Sony Ericsson S500i: milovník přírody (test)

Pokud hledáte vzhledově zajímavý telefon s tenkou výsuvnou konstrukcí a solidní výbavou, zkuste nový Sony Ericsson S500i. Video

Klíčové vlastnosti

 • rozměry: 99 × 47 × 14 mm, 94 g
 • výsuvná konstrukce s malou tloušťkou
 • zajímavý design i barevná provedení
 • přírodní motivy na displeji měnící se podle času i data
 • světelné efekty na bocích telefonu
 • povedená klávesnice
 • kvalitní QVGA displej s 262 tisíci barev
 • slot pro paměťovou kartu Memory Stick Micro
 • dvoumegapixelový fotoaparát
 • e-mailový klient a čtečka RSS kanálů
 • hudební přehrávač s Bluetooth profilem A2DP
 • GPRS a EDGE ve třídě 10
 • datový kabel a sluchátka v základním balení

Hlavní nedostatky

 • žádná indikace zmeškaných událostí
 • telefon nelze spustit bez vložené SIM karty
 • fotoaparát nemá autofocus ani diodový blesk
 • špatné řazení jmen s českou diakritikou
 • absence FM rádia
 • nepohodlná manipulace se SIM kartou a zadním krytem
]: Object reference not set to an instance of an object.-->

Sony Ericsson S500i
Klepněte pro větší obrázekSony Ericsson S500i je tenký vysouvák, který vychází z hudebního modelu W580i. Má s ním téměř shodnou výbavu, která zahrnuje 2Mpx fotoaparát, EDGE i slot na paměťové karty. Telefon zaujme netradičními barevnými provedeními i přírodními motivy na displeji.rozměry a hmotnost: 99 × 47 × 14 mm, 94 g
displej: 2'', aktivní TFT, 240 × 320, 262 tisíc barev
sítě: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz)
data: GPRS tř. 10, EDGE tř. 10
konekt.: Fast port, Bluetooth (A2DP)
paměť: 12 MB, paměťové karty Memory Stick Micro
baterie: Li-Pol 930 mAh, procesor: 180 MHz
hudba: přehrávač hudby
fotoaparát: 2MPx (1 600 × 1 200), video (176 × 144)
62 %
(251. místo z 897)
katalogrecenze
cena: 3 280 Kč (koupit)

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson S500i v zasunutém i vysunutém stavu

U Sony Ericssonu byla modelová řada S prozatím vyhrazena pouze telefonům s méně obvyklou otočnou konstrukcí. Patřil sem i jeden z největších trháků své doby – Sony Ericsson S700i, který jako jeden z prvních nabízel slot na paměťové karty, 1,3megapixelový fotoaparát nebo QVGA displej. Je to jen pár let, kdy tento telefon stál okolo dvaceti tisíc korun. S touto cenou a svými velkými rozměry by ale dnes již neměl žádnou šanci na úspěch. Švédsko-japonský výrobce se nyní rozhodl do této řady nově zařadit také tenký vysouvák s označením S500i. Je to vůbec první telefon Sony Ericssonu s výsuvnou konstrukcí na českém trhu, který nepatří mezi hudební telefony Walkman.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rozměry telefonu dosahují příjemných hodnot • srovnání velikosti s platební kartou • krabice, ve které si telefon přinesete domů

Chce se lišit

Sony Ericsson S500i ale má v řadě Walkman své téměř dokonalé dvojče. Novinka je s modelem W580i shodná v rozměrech, tvaru těla i většině prvků výbavy. Jelikož si jsou oba telefony velmi podobné, bude tento test kratší než obvykle. Místo detailního popisu všech již velmi dobře známých funkcí se zaměřím hlavně na odlišnosti mezi oběma sourozenci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jiný zeleno-černý telefon na našem trhu zřejmě nenajdete • netradiční barevná kombinace přidává na vyjímečnosti

Video:

Tělo telefonu má v zasunutém stavu rozměry 99 × 47 × 14 mm. Jeho hmotnost činí 94 g. Jedná se o velmi příjemné údaje. Malá tloušťka vám nezpůsobí bouli na kapse u kalhot, hmotnost zase neutrhne kapsu u košile. Telefon se přitom stále pohodlně drží v ruce. Jeho kvádrovité tělo se zaoblenými rohy je opět u svého spodního okraje zahnuto dozadu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tloušťka 14 mm je pro telefon s výsuvnou konstrukcí velmi dobrá

Sony Ericsson se snažil svůj nový model od většinou stříbrné konkurence nějak odlišit. Přišel proto s netradičními barevnými provedeními a celkovým přírodním zaměřením telefonu. Es pětistovku si tak můžete koupit v černé s bílými boky a zelenou klávesnicí nebo žluto-zlaté s klávesnicí bílou. Na stránkách výrobce je vyobrazeno také modro-fialové provedení, s ním jsem se ale v nabídkách našich internetových obchodů zatím nesetkal.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Barevná kombinace Spring Yellow neboli jarní žlutá • propagační snímky telefonu se snaží vzbudit emoce

Celý telefon je vyroben z plastu. I tak je jeho pevnost dostatečná. Zadní kryt drží na svém místě velmi pevně. Při pevnějším stisku krytu se ale v některých místech ozývá tiché cvakání. Plusové body telefon získá také za kvalitu výsuvné konstrukce. Ve vysunutém stavu sice horní část projevuje nepatrnou vůli, tu ale při běžném používání ani nepostřehnete. Při vysouvání pomáhá pružinka, která po překonání počátečního odporu dotlačí horní část telefonu do konečné polohy. Palec se může pohodlně opřít o vystouplé navigační tlačítko, takže si při manipulaci s telefonem nezašpiníte displej od otisků prstů. Těm se ovšem neubráníte na přední straně telefonu z lesklého černého plastu. Oproti jiným třpytícím se telefonům ale není situace nijak vážná. Otisky jsou patrné je při velmi dobrém osvětlení a detailním pohledu.

Svítí všemi barvami

Podívejme se nyní na bílé boky telefonu. Na levé straně najdete stříbrné dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti, vpravo si našel své místo konektor Fast port. Spodní strana je tak kromě poutka na šňůrku zcela holá. Paměťové karty formátu Memory Stick Micro se do telefonu vkládají na horní straně. Slot je chráněn plastovou výklopnou krytkou. V základním balení ale není žádná paměťová karta přiložena.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konektor Fast port a dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti • slot na paměťovou kartu na horní straně telefonu

V mezeře mezi horní a spodní částí na bocích telefonu jsou stejně jako u modelu W580i umístěny barevné diody pro světelné efekty. Dokáží svítit několika barvami a svým blikáním upozorňovat na příchozí hovor. Ke každému kontaktu si přitom můžete nastavit odlišný světelný efekt. Výrobce ale bohužel zanechal tuto funkci na půli cesty, světelné efekty totiž mají jen jeden rytmus blikání a nedokáží upozorňovat na zmeškaný hovor nebo přijatou zprávu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vypínací tlačítko a objektiv dvoumegapixelového fotoaparátu • světelné efekty na bocích telefonu

Zadní strana telefonu je zčásti pokryta drobnými důlky, které najdete také pod navigačním tlačítkem klávesnice. Nechybí zde ani logo výrobce a malé vypínací tlačítko na horní hraně, kterým lze přepínat vyzváněcí profily. Po vysunutí telefonu spatří světlo světa také objektiv dvoumegapixelového fotoaparátu, který se nachází na zadní straně výsuvného dílu. Ta je opět vyvedena v zelené barvě a nese na sobě motiv trávy. Kryt baterie není snadné sejmout. Na jeho povrchu připomínajícím gumu totiž kloužou prsty a není se kde zachytit. Jakmile se vám to povede, najdete pod ním Li-Pol baterii o kapacitě 930 mAh. S ní by měl telefon na jedno nabití vydržet až 370 hodin v pohotovostním stavu nebo 540 minut hovoru. SIM karta se zasouvá do těla telefonu vedle baterie. Její zatlačení do správné polohy se ale neprovádí pohodlně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Po sejmutí zadního krytu je dobře viditelný vibrační motorek • SIM karta se na své místo příliš pohodlně nezasouvá

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Recenze, Ericsson, Sony Ericsson S500i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson W580i, Mil, Jemné zobrazení, Test, Panoramatická fotografie, Son, Eri, Listí, Fialové provedení


Určitě si přečtěte