Sony Ericsson Xperia Arc: megarecenze

Nástupce Xperie X10 si ze svého předchůdce vzal jen to dobré a přidal k tomu několik bonusů včetně 8Mpx fotoaparátu, 720p videa a HDMI.

Je tomu téměř rok, co jsem mohl pro Mobilmanii testovat chytrý telefon Sony Ericsson Xperia X10. Bylo to tehdy první seznámení Sony Ericssonu se systémem Android a podle toho to nakonec i dopadlo. Narovinu napíšu, že se mi X10 ze srdce nelíbila. Ne snad tak ani pro své řemeslné zpracování, ale čistě z toho důvodu, že neuměla pořádně využít svůj potenciální výkon. Jen připomenu, že v nitru X10 tehdy tepalo 1GHz jádro Scorpion SoC čipsetu Snapdragon QSD8250 a velmi zastaralý Android 1.6. Referenční Nexus One se přitom už chystal na OTA aktualizaci na Android 2.2 Froyo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson Xperia Arc na tiskových snímcích

To už ale neplatí, telefon Xperia Arc si zaslouží úplně jiné hodnocení. I on má své mouchy, kupříkladu zase nedodělaný a dle mého skromného názoru prakticky nepoužitelný sociální klient Sony Ericsson Timescape, ale chyby má každý telefon a až náhodou někde uvidíte nějaký dokonalý, dejte mi vědět.

Sony Ericsson Xperia Arc (Anzu)
Klepněte pro větší obrázekSmartphone s tloušťkou pod 9 milimetrů v nejužším místě je jinak celkem rozměrný a nabízí obří kapacitní displej o úhlopříčce 4,2". Kromě toho je vybaven operačním systémem Android 2.3, gigahertzovým procesorem, konektorem HDMI a 8MPx fotoaparátem.rozměry a hmotnost: 125 × 63 × 10 mm, 117 g
displej: 4,2'', TFT LCD, 480 × 854, 16 mil. b., kapacitní
sítě a data: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), WCDMA (900/2 100 MHz), GPRS (třída 10), EDGE (třída 10), HSDPA (10,2 Mb/s), HSUPA (2 Mb/s), GPS
konekt.: microUSB, Bluetooth, Wi-Fi, HDMI
paměť: 512 MB, 512 MB RAM, microSDHC
baterie: 1 500 mAh, procesor: Scorpion 1 000 MHz
operační systém: Android 2.3
hudba: FM rádio, 3,5mm jack
fotoaparát: 8Mpx (3 264 × 2 448), video (1 280 × 720), autofocus, diodový blesk
82%
hardware
N/A*
software
kataloginfo výrobce
cena: ještě se neprodává

Xperia Arc pohledem Honzy Lásky

Kdo se neprohýbá, není in

Když jsem vzal Arc poprvé do rukou, překvapila mě jeho lehkost bytí. On je vážně skutečně velmi lehoučký, za což vděčí především lesklému plastovému tělu a tloušťce pouhých 8,7 milimetrů. V náprsní kapse tedy nebude překážet a faux pas nehrozí ani v případě, pokud si Xperii schováte do kapsičky u trenek bez gumičky – nespadnou. Ti, kteří znají můj názor na plastové lesklé telefony, již nejspíš čekají uragán nadávek, ale tak tomu dnes nebude. Chvíli jsem si skutečně musel trošku zvykat a Pavlu Nygrýnovi z časopisu Computer prý telefon při své lehkosti neustále vypadával z ruky, s příchodem teplých jarních dnů jsem však absenci cihly v kapse ocenil i já.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tělo je v pase prohnuté do banánovitého tvaru – takové malé déjà vu a vzpomínka na Samsung Nexus S. TFT LCD displej je zarovnaný jako vyleštěné zrcadlo. Mohl bych namítnout, že se jedná pouze o běžné LCD a Super AMOLED to skutečně není, svítí ale dobře i na ostrém poledním slunci. SMS zpráva by vám neměla dělat potíž.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přeskládaná tlačítka

Trošku mi vadilo, že na rozdíl od displeje nesvítí tři základní ovládací tlačítka Zpět, Domů a Menu. Vzhledem k tomu, že s telefonem nejvíce času trávím v noci, občas jsem měl problém, na co vlastně ťukám. Majitele starší X10 také překvapí přeskupená tlačítka, já si ale tentokrát nestěžuji, SE je totiž trošku přizpůsobil běžnému androidímu standardu (který ale málokterý výrobce dodržuje). Na první pozici je tedy Zpět, poté Domů a Menu. Správně by to mělo sice být Zpět, Menu, Domů a ještě tlačítko Hledej, děkuji vřele ale i za tuto ergonomickou změnu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Co se dalších hardwarových ovladačů týče, na horní straně najdete hlavní vypínač a zdířku pro HDMI, na pravém boku pak microUSB a kolébkový ovladač hlasitosti a na tom levém pak jackový výstup na sluchátka. Zadní kryt patří drobnému otvoru pro odšumovací mikrofon, hlasitý reproduktor, čočku fotoaparátu a přisvětlovací diodu. Na spodní straně rámu telefonu je velký výřez pro snadné odejmutí krytu, za což Sony Ericssonu děkuji, poměrně tenký a pružný kryt totiž s takovou poničí skutečně jen extrémně velké nemehlo. Uvnitř najdete obligátní Li-Ion 1 500mAh baterii, otvor pro microSD a SIM kartu, kterou vytáhnete i bez odejmutí baterie. Android se s tím ale bohužel nesrovná, takže jej budete muset při výměně SIM „zaživa“ beztak restartovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Co se výdrže týče, při náročném (dle mého soudu pro smartphony zcela běžném) provozu počítejte spíše s jednodenním standardem.

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Android, Smartphony, Recenze, Ericsson, Xperia, AR, Google Nexus One, Google Nexus S, HTC Desire, HTC Desire HD, HTC Desire S, HTC One S, Samsung Galaxy S, Sony Ericsson Xperia arc, Sony Ericsson Xperia X10, Kosmetika, Zastaralý android, Tuhé tlačítko, Eri, Mega, Stejný balík, Žhavé želízko, Telefony s Androidem na Heureka.cz