takto upravený telefon se ovládá výhradně pomocí dotykového displeje. Musím ale přiznat, že jsem nebyl úspěšný a při pokusu o demontáž podle přiloženého návodu jsem zlomil jedno ze dvou dodávaných ovládacích per. Sony Ericssonu se omlouvám, čtenářům taktéž, protože jsem to už potom vzdal. Jinde přitom píšou, že výměna je velmi snadná ... Při demontáži využijete malý křížový šroubováček, je rovněž nutné odpojit kontakty, které spojují elektroniku klávesnice s tělem. Užitečným důsledkem odstranění klávesnice je také snížení hmotnosti telefonu, odhadem o 10-15 gramů.

Klepněte pro větší obrázek Takhle vypadá Sony Ericsson P900 bez klávesnice


V druhé kapitole pochválím ovládací kolečko Jog-Dial, postěžuju si na problém se signálem a podívám se na displej telefonu

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Recenze, Ericsson, Huawei P9, Sony Ericsson P800, Sony Ericsson P900, Nastavené rozlišení, Vylepšený design, Velký, Sam, Eri, Dodávané pouzdro, Hlavní výtka, Son, Samostatný program, Jediná fotografie, Stejný termín, Mobilní historie, Mobilní spojení, Nahrané video, Test, Skutečná klávesniceVyšla nová hra ze světa Zaklínače. Gwent: Rogue Mage vypráví příběh z doby dávno před příchodem Geralta

Vyšla nová hra ze světa Zaklínače. Gwent: Rogue Mage vypráví příběh z doby dávno před příchodem Geralta

CD Projekt s karetním Gwentem ještě nekončí. Po Thronebreakeru přichází s dalším singleplayerovým titulem, který tentokrát sahá do žánru roguelike.

Martin Nahodil
Gwent: Rogue MageOznámení
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Rusové na ISS oslavili okupaci Ukrajiny. Na Zemi se zatím chystá let ruské kosmonautky v Crew Dragonu

Rusové na ISS oslavili okupaci Ukrajiny. Na Zemi se zatím chystá let ruské kosmonautky v Crew Dragonu

** Za dva měsíce má první Rus (respektive Ruska) letět na ISS v kosmické lodi Crew Dragon od SpaceX ** Existuje plán, podle kterého si budou NASA a Roskosmos vyměňovat sedačky ** Ruská agrese na Ukrajině zatím situaci na stanici a spolupráci vesmírných agentur v praktické rovině nenarušuje

Petr Kubala
Crew DragonMezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Test pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Test pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Přenosné solární nabíječky jsou určeny především pro drobnou elektroniku, ty větší si ale poradí i s notebooky velkými powerpacky nebo kombinací všeho.

Stanislav Janů
Srovnávací testSolární energie
Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

** Výdrž baterie smartphonů je věčné téma, poradíme jak ji prodloužit ** Některé triky přidají i hodiny výdrže navíc ** Jiné zas pomohou udržet její dlouhou životnost

Martin Miksa
VýdržBaterieTipy a triky
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
S drátem i bez. Jak snadno dostat fotky a další soubory z telefonu do počítače

S drátem i bez. Jak snadno dostat fotky a další soubory z telefonu do počítače

Pokud chcete přenášet soubory mezi telefonem s Androidem a PC, můžete si vybrat hned z několika způsobů. Je dobré si ale předem ujasnit, kolik a jak velkých souborů chcete nahrávat.

Jan Spěšný
Fantasy adventura Forspoken se opět odkládá. Letos si ji nezahrajeme

Fantasy adventura Forspoken se opět odkládá. Letos si ji nezahrajeme

Další odklad hry, která měla dorazit ještě letos.

Michal Maliarov
ForspokenDatum vydáníByznys
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
 Recenze Mercusys Halo H50G – levný mesh Wi-Fi router pokryje velký prostor za pár korun

Recenze Mercusys Halo H50G – levný mesh Wi-Fi router pokryje velký prostor za pár korun

** Router vás zaujme hlavně nízkou cenou ** Nechybí běžné možnosti, oceníte mobilní aplikaci ** Levné provedení je poznat, ale může dávat smysl

Tomáš Holčík
Wi-FiTesty