Sony Ericsson Z610i: uvidíte, co jste ještě neviděli (test)

Zrcadlové véčko Z610i má magické kouzlo vrchního křidla a neviditelný vnější displej. Podporuje 3G sítě, pracuje se dvěma megapixely a jeho klávesnice patří mezi nejluxusnější psací nástroje. Nechybí paměťové karty. Dost řečí, Sony Ericsson má další povedený kus v portfoliu.
Sony Ericsson Z610i: uvidíte, co jste ještě neviděli (test)

Rychlé odkazy

 parametry telefonu v katalogu mobilů 
 
• fotogalerie se všemi obrázky

 •
nerozdělená recenze v textové verzi

Klepněte pro větší obrázek

Klíčové vlastnosti

 • vytříbený a originální design
 • podpora UMTS
 • dvě kamery pro videohovory
 • paměťové karty Memory Stick Micro
 • 2Mpx fotoaparát
 • špičková klávesnice
 • USB Mass Storage
 • skutečný multitasking
 • hudební přehrávač

Hlavní nedostatky

 • 1 000 jmen v adresáři, ovšem jen 2 500 čísel celkem
 • absence infraportu
 • bez podpory EDGE
 • bez rádia
 • fotoaparát nemá autofokus ani blesk
 • bez krytky fotoaparátu
 • chudé příslušenství
 • webový prohlížeč nezvládá českou diakritiku

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson Z610i oficiálně

Nemám rád, když výrobci chrlí jeden telefon za druhým pouze za účelem zaplnění portfolia, bez snahy o inovaci. Sony Ericsson Z610i je funkčně naprosto totožný s modelem K610i, takže by do skupiny „žádná inovace“ mohl pro někoho s klidným svědomím spadnout. Já se jej ale zastanu a povím, že výrobce bude nabízet (Z610i se začne prodávat na přelomu záři a října) sice stejnou užitou hodnotu o dva a půl tisíce dráž (K610i lze pořídit za 7 000 Kč, Z610i bude stát 9 500 Kč), ovšem zabalenou do zcela jiné konstrukce a s bravurně zvládnutou designovou tváři přístroje. Sony Ericsson K610i je proti tomuto véčku výrazně nudnější.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson Z610i osobně

Kvůli totožné funkční výbavě s modelem K610i si dovolím v recenzi na některých místech použít už jednou vyřčená vlastní slova, informace jsou samozřejmě aktuální pro model Z610i.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon v ruce • srovnání velikosti s platební kartou

Až se rozsvítí, nelekněte se

Vpravit do těla telefonu takovou dávku charismatu se Sony Ericssonu nepovedlo už hodně dlouho. Jistě, jejich telefony působí zpravidla solidně, výbavou se v této cenové třídě řadí k nejlepším. Jenže Z610i je holka, za kterou se na ulici otočíte a její IQ ani nemusíte zkoumat. Celá čelní plocha je lesklá, výborně v sobě odráží jakýkoli předmět v okolí. Mrkněte na obrázky s kleštěmi a klíčem. K dispozici budou tři barevné varianty telefonu – šedá, modrá a růžová. V redakci máme nejméně oslňující šedavou, tyrkysová modř a výrazná růžová jsou pak přesně ty barvy, které Z610i potřebuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Další dvě barevné varianty

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Odrazivá plocha vypadá báječně

Z čelní plochy vystupuje jen optika fotoaparátu a na vršku masivní kloub véčkové konstrukce. Kolem čočky fotoaparátu se povrch zajímavě zvedá a láme odrazivou plochu. Nejhezčí podívanou máme ale teprve před sebou; když telefon po práci s ním zavřete, anebo když stisknete jedno z bočních tlačítek, rozsvítí se OLED displej, který není v nečinnosti pod zrcadlovým povrchem vůbec patrný. Tento efekt je zřejmě převzat z malých přenosných hudebních přehrávačů Sony a nutno dodat, že je působivý.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Z čelní plochy vystupuje optika fotoaparátu

Informační displej má rozměry 21 × 8 milimetrů, je orientovaný na šířku a na rozlišení 128 × 36 stejnobarevných bodů se typicky zobrazuje síla signálu, stav baterie a čas. Při zapnutém tichém profilu pak ještě přeškrtnutá nota a přijde-li nová zpráva, obálka s maličkou šipkou. Zmeškaný hovor už by se zároveň s novou textovkou na malou plochu vnějšího displeje nevešel, proto dostává přednost a převrácená šipka zastíní obálku. Na vnějším displeji může bez problémů rolovat název právě přehrávané skladby či jméno nebo číslo volajícího. Rolování je naprosto plynulé a jednotlivé znaky se nemažou, jinými slovy nenechávají za sebou „duchy“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
"Neviditelný" OLED displej je jednou z největších krás tohoto véčka

Rychle oběhnout

Pro úplnost vzpomenu přesné rozměry telefonu: 95 × 49 × 20 milimetrů, hmotnost je 110 gramů. Podíváme se na jeho obvod; napravo nic, nahoře nic, jen dole je konektor Fast-Port. Veškeré vnější ovládací prvky jsou soustředěny na levý bok přístroje. Začneme odspodu. Tam jsem nečekal blikající diodu, většinou bývá posazena někde výše. Bohužel musím znovu konstatovat, že kromě aktivity telefonu jako takové (zelené poblikávání), nedostatku energie v baterii (červené poblikávání) a jejího nabíjení (nepřetržité červené svícení) neinformuje tato dioda vůbec o ničem. Uvítal bych zdůraznění naplánované schůzky, zmeškaného hovoru či zjištění nově příchozí zprávy. U véčka by to měla být samozřejmost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ze všech stran

Zadní kryt je celý rovný, hladký, a vždy ve vybrané barvě telefonu tak, aby ladil s čelní zrcadlovou plochou. Co je vzadu? Logo výrobce a jméno modelu (snad poprvé na tomto místě), mřížka hlasitého reproduktoru a pryžová krytka konektoru pro připojení externí antény. Po sejmutí krytu se objeví výrobcem oblíbená lithium-iontová baterie s kapacitou 900 mAh a udávanými hodnotami výdrže 400 hodin v pohotovosti nebo 420 minut hovoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní kryt s logem výrobce • mřížka hlasitého reproduktoru • po sejmutí krytu • místo pro SIM

Karta SIM se vkládá do šachty pod baterií, na rozdíl od K610i už tu naštěstí není místo pro paměťovku. Tu vsouvám z boční strany nad stavovou diodou, je tu pro ni připraven slot s pryžovými dvířky a označením M2. To je jiný název pro karty Memory Stick Micro. Jednu dostanete přímo v balení, vejde se na ni 64 MB dat. Jen dodám, že obsah krabice je jinak skromný: zmíněná karta, datový USB kabel, CD se softwarem a pak už jen dokumentace. Třeba sluchátka budou uživatelé postrádat, čekal bych tu i hadřík na leštění.

Klepněte pro větší obrázek
Slot pro Memory Stick Micro

Teď zbývá na boku ještě kolébkový regulátor hlasitosti a tlačítko play/pause. Zvenčí je to vše. Konstrukčně lze hovořit o dobrém kusu telefonu, zatím nic nevrže. Zkouším tlak ve zkrutu a Z610i můžu zařadit mezi pevná véčka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konstrukce je pevná


Ve druhé kapitole: klávesnice, hlavní displej, prostředí, videohovory

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Recenze, Ericsson, Sony Ericsson K610i, Sony Ericsson Z610i, Vyfocený snímek, Dobrý kontrast, Holka, Chybějící infraport, Eri, Son, Test, Masivní kloub, Strohý výpis, Pravý multitasking, Podporovaná funkce, Malý přenos, Kompletní adresa


Určitě si přečtěte

Nejlepší univerzální tarif za tři stovky. Vodafone se spojil s Kauflandem
Lukáš Václavík
Tarify a mobilní službyVodafone
Zkoumáme první selfie kameru schovanou v displeji. Převládají rozpaky
Filip KůželMartin Miksa
Selfie v displeji
Hodinky Huawei se naučily instalovat aplikace a reagovat na notifikace. Ale…
Filip Kůžel
Polochytré hodinkyTýden mobilně
Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 13 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 26

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Huawei Mate X2 je nejlepší skládačka současnosti. Ale co je jí to platné...
Filip Kůžel
Kauza HuaweiOhebný displej
Tim Cook: Apple pracuje na něčem ještě větším, než je iPhone [komentář]
Filip Kůžel
KomentářTim CookHospodaření a finance