Obměna top modelu od Sony Ericssonu přinesla rychlejší procesor, funkci xLoud a několik drobností. Radikální změny však nečekejte.
Pouze několik měsíců po uvedení nejvybavenějšího Sony Ericssonu se veřejnosti ukázal vylepšený bratříček. Ne že by byl příliš zapotřebí, Arc výbavou za konkurencí výrazněji nezaostával a absenci dvoujádrového smartphonu v portfoliu výrobce novinka stejně nevyřešila. Nový Arc S proto statistikám předchůdce pravděpodobně neublíží. Za cenu zhruba o tisícovku vyšší přináší pouze několik malých bonusů, nové barvy krytu a rychlejší procesor.

Celobílá varianta je jednou ze zmiňovaných nových barev u Xperie Arc S
Klíčové vlastnosti:
- štíhlé tělo, originální design
- kvalitní 4,2" kapacitní displej
- Android 2.3.4 s budoucím updatem na 4.0
- rychlé reakce prostředí
- funkce xLoud
- 1,4 GHz jednojádrový procesor
Hlavní nedostatky:
- vůle v zadním krytu
- pro výměnu paměťové karty je nutné vyjmout baterii
Sony Ericsson Xperia Arc S |
 | Mírně vylepšená varianta Xperie Arc nabízí zejména rychlejší procesor s taktem 1,4 GHz a podporu HSDPA až do rychlosti 14,4 Mb/s. Zůstává elegantní prohnuté tělo, které je v nejužším místě pouze 8,7 mm tlusté. | rozměry a hmotnost: 125 × 63 × 8,7 mm, 117 g displej: 4,2'', TFT LCD, 480 × 854, kapacitní sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (dvě pásma), GPRS (86|43 kb/s), EDGE (237|118 kb/s), HSPA (14,4|5,8 Mb/s) konektivita: USB, HDMI, Wi-Fi, Bluetooth, 3,5mm jack paměť: 320 MB, 512 MB RAM, microSDHC baterie: 1 500 mAh, procesor: Scorpion 1 400 MHz hardware: GPS, digitální kompas, akcelerometr operační systém: Android 2.3 (Gingerbread) fotoaparát: 8Mpx (3 264 × 2 448), video (1 280 × 720), autofocus, diodový blesk |
81% hardware | 83% software | katalog | preview | info výrobce |
cena: 9 000 Kč |
Příliš prohýbavý kryt
Na první pohled odlišíme novinku jedině tehdy, pokud máme před sebou jednu ze tří nových barevných variant - bílou, černou nebo růžovou. Zbylé dvě barevné kombinace použité už u modelu Arc (tmavě modrá a stříbrná), budou v prodeji i tentokrát. V rozměrech 125 × 63 × 8,7 mm ani hmotnosti 117 gramů se nic nezměnilo a stejně ani v designových křivkách. Změny se však vyhnuly i dosud nepříliš pevnému zadnímu krytu. Oproti testovanému kusu modelu Arc sice registrujeme mírné zlepšení, ale dokonale těsné toto řešení nejspíš nikdy nebude. Lesklý povrch zadní strany je navíc náchylný na otisky prstů a drobné škrábance.
Displej porkývá skoro celou přední stranu přístroje
MicroUSB konektor na pravé straně má netradiční čtyřúhelníkový tvar a snadno si jej při letmém pohledu můžete splést s microHDMI. Tento konektor je však chráněn krytkou a najdeme jej na vrchní straně telefonu. Kompatibility USB se není třeba obávat, připojíme do něj jakýkoliv standardní kabel, respektive nabíječku. Připojení indikuje drobná LED dioda. Těsně pod microUSB konektorem je umístěna nezvykle krátká dvojklávesa regulace hlasitosti. Minimalizace rozměrů se dotkla i sousední spouště fotoaparátu a zámku displeje na horní hraně. Posledním z výraznějších prvků je 3,5mm jack na levé straně.

Bílá varianta vypadá opravdu elegantně
Sejmutí zadního krytu je jednoduchý proces, stačí zapřít prst do správného místa naznačeného výsečí v plastu. Uvnitř telefonu se setkáváme s otvorem pro SIM kartu, který je přístupný i bez vyjmutí baterie. To se již nedá říci o slotu na paměťové karty microSD. Výměna tohoto média je tedy pokaždé provázena zbytečně dlouhým procesem vypnutí telefonu - vyjmutí baterie - výměna karty - vložení baterie - zapnutí telefonu. Samotný akumulátor má kapacitu 1 500 mAh. Navzdory údajům o kapacitě shodným s předchůdcem, avizuje výrobce delší výdrž. Rozdíly v praxi nejsou patrné, stále nabíjíme každý druhý den, na tři dny se dostanete jen při opravdu střídmém používání.

Z boku je dobře viditelné prohnutí těla
Nárůst na 1,4 GHz
Sympatie si získává trojice kláves na přední straně. Výrobce nepodlehl módnímu trendu senzorů a to mnohým uživatelům vyhovuje. Pevná klasika se cení, manipulace s mechanickými tlačítky je vždy jistější. Navzdory úzkému tvaru se snadno nahmatávají a mají dobře nastavenou odezvu. Škoda jen, že podsvícení dostaly pouze mezery mezi klávesami a nikoliv jejich popisky.
Nad displejem jsou ukryta čidla, pod displejem najdeme ovládací tlačítka
Chloubou telefonu je opět displej. Na úhlopříčce 4,2 palce pracuje s rozlišením 480 × 854 bodů. Jde o kvalitní LCD panel, který se může pochlubit širokými pozorovacími úhly, technologií Sony Mobile Bravia Engine a poměrně dobrou čitelností na přímém světle. Displej je dotykový a kapacitní, přičemž povrch je zčásti odolný vůči škrábancům a nevzhledným otiskům prstů. Proti nárazům ho však nechrání zapuštění pod okolní povrch.

Čočka fotoaparátu je trochu nešťastně umístěna na okraji zad a může tak dojít k nechtěnému překrytí prstem
Nejpodstatnějším vylepšením Xperie Arc S je přetaktovaný procesor Scorpion s čipsetem Qualcomm MSM8255T a grafickým akcelerátorem Adreno 205. Stále je jednojádrový, ale jeho taktovací frekvence vzrostla z 1 GHz na 1,4 GHz. To je slušný skok a pocitově ho budou při procházkách systémem majitelé původního Arcu jistě vnímat. Důvodem zrychlení je zejména budoucí update na nový Android. Čekáme ho sice i na starším modelu, ale rychlejší procesor v novince už může mít za následek velké rozdíly ve stabilitě a rychlosti práce se systémem. Paměť RAM si ponechala velikost 512 MB.

Pro výměnu paměťové karty je nutno vyjmout baterii, v telefonu najdeme 8GB microSD