O tomto mobilu bylo napsáno už dost, dnes se vám nabízíme delší zkušenosti našeho čtenáře, které přijdou určitě vhod. Na cestě je nástupce v podobě K700, cena modelu T610 půjde dolů a spoustě lidí bude vyhovovat.
Tento článek popisuje moje zkušenosti s telefonem Sony Ericsson T610. Nejde o recenzi, popisuji jen, co jsem vyzkoušel a považuji za důležité nebo zajímavé. Jde tedy pouze o čistě subjektivní názory.
Moderní elegance
Černo-stříbrná kombinace modelu T610 je velmi elegantní, ovšem vkusné jsou i méně rozšířené kombinace černé s modrou nebo červenou. Chladivý hliník působí kvalitně, zpracování je precizní. Méně přesné je snad jen slícování krytu baterie a vlastního těla telefonu – zůstává mezi nimi nehezká mezera. Ačkoli kryty nejsou výměnné, telefon po promačkání vrže. Displej orámovaný lesklým černým plastem je ideálním lapačem nečistot, takže nezbývá než pomocí přibaleného hadříku leštit a leštit. Přestože k telefonování používám osobní handsfree, je přístroj téměř neustále "zapatlaný". Rozměry i hmotnost jsou velmi příjemné a řekl bych, že jakékoli další zmenšování by znamenalo omezení komfortu při ovládání.
Hranaté křivky v dnešní době letí
Pokud jste majitelem některého z asijských véček, nejspíš vás displej T610 ve všech směrech zklame. Ale většina uživatelů ostatních méně barevných, nebo dokonce černobílých telefonů bude určitě nadšena. Displej je dostatečně velký a jemný, písmo krásně vyhlazené. S funkčně blízkými modely jako je Siemens S55 nebo Sony Ericsson T68(i) se naprosto nedá srovnávat. Ačkoli jsem měl model T68i velmi rád, dnes bych se k němu rozhodně nechtěl vracet, protože díky T610 jsem si uvědomil, jak nehezký měl displej. Samozřejmě si ale uvědomuji, že srovnání s tak starým přístrojem je poněkud nefér.

Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T68i a Siemens S55


Zde se podívejte, jak může vypadat pohotovostní obrazovka s použitím různých pozadí
Viditelnost displeje u T610 je na slunci dosti špatná, ale v místnosti výborná. Poměrně malý mi přijde úhel, ze kterého se lze na telefon dívat, aby bylo zobrazení správné. Při práci v menu se na displej vejde záhlaví, šest řádků textu a řádek s funkcemi softwarových tlačítek. V klidovém stavu jsou na displeji zobrazeny hodiny jako spořič, čas však téměř není k přečtení, zobrazuje se tmavými číslicemi na světlém pozadí. Stačí ovšem stisknout jedno z tlačítek pro regulaci hlasitosti a hodiny se přibližně na šest sekund podsvítí. Do telefonu lze také nahrát vlastní schémata, která mohou kompletně změnit vzhled, tj. tapetu, pozadí menu, barvy písma i lišt, tvar softwarových tlačítek a podobně. V přístroji je již několik schémat nahraných, další najdete na webu, nebo si je můžete vytvářet v počítači. K tomu lze použít například program Theme Creator Pro 3G, který lze stáhnout z této stránky. Je použitelný pro Windows 95 až XP a Windows NT 4.

Na výběr je z několika barevných schémat, to aby jedna varianta neomrzela
Zvukové schopnosti telefonu jsou velmi dobré, polyfonní melodie se mi opravdu líbí. V telefonu je jich několik, další jsou k dispozici na internetu a v telefonu je také skladatel polyfonních melodií, který doporučuji vyzkoušet. Při hovoru je zvuk čistý, uvítal bych ale možnost ještě více zvýšit hlasitost, ani maximální hodnota mi v některých situacích nestačí. Vlastní melodii můžete přiřadit jednotlivým kontaktům (nikoli číslům), ze stejné palety melodií lze vybírat i v případě budíku. U SMS zpráv je k dispozici tichý režim, cvaknutí a šest velmi podobných krátkých melodií. Všechny SMS vyzvánějí stejně, zde není možné individuální přiřazení zvuků ke kontaktům.

Přehled melodií --- Hudební skladatel --- Editor obrázků
Stručně se zmíním o výdrži, ke které jsem zpočátku přistupoval velmi skepticky – zejména při pohledu na miniaturní placičku (rozměry přibližně 61 x 37 x 5 mm) a při porovnání s těžkou baterií mé staré Nokie 6210. Naštěstí jsem se mýlil. Volám spíše méně, během dne telefonuji průměrně asi 20 minut, dalších 20 minut používám internet a elektronickou poštu (přes GPRS a Bluetooth), Bluetooth mám zapnuto celý den kvůli možnosti ovládat telefon z počítače. Hry nehraji a na noc přístroj vypínám. V tomto režimu mi telefon vydrží na jedno nabití 3 až 4 dny, což se mi zdá slušné. Baterie na vybití upozorňuje včas a i tehdy, když se ukazatel nabití zcela vyprázdní, máte ještě čas uskutečnit krátký hovor a najít nabíječku.
Testovaná Twist karta se k designu mobilu vůbec nehodila, ale co se dá dělat, vpravo vidíte způsob jejího uchycení
Článek pokračuje v další kapitole.