Nástupce Xperie X10 si ze svého předchůdce vzal jen to dobré a přidal k tomu několik bonusů včetně 8Mpx fotoaparátu, 720p videa a HDMI.
Je tomu téměř rok, co jsem mohl pro Mobilmanii testovat chytrý telefon Sony Ericsson Xperia X10. Bylo to tehdy první seznámení Sony Ericssonu se systémem Android a podle toho to nakonec i dopadlo. Narovinu napíšu, že se mi X10 ze srdce nelíbila. Ne snad tak ani pro své řemeslné zpracování, ale čistě z toho důvodu, že neuměla pořádně využít svůj potenciální výkon. Jen připomenu, že v nitru X10 tehdy tepalo 1GHz jádro Scorpion SoC čipsetu Snapdragon QSD8250 a velmi zastaralý Android 1.6. Referenční Nexus One se přitom už chystal na OTA aktualizaci na Android 2.2 Froyo.
Sony Ericsson Xperia Arc na tiskových snímcích
To už ale neplatí, telefon Xperia Arc si zaslouží úplně jiné hodnocení. I on má své mouchy, kupříkladu zase nedodělaný a dle mého skromného názoru prakticky nepoužitelný sociální klient Sony Ericsson Timescape, ale chyby má každý telefon a až náhodou někde uvidíte nějaký dokonalý, dejte mi vědět.
Sony Ericsson Xperia Arc (Anzu) |
| Smartphone s tloušťkou pod 9 milimetrů v nejužším místě je jinak celkem rozměrný a nabízí obří kapacitní displej o úhlopříčce 4,2". Kromě toho je vybaven operačním systémem Android 2.3, gigahertzovým procesorem, konektorem HDMI a 8MPx fotoaparátem. | rozměry a hmotnost: 125 × 63 × 10 mm, 117 g displej: 4,2'', TFT LCD, 480 × 854, 16 mil. b., kapacitní sítě a data: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), WCDMA (900/2 100 MHz), GPRS (třída 10), EDGE (třída 10), HSDPA (10,2 Mb/s), HSUPA (2 Mb/s), GPS konekt.: microUSB, Bluetooth, Wi-Fi, HDMI paměť: 512 MB, 512 MB RAM, microSDHC baterie: 1 500 mAh, procesor: Scorpion 1 000 MHz operační systém: Android 2.3 hudba: FM rádio, 3,5mm jack fotoaparát: 8Mpx (3 264 × 2 448), video (1 280 × 720), autofocus, diodový blesk |
82% hardware | N/A* software | katalog | info výrobce |
cena: ještě se neprodává |
Xperia Arc pohledem Honzy Lásky
Kdo se neprohýbá, není in
Když jsem vzal Arc poprvé do rukou, překvapila mě jeho lehkost bytí. On je vážně skutečně velmi lehoučký, za což vděčí především lesklému plastovému tělu a tloušťce pouhých 8,7 milimetrů. V náprsní kapse tedy nebude překážet a faux pas nehrozí ani v případě, pokud si Xperii schováte do kapsičky u trenek bez gumičky – nespadnou. Ti, kteří znají můj názor na plastové lesklé telefony, již nejspíš čekají uragán nadávek, ale tak tomu dnes nebude. Chvíli jsem si skutečně musel trošku zvykat a Pavlu Nygrýnovi z časopisu Computer prý telefon při své lehkosti neustále vypadával z ruky, s příchodem teplých jarních dnů jsem však absenci cihly v kapse ocenil i já.
Tělo je v pase prohnuté do banánovitého tvaru – takové malé déjà vu a vzpomínka na Samsung Nexus S. TFT LCD displej je zarovnaný jako vyleštěné zrcadlo. Mohl bych namítnout, že se jedná pouze o běžné LCD a Super AMOLED to skutečně není, svítí ale dobře i na ostrém poledním slunci. SMS zpráva by vám neměla dělat potíž.
Přeskládaná tlačítka
Trošku mi vadilo, že na rozdíl od displeje nesvítí tři základní ovládací tlačítka Zpět, Domů a Menu. Vzhledem k tomu, že s telefonem nejvíce času trávím v noci, občas jsem měl problém, na co vlastně ťukám. Majitele starší X10 také překvapí přeskupená tlačítka, já si ale tentokrát nestěžuji, SE je totiž trošku přizpůsobil běžnému androidímu standardu (který ale málokterý výrobce dodržuje). Na první pozici je tedy Zpět, poté Domů a Menu. Správně by to mělo sice být Zpět, Menu, Domů a ještě tlačítko Hledej, děkuji vřele ale i za tuto ergonomickou změnu.
Co se dalších hardwarových ovladačů týče, na horní straně najdete hlavní vypínač a zdířku pro HDMI, na pravém boku pak microUSB a kolébkový ovladač hlasitosti a na tom levém pak jackový výstup na sluchátka. Zadní kryt patří drobnému otvoru pro odšumovací mikrofon, hlasitý reproduktor, čočku fotoaparátu a přisvětlovací diodu. Na spodní straně rámu telefonu je velký výřez pro snadné odejmutí krytu, za což Sony Ericssonu děkuji, poměrně tenký a pružný kryt totiž s takovou poničí skutečně jen extrémně velké nemehlo. Uvnitř najdete obligátní Li-Ion 1 500mAh baterii, otvor pro microSD a SIM kartu, kterou vytáhnete i bez odejmutí baterie. Android se s tím ale bohužel nesrovná, takže jej budete muset při výměně SIM „zaživa“ beztak restartovat.
Co se výdrže týče, při náročném (dle mého soudu pro smartphony zcela běžném) provozu počítejte spíše s jednodenním standardem.