Sony Ericsson Z710i: povedené véčko, na které nezapomenete (velký test)

A je tu další véčko od Sony Ericssonu. Tentokrát na svém těle nese označení Z710i a může se pyšnit velmi dobrou výbavou zahrnující kvalitní displej, dvoumegapixelový fotoaparát, EDGE a hudební přehrávač s ovládáním na vnější straně horního křídla. Patří tak k tomu lepšímu, co můžeme v současné době na trhu nalézt.
Sony Ericsson Z710i: povedené véčko, na které nezapomenete (velký test)

Rychlé odkazy

 parametry telefonu v katalogu mobilů 
 
• fotogalerie se všemi obrázky
 •
nerozdělená recenze v textové verzi

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson Z710i na oficiálních snímcích

Klíčové vlastnosti

 • povedený design s anténou ve tvaru ouška
 • kvalitní vnitřní TFT displej s 262 tisíc barev
 • rozměrný monochromatický vnější displej
 • dvoumegapixelový fotoaparát
 • vnitřní paměť 20 MB rozšířitelná paměťovými kartami Memory Stick Micro
 • paměťová karta o velikosti 64 MB v základním balení
 • čtečka RSS kanálů
 • propracovaný internetový prohlížeč NetFront
 • multitasking Java aplikací
 • hudební přehrávač s ovládáním vnějšími tlačítky
 • integrované FM rádio s RDS
 • EDGE třídy 10
 • kalendář s možností vkládání opakovaných událostí
 • Bluetooth, infraport a USB Mass Storage s kabelem v základním balení

Hlavní nedostatky

 • hlavní displej mohl mít QVGA rozlišení
 • méně pohodlné otevírání jednou rukou
 • kontakty s diakritikou se řadí na konec abecedy
 • fotoaparátu chybí krytka, autofocus a přisvětlovací dioda
 • natáčení videa jen v rozlišení 176 × 144 bodů
 • fotografie a video nelze prohlížet přes celý displej
 • pro vyjmutí paměťové karty nutné sejmout zadní kryt
 • poměrně hlasité lupnutí při zavírání a otevírání telefonu

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson Z710i naživo

Sony Ericsson stále více sází na své portfolio telefonů véčkové konstrukce. Dříve tyto telefony vyráběl hlavně pro japonský trh a v Evropě byly spíše vzácností. Dnes ale již v jeho nabídce nalezneme véčka prakticky ve všech cenových kategoriích. Základní model Z300i, levné véčko s paměťovými kartami a VGA fotoaparátem Z530i, stylové véčko střední třídy s označením Z550i a dnes recenzovaný telefon s označením Z710i, který svou výbavou stojí těsně pod vrcholem. Na ten totiž vyšplhalo véčko s lesklými kryty a UMTS se jménem Z610i. K tomu samozřejmě musíme přidat dva véčkové telefony z rodiny Walkman, které vycházejí z výše uvedených modelů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon padne příjemně do ruky

Design bez výstřelků

Nové véčko je designově poměrně nenápadné a zaujme spíše mužskou část populace. Jeho vzhled mi ale přijde povedený a i přes svůj konzervatizmus zajímavý. V zavřeném stavu má telefon míry 88 × 48 × 25 mm a hmotnost 101 g. Jde tedy o rozměry veskrze průměrné, které padnou dobře do ruky. Telefon ale mohl být o něco tenčí, jeho tloušťku totiž ještě více zvyšuje anténa ve tvaru poutka na zadní straně. Díky ní neleží telefon na stole rovně ale v mírně nakloněné poloze. Tento náklon ovšem zase přispívá k dobrému průchodu zvuku od hlasitého reproduktoru na zadní straně véčka. Sony Ericsson Z710i se bude nabízet ve dvou barevných provedeních: světlé pískové a tmavé černé s matnou metalízou, kterou jsem měl na test k dispozici i já.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání velikosti s platební kartou • v krycím sklíčku vnějšího displeje se zrcadlí věci okolo

Na přední straně telefonu v zavřeném stavu vás na první pohled upoutá velký vnější displej s fyzickými rozměry 26 × 26 mm a rozlišením 128 × 128 bodů. Žádnou barevnou podívanou ale nečekejte. Displej umí zobrazit jen čtyři stupně šedi. Tato skutečnost ovšem přispívá k jeho skvělé čitelnosti za všech okolností. Více se o něm zmíním v části o displejích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony Ericsson Z710i v různých pozicích

Displej je ohraničen dvěma stříbrnými rámečky, přičemž uvnitř toho vnějšího najdete i nezbytné jméno výrobce na lesklé a hladké šedé ploše. Ta je díky tomu náchylná na otisky prstů. Zbytek telefonu naštěstí nikoliv. Nad displejem se nachází objektiv dvoumegapixelového fotoaparátu umístěný uprostřed širokého stříbrného kroužku. Je mírně zapuštěn a není nijak chráněn, takže se jistě brzy zanese prachem a špínou. Hned vedle fotoaparátu je pak umístěno zrcátko pro autoportréty, vnější monochromatický displej totiž jako hledáček nejde využít.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Objektiv fotoaparátu • tlačítka okolo vnějšího displeje

Tlačítko, kam se podíváš

Nalevo i napravo od vnějšího displeje přibyla i čtveřice ovládacích tlačítek, vždy po dvou na každé straně. Jsou tvořené úzkým stříbrným proužkem, který obsahuje malé výstupky a dobře se tiskne. Aby bylo jasné, k čemu tlačítka slouží, je vedle nich umístěn i malý grafický popisek. Celé horní křídlo véčka je pak z vnější strany obehnáno stříbrnou linkou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon ze všech stran • díky oušku neleží na stole rovně

Další ovládací prvky jsou umístěny na bocích spodní části telefonu. Vlevo najdete tlačítko fotoaparátu a stříbrnou kolébku pro regulaci hlasitosti. Pod těmito tlačítky je umístěn slot pro paměťovou kartu Memory Stick Micro, jehož krytka se ale snímá společně se zadním krytem. V základním balení najdete paměťovou kartu o velikosti 64 MB.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Posuvný zámek vnějších kláves a infraport • kolébka pro regulaci hlasitosti a tlačítko fotoaparátu

Pravá strana telefonu ukrývá nenápadné okénko infraportu a posuvný mechanický zámek všech vnějších tlačítek. Jeho použitím tak zamezíte nechtěnému spuštění hudebního přehrávače v kapse. Systémový konektor je samozřejmě typu Fast-port a nachází se tradičně na spodní straně telefonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ouško je masivní a při nošení telefonu v kapse může překážet

Hlavním prvkem na zadní straně telefonu je již zmíněná anténa ve tvaru ouška. Zadní kryt přechází až na její spodní stranu a snímá se pomocí posuvného zajišťovátka ve své dolní části. To stačí mírně posunout dolů a kryt pak již lze snadno sejmout. Pod ním objevíte klasickou Li-Pol baterii s kapacitou 900 mAh. Podle oficiální specifikace by měla na jedno nabití vydržet 350 hodin v pohotovostním režimu a 600 minut hovoru. Nemusím snad ani připomínat, že v praxi se s výdrží nedostanete ani na polovinu. SIM karta se zasouvá do šuplíčku pod baterií a pro její vyjmutí je třeba delších nehtů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mřížka hlasitého reproduktoru • posuvný "odjišťovač" • zadní kryt tvoří i spodní stranu ouška

Na závěr popisu telefonu z vnějšku se ještě musím zmínit o hlasitém reproduktoru, jehož zvuk prochází chromovanou mřížkou v zadním krytu. Jeho produkce je na velmi dobré úrovni a umí hrát i hodně hlasitě. Díky oušku se položením telefonu na stůl jeho hlasitost nesníží.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Paměťová karta se vkládá z boku • po vyjmutí baterie


Další kapitola: otevírací mechanizmus, klávesnice, vnější a vnitřní displej

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Recenze, Ericsson, Véčko, Sony Ericsson W710i, Sony Ericsson Z710i, Velká náchylnost, Obdobná situace, Véčkové telefon, Kter, Velký test, Běžné zobrazení, Natočený telefon, Automatické otevírání, Son, Kanál připravený, Velký, Ostatní soubor, Test, Eri, Černobílý obrázek


Určitě si přečtěte