Sony Ericsson W850i a W710i: rozverná hudební dvojka (první pohled)

Dva nové Walkmany přibyly do nabídky Sony Ericssonu. Jeden přináší oslnivou výbavu a premiérově výsuvnou konstrukci, druhý je véčkem se sportovním duchem a ve své výbavě má třeba i měřič rychlosti chůze. Ale o hudbu jde u těchto telefonů především, nebo že by bylo stále ještě stěžejní telefonování?
Sony Ericsson W850i a W710i: rozverná hudební dvojka (první pohled)
Kapitoly článku

Řada Walkmanů Sony Ericssonu se pěkně rozrůstá. Začalo to modelem W800i, následoval ještě lépe vybavený model s otočnou konstrukcí W900i, který brzy dostal levnějšího brášku v podobě Walkmanu W550i. Původní model W800i se dočkal mírně upravené verze W810i a pro milovníky véčkové konstrukce byl připraven model W300i. Opravdoví fajnšmekři se těší na vrcholní model W950i s 4GB pamětí a operačním systémem, ti spořivější uvítali nedávné představení modelu W700i.

     
W950i • W900i • W810i • W800i • W550i • W300i

A máme tu další dva kousky. Sony Ericsson W850i v podstatě zastoupí model W900i, který si podle našich odhadů moc příznivců nezískal, a druhá novinka s označením W710i bude svérázné véčko s výbavou přibližně odpovídající modelu W700i.

Sony Ericsson W850i

Vysouvat je lepší

Sony Ericsson se pustil u modelu W850i poprvé do výsuvné konstrukce. Vyrábí už takové telefony např. pro japonský trh, ale v Evropě je to premiéra. Rozhodně se jedná o praktičtější řešení než zvláštní otočná konstrukce, kterou známe z modelů W900i a W550i. Kromě konstrukce zaujme telefon svým designem, především řešením hlavní navigační klávesy. Tu tvoří jakási jamka pro palec, na jejímž dně je tlačítko. Zda jsou směrové klávesy řešeny senzorovými čidly nebo skrytými tlačítky zatím nevíme, rozhodně to ale vypadá zajímavě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Po stranách navigační klávesy je čtveřice speciálních funkčních kláves. Dvě kontextová tlačítka jsou umístěna o něco výše a dostala hodně prostoru. Dvě nenápadná tlačítka jsou umístěna i nad displejem a budou sloužit při fotografování a hraní her s telefonem naležato. Nápadný oranžový proužek mezi kontextovými tlačítky je svítící a blikáním signalizuje například vyzvánění. Mezi tlačítky nad displejem je také něco schovaného, najdete zde malou kameru pro videohovory.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Telefon má rozměry 98 × 47 × 21 mm a hmotnost 116 g. Přestože se zdá být podle obrázků srovnatelný s poněkud nadměrným modelem W900i, čísla prozrazují, že je téměř stejně velký, jako Sony Ericsson W800i. Díky výsuvné konstrukci však zbylo místo na velký displej a numerickou klávesnici s velkými tlačítky. Telefon se bude nabízet buď v černé nebo v bílé barvě.

Hudba především

Zmiňovaný displej má stejné parametry jako u klíčového modelu K800i. Má tedy rozlišení 240 × 320 bodů, podporuje 262 tisíc barev a jedná se samozřejmě o aktivní TFT displej. Koukneme-li na druhou stranu telefonu, najdeme tu dvoumegapixelový fotoaparát s diodovým bleskem a zrcátkem pro autoportréty. Co je ale překvapující, fotoaparát není vybaven automatickým zaostřováním. Je docela možné, že touto užitečnou výbavou se budou honosit dále už jen fotomobily s označením Cyber-shot.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát bohužel postrádá autofocus

Ve výbavě dále zaujme podpora sítí třetí generace, kromě toho se dovoláte v sítích GSM třech pásem. Datové přenosy zajišťuje v GSM síti technologie GRPS, EDGE chybí. Zajímavým prvkem výbavy je slot pro paměťové karty typu Memory Stick Duo (Memory Stick PRO Duo). Sony Ericsson už přitom osazuje nové telefony slotem pro nejnovější typ karet Memory Stick Micro. Důvod tohoto řešení je jasný – výrobce chce nabídnout uživatelům větší paměťový prostor pro hudbu. Starší a větší karty se dnes už běžně prodávají s kapacitou až 4 GB, kdežto nové karty se teprve začínají prodávat a do konce roku se pravděpodobně nedočkáme vyšší kapacity než 1 GB.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V balení spolu s telefonem dostanete paměťovou kartu s kapacitou 1 GB. Dalších 64 MB paměti máte k dispozici přímo v telefonu. Přístup k paměti zajistí plnohodnotná podpora USB Mass storage. Hudbu v telefonu přehraje vylepšený přehrávač verze 2.0. Z obrázků vidíme vylepšenou grafiku, jsme zvědaví na vylepšení funkcí. Pokud vás vlastní hudba omrzí, je k dispozici rádio s RDS. Zajímavou funkcí je rozpoznávání hudby – když v rádiu posloucháte skladbu, líbí se vám, ale neznáte její název, můžete si nahrát její úryvek a ten odeslat k rozpoznání. Během několika sekund budete mít v telefonu název skladby, jméno interpreta a název alba.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ve svém živlu

Kromě hudby si telefon poradí i s přehráváním videa a flashových animací.

Dokáže i telefonovat

I přes zmíněné hudební funkce se bavíme stále o mobilním telefonu. Nabídne adresář, organizační funkce, možnost synchronizace s počítačem a další standardní doplňky. Kromě toho si můžete užívat i mobilního internetu prostřednictvím e-mailu, prohlížeče NetFront nebo RSS čtečky. Konektivitu nejen s počítačem zabezpečí Bluetooth, infraport nebo USB kabel připojený přes konektor Fast port.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výrobce ve specifikaci neuvádí výdrž telefonu na jedno nabití, tak doufejme, že bude akumulátor dostatečně dimenzovaný. Byla by škoda, kdyby chabá výdrž telefonu pokazila jinak nadějné vyhlídky tohoto telefonu. Přesný termín nasazení na českém trhu zatím nebyl stanoven, ale odhadujeme ho přibližně na říjen. Cena byla předběžně stanovena na 12 990 Kč.

Spolu s novými telefony představil Sony Ericsson i nové příslušenství – nepřehlédněte v druhé kapitole.

Ve zkratce

  • rozměry a hmotnost: 98 × 47 × 21 mm, 116 g
  • barvy: černá, bílá
  • sítě a datové přenosy: GSM 900, 1800, 1900 MHz / GPRS, UMTS 2100 MHz
  • displej: aktivní TFT, rozlišení 240 × 320 bodů, 262 tisíc barev
  • paměť: 64 MB vnitřní paměti, slot pro paměťové karty Memory Stick PRO Duo až do kapacity 4 GB (1 GB karta v balení)
  • fotoaparát: rozlišení 2 MPx, digitální zoom
  • konektivita: Bluetooth, infraport, konektor Fast port pro USB kabel (podpora Mass Storage)
  • multimédia: přehrávač hudby, rádio, přehrávání videa, podpora Macromedia Flash Lite
  • vyzvánění: 40hlasá polyfonie, MP3, vibrace, světelné efekty
  • další zajímavé funkce: podpora Javy 2.0 (3D hry), internetový prohlížeč NetFront, RSS čtečka, Push e-mail, synchronizace s PC


V druhé kapitole se budeme věnovat Sony Ericssonu W710i

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, Sony Ericsson W710i, Sony Ericsson W800i, Sony Ericsson W850i, Pohled, Netradiční funkce, Nová sada, Eri, Nedávné představení, První pohled, Plnohodnotná podpora, Pohyb těla, Dvojka, Son, Velká tloušťka, Hud, Zmiňovaný displej


Určitě si přečtěte