Sony Ericsson Xperia Mini: proti trendům doby [recenze]

Plave proti proudu a místo neustálého zvětšování se snaží zaujmout svými malými rozměry. S realistickou cenou se stává dobrou volbou.
Kapitoly článku

Sony Ericsson se svými modely z řady Xperia Mini snaží využít malou mezeru na trhu a nabídnout uživatelům plnohodnotný smartphone s operačním systémem Android, ale v menším balení. Po rozměrnější Xperii Mini Pro s vysouvatelnou klávesnicí prošla redakčním testem i Xperia Mini, která se ovládá jedině prostřednictvím dotykového displeje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oficiální tiskové fotografie

Klíčové vlastnosti:

  • skutečně malé rozměry
  • operační systém Android 2.3 Gingerbread
  • rychlé reakce systému
  • vzhledem ke spotřebě nadstandardní baterie
  • kvalitní displej
  • barevné vyměnitelné kryty

Hlavní nedostatky:

  • větší tloušťka může někomu vadit
  • pouze jednojádrový procesor
  • malá vnitřní paměť

Sony Ericsson Xperia Mini
Sony Ericsson Xperia miniJeden z nejmenších androidových telefonů má kapacitní HVGA displej o třípalcové úhlopříčce, gigahertzový procesor Qualcomm MSM8255 a dovede natáčet video v rozlišení 720p.rozměry a hmotnost: 88 × 52 × 16 mm, 94 g
displej: 3'', TFT LCD, 320 × 480, kapacitní
sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (dvě pásma), GPRS (86|43 kb/s), EDGE (237|118 kb/s), HSPA (10,2|2 Mb/s)
konektivita: USB, Wi-Fi, Bluetooth, 3,5mm jack
paměť: 320 MB, 512 MB RAM, microSDHC
baterie: 1 200 mAh, procesor: Scorpion 1 000 MHz
hardware: GPS, digitální kompas, akcelerometr
operační systém: Android 2.3 (Gingerbread)
fotoaparát: 5Mpx (2 592 × 1 944), video (1 280 × 720), autofocus, diodový blesk
69%
hardware
78%
software
katalogpreviewinfo výrobce
cena: 4 200 Kč

Schová se v ruce

Doposud jsem měl možnost vyzkoušet si všechny uvedené Xperie Mini (i loňské X10 Mini), stejně mě ale pokaždé znovu překvapí velikost tohoto smartphonu. I letošní Mini je o kousek menší než Mini Pro, oproti loňskému roku se ale nepatrně zvětšovalo. Nejde ovšem o nic radikálního, změny si všimnete maximálně při porovnávání tabulkových parametrů. Mini má oproti modelu s klávesnicí velkou výhodu v hmotnosti, která se tentokrát udržela pod 100 g. Telefony se od sebe odlišují také umístěním konektorů. Ty tentokrát najdete na spodní straně mobilu, microUSB je opět chráněno krytkou. Manipulovalo se mi s ní ale mnohem lépe než u modelu Mini Pro.

Klepněte pro větší obrázek

Dalším rozdílem je přítomnost více barevných krytů. V balení máte k dispozici hned tři různé varianty, snad půjdou dokoupit i další. Já si mohl vybrat mezi vínovou, tmavě modrou nebo mléčně bílou. Ta má lehce jiný odstín než přední kryt telefonu, který má bělejší barvu. Výhodou je, že na ničem nezůstávají otisky prstů, leštit budete muset pouze displej. I přes výměnné kryty se telefon může pochlubit dobrou konstrukcí, musíte na něj opravdu pořádně zatlačit, aby se ozvalo alespoň drobné zapraskání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Stejně jako u modelu Mini Pro, musím znovu pochválit přítomnost hardwarové spouště fotoaparátu. Po bocích najdete ještě korekci hlasitosti a pak pochopitelně zapínací tlačítko. Ovládání zůstává věrné nové koncepci, kdy jsou k dispozici místo proužku tlačítek tři klávesy pod displejem. Dvě krajní jsou dotykové, prostřední půlkruh je hardwarové tlačítko s poměrně ostrou hranou.

Je třeba změnit návyky

Rozměry jsou největší výhodou testované Xperia Mini a zároveň jejím největším problémem. Její tělo má rozměry pouze 88 × 52 × 16 mm a hmotnost pouze 99 gramů, díky čemuž se novinka bez problémů vejde do každé kapsy či kabelky. Používání malé Xperia vyžaduje zvyk. V ruce zvyklé na smartphony standardní nebo dokonce nadměrných velikosti působí doslova drobným dojmem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Rozměrům je třeba přizpůsobit i zvyky, držení či používání. Pro někoho může být překážkou trošku větší tloušťka (standardem dnes je tloušťka kolem 11 mm), která mírně mění úhel naklonění palce při používání jednou rukou. Proto se vám může při prvním kontaktu zdát ovládání jakési nepřirozené, netradiční. Přesně taková ale je celá Xperia, proto to nebereme jako nedostatek, ale vlastnost.

Tělo nové Xperia Mini je vyrobeno z pevného plastu. Přední kryt je lesklý, ale překvapivě dobře odolává otiskům prstů a nečistotám. To se již nedá říci o ozdobné chromové liště na bocích, která nečistoty přímo přitahuje. Zadní část je pevná, pogumovaná a zabraňuje klouzání telefonu po položení na stůl. Ani po dvou týdnech intenzivního testování se na ní neobjevily škrábance, což hodnotíme jako velké plus.

Počítáme na dny

Na stranách telefonu se nachází pouze standardní sestava ovládacích a systémových prvků. Ve spodní části je konektor microUSB zakryt plastovou krytkou. Slouží k nabíjení i připojení datového kabelu. Vedle něj má své místo klasický 3,5 mm jack pro sluchátka. Pravá strana ukrývá malé a hůře nahmatatelné tlačítko ovládání hlasitosti a spoušť fotoaparátu. Levá strana je holá a na vrhu se nachází pouze zapuštěné tlačítko zapnutí, resp. probuzení z režimu spánku a malá stavová dioda.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na rozdíl od svého předchůdce, nová Xperia Mini má odnímatelný zadní kryt s volným přístupem k baterii. Na tomto místě se nachází i slot SIM karty a paměťové karty formátu microSD-HC. Přímo v balení se nachází karta s kapacitou 2 GB, v případě potřeby se ale paměť telefonu dá rozšířit až na 32 GB.

Baterie má kapacitu 1 200 mAh, což je vzhledem k rozměrům a hmotnosti přístroje úctyhodný údaj. S ohledem na kapacitu a rozměry displeje dokáže nová Xperia dosahovat překvapivě dobrých výsledků v oblasti výdrže. Při plném nasazení se synchronizovaným e-mailem, připojenými sociálními sítěmi a využíváním internetových funkcí telefonu jsme bez problémů bez nabíječky vydrželi dva dny a ještě nám zůstala i rezerva. Při méně častém používání nebudete mít problém dosáhnout i na třídenní výdrž. Na poměry dnešních moderních smartphonů to můžeme označit za nadprůměr.

Kapitoly článku

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, , , , , , Sony Ericsson Xperia mini, Sony Ericsson Xperia X10, Sony Ericsson Xperia X10 mini, Sony Ericsson Xperia X10 mini pro, Malý smartphone, Tabulkové parametry, Moderní funkce, Mini +, Mini, První kontakt, Časté používání, Přední kryt, Eri, Elegantní provedení, Špičkový přístroj, Son, Trend,