Sony Ericsson W995: „Ten s poutkem“

Sony Ericsson W995 má předpoklady stát se nejlepším telefonem bez operačního systému. Jak je přetavil ve skutečnost?

Telefonům Sony Ericsson se v poslední době často vyčítalo, že přináší minimum inovací. Jedním z argumentů odpůrců telefonů Sony Ericsson bývala absence 3,5 mm sluchátkového konektoru. Sony Ericsson se nyní rozhodl, že vyslyší tyto prosby a standardní konektor nabídne. Telefon toho ale umí mnohem více, vždyť výčet jeho funkcí obsahuje prakticky vše, co by současnému topmodelu nemělo chybět. Pořádně se nadechněte, bude toho skutečně hodně. Zároveň varuji před rychlým získáním závislosti, model W995 je skutečně návykový. Jelikož se (zatím) jedná o vlajkovou loď Sony Ericssonu pro rok 2009, recenzi jsme udělali velmi podrobnou, aby si obraz udělal i uživatel telefonů Sony Ericsson neznalý.

hce counter

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson W995

Sony Ericsson W995
Klepněte pro větší obrázek Druhý osmimegapixelový Sony Ericsson je tentokrát Walkman, jeho fotoaparát přesto má autofocus i diodový blesk. W995 je hudební vysouvák s konektorem 3,5mm jack, stereoreproduktory a velkým QVGA displejem. Má i Wi-Fi a GPS. rozměry a hmotnost: 97 × 49 × 15 mm, 113 g
displej: 2,6'', aktivní TFT, 240 × 320, 262 tisíc barev
sítě: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), 3G, GPS
data: GPRS tř. 10, EDGE tř. 10, UMTS, HSDPA, HSUPA
konekt.: Fast Port, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi
paměť: 118 MB, paměťové karty Memory Stick Micro
baterie: Li-Ion 900 mAh
hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack, stereorep.
fotoaparát: 8MPx (3 264 × 2 448), video, autofocus, diodový blesk
74 %
(73. místo z 1144)
katalog info výrobce
cena: 9 980 Kč (koupit)

Hlavní výhody:

 • Skvělý hudební přehrávač, FM rádio s RDS
 • Tlačítka na boku telefonu sloužící k ovládání hudby
 • Stereoreproduktory a standardní konektor jack
 • Kompletní podpora rychlých dat zahrnující GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i Wi-Fi
 • Propracované organizační funkce
 • Integrovaný GPS modul
 • Pohybové čidlo
 • Rozměrný a dobře čitelný displej
 • Kvalitní konstrukce, přední i zadní kryt z kovu
 • Skvělá ovladatelnost, pohodlná klávesnice
 • Výborný fotoaparát po stránce hardwaru, který však zatím doplácí na první verze firmwaru
 • Možnost zálohovat telefonní seznam na paměťovou kartu
 • Rychlé vyhledávání v telefonním seznamu přímo z úvodní obrazovky
 • Multitasking aplikací, možnost nastavit je jako tapetu
 • Velké možnosti úprav k obrazu svému
 • Praktický stojánek na zádech telefonu
 • Zábavné hudební aplikace
 • Podpora Microsoft Exchange

Hlavní nedostatky:

 • Fotoaparát by si zasloužil krytku a lepší firmware
 • Hodila by se offline navigace
 • Baterie by mohla mít větší kapacitu
 • Internetový prohlížeč by si zasloužil inovace
 • Události z kalendáře na úvodní obrazovce až po doinstalování Java aplikace

Obsah balení: 

 • Telefon
 • Baterie BST-38 s kapacitou 930 mAh
 • Nabíječka CST-60
 • Datový kabel DCU-65
 • Stereo sluchátka HPM-77
 • Paměťová karta s kapacitou 8 GB

Sony Ericsson před časem oznámil, že opustí klasické papírové manuály, stejně jako již nebude součástí standardního balení CD s podpůrnými programy pro PC. Původně jsem si myslel, že se vše stihlo realizovat již u modelu W995, ale to jsem si jen nevšimnul malé krabičky na spodní straně víka, ve které jsou uloženy veškeré manuály i CD.

Na fotografiích jsem z telefonu rozhodně nadšený nebyl, vše se ale změnilo ve chvíli, kdy jsem jej uviděl naživo. Je skutečně krásný, vypadá luxusně a přitom decentně. Rozměry telefonu jsou 97 × 45 × 15 milimetrů, hmotnost se zastavila na hranici 113 gramů, což je vzhledem k použitému kovu na předním i zadním krytu skvělá hodnota. Přední straně dominuje rozměrný displej s úhlopříčkou 2,6 palce a rozlišením 240 x 320 pixelů. Je samozřejmě aktivní a umí zobrazit až 260 000 barev. Výrobce chválím za dostatečné fyzické rozměry, práci s telefonem rozměrný displej velmi usnadní a W995 byl pro mě vůbec prvním telefonem, na kterém jsem si déle pouštěl videa. Rozlišení bohužel trochu pokulhává, konkurence je už mnohem dále.

Nad displejem se nachází nápis Sony Ericsson spolu s čidlem regulujícím podsvícení a také malou kamerku sloužící k uskutečňování videohovorů. Pod displejem se kromě oranžového loga Walkman nachází také obligátní sestava funkčních tlačítek, která se v podání Sony Ericssonu za poslední dva roky nijak nezměnila. Základ tvoří pětisměrné ovládací tlačítko s potvrzujícím středem, dále je zde dvojice kontextových kláves, dvojice kláves s červeným respektive zeleným sluchátkem, korekční tlačítko C a tlačítko sloužící ke vstupu do menu činností.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ne, tady změnu nehledejte

Původně jsem měl z ovládání trochu strach, přeci jen tlačítka nejsou největší. Nakonec jsem ale byl velmi příjemně překvapen, ovládání je prostě skvělé. Velkou výhodou jsou totiž velké rozestupy mezi jednotlivými tlačítky, díky kterým jsou prakticky vyloučeny veškeré přehmaty, ovládání je pohodlné a velmi rychlé. Vůbec není třeba se na klávesnici dívat. Všechny klávesy mají jistý stisk a nízký zdvih, práce s nimi je radostí. Překvapivě mnoho tlačítek se nachází na pravém boku. Kromě obligátní spouště fotoaparátu a dvojice tlačítek sloužících k regulaci hlasitosti se zde nachází také trojice tlačítek usnadňující ovládání hudebního přehrávače. Více se o nich zmíním v kapitole věnované právě přehrávači Walkman, již nyní ale prozradím, že je radost s nimi pracovat. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Tlačítek je zde požehnaně a všechna se povedla

Na horní straně se nachází malá revoluce v podání Sony Ericssonu – standardní konektor 3,5 mm jack. Model W995 sice není prvním Sony Ericssonem (ani druhým), u kterého se standardní konektor objevil, jedná se ale o první klasický Sony Ericsson, který je vyvíjen a vyráběn plně ve vlastní režii. Právě proto je tento krok jednoznačně důvodem k oslavám. Konektoru dělají po obou stranách společnost efektní oranžové stereoreproduktory. Pravá strana je domovem pro rozměrný konektor Fast-port a také pro rozměrné oranžové tlačítko Walkman. Většina telefonů řady Walkman (především vysouvací konstrukce) měla toto tlačítko na horní straně přístroje a velmi špatně se s ním manipulovalo, Sony Ericsson se ale rozhodl jeho umístění i velikost změnit a výsledek je mnohem pohodlnější. Na spodní straně se nachází další reproduktor, takže se můžeme těšit na skvělé podání hudby. O tom ale až v příslušné kapitole. 

Klepněte pro větší obrázek 
Monstrózního fast-portu se Sony Ericsson stále nezbavil, na druhou stranu ale zajišťuje kompatibilitu s množstvím příslušenství

Zadní kryt je podobně jako pření kovový a tváří se skutečně luxusně, můžete si být jisti, že nehrozí žádné loupání barvy a podobné nešvary. Nejdůležitější je na zadní straně čočka integrovaného digitálního fotoaparátu. Hned nad ní se nachází dostatečně výkonná přisvětlovací dioda. Vzhledem k parametrům fotoaparátu mě trochu mrzí, že čočce chybí krytka. Zajímavým prvkem je praktický výklopný stojánek, po jehož vyklopení lze telefon položit například na stůl a pohodlně sledovat na telefonu video. Velmi chytrý a nápaditý doplněk. Stojánek se navíc dá použít jako ouško (po úplném překlopení), za které lze telefon kamkoliv pověsit. Jednotlivé polohy jsou velmi dobře fixovány, stojánek se sám nesklopí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Tohle poutko/stojánek se vám určitě bude líbit

Pod zadním krytem se nachází standardní baterie BST-38 s kapacitou 930 mAh, která při běžném používání vydrží telefon zásobovat energií až po dobu čtyř dní. Při častém poslechu hudby, surfování přes Wi-Fi a využívání GPS se výdrž znatelně zkrátí a není problém telefon vybít rychleji. Pod zadním krytem (ale nikoliv pod baterií, což beru jako plus) se nachází také slot na paměťovou kartu Memory stick Micro M2. Líbí se mi držák SIM karty, občas jsou tyto řešené velmi nepohodlně, u W995 je ale velmi jednoduchý a dobře přístupný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pokud bych měl shrnout konstrukci a vzhled telefonu jako celek, ani po dlouhém zkoumání nemám co vytknout. Kvalitní materiály, pevná konstrukce, spousta použitého kovu, pohodlná klávesnice, rozměrný displej. Přesně takový telefon se mi líbí, vše je dotažené do konce. Navíc se podařilo hmotnost i rozměry udržet na velmi příjemných hodnotách. Pokud je maximum 100 procent, W995 ode mě dostává minimálně 95 procent, k dokonalosti chybí snad už jen ta krytka fotoaparátu.

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Recenze, Smartphony, Ericsson, Sony Ericsson W995, Malá revoluce, Legendární model, Obnovovací frekvence, Skvělé podání, Eri, Černobílá fotografie, Son, Velký pozor, Vysílací modul, Softwarová chyba, První son, Velké minus, Doba trvání, Výchozí zobrazení, Kompletní podpora, Skvělý zvuk, Dobrý výsledek, Geniální funkce


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

RECENZE: Redmi Note 8 Pro – bestseller má úspěšné pokračování

** Redmi Note 8 Pro přináší nekompromisní poměr výkon / cena ** Přidává čtyřnásobný fotoaparát s 64Mpx rozlišením ** Zamrzí jen košaté MIUI se zbytečnými aplikacemi

Martin Miksa | 9

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

** Xiaomi dostává 5G konektivitu do telefonu pod 8 000 Kč ** Líbit se bude i skvělý poměr cena/výbava a dlouhá výdrž ** Benefitem je 120Hz displej s funkcí Adaptive Sync

Martin Miksa | 15