Sony Ericsson W910i: hudební expert na čtyři (recenze)

Model W910i je výsuvná varianta Walkmanu W880i. Pár rozdílů mezi nimi však je, tím hlavním je podpora rychlých dat HSDPA a zaměření na hudbu.

Sony Ericsson W910i je nejnovějším zástupcem modelové řady Walkman. Lze říci, že navazuje na model W850i, díky jejich společné vysouvací koncepci. Oproti svému předchůdci W910i výrazně shodila na váze, zvětšila displej a zlepšila celkovou vybavenost. Pokud si zakoupíte tento model, odnesete si jej domů v průhledné plastové krychli, přes níž uvidíte model W910i v barevné kombinaci Hearthy Red či Noble Black (další barevné varianty, jejichž fotografie kolují na internetu, ještě nejsou oficiálně potvrzeny). My jsme intenzivně testovali první zmíněnou variantu a jak test dopadl se můžete přesvědčit na vlastní oči.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

 

Sony Ericsson W910i
Klepněte pro větší obrázek Model W910i je výsuvná varianta Walkmanu W880i. Pár rozdílů mezi nimi však je, tím hlavním je podpora rychlých dat HSDPA. V balení najdete paměťovou kartu MS M2 o kapacitě 1 GB a kvalitní sluchátka. Unikátní je ovládání pomocí třepání (Shake Control). rozměry a hmotnost: 99 × 50 × 13 mm, 86 g
displej: 2,4'', aktivní TFT, 240 × 320, 262 tisíc barev
sítě: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), 3G
data: GPRS tř. 10, EDGE tř. 10, UMTS, HSDPA
konekt.: Fast Port, Bluetooth (A2DP)
paměť: 40 MB, paměťové karty Memory Stick Micro
baterie: Li-Pol 930 mAh, procesor: 220 MHz
hudba: přehrávač hudby, rádio
fotoaparát: 2MPx (1 632 × 1 224), video (320 × 240)
58 %
(239. místo z 1101)
katalog recenze
cena: 3 797 Kč (Mobilhouse)

Sony Ericsson W910i je telefonem výsuvné konstrukce s rozměry 99,5x50x12,5 mm. V zavřeném stavu na čelní straně upoutá velký QVGA displej s podporou 256 tisíc barev. Jeho pozorovací úhly jsou přímo výborné, ze všech stran je vidět displej ve stejném kontrastu, bez změn ostrosti či barev. Tyto vlastnosti přímo předurčují model W910i pro kvalitní prohlížení filmů - o tom se však zmíníme až později. Pod ním se nachází hlavní ovládací prvek, tj. stříbrná kruhová klávesa, která neslouží jen k ovládání samotného telefonu ale také k ovládání hudebního přehrávače. Její stisk je vždy jistý. Mimo tohoto dominantního prvku slouží k ovládání také dvě kurzorové klávesy, klávesa pro vstup do menu činnosti a korekční klávesa "c".

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

O klávesách pro ovládání hovorů se zmíním v souvislosti s ovládáním. Klávesa s červeným sluchátkem slouží nejen pro ukončení hovoru, ale také se snaží nahradit funkci klávesy s obrácenou šipkou známou z předešlých modelů - ale neúspěšně. Bohužel, máme tu čest s novou platformou A200, kde nás tato červená klávesa jediným stiskem vrátí až do pohotovostního režimu. Pro návrat zpět pouze o jednu nabídku budeme muset použít pravé kontextové klávesy, u které se ve všech volbách v menu vyskytuje popisek "Zpět", na vše si však lze zvyknout. Vedle této klávesy se taká nachází čidlo, které reguluje podsvětlení displeje v závislosti na okolním světle. Pokud jej budete mít na přímém slunci, displej bude podsvětlen maximálně, aby by byl co nejvíce čitelný, naopak v noci vás tolik svým jasem oslňovat nebude. Nad displejem se nachází herní klávesy (A, B), reproduktor a kamerka pro videohovory, z čehož přímo vyplývá podpora sítí UMTS.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pro odhalení klávesnice musíme vysunout vrchní díl nahoru. Stačí zatlačit palcem na místo pod stříbrným ovládacím prvkem a jakmile je díl na půli cesty, automaticky "zapadne" do vrchní polohy. Odhalí se nám tím alfanumerická klávesnice, jenž je ve třech rovnoběžných sloupcích. Jednotlivé klávesy jsou zarovnány s povrchem, a tak je nelze příliš dobře ovládat poslepu. Klávesnice je osvětlena bílou barvou, stejně tak jako ostatní ovládací prvky, herní klávesy nad displejem osvětleny nejsou.

Klepněte pro větší obrázek

Horní díl slideru má po vysunutí nepatrnou vůli u uchycení ke spodnímu dílu, ale celkově hodnotím dílenské zpracování přístroje na výbornou - vše drží pevně, nikde nic nevrže. Na zadním krytu přístroje se nachází čočka 2 Mpix fotoaparátu, který ale bohužel postrádá jakékoliv možnosti zaostření. Je to škoda, protože W910i bychom s klidnou vůli mohli zařadit mezi multimediální přístroje, ovšem, podíváme-li se na specifikace fotoaparátu, není tento model až taková multimediální bomba. Na zadní straně dále nalezneme jen logo Walkman s logem výrobce. Pod zadním krytem se ukrývá Li-Ion baterie BST-39. Vzpomínáte si na véčkový model Z520i a jeho "ucho"? Na spodní části zadního krytu se tento designový prvek nachází, ale ve zmenšené variantě. Lze na něm také nalézt tři otvory, jenž slouží k reprodukci přehrávané hudby či melodií. Díky tloušťce přístroje (jen 12,5 mm) musel Sony Ericsson experimentovat s umístěním konektoru Fast-Port. Ten se, stejně jako u modelu W880i, nachází na boku telefonu. Pokud přístroj například umístíte do synchronizačního stojánku, musí zde být naležato. Na opačné hraně se nacházejí klávesy pro regulaci hlasitosti, slot pro paměťové karty Memory Stick Micro zaslepený gumovou záslepkou a také vyvýšená klávesa pro fotografování. Na horní hraně se poté nachází tlačítko pro spuštění telefonu a také klávesa Walkman, jenž má hned několikero využití. Spouští Walkman přehrávač či pomáhá při přecházení mezi skladbami. Vysunutím telefonu lze například přijmout hovor a odblokovat klávesnici, zasunutím se klávesnice zase zamkne. Chcete-li ji odemknout v zavřeném stavu, musíte stisknout nejdříve levou a poté pravou kontextovou klávesu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Po spuštění přístroje si můžete standardně vybrat mezi módem letadlo (kde nebudou fungovat telefonní funkce) a módem telefon, který je pro nás všechny tím nejdůležitějším. V pohotovostním režimu samozřejmě získáte informace o zmeškaných hovorech či zprávách, dozvíte se z něj také informace o intenzitě signálu a kapacitě baterie nebo o aktuálním datu a čase, jenž může být malý nebo velký přes celou šířku displeje. Displej pracuje v úsporném režimu a po určité době neaktivity zhasne. Pokud se chcete dozvědět aktuální čas, musíte stisknout jednu z bočních kláves, až poté se na displeji objeví podsvětlené hodiny, které ze chvíli stejně zmizí. Stisknutím levém kontextové klávesy se dostanete do multimediálního centra, jenž nese název Media. Tato sekce slouží k prohlížení všech multimediálních objektů u fotek začínaje a u videa konče. Pravá kontextová klávesa slouží pro rychlý přístup ke kontaktům, stiskem středu klávesy se dostaneme do menu telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Hlavní menu nemá svou standardní povahu, mění se pokaždé s různým schématem, a tak můžeme procházet kruhové menu s polovinou viditelných ikon, menu v jednom pruhu nebo i také klasické maticové s dvanácti ikonami. Telefonní seznam umožňuje uložení až jednoho tisíce vícepoložkových kontaktů, ke každému je možno přiřadit až 7 čísel (mobil, soukormý mobil, pracovní mobil, práce, domů, fax a jiné), e-mail, webovou adresu, detaily o bydlišti, o práci, obrázek, vyzvánění, poznámku či narozeniny. Celkově musíte počítat s tím, že do telefonního seznamu dáme nanejvýše 7000 jednotlivých položek - to už je slušná porce kontaktů. Pro textové zprávy je zde připraveno neomezené místo, resp. je omezené, ale jen kapacitou interní paměti, případně paměťové karty. Přijaté zprávy se tentokrát ukládají mezi ostatní objekty. Zprávy lze třídit do různých kategorií (Dovolené, Důležité, K vyřízení, Oblíbené, Práce, Zábava). Pokud máte mezi přijatými zprávami guláš, můžete je totiž seřadit podle vaší vybrané kategorie. Platí to jak pro přijaté, tak i pro odchozí zprávy. V mém případě mi v průběhu testování přišlo mnoho zpráv a pokud si je vhodně vytřídíte, k informacím v nich uvedeným se dostanete raz dva.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pro zábavu slouží celá složka se stejnojmenným názvem, najdeme zde VideoDJ, PhotoDJ, MusicDJ, TrackID či Hry. První zmiňovaná aplikace slouží k úpravě natočeného videa, druhá slouží k úpravě vyfocených fotografií. Music DJ v dnešní době sice asi moc nevyužijete, při podpoře MP3 a MP4 souborů se vytváření 4hlasých midů prostě nevyplatí. TrackID slouží ke zjištění přehrávané skladby, telefon nahraje vzorek skladby a tu odešle na vzdálený server, obratem vám potom přijde oznámení o jménu písně a interpreta, vše je samozřejmě zpoplatněno pouze datovými přenosy u vašeho operátora. V základu jsou v telefonu přednastaveny dvě hry: Lumines Block Challenge a Marble Madness 3D. První z nich je tetris, kdy se postavené kostky se čtyřmi čtverci zničí až přes ně přejde pruh, který se pohybuje zleva doprava. Druhá hra je podstatně zajímavější. Vaším úkolem je dopravit kuličku po hrací ploše, aniž by vám spadla dolů. K jejímu ovládání však nepotřebujete žádné klávesy, vystačíte si pouze s telefonem. Jak to? Sony Ericsson W910i obsahuje pod krytem čidlo, které snímá aktuální polohu telefonu, hru tedy můžete hrát bez kláves. Pomocí naklánění telefonu pohybujete s kuličkou, kterou musíte dostat do cíle. Máte-li telefon ve vodorovné poloze, kulička stojí, pokud telefon nakloníte směrem k vám, kulička se pohne stejným směrem, stejně jako nakloněná rovina :-) Schémata změní vzhled celého telefonu, ale také i animaci v pohotovostním stavu, která se může měnit i podle toho, jak telefon nakláníte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Sony Ericsson W910i je nyní nejvyšším zástupcem řady Walkman, takže se, už jenom z logického důvodu, musíme zmínit o Walkman přehrávači. Novinka však obsahuje tento přehrávač již ve verzi 3, co nového přináší? Hudba je třízena podle jména interpreta nebo alba, či je zobrazen celý seznam najednou nebo lze vytvořit seznamy skladeb - toto ještě nelza brát jako novinky. Avšak funkce SensMe je u tohoto modelu novinkou. Telefon přiřadí skladby mezi jednu ze čtyř polí - smutné a šťastné písně jsou rozděleny na rychlé a pomalé. Můžete si tedy podle vlastní nálady vybrat jednu z těchto oblastí, telefon vytvoří playlist a můžete dále poslouchat. Hudbu si lze dále vybrat podle žánrů, většinou se mi ale stávalo, že přenesené souboru se ocitly v žánru "ostatní" - telefon je nerozpoznal. Možná se však bude jednat o ID3 tagy, které nebyly vyplněny. V aplikaci média se také nachází složka Fotografie, které je možno si prohlédnout podle měsíce vyfocení. Zajímavou službou je prezentace X Pict story, obrázky se na displeji střídají v různých kreacích a na pozadí hraje hudba vybraná ze stylů od aplikace SensMe.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hudbu na přehrávaní si můžete najít také podle roku jejího vzniku. Během přehrávání je možno zvolit mezi čtyřmi nastaveními ekvalizéru (včetně Mega Bass), vybrat možnost přehrávání v rozšířeném stereu či zobrazovat vizualizace v malém čtverci vlevo nahoře. K přepínáním mezi skladbami může uživatel použít buď čtyřsměrného kurzorového ovladače s vylisovanými symboly pro ovládání hudby nebo douhým stiskem boční dvouklávesy. Jak jsem již zmínil, recenzovaný model má v sobě čidlo o aktuální poloze, které lze vhodně použít k přepínání mezi skladbami. Pokud telefon držíte v ruce, stiskněte ukazováčkem klávesu Walkman a zatřeste napravo nebo nalevo a vraťte se zpět - bude přehrávána následná, respektive předešlá skladba. Trochu mě mrzí, že je nutné stisknout klávesu, protože na správné přepnutí hudby musí uživatel určitou dobu "nacvičovat třepání telefonem". Tato funkce je navenek nakonec jen efektní, protože jsem se za celou dobu testování nedokázal dostat pod kůži tomuto přepínání skladeb, ve většině případů mi přišlo lehčí přepnou skladbu pomocí kláves na telefonu, na dálkovém ovládání sluchátek HPM-85 se nám to nepodařilo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Hudbu samozřejmě nemusíte přehrávat jen pomocí "drátů", díky podpoře Bluetooth A2DP profilu si můžete hudbu poslechnout i díky příslušenství MBR-100 napojeném na sluchátkách. Ještě mi dovolte poslední zmínku ke zvukové reprodukci, nedoporučuje vám přehrávání hudby v reproduktoru, protože i pro mě, jako hudebního laika, je hudba bez basů a moc "plochá". Pokud chcete poznat opravdovou hudební kvalitu testovaného modelu, použijte přibalená sluchátka HPM-70, které jsou ve stejné barvě jako telefonu (u nás je to červená). Sony Ericsson W910i se drží vysokého hudebního standardu všech Walkmanů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Rádio je stejné jako u jiných modelů, nabízí RDS, hraje stereo a nabízí k uložení až 20 stanic. Jsme namlsaní z 3,2 megapixelových fotoaparátů, automatického zaostřování či dokonce z prvního 5 Mpix telefonu - fotoaparátu K850i. Testovaný model však podporuje pouze rozlišení 2 Megapixely, navíc nenabízí jakoukoliv možnost přiostření. Připočteme-li k tomu navíc absenci přisvětlovací diody, dostaneme pouze průměrný fotoaparát vhodný akorát pro momentky. Při focení je možno využít samospouště, vyvážení bílé barvy, nočního režimu či efektů. Lze natáčet také videosekvence MP4 v rozlišení 320x240 pixelů, které se však celkem nepochopitelně ukládají do složky fotoalbum. Přehrávat lze videosoubory až v rozlišení 640x480 s 30 fps. V průběhu prohlížení videa jej můžete pomalu přetáčet dopředu či dozadu pomocí hlavní kurzorové klávesy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Internetový prohlížeč je stejný jako u jiných modelů, jak se zobrazují naše stránky na neproporcialním displeji se můžete přesvědčit z našich screenshotů. Na internet se lze připojit pomocí mnoha druhů připojení, standardní GPRS je indikováno písmenem G v levém horním rohu, EDGE je signalizována písmenem E v levém rohu displeje. Pokud surfujete na internetu přes sítě UMTS, na displeji se zobrazí písmeno G a v horním stavovém řádku je vyobrazeno 3G. Poslední možnost připojení, HSDPA je indikováno písmenem G v levém rohu a zároveň písmenem H ve stavovém řádku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Sony Ericsson W910i má spoustu kladů a také i několik záporů. Při přehrávání hudby například nechtěl komunikovat s mými HPM-85, po jejich připojení se neustále restartoval. Po přenesení hudby se stalo, že se dve skladby přes sebe přehrály a výsledek byl tristní. Je škoda, že se na tak velkém displeji nezobrazují standardně hodiny jako spořič. Také bych vytkl pomalejší odezvu při odemykání klávesnice v zavřeném režimu (stisk levé a poté pravé kontextvé klávesy), dále je škoda, že zde nemáme klávesu s šipkou, na kterou jsou mnozí uživatelé Sony Ericssonů zvyklí. Co naopak musím vyzdvihnout je dlouhá výdrž baterie. Zatímco má P1i už dávna padla k zásuvce, u W910i není ani po třech hodinách znát, že přehráváme hudbu. Navíc, hudební reprodukce je skvělá a máme před námi tenký telefon s vynikající datovou podporou a rádiem. Určitě se bude hodit i pro mladé lidi, kteří si rádi zahrají hry či upraví video nebo fotografie. Díky bohatým organizačním funkcím se bude hodit i pro multimediálně založené manažery či pro technoidy, kteří využijí videohovorů nebo budou na ulici zběsile třást telefonem aby přepnuli skladbu. Kvůli ovládání s ním nebudou mít problémy lidé s většími prsty (možná jen při psaní na nevystouplé alfanumerické klávesnici), písmo při psaní textových zpráv je také dostatečně velké. Určitým měřítkem při nákupu přístroje bude také cena, která se na začátku prodeje má vyšplhat až ke hranici třinácti tisíc. To zda jej koupit či nikoliv bude záviset jen na vás.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Váš názor Další článek: Touch Commander, aneb TouchFLO pro každého

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Recenze, Ericsson, Sony Ericsson W910i, Ostatní objekt, Son, Stejný směr, Eri, Rovina, Expert, Nejvyšší zástupce, Zmiňovaná aplikace, Hud


Určitě si přečtěte

Huawei Mate X2 je nejlepší skládačka současnosti. Ale co je jí to platné...
Filip Kůžel
Kauza HuaweiOhebný displej
Garmin Pay funguje skvěle, ale jak do hodinek dostat i věrnostní karty?
Filip Kůžel
Bezkontaktní platbyChytré hodinkyGarmin
T-Mobile ztratil 140 tisíc zákazníků, mizí mu předplacenkáři. Na tržbách si ale polepšil
Jan Láska
StatistikaHospodaření a financeT-Mobile
Hodinky Huawei se naučily instalovat aplikace a reagovat na notifikace. Ale…
Filip Kůžel
Polochytré hodinkyTýden mobilně
Možná ho máte i vy. Nejprodávanějším mobilem roku 2020 je...
Jan Láska
ŽebříčkyStatistika
O tom, jak DxO zadupal špičkový Samsung. Kritika se cení, ale nesmíte při ní dělat chyby
Filip KůželJan LáskaMartin Miksa
DxOMarkTýden mobilně
Zkoumáme první selfie kameru schovanou v displeji. Převládají rozpaky
Filip KůželMartin Miksa
Selfie v displeji