Sony Ericsson slaví páté narozeniny

Značka Sony Ericsson už na trhu působí pět let a stala se zvučným jménem. Mobilní telefony Sony Ericsson často určují trendy a jsou mezi uživateli velmi oblíbené. Pojďme si připomenout, jak to se Sony Ericssonem začalo a jaké má vyhlídky do budoucna.

Plodný svazek

Dnes se skoro nechce věřit, že je Sony Ericsson výrobcem telefonů pouze s pětiletou historií. Ale bylo to teprve před pěti lety, kdy došlo ke spojení společností Sony a Ericsson. Obě firmy se už delší čas výrobou mobilů zabývaly, ale konkurence se jim začala vzdalovat. Spolčením však nastoupily novou, a to velmi úspěšnou cestu, která je zavedla až na čtvrté místo v žebříčku největších světových výrobců mobilních telefonů. A namířeno má ještě výš.

Původní společnosti Sony a Ericsson mají v Sony Ericssonu stejný, tedy poloviční podíl. Svým sjednocením vznikla firma, která měla mnoho zkušeností z mobilních technologií ze strany Ericssonu a zároveň s výrobou a distribucí spotřební elektroniky ze strany Sony. Na úspěch tedy bylo dobře zaděláno.

Manažeři si zpočátku určitě lámali hlavy nad novou značkou. Přeci jen, byla by velká škoda nevyužít známých jmen a budovat od základu novou značku by bylo marketingově velmi náročné. Prosté spojení v název Sony Ericsson se sice zdálo zpočátku trochu krkolomné, ale dnes to už nikomu nepřijde. Sony Ericsson patří k sobě a je již dobře zažitou značkou.

Když nahlédneme do poslední finanční zprávy za druhé čtvrtletí roku 2006, jasně zde vidíme, jak se Sony Ericssonu daří. Prodejnost stoupá a za tři měsíce na přelomu jara a léta výrobce prodal 15,7 miliónů mobilních telefonů. Oproti loňsku je to nárůst o 33 % a ještě daleko lépe je na tom firma z pohledu finančních výsledků.

Výrobce působí po celém světě. Nabízí telefony pro evropské, americké a také asijské trhy, úspěchy slaví i v Japonsku, kde jeho telefony obohacují nabídku největšího místního operátora NTT DoCoMo i dvojky KDDI.

Do nové pětiletky s novým designem

Zelené logo Sony Ericssonu se vžilo stejně rychle, jako jméno výrobce. Přesto se jej výrobce rozhodl k příležitosti pátého výročí připomenout a oživit. Můžeme se proto těšit na novou reklamní kampaň plnou barev a hesel, ve kterých logo Sony Ericssonu nahradí sloveso. Podobný trik známe se srdcem a význam loga Sony Ericssonu je velmi podobný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový význam loga Sony Ericssonu

Výrobce se bude i nadále aktivně podílet na sponzoringu sportovních akcí a jeho jméno bude nadále spojeno zejména s tenisem.

Rok za rokem:

2001 - vznikl Sony Ericsson sloučením společností Sony a Ericsson, které v novém uskupení vlastní každá poloviční podíl


S novým názvem přišlo nové logo

2002 - první produkt značky Sony Ericsson na trhu (Sony Ericsson T68i)

Klepněte pro větší obrázek Sony Ericsson T68i

2003 - představení legendárního modelu T610

Klepněte pro větší obrázek Sony Ericsson T610

2004 - Sony Ericsson sklízí ocenění - nejlepším 3G mobilem se stal model V800 a cenu TIPA za nejlepší fotomobil dostal model K750i

Klepněte pro větší obrázek Sony Ericsson K750i

2005 - přichází Walkmany, také cenově dostupný 3G model K600i, do mobilů se dostaly propracované 3D Java hry a prestižní ženský tenisový šampionát Women’s Tennis Association Tour se přejmenoval na Sony Ericsson WTA Tour.

Klepněte pro větší obrázek První Sony Ericsson Walkman s označením W800i

2006 - Walkmanů se prodalo již více než 10 miliónů a přichází nová řada Cyber-Shot.

Klepněte pro větší obrázek První z řady Cyber-shot, model K800i

TIP: podrobný rodokmen telefonů Sony Ericssonu najdete zde

A co bude dál? Můžeme jen odhadovat, ale očekáváme představení nových telefonů s logem Cyber-Shot, cenově dostupnějších než elitní model K800i/K790i. Příští rok bychom pak čekali protiútok Nokii N95 nějakým čtyř nebo pětimegapixelovým fotomobilem.

Nokia také již nabízí telefony s kvalitním záznamem videa, což by mohlo vyprovokovat u Sony Ericssonu nástup nové řady "videomobilů" s názvem Handycam. Opět se jedná o známou značku produktů Sony, stejně jako v případě značek Walkman a Cyber-shot. Herní mobily se sice zatím příliš neujaly, ale za dva roky se to může klidně změnit a Sony Ericsson třeba využije další známé jméno z portfolia japonské polovičky - Playstation.

Máte ho rádi

Start Sony Ericssonu byl trochu nesmělý, ale za pět let existence se portfolio výrobce rozšířilo do všech směrů. Nabízí levné lowendy, několik telefonů nižší střední třídy různých variací, kvalitní telefony střední třídy i kusy pro nejnáročnější zákazníky. V nabídce nechybí ani komunikátory s dotykovým displejem a otevřeným operačním systémem. Chybí snad jen nějaký "obyčejný" smartphone ve stylu symbianových Nokií.

Zatím nám Sony Ericsson dávkuje dostatečné množství atraktivních telefonů, což mu zajišťuje nadějné vyhlídky i do budoucích let. Technologicky neztrácí a postupně se dostává do dalších segmentů trhu.

Technická vyspělost telefonů, přehledné a jednotné uživatelské prostředí, dobrá cenová politika a také vytrvalá prodejnost starších klíčových modelů zajistila Sony Ericssonu kromě spousty běžných konzumních zákazníků i mnoho fanoušků. Jejich dílem je například server SEmania - největší český server o mobilních telefonech Sony Ericsson, na kterém fanoušci nabízí přehled novinek od výrobce, recenze telefonů, rady, tipy, nápady pro efektivní používání Sony Ericssonů a také mobilní obsah v podobě grafických schémat, javových aplikací, her, videí a vyzvánění.

A pro fanoušky jedna dobrá zpráva na závěr. Sony Ericsson koncem listopadu otevře svoji první specializovanou prodejnu. Bude umístěna v centru Londýna a zákazníkům poskytne možnost vyzkoušení všech produktů a samozřejmě také jejich nákup.

O dobrém podvědomí značky svědčí i naše včerejší anketa. Většině čtenářů (86%) je značka Sony Ericsson sympatická. V dnešní anketě se pustíme do přímého souboje s konkurencí.

Diskuze (23) Další článek: Twist Bonus: víkendová a noční volání za korunu

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, , , , Sony Ericsson K750i, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T68i, Prosté spojení, WTA, Narozeniny, Obyčejný smartphone, Známé jméno, Podobný trik, Přelom jara, Eri, Son, Technická vyspělost, Nejnáročnější zákazník, Rodokmen, Kvalitní záznam, SLA