Sony Ericsson T630: nejlepší koupě současnosti (malý test)

»Minirecenze pro ty, kteří spěchají«
Nový model navazuje na úspěšný Sony Ericsson T610. Chlubí se inovativním designem, lepším displejem a vyšším rozlišením fotoaparátu. Testovali jsme černou variantu.

Proč minirecenze? Jednoduše proto, že jistě existuje řada čtenářů, kteří by si o testovaném telefonu také rádi početli, ale nemají čas nebo chuť louskat detailní popis v recenzi rozdělené do mnoha kapitol. Proto jim nabízíme jednokapitolový výtah z velkého článku, v němž sice nenajdou všechny podrobnosti, ale přesto se dozví se to nejdůležitější.


Rychlé odkazy

megarecenze pro ty, kdo mají čas
parametry telefonu v katalogu mobilů
• fotogalerie se všemi obrázky

Začneme tvarem přístroje. Mobily značky Sony Ericsson si v poslední době drží svůj styl, který nepatří mezi šílené výplody neukojených designérů, ale do škatulky, která je líbivá a neurazí. Svým retro pojetím je navíc vpravdě moderní. Hranatý design už jsme obdivovali u modelu T610, jeho mladší kolega jde v tomto směru ještě dál. Pokud by Sony Ericsson udělal ze svého kapkovitého loga čtvereček, nemuselo být kulaté nic. Z modelu T610 nám v tomto tvaru zůstala pouze boční tlačítka, objektiv fotoaparátu a zmiňované logo výrobce.

 
Srovnání s platební kartou a Samsungem SGH-E700

Velikostně je novinka téměř stejná jako model T610, liší se jen v pár milimetrech na šířku a tloušťku ve prospěch T630. Stejné je to i s hmotností, T630 je asi o 2 - 3 gramy lehčí. Konkrétní rozměry jsou 102 x 43 x 17 mm a hmotnost 93 gramů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson T630 vedle modelu T610

Klávesnice v jednom bloku

Největší změnou prošla klávesnice, která je nyní slita do jednoho bloku. Malé oválné ostrůvky samostatně dýchajících tlačítek (u T610) nahradila armáda ostrých hochů, kteří se museli semknout, aby vytvořili duchaplný a tvarově obhájitelný kus klávesnice. Jejich povrch už není kovový, ale podle hmatu spíše gumovější a od oka průhlednější. Klávesnice se při vypnutém podsvícení leskne, což nevypadá moc dobře a ubírá to body z celkové image mobilu. V rozsvíceném stavu vypadá daleko lépe. Prosvícení čísel, textu a obrysů tlačítka bílou barvou působí příjemným a hlavně seriózním dojmem.

  

Vzhledem k tomu, že je klávesnice v jednom bloku, prst má po ní tendenci klouzat. Pokud se do ní ovšem pořádně opřete - zejména při psaní textovek - oceníte její nízký zdvih, velký odpor a nadprůměrnou tuhost. Velmi povedený je joystick, který je čtyřsměrný a navíc potvrzovací. Jeho hranaté zakončení dovoluje jistou odezvu do všech stran. Joystick pochází z modelu T610, jeho majitelé budou určitě vědět, o čem mluvím.

  

Dokolečka dokola

Jak jste si už z fotografií mohli všimnout, mobil je vepředu a vzadu stejný, boky přístroje jsou bílo-stříbrné. Zatímco vlevo se nachází tlačítka pro spuštění fotoaparátu a ovládání hlasitosti, tlačítko na pravém boku slouží pro aktivaci wapového prohlížeče. Telefon se zapíná a vypíná nahoře, tedy podobně jako u Nokií. U T630 je ovšem tlačítko on/off dostatečně velké a dobře se mačká. Vedle něj se nachází infračervený port. Kdo alespoň trošku zná mobily švédsko-japonského výrobce, nepřekvapí ho ani přítomnost typického konektoru na stejně typickém místě.

 

Z telefonu jde cítit použití hliníku, když ho poprvé uchopíte do ruky, budete se rozplývat nad jeho pevností. Můžete ho stisknout kdekoli a jakkoli, nikde nic neuslyšíte, ani neucítíte. Konstrukci podobné kvality můžeme nalézt snad jen u Samsungu. Pevnost zadního krytu je dána dvěma kolejničkami, na které se kus plastu nasouvá. Pod ním se nachází Li-Pol baterie o kapacitě 770 mAh, dle výrobce vydrží v pohotovosti 315 hodin a při hovoru 840 minut. V praxi počítejte zhruba s délkou tří až pěti dnů. Ostatně majitelé T610 se pod článkem rádi vyjádří, akumulátor je u obou modelů stejný. Uchycení SIM karty je poměrně tradiční, proto bych se jím podrobně nezabýval.

  

Otoč a foť

Přední část telefonu jsme si popsali. Když jej ale otočíte na druhou stranu, můžete své okolí mást tvrzením, že jste si koupili digitální fotoaparát. Zhruba uprostřed zadní plochy je zasazena elipsoidní imitace kovu, která obsahuje objektiv vestavěného fotoaparátu a malé hranaté sklíčko, které vám pomůže při vytváření autoportrétu.

V dolním rohu si všimněte netradičního nápisu Sony Ericsson, který nám také nalhává jistou spojitost s tvarem miniaturního fotoaparátu. Dojem umocňuje tlačítko spouště, jehož pozice je stejná jako u plnohodnotných fotoaparátů – musíte ovšem telefon držet naležato. Prohlédněte si fotografie a budete mít jasno. Při focení na výšku lze snímat i joystickem.

    

Integrovaný fotoaparát je stejné konstrukce jako u modelu T610, nabízí ovšem rozlišení až 640 x 480 bodů. Zvětšení je ale pouze softwarové, což lze poznat i na kvalitě fotografií. Snímky jsou v tomto případě zrnité a plné šumu. Osobně bych se s nimi nikde nechlubil. Pokud budete fotit v rozlišení 352 x 288 bodů nebo 160 x 120 bodů, kvalita bude obdobná jako u staršího modelu.

Ukázky fotek z mobilu:

  

  
Rozlišení 120 x 60 bodů, 352 x 288 a 640 x 480 bodů

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Fotografie pořízené foťáčkem v T610 - zleva běžný program, černobílý, negativ a sépiový nádech

Pro hračičky je k dispozici několik programů s efekty. Ty jsou celkem tři: černobílý, negativ a sépiový nádech. Pro pozdní focení je k dispozici noční režim, ten pouze zvýší citlivost a jas, utrpí tím bezpochyby kvalita snímku. Rychlost překreslování je podle mě lepší než u T610. Pro zamilované páry je připravena i samospoušť.

  

Jak dostat fotografie z mobilu? Mobil vám nabídne několik možností, ať už e-mail, MMS nebo bezdrátový přenos pro PC v podobě infraportu či bluetooth. Přes kabel to bohužel nejde. Každý obrázek lze nastavit jako tapetu nebo spořič displeje. Fotky známých můžete přiřazovat ke kontaktům v telefonním seznamu, když vám potom daná osoba zavolá, jeho snímek uvidíte na displeji.

Displej se zlepšil

Jeden z hlavních argumentů, proč vůbec model T630 vzniknul, zní takto: lepší barevný displej. Ano, je to pravda. Ačkoli má stejné rozlišení jako u dřívějšího modelu (128 x 160 obrazových bodů) a podporu 65 000 barev, na rozdíl od displeje T610 je aktivní (TFD). Na první pohled tedy zaregistrujete sytější a jasnější barvy, vyšší kontrast a také rychlejší překreslování. Zlepšila se i čitelnost na přímém světle. Pokud ho ovšem na vlastní oči srovnáte s některým ze špičkových Samsungů, uznáte, že na Korejce to pořád ještě nestačí. Ale žádný strach, displej Sony Ericsson T630 patří i tak ke špičce.

  
Pro srovnání: displej Samsungu SGH-E700 je ostřejší a nabízí věrnější barvy

Podsvícení displeje je k dispozici ve dvou módech – automatické a zapnuto. Pro lepší výdrž samozřejmě doporučujeme první volbu, pokud se s telefonem nepracuje, za několik vteřin se vypne podsvícení klávesnice a zeslabí osvětlení displeje. V úsporném režimu telefon ukazuje, kolik je hodin, a to elegantní formou „černé na bílém“. Pokud nejste spokojeni s grafickým provedením menu, můžete si změnit barevné schéma – v nabídce jsou celkem čtyři (+ jedno od T-Mobile).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Co se týče dalších funkcí, ty jsou stejné jako u modelu T610. Proto je zde nebudeme podrobně rozvádět. Sony Ericsson T630 nepovažujeme za zbrusu nový model, jedná se o vylepšenou verzi T610. Líbí se vám jeho design? Chtěli byste aktivní displej? Nebo vyšší rozlišení fotoaparátu? Nic víc nenabízí, máme ho ovšem tu a patří mezi nejvybavenější mobily na trhu.

Plusy a mínusy

+ design
+ výbava
+ cena

– odkazy na t-zones
- malá paměť
- absence hlasitého handsfree 


Podrobné technické parametry naleznete v našem Katalogu mobilů, pro další informace doporučujeme megarecenzi, nevynechejte ani rozsáhlou fotogalerii.
Další článek: Motorola chystá další nové mobily

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Recenze, Ericsson, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T630, Špičkový Samsung, Son, Test, TV mini, Současnost, Eri, Nejlepší koupě, KoupěSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Qualcomm QRD jsou telefony, které jste nikdy neviděli. Stojí tisíce dolarů, přesto si je nemůžete koupit

Qualcomm QRD jsou telefony, které jste nikdy neviděli. Stojí tisíce dolarů, přesto si je nemůžete koupit

** Nabízí ty nejmodernější technologie a cenou předčí nejdražší telefony ** Přesto si je nekoupíte a zřejmě byste ani nechtělo ** Toto jsou referenční telefony Qualcomm QRD

Martin Miksa
SnapdragonQualcommSmartphony
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

Srovnávací test výdrže baterie 120Hz telefonů. Jasné vítězství iPhonu, první se vypl Samsung s největší baterií

** Malá baterie Flipu a velký displej Foldu jsou velké nevýhody ** Naproti jim však jde energeticky efektivnější čipset od Qualcommu ** Obě nové skládačky tak v testu výdrže příjemně překvapily

Martin Chroust
VýdržSrovnání
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída