Sony Ericsson TXT: správný messenger má Wi-Fi [recenze]

Hledáte levný telefon s mechanickou QWERTY klávesnicí? Nabídka je docela velká a teď ji ještě rozšíří nový Sony Ericsson TXT.

Jednoduché telefony s plnohodnotnou klávesnicí, širokoúhlým displejem a nízkou cenou se za poslední rok staly hodně oblíbené. Svého zástupce má Samsung (Chat 335) i Nokia (C3). Nejnižší cenu zase atakuje dvojice Alcatelů – OT255D a OT 800 Tribe. Někam mezi všechny tyto mobily se zařadí Sony Ericsson TXT. Hlavní výhodou, kromě klávesnice, je Wi-Fi a spolupráce se sociálními sítěmi. Oceníte i různobarevné verze a nízkou cenu. Naváže tedy model TXT na veleúspěšné modely Sony Ericssonu z tohoto roku?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson TXT ve čtyřech barevných variantách

Klíčové vlastnosti:

  • nedotykový LCD displej s QVGA rozlišením
  • mechanická čtyřřádková QWERTY klávesnice
  • vestavěná Wi-Fi
  • spolupráce se sociálními sítěmi
  • nízká cena

Hlavní nedostatky:

  • tlačítka QWERTY klávesnice by mohla být větší
  • chybí podvícení sekundárních symbolů na klávesnici
  • plastová konstrukce místy vrže

Sony Ericsson Txt
Klepněte pro větší obrázekSony Ericsson Txt má nedotykový displej QVGA, QWERTY klávesnici, dedikované tlačítko pro rychlou práci s SMS zprávami a aplikaci Friends pro synchronizaci s Facebookem a Twitterem. Potěší podpora Wi-Fi a třímegapixelový fotoaparát.rozměry a hmotnost: 106 × 60 × 14,5 mm, 95 g
displej: 2,6'', TFT LCD, 320 × 240
sítě: GSM (čtyři pásma), GPRS (64|43 kb/s), EDGE (178|118 kb/s)
konektivita: USB, Wi-Fi, Bluetooth, 3,5mm jack
paměť: 100 MB, microSDHC
baterie: 1 000 mAh
fotoaparát: 3Mpx (2 048 × 1 536), video (320 × 240)
47%
hardware
67%
software
katalogpreviewinfo výrobce
cena: 2 100 Kč

hce counter

Sony Ericsson je docela jednoduchý mobil, tomu naštěstí odpovídají rozměry i hmotnost telefonu. Ta je pod 100 g, na pohodlnosti používání se nijak zvlášť nepodepsala ani šířka, která je přijatelných 14,5 mm. Telefon se dá v internetových obchodech sehnat ve čtyřech různých barvách. Konzervativní bílou a černou doplňují modrá a růžová. Vybere si tak opravdu každý.

Klávesnice až na prvním místě

Konstrukci telefonu hodnotím pouze jako průměrnou, zadní kryt totiž při větším tlaku lehce povrzává, těžko říct, co s ním udělá několikaměsíční intenzivní používání. Větší část přední plochy zabírá displej, který má úhlopříčku 2,6" a rozlišení 320 × 240 bodů. Zobrazení je tedy docela jemné. Jas se dá nastavovat v několika krocích, čitelnost na slunci by mohla být o malý kousek lepší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohledný messenger se vejde tak akorát do dlaně

Ovládací prvky mají podobu kruhových tlačítek, prostřední slouží jako směrový ovladač s potvrzováním. Kontextové klávesy sdružují dvě funkce, díky mírné prohlubní mezi oběma funkcemi jsem neměl žádné problémy se zmáčknutím omylem. Funkce obou telefonků jsou jasné. Všechna tato tlačítka se lehce viklají, naštěstí ale mají dostatečnou velikost, aby šla dobře zmáčkout. Pro jejich ovládání také nemusíte použít příliš mnoho síly.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítka na klávesnici jsou ve skutečnosti droboučká

To tlačítka klávesnice jsou tužší, na svém místě drží pevněji a naštěstí je mezi nimi alespoň malý rozestup. Velikost těchto kláves je totiž na hranici použitelnosti. Překlepy jsem sice nedělal, ale na psaní se musel hodně soustředit. Ve tmě je psaní ještě horší. Podsvícení není moc silné, navíc úplně ignoruje sekundární symboly. Mám-li to shrnout, na ovládání se dá zvyknout, ale chvíli vám to bude trvat. Klávesnice rozhodně šla udělat lépe.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát postrádá blesk, vlevo od něj je hlasitý reproduktor

Jeden z posledních

Vzhledem k prohlášení výrobce, že se hodlá zaměřit jen na smartphony, před sebou máme už jen pár posledních „hloupých“ Sony Ericssonů. Možná je to trochu škoda, systém není o nic horší než konkurenční produkty bez OS. Dočkáte se jednoduchého pohotovostního displeje s hodinami a ukazateli signálů. Nabídka má podobu mřížky nebo velmi nepřehledného seznamu. Dole vidíte řadu miniaturních ikonek z nichž je jedna zvětšená.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohotovostní plocha se zástupci a hlavní nabídka

Největším lákadlem by měla být aplikace, která propojí vaše kontakty s údaji na sociálních sítích. Kvůli tomu si ale Sony Ericsson TXT rozhodně nepořizujte. Friends totiž funguje trochu kostrbatě. Nejprve musíte mít kontakt v telefonu, teprve poté si spustíte aplikaci a propojíte jméno s Facebookem či Twitterem. Na automatické nahrání kontaktů ze sociálních sítí tedy zapomeňte. Aplikace se také velmi často odpojovala, takže pro přečtení nových tweetů a statusů jste se stejně museli přihlašovat na Facebook či Twitter. Naštěstí klienty pro tyto sítě v telefonu najdete a díky Wi-Fi vás datové přenosy nic nestojí. Bez Wi-Fi se ovšem budete muset spolehnout pouze na GPRS nebo EDGE, rychlejším datům telefon nerozumí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení Wi-Fi a rychlý přístrup k často používaným aplikacím

Místo sociálních sítí ale tentokrát mnohem více oceníte standardní funkce. Vícepoložkový adresář je pro tisíc kontaktů nebo pět tisíc záznamů celkem. Přidávat můžete obrázky, zvuky pro vyzvánění i zprávy a samozřejmě spousty doplňujících údajů. Pohodlnost psaní SMS závisí především na vaší spokojenosti s klávesnicí. Telefon se jinak drží obvyklého standardu Sony Ericssonu, kdy se odpočítávání znaků objeví až ke konci zprávy. Text se v telefonu dá také kopírovat a vkládat.

Má několik much

Organizační funkce jsou takřka kompletní. Zapomeňte pochopitelně na podporu Office dokumentů, tady je mnohem důležitější kalendář, poznámky či budík. Kalendář mimochodem dost nešťastně využívá širokoúhlého displeje, nabízí ale docela podrobné záznamy. Podoba budíku, úkolů, nebo třeba záznamníku je notoricky známá z dřívějška, tady výrobce nic neměnil.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Adresář kontaktů, mezi aplikacemi nechybí ani Facebook nebo Twitter

Telefon docela spolehlivě poslouží jako hudební přehrávač. Interní paměť vystačí spíše na vyzváněcí melodie v MP3, pro delší poslech budete muset investovat do paměťové karty microSHDC. Hudební přehrávač dělí skladby podle umělců a alb, telefon dokáže hrát z hlasitého reproduktoru na zadní straně, nebo připojíte sluchátka do standardního audiokonektoru na horní hraně. Sluchátka si musíte pořídit vlastní, v balení jsem žádná nenašel.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prostředí hudebního přehrávače, nechybí ekvalizér

Fotoaparát má rozlišení 3 Mpx, fotky pořizujete středovým ovladačem. Nechybí vyvážení bílé barvy či noční režim, bez přisvětlovací diody ale snímky při horším světle raději nepořizujte. Také automatické ostření si výrobce nechal pro dražší modely. Na makrosnímky tedy mobil raději nepoužívejte.

Ukázkové fotografie v maximálním rozlišení:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Sony Ericsson TXT je mobil s několika dobrými, ale nedotaženými nápady. Plnohodnotná klávesnice by se mohla ovládat snadněji, propojení se sociálními sítěmi by také šlo řešit komfortněji. A ve výtkách se dá pokračovat. Nechybí složka na hry, žádné v ní ale nenajdete. Internetový prohlížeč Opera zase hlásí chybějící datové připojení i přes zapnutou Wi-Fi. V současné konkurenci se jedná o chyby, které se mohou telefonu ošklivě vymstít.

hce counter
Diskuze (9) Další článek: Kindle Touch: jaký je na vlastní oči [video]

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Recenze, Ericsson, Messenger, Wi-Fi, Širokoúhlý displej, Nokia C3, Nokia C3 Gold Edition, Nokia C3 Touch and Type, Samsung Chat, Samsung Chat 335, Sony Ericsson Txt, Son, Dedikované tlačítko, Nedotykový LCD display, Malý kousek, Standardní funkce, Meš, EriSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Formuláře bez tisk. Jak snadno vyplňovat a podepisovat formuláře přímo v mobilu [NÁVOD]

Formuláře bez tisk. Jak snadno vyplňovat a podepisovat formuláře přímo v mobilu [NÁVOD]

Ať už jde o papírový formulář, nebo statické PDF, pro vyplnění lze použít vynikající aplikaci od Adobe. Kromě rychlého vkládání údajů umí chytře skenovat papírové dokumenty a převádět vyfotografované podpisy.

Stanislav Janů
PDFNávody
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět