Sony Ericsson S700: kompletní informace

Sony Ericsson S700 bude prvním megapixelovým fotomobilem Sony Ericssonu. Do článku jsme připravili všechny informace, které se nám o tomto telefonu podařilo najít.
Sony Ericsson S700: kompletní informace
Většina z vás už jistě zaregistrovala očekávanou novinku švédsko-japonského výrobce, Sony Ericsson S700. Bude to první megapixelový mobil této značky na českém, ale i na evropském trhu. Jelikož jsme na MobilManii dosud nezveřejnili kompletní informace, přinášíme vám tento článek, ve kterém najdete všechny důležité údaje, které se objevily. Chcete-li se podívat na články, které jsme vydali dříve, nahlédněte do prvního představení a do bleskovky s prvními živými fotografiemi.

Rozměry a design

Sony Ericsson S700 vychází z modelu S505i určeného pro asijské trhy. Na první pohled vypadá jako tlustý telefon klasické koncepce s displejem na přední straně a čočkou integrovaného fotoaparátuna zadní straně. Určitě vás ale zarazí absence klávesnice. Ta se objeví teprve po rozevření telefonu. Jeho tělo se skládá ze dvou stejně velkých dílů, které leží na sobě. Pokud horní uchopíte a otočíte ho oproti spodnímu o 180 stupňů, objeví se na spodním díle klasická klávesnice. Vypadá to skoro stejně jako u Motoroly V80, ale S700 má osu kloubu nikoli na displeji, ale uprostřed kurzorového kříže. Mechanismus otevírání nejlépe pochopíte z obrázků. U vzorku, který jsme si mohli osahat na veletrhu CeBIT, se horní část mohla otáčet na obě strany, ale nikoli do nekonečna, jen do nastavené zarážky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice se objeví po otočení horní části

Prohlédnete-li si přístroj důkladně, dáte Sony Ericssonu a jeho nové marketingové koncepci za pravdu: mobil má v podstatě dvě přední strany. Z jedné vypadá jako mobilní telefon, z druhé jako digitální fotoaparát. Při focení s ním můžete pracovat jako s klasickým fotoaparátem, displej slouží jako hledáček. Spoušť a další ovládací tlačítka máte na horní straně telefonu, tedy přesně tam, kde se u běžných fotoaparátů nacházejí.

Klepněte pro větší obrázek
Tohle je přece jasný fotoaparát

Z této konstrukce vychází podle Sony Ericssonu trojí použití přístroje. Horizontálně ho můžete používat jako fotoaparát, vertikálně máte přístup k mnoha aplikacím, jako je MP3 přehrávač, hry, čtení SMS, internetový a wapový prohlížeč, správce souborů apod. Po rozevření dostanete plnohodnotný telefon se všemi zásadními funkcemi. Sony Ericsson tyto tři stavy označuje jako Imaging, Browsing a Communication. Zda-li je toto řešení praktické, ukáže čas a uživatelé.

Co se týče fyzických proporcí, novinka se s rozměry 107 × 49 × 24 mm řadí spíše k nadprůměru, hmotnost 137 gramů také není nejlepší.

Displej, fotoaparát, paměťová karta

Tyto tři elementy dávám záměrně k sobě, protože spolu velmi úzce spolupracují. Kdyby jeden z nich chyběl, přístroj by nebyl úplný.

Displej je aktivní, má rozlišení 240 × 320 bodů a dokáže zobrazit až 262 144 barev. Řadí se tak mezi nejlepší na současném evropském trhu, nicméně v Asii by se v záplavě milionů barev nejspíš ztratil.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  

Vzhledem k tomu, ze které stáje novinka pochází, můžeme počítat s velmi propracovanou vnitřní nabídkou. Stejně jako u současných modelů T610, T630 a Z600 budou k dispozici grafická schémata pro úpravu vzhledu. Předpokládám, že po uvedení na trh se na internetu objeví velké množství různých schémat a zároveň i programy, které dokážou tato schémata vytvářet. Budete si tedy moci uzpůsobit svůj telefon vlastním požadavkům.

Sony Ericsson ve svých prezentacích nového modelu uvádí, že displej se jen velmi těžko poškrábe. Velký podíl na tom má jeho zapuštění do těla přístroje a zároveň zpracování krycího sklíčka. Uvidíme, zda to po delším používání potvrdí i majitelé S700, nebo zda se jedná o pouhý marketingový trik.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Model S700 dokáže pořizovat statické obrázky i natáčet videa. S čipem v rozlišení 1,3 megapixelu už focení opravdu stojí za úvahu. Z telefonu tak dostanete fotografii v rozlišení 1280 × 960, což už je použitelné i na počítači. Zatím ale nemáme k dispozici reálnou fotografii přímo z telefonu, dostupné vzorky ještě nebyly na takové úrovni, aby se s nimi dalo fotit.

Kameru aktivujete speciálním tlačítkem. Poté si můžete vybrat, jestli budete fotit nebo natáčet krátké videoklipy. Využít také můžete osminásobný digitální zoom. Fotí se naležato jako s klasickým fotoaparátem, přičemž spoušť je na horní straně telefonu, jak jsme zvyklí z běžných fotoaparátů. Použít můžete i cosi jako blesk, ale světélko funguje spíše jen pro přisvětlení focené scény. Počet obrázků a klipů je omezen dostupnou pamětí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tím se dostávám k poslednímu elementu, kterým je integrovaný slot pro paměťové karty Memory Stick Duo. V základním balení by měla být jedna paměťová karta, její kapacitu zatím neznáme. Telefon si v současnosti můžete rozšířit pamětí až do velikosti 512 MB, do budoucna se počítá s kartami o kapacitě až 1 GB.

S paměťovou kartou souvisí i plnohodnotný MP3 přehrávač. MP3 sklady můžete v telefonu poslouchat a zároveň je použít jako vyzvánění. Pokud by se vám MP3 jako vyzvánění nelíbilo, můžete použít klasické čtyřicetihlasé polyfonní melodie.

Klávesnice a ovládací tlačítka

V zavřeném stavu můžete telefon ovládat jen pomocí kurzorového kříže a dvou kontextových tlačítek. Kurzorový kříž je čtyřsměrný s potvrzováním uprostřed. Na přední straně se nachází i tlačítko C a klávesa se šipkou pro návrat o úroveň zpět. Tlačítka vypadají hodně kovově, ale zdání klame, jsou vyrobena z kvalitního plastu. Na obrázcích je vidět velmi raná betaverze, kde u funkčních tlačítek chybí popisky. Prodejní verze telefonu je samozřejmě bude mít.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Po otevření telefonu na vás vykoukne klávesnice podobná té na modelu Z600. Tlačítka jsou z průhledného plastu, hodně zapuštěná do těla přístroje. Najdete na ní i tlačítko pro zapnutí/vypnutí telefonu a rychlý přístup k wapu, přesně jak to známe ze Z600. Jak moc dobře se tlačítka budou ovládat, to zatím ještě nemůžeme říct, musíte počkat na první recenzi přístroje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na bocích přístroje najdete tlačítko pro ovládání hlasitosti a spuštění fotoaparátu. Oproti současným modelům jsou tato tlačítka velmi malá a vypadají, že se budou hodně ztěžka mačkat.

Komunikace s okolím a zábava

Telefon disponuje mnoha způsoby spojení s okolím. Z těch uživatelem neplacených možností je spojení pomocí kabelu, infraportu nebo Bluetooth, k těm placeným patří GPRS (konfigurace 4+2) a klasické vytáčené spojení. Zavoláte si i za velkou louží, protože S700 je triální a mimo frekvencí 900 a 1 800 MHz zvládá i americkou 1 900 MHz.

Budete-li chtít čerpat informace ze světa, máte možnost připojení pomocí wapu ve verzi 2.0. Podle zatím nepotvrzených informací by měl S700 zvládat i prohlížení běžných internetových stránek. E-maily si stáhnete díky integrovanému e-mailovému klientu. Samozřejmostí jsou rozšířené textové zprávy EMS a multimediální zprávy MMS.

Možnosti zábavy jsou obrovské. Již zmíněný MP3 přehrávač doplňuje přehrávač videoklipů ve formátu MPEG4, ať už vámi natočených nebo odjinud stažených. Pokud vás tyto dvě funkce omrzí, můžete se zaposlouchat do vestavěného FM rádia, které zvládne uložit do paměti až dvacet oblíbených stanic. Javu podporuje tzv. Mascot Capsule, což je v Asii velmi rozšířená a oblíbená platforma mobilních her. Přesný název je Hi Corp Mascot Capsule TM Engine Micro 3D Edition. Jestli telefon zvládá i Mophun, to se zatím nepodařilo zjistit - u dalšího modelu K700 od této technologie Sony Ericsson upustil.

I zde nejdeme koncept QuickShare představený u modelu T610. Telefon vám po vyfocení obrázku nebo natočení videa nabídne všechny možnosti práce s ním včetně odeslání všemi dostupnými cestami. To samé nastane, i když nějaký obrázek či soubor přijmete. Je to prostě funkce rychlého a jednoduchého sdílení.

Pro procházení a správu uložených melodií, her, obrázků, fotek a schémat najdete v telefonu File manager. Uvidíme, do jaké míry bude propracován a inovován oproti tomu v modelech T610, T630 a Z600.

V S700 bychom měli najít dobře propracovaný organizátor, kalkulačku i paměť pro různá hesla. Vzhledem k tomu, že Sony Ericsson stále neuvolnil tzv. White paper k modelu S700, jsou některé informace zatím neúplné. Kompletní technické údaje se mají objevit až v průběhu srpna.

Naváže na úspěch? 

Sony Ericsson S700 se zdá být velmi povedený model. Jeho sourozenec S505i, který se prodává v Asii, je úspěšný, a tak by model S700 mohl na jeho úspěch navázat i v Evropě. Jestli se tak stane, uvidíme na podzim, kdy by měl přijít na trh. Předběžná cena se někde odhaduje pod 15 000 Kč, Sony Ericsson ale tvrdí, že bude na úrovni smartphonu P900, takže spíš kolem dvaceti tisíc korun. To by ale za „obyčejný“ mobil bylo poměrně dost peněz. Uvidíme, jak to nakonec bude.

Tip: stáhněte si plakáty na plochu monitoru s motivy nových telefonů Sony Ericsson

Diskuze (37) Další článek: Nový Katalog mobilů je na stáncích

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Komplet, Komp, Eri, Plnohodnotný telefon, Raná betaverze, Informace, Son, Info


Určitě si přečtěte