Sony Ericsson T630: nejlepší koupě současnosti (malý test)

»Minirecenze pro ty, kteří spěchají«
Nový model navazuje na úspěšný Sony Ericsson T610. Chlubí se inovativním designem, lepším displejem a vyšším rozlišením fotoaparátu. Testovali jsme černou variantu.
Sony Ericsson T630: nejlepší koupě současnosti (malý test)

Proč minirecenze? Jednoduše proto, že jistě existuje řada čtenářů, kteří by si o testovaném telefonu také rádi početli, ale nemají čas nebo chuť louskat detailní popis v recenzi rozdělené do mnoha kapitol. Proto jim nabízíme jednokapitolový výtah z velkého článku, v němž sice nenajdou všechny podrobnosti, ale přesto se dozví se to nejdůležitější.


Rychlé odkazy

megarecenze pro ty, kdo mají čas
parametry telefonu v katalogu mobilů
• fotogalerie se všemi obrázky

Začneme tvarem přístroje. Mobily značky Sony Ericsson si v poslední době drží svůj styl, který nepatří mezi šílené výplody neukojených designérů, ale do škatulky, která je líbivá a neurazí. Svým retro pojetím je navíc vpravdě moderní. Hranatý design už jsme obdivovali u modelu T610, jeho mladší kolega jde v tomto směru ještě dál. Pokud by Sony Ericsson udělal ze svého kapkovitého loga čtvereček, nemuselo být kulaté nic. Z modelu T610 nám v tomto tvaru zůstala pouze boční tlačítka, objektiv fotoaparátu a zmiňované logo výrobce.

 
Srovnání s platební kartou a Samsungem SGH-E700

Velikostně je novinka téměř stejná jako model T610, liší se jen v pár milimetrech na šířku a tloušťku ve prospěch T630. Stejné je to i s hmotností, T630 je asi o 2 - 3 gramy lehčí. Konkrétní rozměry jsou 102 x 43 x 17 mm a hmotnost 93 gramů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson T630 vedle modelu T610

Klávesnice v jednom bloku

Největší změnou prošla klávesnice, která je nyní slita do jednoho bloku. Malé oválné ostrůvky samostatně dýchajících tlačítek (u T610) nahradila armáda ostrých hochů, kteří se museli semknout, aby vytvořili duchaplný a tvarově obhájitelný kus klávesnice. Jejich povrch už není kovový, ale podle hmatu spíše gumovější a od oka průhlednější. Klávesnice se při vypnutém podsvícení leskne, což nevypadá moc dobře a ubírá to body z celkové image mobilu. V rozsvíceném stavu vypadá daleko lépe. Prosvícení čísel, textu a obrysů tlačítka bílou barvou působí příjemným a hlavně seriózním dojmem.

  

Vzhledem k tomu, že je klávesnice v jednom bloku, prst má po ní tendenci klouzat. Pokud se do ní ovšem pořádně opřete - zejména při psaní textovek - oceníte její nízký zdvih, velký odpor a nadprůměrnou tuhost. Velmi povedený je joystick, který je čtyřsměrný a navíc potvrzovací. Jeho hranaté zakončení dovoluje jistou odezvu do všech stran. Joystick pochází z modelu T610, jeho majitelé budou určitě vědět, o čem mluvím.

  

Dokolečka dokola

Jak jste si už z fotografií mohli všimnout, mobil je vepředu a vzadu stejný, boky přístroje jsou bílo-stříbrné. Zatímco vlevo se nachází tlačítka pro spuštění fotoaparátu a ovládání hlasitosti, tlačítko na pravém boku slouží pro aktivaci wapového prohlížeče. Telefon se zapíná a vypíná nahoře, tedy podobně jako u Nokií. U T630 je ovšem tlačítko on/off dostatečně velké a dobře se mačká. Vedle něj se nachází infračervený port. Kdo alespoň trošku zná mobily švédsko-japonského výrobce, nepřekvapí ho ani přítomnost typického konektoru na stejně typickém místě.

 

Z telefonu jde cítit použití hliníku, když ho poprvé uchopíte do ruky, budete se rozplývat nad jeho pevností. Můžete ho stisknout kdekoli a jakkoli, nikde nic neuslyšíte, ani neucítíte. Konstrukci podobné kvality můžeme nalézt snad jen u Samsungu. Pevnost zadního krytu je dána dvěma kolejničkami, na které se kus plastu nasouvá. Pod ním se nachází Li-Pol baterie o kapacitě 770 mAh, dle výrobce vydrží v pohotovosti 315 hodin a při hovoru 840 minut. V praxi počítejte zhruba s délkou tří až pěti dnů. Ostatně majitelé T610 se pod článkem rádi vyjádří, akumulátor je u obou modelů stejný. Uchycení SIM karty je poměrně tradiční, proto bych se jím podrobně nezabýval.

  

Otoč a foť

Přední část telefonu jsme si popsali. Když jej ale otočíte na druhou stranu, můžete své okolí mást tvrzením, že jste si koupili digitální fotoaparát. Zhruba uprostřed zadní plochy je zasazena elipsoidní imitace kovu, která obsahuje objektiv vestavěného fotoaparátu a malé hranaté sklíčko, které vám pomůže při vytváření autoportrétu.

V dolním rohu si všimněte netradičního nápisu Sony Ericsson, který nám také nalhává jistou spojitost s tvarem miniaturního fotoaparátu. Dojem umocňuje tlačítko spouště, jehož pozice je stejná jako u plnohodnotných fotoaparátů – musíte ovšem telefon držet naležato. Prohlédněte si fotografie a budete mít jasno. Při focení na výšku lze snímat i joystickem.

    

Integrovaný fotoaparát je stejné konstrukce jako u modelu T610, nabízí ovšem rozlišení až 640 x 480 bodů. Zvětšení je ale pouze softwarové, což lze poznat i na kvalitě fotografií. Snímky jsou v tomto případě zrnité a plné šumu. Osobně bych se s nimi nikde nechlubil. Pokud budete fotit v rozlišení 352 x 288 bodů nebo 160 x 120 bodů, kvalita bude obdobná jako u staršího modelu.

Ukázky fotek z mobilu:

  

  
Rozlišení 120 x 60 bodů, 352 x 288 a 640 x 480 bodů

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Fotografie pořízené foťáčkem v T610 - zleva běžný program, černobílý, negativ a sépiový nádech

Pro hračičky je k dispozici několik programů s efekty. Ty jsou celkem tři: černobílý, negativ a sépiový nádech. Pro pozdní focení je k dispozici noční režim, ten pouze zvýší citlivost a jas, utrpí tím bezpochyby kvalita snímku. Rychlost překreslování je podle mě lepší než u T610. Pro zamilované páry je připravena i samospoušť.

  

Jak dostat fotografie z mobilu? Mobil vám nabídne několik možností, ať už e-mail, MMS nebo bezdrátový přenos pro PC v podobě infraportu či bluetooth. Přes kabel to bohužel nejde. Každý obrázek lze nastavit jako tapetu nebo spořič displeje. Fotky známých můžete přiřazovat ke kontaktům v telefonním seznamu, když vám potom daná osoba zavolá, jeho snímek uvidíte na displeji.

Displej se zlepšil

Jeden z hlavních argumentů, proč vůbec model T630 vzniknul, zní takto: lepší barevný displej. Ano, je to pravda. Ačkoli má stejné rozlišení jako u dřívějšího modelu (128 x 160 obrazových bodů) a podporu 65 000 barev, na rozdíl od displeje T610 je aktivní (TFD). Na první pohled tedy zaregistrujete sytější a jasnější barvy, vyšší kontrast a také rychlejší překreslování. Zlepšila se i čitelnost na přímém světle. Pokud ho ovšem na vlastní oči srovnáte s některým ze špičkových Samsungů, uznáte, že na Korejce to pořád ještě nestačí. Ale žádný strach, displej Sony Ericsson T630 patří i tak ke špičce.

  
Pro srovnání: displej Samsungu SGH-E700 je ostřejší a nabízí věrnější barvy

Podsvícení displeje je k dispozici ve dvou módech – automatické a zapnuto. Pro lepší výdrž samozřejmě doporučujeme první volbu, pokud se s telefonem nepracuje, za několik vteřin se vypne podsvícení klávesnice a zeslabí osvětlení displeje. V úsporném režimu telefon ukazuje, kolik je hodin, a to elegantní formou „černé na bílém“. Pokud nejste spokojeni s grafickým provedením menu, můžete si změnit barevné schéma – v nabídce jsou celkem čtyři (+ jedno od T-Mobile).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Co se týče dalších funkcí, ty jsou stejné jako u modelu T610. Proto je zde nebudeme podrobně rozvádět. Sony Ericsson T630 nepovažujeme za zbrusu nový model, jedná se o vylepšenou verzi T610. Líbí se vám jeho design? Chtěli byste aktivní displej? Nebo vyšší rozlišení fotoaparátu? Nic víc nenabízí, máme ho ovšem tu a patří mezi nejvybavenější mobily na trhu.

Plusy a mínusy

+ design
+ výbava
+ cena

– odkazy na t-zones
- malá paměť
- absence hlasitého handsfree 


Podrobné technické parametry naleznete v našem Katalogu mobilů, pro další informace doporučujeme megarecenzi, nevynechejte ani rozsáhlou fotogalerii.
Další článek: Motorola chystá další nové mobily

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Recenze, Smartphony, Ericsson, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T630, Koupě, Eri, Nejlepší koupě, TV mini, Současnost, Son, Test, Špičkový Samsung


Určitě si přečtěte

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

RECENZE: Realme 7 Pro – rychlost, která hledá vyzyvatele

** Má hezký design, skvělý poměr ceny a výbavy a 65W dobíjení ** Super AMOLED displej si zamilujete, stejně tak hlavní fotoaparát ** Přesto Reame 7 Pro mile překvapí svou cenou

Martin Miksa | 6

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

** Xiaomi dostává 5G konektivitu do telefonu pod 8 000 Kč ** Líbit se bude i skvělý poměr cena/výbava a dlouhá výdrž ** Benefitem je 120Hz displej s funkcí Adaptive Sync

Martin Miksa | 15

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

Natočte si EKG u chytrých hodinek od Samsungu. Ukážeme vám, jak na to

** Už dva modely chytrých hodinek od Samsungu podporují natočení EKG ** Samsung však v Evropě stále čeká na potřebné schvalovací procesy ** Pokud máte zájem, lze točení EKG na hodinkách aktivovat neoficiálně, ale na své vlastní riziko

Martin Chroust | 46