Sony Ericsson T68i: král ještě neumřel (zkušenosti)

Je to více jak rok, co na trůn mobilního království usedl Sony Ericsson T68i. Ve své době nabídl nadprůměrné funkce a poutavý design. Ačkoliv byl ze své pozice již sesazen, zůstává i nadále stylovým telefonem a výkonnou pracovní pomůckou zároveň.
Sony Ericsson T68i: král ještě neumřel (zkušenosti)
Kapitoly článku

Když se na trhu objevil Ericsson T68m, získal si srdce nejednoho uživatele svými bohatými funkcemi a barevným displejem. Na druhou stranu však mnoha lidem vadily vlastnosti jako nechvalně proslulý slovník T9, který psal s diakritikou a zkracoval tak délku zprávy. Model T68i (tentokrát již s logem Sony Ericsson) tyto nedostatky odstranil, přesto by ještě bylo co zlepšovat.

Design, displej, výdrž

Vzhledem T68i upoutá hned na první pohled. Zářivý barevný displej a modré podsvícení kláves (s výjimkou tlačítek Yes, No a joysticku, které svítí bíle) nelze přehlédnout. Jako růžky vypadají dvě diody. Levá indikuje stav; za normálních okolností bliká pomalu zeleně, při kritickém stavu baterie červeně, při nabíjení svítí trvale a není-li signál, nebliká vůbec. Při příchozím hovoru bliká rychle. Zajímavě je vyřešena signalizace SMS zpráv. Dioda bliká rychle jen cca 10 s. Vzhledem k tomu, že při spořiči displeje událost nevidíte (jako např. u Siemensu S/ME45, který v rohu zobrazí šipku), potěšilo by, kdyby dioda blikala rychle pořád. Musíte tak vždy spořič vypnout, abyste zjistili, zda vám někdo nevolal nebo nenapsal. Pravá - modrá dioda - indikuje spojení Bluetooth (bliká pomalu, je-li Bluetooth zapnut, rychle, probíhá-li komunikace a svítí při nabíjení).

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson T68i je opravdovou pastvou pro oči. Svým vzhledem upoutá na první pohled.

Displej není na dnešní dobu největší (101 x 80 pixelů s viditelnou mřížkou). Také 256 barev není žádné převratné číslo (navíc by mohly být sytější), přesto by měl uspokojit většinu lidí. Jen na přímém slunci je špatně čitelný. S textem byste neměli mít větší problémy, připojíte-li však foťáček, stane se displej coby hledáček téměř nepoužitelným. Překreslování displeje (obecně, nejen hledáčku) by ale mohlo být rychlejší. Baterie Li-Pol má podle výrobce vydržet 195 - 390 hodin v pohotovosti a 3 - 12 hodin hovoru. Reálný čas pochopitelně závisí na stylu používání; když jsem si s novým telefonem často "hrál", nabíjel jsem každý druhý den. Při průměrném používání se dostanete na čtyři až pět dnů. Pohnete-li v pohotovostním stavu bočním jezdcem, zobrazí se odhadovaná doba pohotovosti a hovoru. Podle různých recenzí a jiných článků by měla být odchylka od skutečného času pohotovosti kolem 20 %, mně však ukazuje dvojnásobek.

Tip: recenze mobilu Sony Ericsson T68i

Ovládání

Hlavním ovládacím prvkem je pětisměrný joystick. Ten má optimální odpor a palec na něm dokonale sedí (na modelu T300 je podle mě příliš zapadlý). Zpočátku se vám občas stane, že místo nahoru joystick zmáčknete a naopak (v ostatních směrech jsou překlepy méně četné). Jakmile si na něj zvyknete, bude vám připadat jako dokonalý. Zajímavý je také čítač joysticku v servisním menu (>*<<*<*, kde < a > symbolizují pohyb joysticku). Přibližně za čtyři týdny jsem překročil 100 000. Klávesnice je vyrobena z kvalitního tvrdého plastu a má optimální zdvih. Odpor mi zezačátku připadal příliš velký, kdyby ale byl menší, dělali byste překlepy. Tlačítka jsou totiž poměrně malá a blízko sebe. Díky malému zdvihu a většímu odporu však zmáčknete přesně to, co potřebujete.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nejdůležitějším ovládacím prvkem je pětisměrný joystick. Musíte si na něj chvíli zvykat.

Dlouho si budete zvykat na zadávání znaků. Například tečka je při používání systému T9 pod křížkem, v systému multitap je ale pod jedničkou. Píšete-li zprávu, poznámku atd. je tečka na šesté pozici (což není příliš praktické), zadáváte-li však wapovou adresu, je na místě prvním. Je to sice logické (v adrese nemůže být mezera), musíte však stále myslet na to, co právě píšete. Menu jsou cyklická, lze použít číselné zkratky. Hlavní menu má podobu matice 3 x 3 položky, další podmenu jsou již textová. Na uspořádání si zvyknete velice rychle. Podle velikosti nastaveného písma vidíte (mimo název podmenu) 7, 5 nebo 4 další položky. Máte-li však nastavené jiné než klasické barevné schéma, je u malého a středního písma místo jednoho řádku malý obrázek.

K dispozici je také Vlastní menu, kam si umístíte nejčastěji používané funkce. Na první z nich se dostanete také z pohotovostního režimu podržením joysticku vlevo (je výhodné nastavit si zde psaní SMS). Je známo, že telefon rychlostí neoplývá. Když se k tomu přidá relativně pomalá odezva displeje, mohl by být nejeden uživatel zklamán. Nejhorší je situace mezi náhledy obrázků. Každé listování obrázky si určitě dobře rozmyslíte. Nutno však dodat, že jinak vás nižší rychlost nebude nijak omezovat a do značné míry si na ni zvyknete.

Telefonní seznam

Vícepoložkový seznam pojme 510 čísel, přičemž počet jmen závisí na tom, kolik čísel ke jménu uložíte (max. 5). Jména můžete psát s diakritikou, ale písmena s háčky telefon řadí na konec. Rozhodně proto není výhodné psát první písmeno s háčkem, uprostřed jména to již tolik nevadí. Když podržíte v pohotovostním režimu joystick vpravo, zobrazí se menu Najít kontakt, kde můžete zadat libovolný počet znaků (včetně znaků s diakritikou), podle kterých se kontakt vyhledá. Jakmile se ale dostanete přímo do seznamu, můžete již vyhledávat jen podle prvního písmene (navíc bez diakritiky). Vzhledem k tomu, že telefon není nejrychlejší, na procházení dlouhého seznamu budete potřebovat hodně trpělivosti.

Skupiny volajících telefon sice podporuje, vyzvánění skupině ale nepřiřadíte. Museli byste přiřadit vyzvánění každému z potenciálních členů zvlášť, což by ale bylo příliš zdlouhavé. Skupiny využijete prakticky jen při hromadném rozesílání SMS zpráv nebo filtrování hovorů. (Zde nastavujete, kdo se dovolá, ocenil bych, kdyby šlo také určit, kdo se nedovolá.) Ke kontaktu můžete přiřadit obrázek, který vidíte, když vám poté dotyčná osoba volá. I obrázek v nejvyšším rozlišení (640 x 480 x 16M barev) se načte poměrně rychle (cca 0,5 s), takže je tato funkce dobře použitelná. Jen pozor, když přiřazujete obrázky, klávesa C nesmaže přiřazení obrázku, ale rovnou celý kontakt.

Dostat se k seznamu na kartě SIM je natolik zdlouhavé, že jej nebudete vůbec používat. V souvislosti se seznamem na SIM mi vadila skutečnost, že nelze kopírovat jednotlivé kontakty ze seznamu interního. Můžete kopírovat jen celý seznam. V opačném směru (ze SIM do telefonu) kopírování jednotlivých čísel jde. Až 50 jmen můžete vytáčet hlasem. Citlivost je ale natolik vysoká, že i v tichém prostředí jsem potřeboval průměrně 2 - 3 pokusy. Snad se vám bude dařit více.

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Nokia 7650, Siemens S55, Sony Ericsson P800, Sony Ericsson T68i, Král, Celé slovo, Son, Zkušenost, Technický nadšenec, Eri, Dokonalý telefon, Pomalá odezva, Počáteční nastavení, Nastavené rozlišení, Reálný časRecenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

Recenze systému Android 12. Největší skok správným směrem za poslední roky. Zatím ale jen pro někoho

** Android 12 je zatím graficky i funkčně nejjednotnější verze ** Vylepšuje zejména soukromí a práci s oprávněním aplikací ** Na jiných telefonech než Pixelech bude zážitek odlišný

Vladislav Kluska
Material YouAndroid 12Google
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

Vybrali jsme 15 výborných levných smartphonů pod stromeček. Jsou čím dál lepší

** Levné smartphony se už dávno staly spotřebním zbožím ** Použitelný telefon se dá koupit už za dva tisíce korun ** Vůbec poprvé se do výběru dostaly telefony s 5G

Martin Miksa
Nižší třída
Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

Evropská komise to vidí jasně. Česko má jednoznačně nejdražší mobilní tarify v celé EU

** Česko „kraluje“ žebříčku zemí s nejdražšími mobilními službami ** Evropská komise srovnala ceny ve všech 27 zemích EU ** Když se nepočítají neomezené tarify, vychází nabídky našich operátorů katastrofálně

Jan Láska
Předražené službyEvropská komiseTarify a mobilní služby
Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

** V případě problémů s Android telefonem si hned vzpomeňte na režim Safe Mode ** V tomto módu se vypnou všechny vámi stažené aplikace ** Systém se zrychlí a zbaví chyb, jeho využití ale bude omezené

Martin Chroust
Nouzový režimAndroid
8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

8 důvodů, proč uživatelé iPhonu nikdy nepřejdou na Android

** Obě největší mobilní platformy mají svůj tábor skalních příznivců ** Ti mají jasno, proč je právě iOS nebo Android jediný správný systém ** Tady je několik důvodů, proč jablíčkáři nechtějí o robotech ani slyšet

Martin Miksa
SmartphonyiPhoneAndroid
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny