Sony Ericsson T100: stylový mobil za pár korun (zkušenosti)

Když jsem kupoval nový mobil, hledal jsem malý stylový telefon. Nechtěl jsem za něj zaplatit víc než pár tisíc korun. Původně jsem toužil po Nokii, nakonec mi do oka padl úplně jiný kousek.
Sony Ericsson T100: stylový mobil za pár korun (zkušenosti)

Jelikož jsem byl v době, co jsem sháněl nový telefon, spokojeným vlastníkem firemní Nokie 6210, prohledával jsem internetové obchody a hledal nejlepší nabídku na Nokii 8310 nebo 6510. Do oka mi padl ale úplně jiný telefon. Sony Ericsson T100. A dnes vím, že jsem koupil levně a hlavně dobře. V článku hodně srovnávám s Nokií. To proto, že mi ovládání a funkce 6210 „zarostlo“ pod kůži.

Tip: podívejte se na recenzi Sony Ericssonu T100

Kvalita a styl za čtyři tisíce

Hlavním důvodem, proč jsem si tento telefon koupil, byl design. To už jsem předeslal v úvodu.  Barevné ladění světle modré barvy je vynikající. Design telefonu spojuje moderní prvky s retro prvky a tvoří velice kompaktní celek. Třešničkou na dortu je zadní strana telefonu, kde je v horní části čočka – logo firmy Sony Ericsson.

Jelikož jsem z „branže“ , ihned jsem otestoval reakci okolí na můj nový telefon. Byl jsem velmi mile překvapen, když jsem zjistil, že se všem hodně líbí. Spousta kolegů a kolegyň se mě ptala, kde jsem ho koupil a kolik stál a všechny překvapila cena. Většina jejich odhadů se totiž pohybovala okolo částky 10 000 korun! Navíc mě velice překvapila reakce jednoho špičkového průmyslového designéra, když prohlasil, že asi brzo vymění svou Nokii 8310.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Rozměry telefonu jsou 99 x 44 x 18 mm, hmotnost 75 gramů, což z něj dělá jeden z nejmenších a nejlehčích mobilů na trhu

Telefon má velice kompaktní rozměry a nízkou hmotnost. Je to první telefon, který nosím pověšený na krku a vůbec mi to nepřipadá nepřirozené. Zpracování je na špičkové úrovni a ani po cca měsíčním intenzivním používání nikde nic nechrastí a nevrže. Displej je překryt čirým plexisklem, které trochu vystupuje nad tělo telefonu. I přesto se mi ho zatím nepodařilo poškrábat.

Tlačítka jsou ze stejného materiálu a přechod z klávesnice Nokie 6210 byl poměrně drastický. Ne že by  klávesnice u T100 byla tak špatná, ale horší separace hlavních tlačítek a větší odpor číselné klávesnice byl v prvních dnech dost znát. Když jsem si ale na ovládání zvykl, připadá mi klávesnice celkem dobrá.

Modrá je v kurzu

Displej telefonu je perfektní. Není sice barevný, ale zobrazí čtyři odstíny šedé a je možné si na pozadí nechat zobrazit logo. Deset pozadí displeje je uloženo v telefonu a deset si můžete vytvořit přímo v editoru telefonu (není to moc pohodlné ), nebo si je stáhnout pomocí WAPu. Spoustu pozadí displeje přehledně roztříděných do skupin naleznete pro tento telefon na serveru wap.esato.com.

Tmavě modrá barva podsvícení a kontrast, navíc nastavitelný v deseti krocích, jsou na jedničku. Podsvícení je rovnoměrné bez „duchů“. Stejnou barvu i intenzitu podsvícení má mimochodem Siemens M50/MT50. Jelikož jsou klávesy vyrobeny z průsvitného plastu a zespodu modrostříbrně podbarveny, výsledek není příliš pěkný a navíc klávesnice vypadá, jako by byla zašpiněná. Na druhou stranu je ale dobře podsvícená. Tady v mém případě dojde k prvnímu „tuningu“. Nechám si změnit barvu podsvícení klávesnice na bílou.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Uzamknout klávesnici je otázkou 2 stisků. Stejně tak odemknutí. Navíc lze zapnout automatický zámek, který se aktivuje v hlavním menu.

U displeje nelze změnit dobu dosvitu podsvícení. Je pevně nastavena na 15 vteřin. V menu je ale chytrá funkce vypnutí podsvícení displeje, která se nechá vztáhnout k určitému vyzváněcímu profilu. Doporučuji nastavit si spořič displeje, který opravdu spoří, protože na displeji pak zůstane aktivní jen spodní řádek. Ten zobrazuje sílu signálu, čas a stav baterie.

Baterie je samozřejmě Li-Ion a vydrží napájet telefon v rozmezí 2 - 5 dní. Při cca 40 minutách volání a 30 SMS denně se dostanete spíše ke spodní hranici. Pokud jste jen na příjmu, tak s nočním vypínáním vydrží i 5 dní. Hodně záleží na tom, jak si baterii naformátujete. Nabíjení je vhodnější v zapnutém stavu – výrobce ho nazývá „ Optimalizované nabíjení „ – a trvá tak 90 - 120 minut.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Baterie je součástí krytu, SIM se vkládá pohodlně.

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Nokia 6210 Navigator, Sony CMD-J7, Sony Ericsson T100, Poslední záložka, Pár, Pár korun, Styl, Noční vypínání, MOBI, Eri, Zkušenost, Chytrá funkce, Perfektní zvuk, Son, Mobil, Největší slabina, Námořní bitva, YukonOnePlus 10 Pro pokračuje s top výbavou i Hassebladem. Čeká ho ale redesign
Martin Miksa
HasselbladTrojitý fotoaparátVlajková loď
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
eFootball je obrovským propadákem, Konami vydalo oficiální omluvu

eFootball je obrovským propadákem, Konami vydalo oficiální omluvu

Nový fotbálek je sice zcela zdarma, to ale na kvalitách zrovna nepřidává.

Michal Maliarov
eFootballKonami
Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

Vybrali jsme 15 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pod stromečkem udělají radost

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 15 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až třináct tisíc korun

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Kuba během půlhodiny rozbil nový drahý dron a třetina Čechů neumí zkopírovat soubor | Týden Živě

Kuba během půlhodiny rozbil nový drahý dron a třetina Čechů neumí zkopírovat soubor | Týden Živě

** Do redakce nám dorazil Mavic 3 a hned jsme ho rozbili ** Statistický úřad zveřejnil data, jak používáme PC a mobil ** NordPass spočítal, jaká hesla používáme nejčastěji

Jakub ČížekMartin Miksa
Týden ŽivěVideo
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje