Sony Ericsson W42S: hudební gigáč (první pohled)

Hlavním prvkem, který by neměl postrádat žádný hudební telefon, je paměťová kapacita. Se základem v podobě 1 GB a možností rozšířit až o další 4 GB tuto podnímku W42S splňuje dokonale. Připočtete-li unikátní hudební ovládání a propracované prostředí, stává se z modelu W42S ideální hudební telefon.
Sony Ericsson W42S: hudební gigáč (první pohled)
Spolu s vodotěsným modelem SO902iWP+ představil nedávno Sony Ericsson ještě jeden zajímavý telefon určený pro japonský trh. Vysouvací walkman nese typové označení W42S. Zatímco odolný SO902iWP+ je určen pro asi nejznámějšího japonského operátora NTT DoCoMo, walkman si u Sony Ericssonu do své nabídky "objednala" konkurenční společnost KDDI.

Hudební tlouštík

V Japonsku nejsou masivnější telefony žádnou raritou. Typický Čech by tak valil oči, Japonec se nad rozměry 106 × 49 × 24 mm a hmotností 123 g prakticky ani nepozastaví. Na první pohled může W42S připomínat několik dalších modelů z řady Walkman. Především směrová klávesa pod displejem a jog-dial kolečko, které společnost Sony používala u některých starších modelů MP3 přehrávačů, ale nutí k pozastavení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Všechny barevné varianty

Doménou čelní strany je jednoznačně displej. Při jeho výrobě sáhli vývojáři společnosti k aktivní technologii TFT. Díky tomu lze očekávat kvalitní zobrazovací schopnosti, které jen podtrhuje rozlišení 320 × 240 bodů a schopnost vykreslovat až v 262 tisících barevných odstínech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tmavší varianty v zavřeném... • ...a otevřeném stavu

Na displeji si můžete vychutnávat např. i fotografie z vestavěného fotoaparátu. Protože je W42S konstruován především jako hudební model, sáhla společnost tentokráte jen po megapixelovém rozlišení fotografií. Fotoaparát by byl bez softwaru poloviční, a proto lze při snímání scény využít přednastavené režimy fotografování, až čtyřnásobný zoom a několik dalších nástrojů. Optika W42S si poradí i s natáčením videozáznamů. Podle oficiálních informací lze se 128 MB paměťovou kartou zaznamenat až třicetiminutový snímek v rozlišení 320 × 240 bodů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Světlá varianta

Místem nešetří

Jak už bylo ale řečeno W42S je především walkmanem. Přehrávač si poradí s mnoha hudebními formáty, od známějších WAV, MP3, WMA nebo AAC až po méně používané ATRAC3plus nebo ATRAC3. Pro práci s posledními dvěma zmiňovanými je na dodávaném CD přikládána speciální aplikace SonicStage. Samotný přenos hudby obstará ze standardních způsobů především datový kabel, samotná datová karta nebo přikládaná USB kolébka. Kolébka slouží zároveň pro dobíjení, takže si z telefonu v kolébce můžete vytvořit jednoduchý stolní hudební přehrávač. Pokud se vám hudba oposlouchala, je připravený vestavěný tuner pro příjem rádia.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson W42S v detailech

Pomalu se dostáváme k „nej“ celého modelu a tím je paměť. Na hudbu je totiž třeba rozsáhlé úložiště, a tak se Sony Ericsson rozhodnul osadit telefon celým 1 GB vnitřní paměti. Pokud je vám i toto málo, na boční hraně najdete slot pro paměťové karty typu Memory Stick Duo a Memory Stick PRO Duo. S připravovanou 4 GB Memory Stick PRO Duo kartou se kapacita telefonu může vyšplhat až na neuvěřitelných 5 GB, které vám v dnešní době nenabídnou ani lepší bezdiskové MP3 přehrávače.

Hudba z každé strany

Kam to jen šlo umístili vývojáři ze Sony Ericssonu vestavěné reproduktory, aby si uživatel mohl co možné nejlépe vychutnat pět připravených nastavení ekvalizéru, zvýšené basy nebo simulovaný prostorový zvuk Surround. Při cestování jistě využijete i možnost připojení sluchátek, která jsou standardní součástí balení. Informace o přehrávané skladbě je neustále zobrazována v horní části displeje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dálkové ovládání

Při práci s hudebním přehrávačem se telefon drží v poloze naležato tak, abyste mohli palcem jednoduše a rychle ovládat všechny potřebné funkce. Díky jog-dial tlačítku můžete skladby nejen spouštět a vypínat, ale přeskakovat mezi nimi nebo se v nich přesouvat. Po stranách otočného prvku jsou připravena dvě tlačítka pro ovládání hlasitosti. Přijde-li vám pohodlnější nošení v kapse, je v balení spolu s telefonem dodáváno i jednoduché dálkové ovládání které připevníte na kabel vedoucí ke sluchátkům.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily hudebních ovládácích prvků

Sony Ericsson W42S běží na baterii typu Li-Ion o kapacitě 840 mAh. Ta by měla podle oficiálních údajů vydržet až 200 minut nepřetržitého hovoru, 250 hodin v pohotovostním režimu a až 30 hodin přehrávání hudebního obsahu z paměti telefonu. Při reprodukci z paměťové karty se doba zkracuje. Na japonském trhu se hudební lahůdka objeví dnes, 30. června.

Tip: Na domácích stránkách japonského Sony Ericssonu si můžete stáhnout spořič obrazovky s motivem W42S.

Ve zkratce:

rozměry a hmotnost: 106 × 49 × 24 mm, 123 g
displej: aktivní TFT, rozlišení 240 × 320 bodů, podpora 262 tisíc barev
paměť: vnitřní paměť 1 GB (pro hudbu), 38 MB flexibilní (záznamy v kalendáři, adresář, zprávy), slot pro paměťové karty typu Memory Stick Duo a Memory Stick PRO Duo
fotoaparát: rozlišení 1 Mpx, 4 × zoom, programy pro snímání fotografií, záznam videa
další multimédia: hudební přehrávač (WAV, MP3, WMA, AAC, ATRAC3plus, ATRAC3), přehrávání videozáznamů
baterie: Li-Ion, 840 mAh, 200 minut běžného hovoru, 250 hodin v pohotovosti
další funkce: instant messenger, vestavěný rádio tuner, doplňkové aplikace pro práci s hudebními soubory
barvy: růžová, černá, bílá

Diskuze (6) Další článek: Krátce o Navigovat.cz

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Konkurenční společnost, Čtyřnásobný zoom, Son, Světlá varianta, Vodotěsný model, Pohled, Hud, První pohled, Eri


Určitě si přečtěte