Sony Ericsson T650i: podařený návrat téčka

Atraktivní design a efektní kovový plášť, to je pokračovatel oblíbené řady T. Chcete Walkman i CyberShot v jednom balení?

Jistě si každý čtenář vzpomene na veleúspěšné modely Sony Ericsson T610 a T630. Tyto telefony de facto určily směr budoucího vývoje mobilů značky Sony Ericsson. Mnohé ovládací prvky jsou zachovány až dodnes. Jenže pak se od této řady výrobce jakoby odvrátil a definoval třídy nové – K se postupem času stala synonymem pro Cyber-Shoty a manažerské telefony, řada W pak reinkarnací kultu Walkman, v třídě Z pak našli zalíbení uživatelé véček a tak dále. Až nyní přišel na svět typ T650i, který se vrací ke kořenům téčkové série. Stejně jako T610 je i nový model z větší části kovový, a podobně jako on i T650i nabídne většinu dostupných funkcí své doby.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Sony Ericsson T650i

Klíčové vlastnosti

 • velmi atraktivní design
 • tloušťka jen 12,5 mm
 • kovové kryty
 • jasný a dobře čitelný TFT displej s 262 tisíci barvami krytý minerálním sklem
 • třímegapixelový fotoaparát s autofocusem bez krytky
 • paměťové karty Memory Stick Micro (M2)
 • telefonní seznam pro tisíc kontaktů
 • hudební přehrávač (MP3, AAC, eAAC+, WMA), rádio, videopřehrávač
 • GPRS bez EDGE
 • 3G bez HSDPA
 • RSS čtečka, blogování
 • podpora USB Mass Storage
 • možnost přímého tisku fotografií na tiskárnách s techlogoií PictBridge
 • bluetooth s podporou stereo profilu
 • bohaté multimediální aplikace
 • světelný senzor
 • světelné efekty

Hlavní nedostatky

 • jen 16 MB interní paměti
 • krytka fotoaparátu vystupuje nad povrch
 • v porovnání s přístrojem relativně malý displej
 • hlasitý reproduktor při nejvyšších hlasitostech chraptí
 • indikace zmeškaných událostí až po stisku tlačítka
 • přední fotoaparát jen na videohovory
 • nízké rozlišení videa

Malý velký luxus

SE T650i kupujícího zaujme už svým balením. S podobným řešením se spíše setkáváme u drahých stylovek jako Nokií řada 8x00. V krabici totiž najdeme luxusně vypadající tři kazety. V první nalezneme samotný telefon ohraničený tvrdou pěnou. Pod ní je pak kapsa s nezbytnými manuály a instalačními CD se softwarem. V poslední kazetě se nachází nabíječka, datový kabel, lehká stereo sada handsfree, stojánek na mobil a pouzdro. Příslušenstvím tedy výrobce opravdu nešetřil.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
S tímto balením máte naději, že se vám po rozbalení podaří znovu vše naskládat zpět do původních prostor, což je u některých konkurenčních řešení naprosto nemyslitelné

Ale přesuňme se do okamžiku, kdy držíme první kazetu a otevíráme ji. Díky svému okolí telefon již od samého počátku upoutá pozornost. Aniž byste se telefonu dotkli, poznáte, že horní díl je vyroben z kovu. Stejně tak čtyřsměrný křížový ovladač s potvrzovacím středem. Žádná imitace, skutečný kartáčovaný kov. Nad černou plochou displeje vynikají tři otvory – zleva doprava – světelné čidlo upravující podsvícení podle intenzity okolního světla, sluchátko a miniaturní videokamerka určená pro videohovory. Displej je sice zarovnaný s povrchem přístroje, nad čím bych za normálních okolností lamentoval, propagační materiály Sony Ericssonu T650i však hovoří o zvýšené odolnosti skla, a tak s vytýkáním počkám na delší zkušenosti. Mělo by se totiž jednat o minerální sklíčko. Dvojice kontextových kláves ještě spadá do horní kovové zóny, další, pro Sony Ericsson standardní čtyři tlačítka, jsou již z plastu. Plastové je i okolí kolem klávesnice, zde kov použit nebyl.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Efektní a pevná vrchní polovina těla vyvedená v kartáčovaném kovu

Klávesnice je i přes designové ztvárnění dvanácti numerických kláves velmi kvalitní a pohodlně se na ní píše. Rozhodně nemám žádné výhrady k funkčnímu bloku. Zde mají všechny tlačítka jasný stisk, ideální zdvih i velikost plochy klávesy. Ani krajní části dvojkláves nejsou vůbec zle dostupné díky jejich vyvýšení. Co se týče numerických kláves, maličkou výtku mohu snad mít k jejich velikosti, která mohla být o něco větší. Nijak nebrání jistému zmáčknutí požadovaného tlačítka, čemuž přispívá i rozumně zvolená tuhost, ale jsou trochu dále od sebe, čímž musíte například při psaní zpráv palcem urazit větší vzdálenost. Avšak toto bych nepovažoval za negativum, ale vlastnost, kterou jiní mohou vnímat jinak. Celkově musím klávesnici přiřadit známku jedna.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Čtverec kam se podíváš, ale klávesnice funguje překvapivě dobře

Kapitolou samu pro sebe je jejich podsvícení. Sám výrobce se chlubí světelnými efekty. Do doby než T650i držíte v ruce, těžko si pod tím budete něco představovat. Trik spočívá ve zvoleném schématu. V jednom z nich například skákají kostičky po displeji, v druhém zase pulzují kolečka, a podle nich se rozsvěcují i jednotlivá tlačítka, nebo se v podobě mexických vln rozsvěcují po řadách. Pěkná funkce a zajímavý nápad, který se zalíbí, zároveň přitáhne pozornost okolí. Jinak je samozřejmě podsvícení příkladné – bílé, skoro rovnoměrné, velmi jasné.

Klepněte pro větší obrázek
Diody prosvítí i plast mezi klávesami

Opusťme přední část a přesuneme se na zadní. První věc, které si všimnete, je bezpochyby vyčnívající čočka fotoaparátu. Už kvůli jejímu umístění hned v horní části musím vyslovit obavy z jejího brzkého poškrábání při pokládání. Domnívám se, že podobně, jako sklo předního displeje, i její kryt je vyroben z minerálního skla, což ochraně pomůžeo. I tak bych ale radši tak citlivou oblast, jakou je čočka fotoaparátu, viděl raději za krytkou (pokud možno aktivní), nebo aspoň umístěnou pod úroveň okolí. Vřele doporučuji používat přibalené pouzdro. Ochráníte nejen fotoaparát, ale i celý přístroj. Však jakmile na kovových částech uděláte rýhu, už ji nijak nezakamuflujete. Pouzdrem tloušťku přístroje nijak výrazně nezvětšíte. Navíc díky vnitřnímu polstrování můžete setřít nečistoty z čočky nebo displeje, což je jediné místo, kde jsou viditelné otisky prstů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Ochrana čočky fotoaparátu je vyřešena oklikou: pouzdrem • nalevo od foťáku vidíme vysoce svítivou LED diodu

Kromě skvělých 12,5 mm tloušťky jsou ostatní dva rozměry jsou už pouze průměrné – 104 mm na délku a 46 na šířku. Váha činí 95 g. Pokud uvážíme, že telefon je vybaven kovovými kryty, není to mnoho. Zelená část je opět vyrobena z plastu, a to především kvůli umístění integrované antény pod ní. To znamená, že při telefonování si budete anténu stínit dlaní, nebo naopak bude vyzařovat přímo do vaší ruky. Vedle značky výrobce se nachází otvory hlasitého reproduktoru. A přeci jen nalezneme ještě jeden zajímavý prvek na zadní straně. Je jím nenápadný proužek plastu linoucí se po celé délce hranice mezi horní kovovou částí a dolní plastovou. Při událostech totiž začne žlutozeleně svítit. Ale nikoliv u všech – například při příchozím hovoru zůstane zhasnutá, u zprávy SMS ovšem zabliká.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Detaily zadní strany přístroje. Třetí fotografie ukazuje popisovanou světelnou linii z vnitřní strany
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Součástí balení je stylová stolní nabíječka

Na pravé straně najdeme dvojtlačítko regulující hlasitost, digitální zoom v režimu fotoaparátu atp. a tlačítko spouště fotoaparátu. Na levém boku pak jen konektor FastPort spolu s piktogramem pro paměťovou kartu Memory Stick Micro M2. Tu můžete vložit jen po sundání zadního krytu. Stejně tak, pokud si chcete mobil připevnit na krk pomocí poutka, pro které je připraven úchyt ve spodní části. Na té pak nenaleznete kromě dírky mikrofonu žádné další prvky. Jen na horní straně je tlačítko vypínání telefonu, resp. klávesa pro rychlou změnu vyzváněcího profilu, spolu s posuvným zámkem zadního krytu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Obvyklá drobotina funkčních tlačítek, přítomnost slotu pro paměťovou kartu naznačuje pouze logo, konektor netradičně na boku přístroje a designově čistá spodní hrana

T650i pohání akumulátor typu Li-Pol s kapacitou 930 mAh. Při aktivovaném příjmu signálu 3G se mi telefon vybil za normálního používání (10 minut hovorů a 10 SMS za den) v průběhu třetího dne. Jakmile jsem vypnul podporu 3G sítí, výdrž se vyšplhala až na 4-5 dní (v závislosti na intenzitě používání), což jsou hodnoty velmi dobré. Dobíjení není nikterak dlouhé, z nuly na sto procent se dostaneme ani ne za dvě hodiny – cca 1:45. Telefon jsme měli k dispozici v zelené variantě, ovšem na trhu bude zřejmě jen v modrém provedení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Netradiční a povedený, takový je aretační zámek zadního krytu. Paměťovou kartu najdeme až po jeho sejmutí. Kontakty baterie jsou pružné - další skvělé řešení.

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Recenze, Smartphony, Ericsson, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T650i, Eri, Téčko, Son, Velký luxus, Denní doba, PODA, Vrchní polovina, Pěkná funkce, Skvělé řešení, Návrat, Stolní nabíječka, Tradiční možnost, Hlasová zpráva, Zajímavý prvek


Určitě si přečtěte

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 28

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

Testujeme Samsung Galaxy S21 Ultra: Když chcete smartphone bez kompromisů

** Včera jej Samsung představil, dnes pro vás máme první dojmy ** Galaxy S21 Ultra je povedené univerzální zařízení od Samsungu ** Líbit se vám bude foťák i podpora stylusu

Martin Chroust | 72

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

RECENZE: Redmi Note 9 Pro – impérium vrací úder

** Redmi Note 9 Pro se chlubí čtveřicí snímačů s až 64Mpx rozlišením ** 5 020mAh baterie zajistí dobrou výdrž a podporuje až 30W dobíjení ** Snapdragon 720G ve spolupráci s 6GB RAM zajistí dostatek výkonu

Milan Měchura | 21