Sony Ericsson Xperia Ray: paprsek světla [recenze]

Jako blesk z čistého nebe vlétla na český trh nová Xperia Ray. Jaký je tento malý a lehký dotykový smartphone s Androidem?

Jeden z nejnovějších přírůstků do rodiny telefonů Xperia od japonsko-švédského má prostý název Ray. Zařízení malé svými rozměry, ale rozhodně ne duchem, jsme podrobili standardním redakčním testům. Jaký tedy Sony Ericsson Xperia Ray je? Mnohé z vás jistě překvapí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klíčové vlastnosti:

  • atraktivní design
  • vhodné rozměry
  • odpovídající výbava za rozumnou cenu
  • odladěnost systému
  • dobrý displej

Hlavní nedostatky:

  • levně vyhlížející plastová část šasi 
  • chybějící podsvětlení senzorových kláves
  • fotoaparát není tak dobrý, jak by mohl být
  • chybí mechanická spoušť

Sony Ericsson ST18i Xperia Ray (Urushi)
Klepněte pro větší obrázekXperia ray je telefon s Androidem 2.3, gigahertzovým procesorem Qualcomm MSM8255 a FWVGA displejem. Výrobce to vše dokázal vtěsnat do elegantního balení s nízkými rozměry a hmotností pouhých 100 gramů.rozměry a hmotnost: 111 × 53 × 9,4 mm, 100 g
displej: 3,3'', TFT LCD, 480 × 854, kapacitní
sítě: GSM (čtyři pásma), WCDMA (dvě pásma), GPRS (86|43 kb/s), EDGE (237|118 kb/s), HSPA (7,2|5,8 Mb/s)
konektivita: USB, Wi-Fi, Bluetooth, 3,5mm jack
paměť: 300 MB, 512 MB RAM, microSDHC
baterie: 1 500 mAh, procesor: Scorpion 1 000 MHz
hardware: GPS, akcelerometr
operační systém: Android 2.3
fotoaparát: 8Mpx (3 264 × 2 448), video (1 280 × 720), autofocus, diodový blesk
76%
hardware
N/A*
software
katalogpreviewinfo výrobce
cena: 7 900 Kč

Sony Ericsson Xperia Ray byl představen široké veřejnosti v červnu letošního roku. Již při prvním setkání  si získal nemalou skupinu příznivců a nejinak tomu je nyní, při oficiálním začátku prodeje. Na tomto místě je také výrobce nutno pochválit za promptní nasazení telefonu „do oběhu“. Jak se zdá, u SE se v tomto ohledu blýská na lepší časy.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Odemykací obrazovka, zadní kryt a detail loga Sony Ericsson

Trendy mobilní doby jdou ruku v ruce s požadavky uživatelů. Není proto divu, že každým dnem čteme o nových a nových modelech, které mají stále větší úhlopříčky displejů, lepší fotoaparáty, nebo třeba více jader. Na uživatele, kteří v upřednostňují eleganci a malé rozměry při zachování novodobého standardu, jakoby se zapomínalo. Právě pro ně je velmi pravděpodobně Ray trefou do černého.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Xperia Ray je opravdový elegán, škoda jen, že neobsahuje více kovových prvků

V elegantním (byť plastovém) těle kompaktních rozměrů se ukrývá funkční výbava, za kterou by se nemusel stydět leckterý smartphone vyšší třídy. Operačním systémem tohoto elegána není „nikdo“ jiný, než Android verze 2.3.3, což s sebou nese samozřejmě možnost využití všech výhod, které ekosystém zeleného panáčka poskytuje. Pojďme se již ale podívat tomu celému na zoubek z praktického hlediska.

Obsah balení

Po otevření bílé krabičky na nás vykoukne, krom samotného telefonu, síťový napájecí adaptér, USB kabel (microUSB), standardní pecková sluchátka a několik notoricky známých brožurek pro první rychlé seznámení s telefonem. Součástí balení je také paměťová karta, která v tomto případě disponuje kapacitou 4 GB.

Dodávaná sluchátka jsou opatřena standardním 3,5 mm jackem a na drátu k nim vedoucím nalezneme ovládací panel s jedním tlačítkem. To nemá na starost nic jiného, než příjem/ukončení hovorů při použití jako lehké handsfree sady. Kvalitu jejich reprodukce nelze nikterak hanit, ale na druhou stranu také ani vyzdvihovat do závratných výšin. Zkrátka a dobře, výborně postačí pro občasný poslech hudby, či jako výše zmiňované handsfree. Žádného audiofila s nimi ale samozřejmě nenadchnete.

Jak již bylo zmíněno, v balení se nachází standardní microUSB kabel. Sony Ericsson si ale u konektoru přímo na telefonu jde tak trochu svou vlastní cestou a standardní lichoběžníkový tvar nahrazuje obdélníkem. Neznalému člověku může tato skutečnost na první pohled, při pomyšlení na ztrátu kompatibility staršího příslušenství, přivodit několik hlubokých vrásek na čele. Není se ale čeho bát, vše pasuje přesně tak jak má. Odlišný tvar konektoru tak lze přičíst pouze designové invenci některého z návrhářů.

Škoda toho plastu

Xperia Ray je smartphone velmi sympatických rozměrů. V dnešní době se uživatelé stále více a více zaměřují za „pádla“, která se jen stěží vejdou do kapsy. Sony Ericsson v tomto ohledu šel tak trochu proti proudu a svým počinem rozšířil mizivou nabídku malých, elegantních a výkonných smartphonů. Tělo telefonu o rozměrech 111 × 53 × 9,4 mm doplňuje velmi příjemná hmotnost celých 100 g. Ray je, ač by se to na první pohled nemuselo zdát, vyroben takřka celý z plastu. Nepotěší tak uživatele, kteří mají rádi celokovová těla – těm snad může nabídnout pouze nevelký kus kovu na obou bočních lištách. Zadní kryt na tyto kovové lišty volně navazuje a lícuje s nimi perfektně. Výtku si ale zaslouží sladění použité barvy. Na redakční testy dorazila růžovo-červená varianta telefonu, u které lze pozorovat velké rozdíly mezi barevným odstínem zadního krytu a bočních lišt. Kovová část telefonu je barevně vybledlejší a na pohled matná, zadní kryt má o mnoho sytější barvu a leskne se. Do jaké míry je tento problém znatelný u „konvenčnějších“ barev, nám není známo, nicméně faktem je, že tohle se technologicky sladit opravdu nepovedlo.

Klepněte pro větší obrázek
MicroUSB konektor telefonu. Na snímku lze pozorovat popisovaný odlišný odstín zadního krytu a boční lišty

Ruku v ruce s využitím velkého procenta plastů jde také velmi neoblíbené vrzání, nectnost to mnoha současných, ale i minulých telefonů od Sony Ericssonu. Už u nového kousku lze sledovat výrazné vrzání zadního krytu v prostoru nad fotoaparátem a také na spodní části, u reproduktoru. Workaround je v tomto případě ale jednoduchý a dá nám vzpomenou na doby dávno minulé, na doby Nokie 5110 (a podobných). Pomocí miniaturního proužku ideálně tvarovaného papírku lze totiž vrzání nejen omezit, ale i zcela utišit. Kvalit konkurence v tomto ohledu tedy Sony Ericsson nedosahuje ani vzdáleně. S trochou odříkání a díky výše zmiňovanému „tuningu“ se přes tyto problémy lze ale víceméně přenést.

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Android, Smartphony, Recenze, Ericsson, Xperia, Apple iPhone 4, Apple iPhone 4 16GB, Apple iPhone 4 32GB, Apple iPhone 4GB, HTC Wildfire, Sony Ericsson Xperia ray, ZTE Blade, Zadek, CCC, Normální používání, Funkční výbava, Týdenní výdrž, Stylové tělo, Čert kříže, Kovová část, Uzavřený prostor, Odlišný odstín, Telefony s Androidem na Heureka.czGoogle na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

** Doslova každý týden se na Google Play objeví nový malware ** Ten nejnovější si do mobilů stáhlo na 60 milionů uživatelů ** Vývojáři aplikací vydělávají na přeprodeji citlivých dat

Martin Chroust
Google PlayMalwareAndroid
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

** Google 11. května vypne nahrávání hovorů na Androidu ** Aplikace nebudou moci k nahrávání využívat API pro Usnadnění ** Uživatelé mají pouze dvě možnosti, jak nahrávání zachovat...

Martin Chroust
Nahrávání hovorůAndroid
Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

** Chytré hodinky se prakticky každý rok naučí měřit něco nového ** Letos by se mělo jednat o neinvazivní měření krevního cukru ** Měření teploty kůže by se mělo dostat i na další chytré hodinky

Martin Chroust
Měření glykémieMěřeníChytré hodinky
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace