Sony Ericsson W550i: oranžová hudba letí (první pohled)

Sony Ericsson včera představil další přírůstek do rodiny „pomerančových“ walkmanů. Novinka s označením W550i se výbavou téměř vyrovná výbornému W800i a bude levnější. Zajímavá alternativa pro ty, kteří ještě stále váhají.
Sony Ericsson W550i: oranžová hudba letí (první pohled)

Nejprve jsme litovali, že je Sony Ericsson W600 – který vychází z modelu S600 a byl představen minulý měsíc – určen pouze pro americký trh. Blýsklo se ale na lepší časy a včera uvolnil výrobce informace o Sony Ericssonu W550i. Na našem trhu tak zanedlouho bude druhý walkman značky, který si budete moci pořídit. Půjde o zajímavou alternativu ke stávajícímu W800i, protože nováček by měl být levnější.

Obarvený S600

Mezi modely W550 a W600 je rozdíl pouze v podpoře čtvrtého pásma 850 MHz a rychlých datových přenosů EDGE. Těmi novinka s nižším číselným označením nedisponuje. Je poněkud zvláštní, že výrobce na svých stránkách doplňuje označení modelu W600 písmenem „i“ na konci, což by mělo znamenat, že je určen pro evropské trhy. Místo něj k nám ale přijde právě W550i.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson W550i

Sony Ericsson W550i je velmi atraktivní telefon, který je určen zejména mladší generaci. Tomu odpovídá barevné provedení, které se hlásí k walkmanu W800i. Novinka má rozměry 93 × 46,5 × 22,5 milimetrů a vážit bude zřejmě stejně jako S600, tedy 120 g. Vzhled telefonu půjde dále upravovat pomocí výměnných krytů Style-Up.

Abyste mohli ovládat všechny funkce, bude potřeba otočit spodní díl o sto osmdesát stupňů a zpřístupnit tak klávesnici. Na těle je ale i při zavřeném telefonu k dispozici dostatek ovládacích prvků – klasicky dvě kontextové klávesy a tlačítka pro návrat zpět a pro mazání. Bez číselné klávesnice se dostanete i na internet nebo do nabídky přehrávače.

Fotoaparát, přehrávač i herní konzole

Až budete pořizovat snímky vestavěným 1,3 megapixelovým fotoaparátem, uchopíte si mobil vodorovně, jako jsme tomu zvyklí u posledních telefonů výrobce. S fotografiemi od Sony Ericssonu máme v poslední době výborné zkušenosti a tak se dá předpokládat, že i W550i bude vytvářet kvalitní obrázky. Ve zhoršených světelných podmínkách pomůže přisvětlovací dioda. Je škoda, že bude chybět krytka objektivu a optika se tak neubrání prachu. Scénu přiblíží čtyřnásobný digitální zoom a půjde zachytit a videozáznam ve formátu 3GP.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon z dalších úhlů (na obrázcích je S600, který je z vnějšku naprosto stejný)

Aktivní TFT displej bude stejný, jaký má například model K750i. To znamená výborný. Zobrazí 262 tisíc barev při 176 × 220 obrazových bodech. V telefonu budou připraveny tři hry, se kterými budete moci vyzkoušet, jestli je W550i opravdu i jakási malá herní konzole. I s takovým přídomkem o W550i Sony Ericsson rád mluví. Při herní relaxaci půjde sledovat dění buďto v klasickém svislém režimu, anebo se budete moci přepnout do vodorovného zobrazení.

Hraní her je přizpůsoben i hlavní ovládací prvek – typický joystick nahradila čtyřsměrná klávesa s potvrzovacím středem. Nad displejem naleznete ještě i další dvě herní tlačítka, která doufejme půjdou nastavit i pro jiné funkce v pohotovostním stavu. Kdyby i to bylo málo, další herní ovládací prvky si můžete nechat naservírovat vytočením klávesnice tak, že telefon pak bude tvořit tvar písmene „L“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Držení při hraní a při focení (na snímcích opět designově totožný S600)

Hudba, nejlepší přítel člověka

O zvukovou kulisu se postarají dva stereoreproduktory. Jsou skryty za výraznými mřížkami – jeden na zádech a druhý na pravém boku telefonu. Polyfonní vyzvánění má 40 hlasů, anebo si můžete jako ohlášení hovorů nastavit oblíbenou skladbu v MP3.

Vestavěný přehrávač hudby si rozumí s formáty MP3 a AAC a není závislý na činnosti samotného telefonu; jde zapnout i samostatně bez toho, abyste aktivovali kartu SIM. Funkce walkmanu budou totožné s W800i, který jsme nedávno recenzovali. V balení k němu naleznete výborná sluchátka HPM-70 s ušními nástavci.

Tip: Přečtěte si rozsáhlou recenzi hudebního telefonu Sony Ericsson W800i ve které se dozvíte mnoho podrobných informací o samotném přehrávači hudby i o zmiňovaných sluchátkách HPM-70.

Až vás poslouchání vybrané hudby omrzí, můžete si pustit rádio, které podporuje funkci RDS. Zobrazí se vám tak automaticky názvy stanic a pokud jsou vysílány, tak i informace o interpretovi a písničce.

Bez karet se steskem i s radostí

Komunikaci obstarává plná výbava – tedy jak infraport, tak Bluetooth a datový USB kabel. Datové toky zajistí GPRS třídy 10 a při prohlížení internetu vám bude nápomocný Acces NetFront HTML prohlížeč, který umožňuje klasické zobrazení, anebo si stránky dokáže optimalizovat pro rozměry displeje.

Největší vadou na kráse je absence paměťových karet. Vnitřní paměť 256 MB je sice výborná hodnota, ale pro přehrávání MP3 souborů může být časem „těsná“. Spolu s fotoaparátem s nižším rozlišením se ale na druhou stranu jedná o hlavní prvky, které budou tlačit cenu telefonu směrem dolů. Sony Ericsson W550i se na náš trh dostane v posledním čtvrtletí tohoto roku.

I když na zastoupení nebylo co se týče termínů zahájení prodeje v poslední době příliš spolehnutí, tentokrát se snad bát nemusíme. Firma by byla sama proti sobě, kdyby s uvedením na předvánoční trh otálela. Oficiální doporučená cena zatím nebyla stanovena. Odhadujeme, že by při zahájení prodeje mohl být W550i oproti W800i levnější o dva až tři tisíce korun.

Ve zkratce

rozměry a hmotnost: 93 × 46,5 × 22,5 mm, 120 g

konstrukce: otočná

barevné provedení: Universe Blue, Orchid White, Vibrant Orange

displej: aktivní TFT, 262 tisíc barev, rozlišení 176 × 220 obrazových bodů

vyzvánění: polyfonie se 40 hlasy

fotoaparát: rozlišení 1,3 MPx (1280 × 1024 bodů), 4× digitální zoom, přisvětlovací dioda, možnost natáčení videa

paměť: 256 MB vnitřní paměti, bez slotu pro paměťové karty

multimédia: přehrávač souborů MP3 a AAC, rádio s RDS, Acces NetFront HTML prohlížeč, Java MIDP 2.0

datová výměna: Bluetooth, infraport, USB kabel, GPRS třídy 10

výdrž na jedno nabití: 400 hodin v pohotovosti, 540 minut při hovor

Diskuze (22) Další článek: Elita za rozumnou cenu: Motorola E398, Siemens S65 a Sony Ericsson K700i

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Sony Ericsson W550i, Sony Ericsson W800i, Výborná hodnota, Hud, Pohled, Let, Hudba, První pohled, Tvar písmene, Son, Eri


Určitě si přečtěte

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

Samsung Galaxy S21 Ultra: Klenot vyšperkovaný dvěma teleobjektivy

** Pokud chcete to nej, chcete Galaxy S21 Ultra ** Špičkový foťák doplňují dva teleobjektivy a 100× Space Zoom ** Překvapivým bonusem je dotykové pero S Pen

Martin Chroust | 95

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa | 40