Sony Ericsson W850i a W710i: rozverná hudební dvojka (první pohled)

Dva nové Walkmany přibyly do nabídky Sony Ericssonu. Jeden přináší oslnivou výbavu a premiérově výsuvnou konstrukci, druhý je véčkem se sportovním duchem a ve své výbavě má třeba i měřič rychlosti chůze. Ale o hudbu jde u těchto telefonů především, nebo že by bylo stále ještě stěžejní telefonování?
Kapitoly článku

Řada Walkmanů Sony Ericssonu se pěkně rozrůstá. Začalo to modelem W800i, následoval ještě lépe vybavený model s otočnou konstrukcí W900i, který brzy dostal levnějšího brášku v podobě Walkmanu W550i. Původní model W800i se dočkal mírně upravené verze W810i a pro milovníky véčkové konstrukce byl připraven model W300i. Opravdoví fajnšmekři se těší na vrcholní model W950i s 4GB pamětí a operačním systémem, ti spořivější uvítali nedávné představení modelu W700i.

     
W950i • W900i • W810i • W800i • W550i • W300i

A máme tu další dva kousky. Sony Ericsson W850i v podstatě zastoupí model W900i, který si podle našich odhadů moc příznivců nezískal, a druhá novinka s označením W710i bude svérázné véčko s výbavou přibližně odpovídající modelu W700i.

Sony Ericsson W850i

Vysouvat je lepší

Sony Ericsson se pustil u modelu W850i poprvé do výsuvné konstrukce. Vyrábí už takové telefony např. pro japonský trh, ale v Evropě je to premiéra. Rozhodně se jedná o praktičtější řešení než zvláštní otočná konstrukce, kterou známe z modelů W900i a W550i. Kromě konstrukce zaujme telefon svým designem, především řešením hlavní navigační klávesy. Tu tvoří jakási jamka pro palec, na jejímž dně je tlačítko. Zda jsou směrové klávesy řešeny senzorovými čidly nebo skrytými tlačítky zatím nevíme, rozhodně to ale vypadá zajímavě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Po stranách navigační klávesy je čtveřice speciálních funkčních kláves. Dvě kontextová tlačítka jsou umístěna o něco výše a dostala hodně prostoru. Dvě nenápadná tlačítka jsou umístěna i nad displejem a budou sloužit při fotografování a hraní her s telefonem naležato. Nápadný oranžový proužek mezi kontextovými tlačítky je svítící a blikáním signalizuje například vyzvánění. Mezi tlačítky nad displejem je také něco schovaného, najdete zde malou kameru pro videohovory.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Telefon má rozměry 98 × 47 × 21 mm a hmotnost 116 g. Přestože se zdá být podle obrázků srovnatelný s poněkud nadměrným modelem W900i, čísla prozrazují, že je téměř stejně velký, jako Sony Ericsson W800i. Díky výsuvné konstrukci však zbylo místo na velký displej a numerickou klávesnici s velkými tlačítky. Telefon se bude nabízet buď v černé nebo v bílé barvě.

Hudba především

Zmiňovaný displej má stejné parametry jako u klíčového modelu K800i. Má tedy rozlišení 240 × 320 bodů, podporuje 262 tisíc barev a jedná se samozřejmě o aktivní TFT displej. Koukneme-li na druhou stranu telefonu, najdeme tu dvoumegapixelový fotoaparát s diodovým bleskem a zrcátkem pro autoportréty. Co je ale překvapující, fotoaparát není vybaven automatickým zaostřováním. Je docela možné, že touto užitečnou výbavou se budou honosit dále už jen fotomobily s označením Cyber-shot.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát bohužel postrádá autofocus

Ve výbavě dále zaujme podpora sítí třetí generace, kromě toho se dovoláte v sítích GSM třech pásem. Datové přenosy zajišťuje v GSM síti technologie GRPS, EDGE chybí. Zajímavým prvkem výbavy je slot pro paměťové karty typu Memory Stick Duo (Memory Stick PRO Duo). Sony Ericsson už přitom osazuje nové telefony slotem pro nejnovější typ karet Memory Stick Micro. Důvod tohoto řešení je jasný – výrobce chce nabídnout uživatelům větší paměťový prostor pro hudbu. Starší a větší karty se dnes už běžně prodávají s kapacitou až 4 GB, kdežto nové karty se teprve začínají prodávat a do konce roku se pravděpodobně nedočkáme vyšší kapacity než 1 GB.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V balení spolu s telefonem dostanete paměťovou kartu s kapacitou 1 GB. Dalších 64 MB paměti máte k dispozici přímo v telefonu. Přístup k paměti zajistí plnohodnotná podpora USB Mass storage. Hudbu v telefonu přehraje vylepšený přehrávač verze 2.0. Z obrázků vidíme vylepšenou grafiku, jsme zvědaví na vylepšení funkcí. Pokud vás vlastní hudba omrzí, je k dispozici rádio s RDS. Zajímavou funkcí je rozpoznávání hudby – když v rádiu posloucháte skladbu, líbí se vám, ale neznáte její název, můžete si nahrát její úryvek a ten odeslat k rozpoznání. Během několika sekund budete mít v telefonu název skladby, jméno interpreta a název alba.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ve svém živlu

Kromě hudby si telefon poradí i s přehráváním videa a flashových animací.

Dokáže i telefonovat

I přes zmíněné hudební funkce se bavíme stále o mobilním telefonu. Nabídne adresář, organizační funkce, možnost synchronizace s počítačem a další standardní doplňky. Kromě toho si můžete užívat i mobilního internetu prostřednictvím e-mailu, prohlížeče NetFront nebo RSS čtečky. Konektivitu nejen s počítačem zabezpečí Bluetooth, infraport nebo USB kabel připojený přes konektor Fast port.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výrobce ve specifikaci neuvádí výdrž telefonu na jedno nabití, tak doufejme, že bude akumulátor dostatečně dimenzovaný. Byla by škoda, kdyby chabá výdrž telefonu pokazila jinak nadějné vyhlídky tohoto telefonu. Přesný termín nasazení na českém trhu zatím nebyl stanoven, ale odhadujeme ho přibližně na říjen. Cena byla předběžně stanovena na 12 990 Kč.

Spolu s novými telefony představil Sony Ericsson i nové příslušenství – nepřehlédněte v druhé kapitole.

Ve zkratce

  • rozměry a hmotnost: 98 × 47 × 21 mm, 116 g
  • barvy: černá, bílá
  • sítě a datové přenosy: GSM 900, 1800, 1900 MHz / GPRS, UMTS 2100 MHz
  • displej: aktivní TFT, rozlišení 240 × 320 bodů, 262 tisíc barev
  • paměť: 64 MB vnitřní paměti, slot pro paměťové karty Memory Stick PRO Duo až do kapacity 4 GB (1 GB karta v balení)
  • fotoaparát: rozlišení 2 MPx, digitální zoom
  • konektivita: Bluetooth, infraport, konektor Fast port pro USB kabel (podpora Mass Storage)
  • multimédia: přehrávač hudby, rádio, přehrávání videa, podpora Macromedia Flash Lite
  • vyzvánění: 40hlasá polyfonie, MP3, vibrace, světelné efekty
  • další zajímavé funkce: podpora Javy 2.0 (3D hry), internetový prohlížeč NetFront, RSS čtečka, Push e-mail, synchronizace s PC


V druhé kapitole se budeme věnovat Sony Ericssonu W710i

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Sony Ericsson W710i, Sony Ericsson W800i, Sony Ericsson W850i, Netradiční funkce, Pohyb těla, Nedávné představení, Zmiňovaný displej, Plnohodnotná podpora, Velká tloušťka, První pohled, Hud, Pohled, Eri, Dvojka, Son, Nová sadaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Recenze mobilní hry The Walking Dead: All-Stars. Další křeč dříve úspěšné značky

Recenze mobilní hry The Walking Dead: All-Stars. Další křeč dříve úspěšné značky

Co takhle pokosit nekonečné vlny nemrtvých? V této hře budete mít možnost, ale příliš zábavy si neužijete.

Michal Maliarov
Mobilní hryRecenzeLogické
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
„Je to ještě dostupné?“ Anatomie jednoduchého podvodu, který nepoznáte ani podle špatné češtiny

„Je to ještě dostupné?“ Anatomie jednoduchého podvodu, který nepoznáte ani podle špatné češtiny

Scénář je jednoduchý – máte něco, co už nepotřebujete a chcete to prodat. Místo přivýdělku ale přijdete o všechny peníze na účtu. Varovných signálů, které k tomu vedly, přitom bylo opravdu málo.

Adam Kos
Podvod
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Qualcomm QRD jsou telefony, které jste nikdy neviděli. Stojí tisíce dolarů, přesto si je nemůžete koupit

Qualcomm QRD jsou telefony, které jste nikdy neviděli. Stojí tisíce dolarů, přesto si je nemůžete koupit

** Nabízí ty nejmodernější technologie a cenou předčí nejdražší telefony ** Přesto si je nekoupíte a zřejmě byste ani nechtělo ** Toto jsou referenční telefony Qualcomm QRD

Martin Miksa
SnapdragonQualcommSmartphony
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry