Sony Ericsson T630 a e-mailový klient (podrobná recenze)

V recenzi Sony Ericssonu T630 jsme vestavěný e-mailový klient odbyli jedním odstavcem, dnes se můžete podívat na podrobný komentovaný přehled jeho vlastností. Uvedené informace lze vztáhnout i v ostatních Sony Ericssonech.
Sony Ericsson T630 a e-mailový klient (podrobná recenze)

Jestliže jste ještě nečetli podrobnou megarecenzi Sony Ericssonu T630, je nejvyšší čas to udělat. V tomto článku se totiž budeme věnovat pouze jediné funkci telefonu – vestavěnému e-mailovému prohlížeči.

Klepněte pro větší obrázek 
Sony Ericsson T630 v současné době prodává pouze T-Mobile ve vlastní černé verzi

Přestože jsme tento článek věnovali Sony Ericssonu T630, informace v něm uvedené platí beze zbytku i pro ostatní mobily této řady (T610 a Z600). Lze je navíc vztáhnout i na e-mailové klienty ostatních Sony Ericssonů. Ačkoli mají menší displej a jiný způsob ovládání, funkce a chování e-mailového prohlížeče se nijak neliší.

K čemu e-mailový klient?

Prohlížeč elektronické pošty v mobilním telefonu by asi neměl být jediným nástrojem, kterým se dostanete k elektronické poště. Jde to, ale rozhodně to není pohodlné. S prostým textem si mobilní telefon sice jakž takž poradí, ale na přílohy je většinou krátký a číslicová klávesnice mobilu není pro vyřizování korespondence to nejlepší.

E-mailový prohlížeč v telefonu ale dobře poslouží v terénu, kdy se potřebujete připojit ke schránce a přečíst si zprávu. Lze s ním operativně napsat e-mail, který vyjde levněji než textová zpráva, obrázek z vestavěného fotoaparátu se elektronickou poštou dá poslat za mnohem nižší cenu než v MMS.

Ale nyní už k Sony Ericssonu T630:

Nastavení e-mailového prohlížeče

Nastavení datového profilu a e-mailového účtu probíhá na dvou různých místech v nabídce. V obou případech je poměrně jednoduché, i když u některých položek nemusí být na první pohled jasné, co do nich patří. Datový profil může být nastaven na GPRS, dá se ale použít i vytáčené spojení, dokonce i HSCSD.

Nastavit lze až tři e-mailové účty, najednou ale může být aktivní pouze jeden, zprávy z předešlého se vymažou. V nastavení je podporováno manuální zadání portů serverů POP3, IMAP4 nebo SMTP. Při posílání ale nelze využít ověření SMTP serveru a stejně jako u většiny telefonů není k dispozici SSL. Pro větší bezpečnost telefon dovolí zadávat heslo ke schránce až těsně před připojením, v případě potřeby se ale dá vložit rovnou do nastavení a zprávy stahovat bez dalších dotazů.

Nastavení
počet schránek 3
schránka POP3 ano
     port POP3 ano
schránka IMAP4 ano
     port IMAP4 ano
protokol SMTP ano
     port SMTP ano
     ověření SMTP ano
práce prostřednictvím GPRS ano
práce prostřednictvím CSD ano
práce prostřednictvím HSCSD ano
adresa pro odpověď ne
automatické posílání v kopii na vlastní adresu ano
jméno odesílatele ano
e-mail odesílatele ano
manuální zadání hesla před připojením ano

Stahování zpráv

V nastavení prohlížeče lze zvolit, jestli se mají napřed stahovat pouze hlavičky, nebo rovnou celé zprávy. V druhém případě se ale přesto v některých případech objevily pouze hlavičky a zbytek se přenesl až na vyžádání. Nepodařilo se mi objevit systém, jakým Sony Ericsson rozhoduje, jaká zpráva se stáhne celá a kdy se objeví pouze hlavička. Někdy stáhnul i velké e-maily a k malým přitom nabídnul jenom hlavičku.

Je to ale ještě trochu složitější: najednou se totiž do telefonu stáhne vždy jen šestnáct nejnovějších zpráv. Pro další várku, která se skládá z dalších šestnácti e-mailů, musíte nalistovat další stránku přehledu - poté se stáhnou další e-maily. 

Telefon má vnitřní paměť 2 MB, což by pro e-maily bylo dostačující, zprávy se ale o kapacitu musí podělit ještě s obrázky, vyzváněcími melodiemi, hrami a dalšími položkami. Paměti tedy není na rozhazování.

Po připojení k e-mailovému serveru se stáhnou pouze nové zprávy v pořadí od nejnovějších k nejstarším. Sony Ericsson neukazuje počet zpráv ve schránce, při stahování těl se ale na displeji objevují předměty jednotlivých e-mailů. Zprávy se do telefonu pouze kopírují a zůstávají na serveru. Kromě manuálního stáhnutí zpráv je možné nastavit také pravidelnou kontrolu schránky. Oceňuji, že telefon neoznamuje každou novou zprávu zvlášť, ale ozve se pouze u prvního e-mailu.

Stahování zpráv
napřed hlavičky ano
rovnou celé zprávy ano
nastavení limitu velikosti zprávy ne
pouze nové zprávy ano
postup stahování zpráv od nejnovějších
lze změnit řazení zpráv? ne
ukazuje počet zpráv na serveru ne
ukazuje průběh stahování ano
ukazuje přenesená data ne
zprávy se ukládají v paměti telefonu ano
zprávy zůstávají na serveru ano
     lze nastavit opačné chování? ne
pravidelná kontrola schránky ano
     přednastavené intervaly ano
     vlastní intervaly ne
     min. interval 5 min
     max. interval 12 h

Čteme e-maily

V přehledu se zobrazuje pouze předmět zprávy a její velikost, bez stáhnutí těla se nedostanete k informacím o datu a čase nebo odesílateli.

S běžnými textovými zprávami nemá Sony Ericsson problémy, správně se zobrazuje i česká diakritika, až na malou chybu ve znaku "ť" dokonce i v předmětu. Na rozdíl od levných Sony Ericssonů si T630 poradí i s e-mailem ve formátu HTML. Nezachová sice formátování, důležitý je ale text, který lze přečíst. Například u Sony Ericssonu T230 se v případě e-mailů v HTML zobrazí pouze předmět.

Žádná změna však nenastala kolem příloh. Sony Ericsson T630 je stále nedokáže přijmout a zobrazit. U tabulek Excelu by to nijak nevadilo, možnost stáhnout v e-mailu obrázek nebo vyzváněcí melodii by se však mohla hodit. Z přehledu dokonce ani nijak nezjistíte, že ke zprávě byla původně přiložena nějaká příloha.

Čteme e-maily
běžný text bez diakritiky ano
běžný text s diakritikou ano
     diakritika v předmětu zprávy ano
     diakritika v těle zprávy ano
zpráva ve formátu HTML ano
     tučné písmo ne
     větší písmo ne
     barevný text ne
     obrázek ne
     ALT k obrázku ano
příloha: TXT ne
     diakritika ne
příloha: MID ne
příloha: JPG a GIF ne
příloha: XLS ne
ukazuje, že jde o e-mail s přílohou? ne

Práce se zprávami

Na e-mail lze odpovědět, dokonce i všem osobám, které byly v adrese, najednou. Sony Ericsson ale nenabízí možnost přeposlat zprávu a možná znám důvod: nejdelší text, který lze do e-mailu napsat, má totiž délku 300 znaků. Většina zpráv by po přeposlání byla zkrácena. Drastické omezení délky e-mailu u Sony Ericssonů je hodně nepříjemné, ostatní značky obvykle nemají problém s několikanásobně delšími zprávami.

Dejte si pozor na mazání zpráv. Při následujícím spojení se totiž e-maily označené ke smazání neodstraní jen z paměti telefonu, ale také z e-mailové schránky - a to nenávratně. Už několikrát jsem si u takových e-mailových klientů smazal e-maily, o které jsem ještě nechtěl přijít.

Adresáta zprávy je možné vybrat z telefonního seznamu, je to ale velice zdlouhavé. Telefonu musíte pětkrát potvrdit akci, než se vůbec do seznamu dostanete. Při psaní se používá český slovník T9, se kterým to jde velmi rychle a k relativně pohodlnému psaní přispívá i dobrá klávesnice. Ke zprávě je možné přidat pouze obrázek - nebo více obrázků, zvonění nebo jiný typ souboru k e-mailu nedostanete.

Napsanou zprávu je možné okamžitě odeslat, nebo ji uložit do složky Zprávy k odeslání, odkud se odešle při následujícím spojení s e-mailovou schránkou.

Práce se zprávami
odpovědět ano
odpovědět všem ano
přeposlat ne
v původní podobě - přílohy ne
v původní podobě - formátování ne
smazat z paměti telefonu ano
smazat ze serveru (ručně) ano
uložit zprávu ano
uložit adresu odesílatele do adresáře ano
lze využít adresář ano
více příjemců ano
posílání v kopii ano
posílání ve slepé kopii ne
nastavení priority ano
lze zadat předmět zprávy ano
psaní pomocí rychlého slovníku ano
psaní s diakritikou ano
max. délka zprávy 300 znaků
přílohy ano
obrázek ano
vyzváněcí melodie ne
jiné ne
okamžité posílání ano
posílání v dávkách ano
automatický podpis ano
nastavení potvrzení o doručení ne
ztratí se rozepsaný e-mail, když někdo zavolá? ne

Jaký je e-mail v Sony Ericssonu T630?

E-mailový prohlížeč v Sony Ericssonu T630 nepatří mezi špičku. Pro občasnou kontrolu schránky nebo operativní napsaní e-mailu sice bohatě stačí, jinak ale má určité nedostatky. Největší výtky směřuji na naprosté ignorování příloh a velmi malý počet znaků, které lze do zprávy napsat. Oceňuji ale třeba správné zobrazování českých znaků.

Podrobné parametry Sony Ericssonu T630 najdete v katalogu mobilů

Plusy a mínusy

+ rychlost práce a dobrá klávesnice
+ správné zobrazování české háčků a čárek
+ možnost poslat se zprávou obrázek

– u příchozích e-mailů nepracuje s přílohami
– ve zprávě lze napsat jen 300 znaků
– podivné chování při rozhodování, zdali stáhnout tělo nebo jen hlavičku zprávy


Ještě jednou si dovolím odkaz na megarecenzi, kde k jednomu z nejlepších současných telefonů najdete další informace

Diskuze (26) Další článek: Sony Ericsson HBH-65: malinké bluetooth sluchátko (recenze)

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, E-mail, Sony Ericsson T630, Eri, Son, Podivné chování, Podrobná recenze, Mail, Česká diakritika, Klient, E-mailový klientJak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

** Výdrž baterie smartphonů je věčné téma, poradíme jak ji prodloužit ** Některé triky přidají i hodiny výdrže navíc ** Jiné zas pomohou udržet její dlouhou životnost

Martin Miksa
VýdržBaterieTipy a triky
První problémy Nothing Phonu. Uživatelé hlásí zelený nádech displeje, mrtvé pixely a nevzhledné pruhy

První problémy Nothing Phonu. Uživatelé hlásí zelený nádech displeje, mrtvé pixely a nevzhledné pruhy

** Nothing Phone je v prodeji pouhých pár dní ** První uživatelé už se přesto potýkají s nečekanými problémy ** Všechny se točí okolo displeje, který firma ze startu dost chválila

Martin Miksa
DisplejeProblém
Jak na Androidu skrýt soukromé fotografie a videa. Stačí tato základní aplikace a úvodní nastavení

Jak na Androidu skrýt soukromé fotografie a videa. Stačí tato základní aplikace a úvodní nastavení

** Víte, jak snadno na Androidu schovat fotky a videa? ** Vystačíte si se základní aplikací a krátkým nastavením ** Fotky ukryjete za sken obličeje či za otisk prstu

Martin Chroust
FotografieJak...Soukromí
Nokia má nové tlačítkové mobily. Jeden je známá reinkarnace, druhý slouží i jako pouzdro na sluchátka

Nokia má nové tlačítkové mobily. Jeden je známá reinkarnace, druhý slouží i jako pouzdro na sluchátka

** Nokia ukázala tři nové tlačítkové telefony, které mají čím zaujmout ** Model 5710 XpressAudio slouží zároveň i jako krabička pro sluchátka ** Další hrají na nostalgii a lákají nenáročné uživatele

Martin Miksa
RetroTelefonyHudba v mobilu
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Digitální peněženka přichází i k nám. Google Wallet nahradí fyzické karty i aplikaci Google Pay

Digitální peněženka přichází i k nám. Google Wallet nahradí fyzické karty i aplikaci Google Pay

** Google Wallet je náhradou Google Pay ** Kromě bezkontaktního placení toho ale umí mnohem víc ** Chce být agregátorem všech vašich karet, klíčků či dokladů

Martin Miksa
Digitální dokladyAndroid 13Mobilní aplikace
10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

** Google se snaží přesvědčit uživatele iOS o přechodu na Android ** Vytyčil deset největších důvodů pro změnu platformy ** Nám to však příliš nestačí, spokojíte se s hlavními důvody alespoň vy?

Martin Chroust
GoogleiOSAndroid
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
Cestujete? Mobil je nejlepší pomocník. Uložte do něj doklady, pohlídejte zavazadla a další tipy

Cestujete? Mobil je nejlepší pomocník. Uložte do něj doklady, pohlídejte zavazadla a další tipy

** Jedete na výlet nebo na dovolenou? ** Smartphone vám na cestách může být nenahraditelným pomocníkem ** Dáme vám několik tipů, jak konkrétně telefon pomůže

Martin Miksa
Tipy a trikyMobilní aplikacePro turisty a cyklisty
Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

** Xiaomi poprvé představilo „Pro” verzi svého populárního náramku ** Mi Band 7 Pro dostal GPS a funkcemi má blízko k hodinkám ** Cena i výdrž baterie přitom stále potěší

Martin Miksa
Chytré náramkyNositelnosti
Pokud v létě u T-Mobilu vyčerpáte data, v mobilní aplikaci si aktivujete ještě jednou tolik a zadarmo

Pokud v létě u T-Mobilu vyčerpáte data, v mobilní aplikaci si aktivujete ještě jednou tolik a zadarmo

** T-Mobile představil svou letní kampaň ** Pokud vám dojdou data, v apce Můj T-Mobile dostanete zdarma stejnou porci ** Akce platí i pro firemní zákazníky a předplacenky

Martin Chroust
Můj T-MobileMobilní dataT-Mobile
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry