Sony Smartshot QX10 a QX100: nasaď a foť! [recenze]

I ten nejlevnější Android může fotit jako Lumia 1020. Sony představuje systém chytrých přídavných objektivů SmartShot QX10 a QX100.
Kapitoly článku

Sony začíná dobývat pozici největšího inovátora v oboru mobilního příslušenství. Už několik let vyvíjí chytré hodinky (čtěte recenzi Sony Smartwatch 2), jako první přišel s NFC tagy a letos připravil jako novinku chytré bezdrátové objektivy Sony Smartshot pro použití se smartphony. Filozofie tohoto typu příslušenství je jasná – nemusíte mít nutně špičkový fotomobil na to, abyste s mobilem mohli dělat kvalitní fotografie. A nutno hned na začátku říct, že oba typy přídavných objektivů Sony DSC-QX10 i DSC-QX100 nechávají v kvalitě pořízených fotek drtivou většinu smartphonů daleko za sebou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony SmartShot DSC-QX10 v bílé a černé barvě
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony SmartShot DSC-QX100 v černé barvě  

Klíčové vlastnosti:

 • originální modulární řešení
 • snadnější přenositelnost než u kompletního fotoaparátu
 • použití s jakýmkoli smartphonem s Androidem nebo iOS
 • možnost okamžitého ukládání fotek do mobilu
 • vlastní spoušť i kolébka zoomu na objektivech
 • výrazně lepší fotografie než z většiny fotomobilů

Hlavní nedostatky:

 • nutnost dobíjení dalšího zařízení
 • ovládací aplikace by mohla umožnit více nastavení
 • občasné odpojení Wi-Fi
 • nevhodné řešení pro reportážní účely
 • vyšší cena modelu QX100
hce counter hce counter

Jak to vlastně funguje?

Jak už jsme naznačili, objektivy jsou vyráběny ve dvou typech. Vzájemně se liší optikou a některými fotografickými parametry, jinak je ale použití založeno na stejném principu. Chytrý objektiv Sony Smartshot vystupuje do určité míry jako samostatná jednotka. Má vlastní procesor, snímač, optiku, baterii i paměťové úložiště. Chová se tedy prakticky jako fotoaparát bez těla. Chytrým objektivům však chybí klasický displej (mají pouze malý informační, který ukazuje stav baterie), a proto k životu potřebují chytrý telefon. Se smartphonem se spojí pomocí Wi-Fi a příslušné aplikace, telefon se v tu chvíli stává vzdáleným hledáčkem a ovládacím centrem objektivu. Tento systém přináší řadu výhod, ale i některá úskalí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dvojice přídavných objektivů v elegantních válcovitých krabicích

Zásadní výhoda celého řešení přídavných objektivů tkví ve vysoké mobilitě. V jedné kapse nosíte mobil, v druhé objektiv. Proti řešení mobil + klasický fotoaparát ušetříte jedno tělo (fotoaparátu, nikoli lidské). Objektiv můžete fyzicky nasadit na smartphone pomocí mechanismu se šířkově nastavitelnými úchyty, nebo jej naopak používat zcela samostatně. Telefon v takovém případě používáte jako dálkový hledáček a dálkovou spoušť, což se může hodit třeba při hromadné fotografii, na které také nechcete chybět.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Co si budeme nalhávat, samotné objektivy nejsou zrovna moc fotogenické

Obě zařízení spolu komunikují bezdrátově pomocí Wi-Fi. A to může být pro některé netrpělivé fotografy kámen úrazu. Zatímco klasický foťák ukládá fotky relativně rychle a máte okamžitou kontrolu nad pořízeným snímkem, zde budete muset počkat několik sekund, než se fotografie přenese přes Wi-Fi do mobilu a zobrazí se na displeji. Anebo můžete z objektivu střílet jeden snímek za druhým – ovšem naslepo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Šňůrka, kterou najdete v balení, usnadňuje přenášení objektivů

Tělo objektivu má tvar téměř pravidelného válce. Šasi je zhotoveno z hrubšího matného plastu, samotná teleskopická část s čočkami je potom kovová. Válce mají průměr zhruba 6 cm a váží 90 g (QX10), resp. 165 g (QX100). Přídavný univerzální úchyt na mobil přidává na hmotnosti dalších 10 g. Na těle objektivů najdeme mechanické zapínací tlačítko, které leží v sousedství NFC modulu. Tuto technologii lze použít ke spárování u smartphonů vybavených NFC, ostatní je nutné napojit s pomocí lidského nastavení. Stačí zapnout objektiv, na telefonu Wi-Fi a spojit obě zařízení ad-hoc. Přístupové údaje k Wi-Fi má každý objektiv pevně nastaveny a najdete je v manuálu nebo pod krytem baterie objektivu. Dále je přímo na těle osazena kruhová mechanická spoušť s trochu nevýraznou namačkávací mezipolohou a kolébka pro zoom.

Všem mobilům na tělo

Už jsme hovořili o malém informačním displeji, který kromě stavu nabití baterie upozorní i na nutnost vložení microSD karty. Vnitřní paměť v pravém smyslu totiž objektivům chybí, resp. slouží pouze pro interní potřeby objektivu. Karta se u vyššího modelu QX100 vkládá pod krytku vedle nabíjecího microUSB konektoru, u levnějšího QX10 leží slot pod krytem baterie. Oba modely používají shodný Li-Ion článek s nevelkou kapacitou 600 mAh. Po několika minutách nečinnosti se objektiv naštěstí sám vypíná. Výdrž se liší podle náročnosti pořizovaných fotografií a také podle toho, jestli po každém vyfoceném snímku přeposíláte fotografii přes Wi-Fi do telefonu. Nám se v tomto režimu podařilo za půldruhé hodiny vyfotit a přenést zhruba 200 snímků, pak bylo potřeba baterii dobít. O stavu baterie informuje barevná dioda hned vedle zapínacího tlačítka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sony vyrábí originální zadní kryty pro Xperie Z a Z1, objektivy se do nich jednoduše zacvaknou

Objektivy se prodávají v elegantní krabici ve tvaru válce. Její barva napovídá o barevné variantě objektivu. Nižší model QX10 seženete v černé nebo bílé barvě se zlatým obvodem čočky, vyšší QX100 se vyrábí jen v černé. Oba objektivy mají na zádech něco jako bajonet, tento mechanismus se však nezacvakává do těla foťáku, ale do speciálního zadního krytu, který Sony vyrábí jako originální příslušenství zatím jen pro své top smartphony Xperia Z a Xperia Z1. Bajonet však můžete připojit i k dodávanému kolečku s úchyty, které mají nastavitelnou šířku cca 50 až 75 mm, a celý objektiv tak posadíte prakticky na libovolný telefon. Objektiv můžete nosit i samostatně zavěšený na zápěstí, přímo v balení dostanete tkaninové poutko.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zasunutí objektivu QX100 do originálního krytu pro Sony Xperia Z1. Kryty se prodávají zvlášť
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Méně elegantní řešení uchycení je pomocí mechanismu, který po bocích obejme přístroj. Zase ale funguje prakticky na libovolný telefon s šířkou do 75 mm a nemusíte nic dokupovat

Samotným objektivem můžete zoomovat a fotit. Model QX100 má navíc mechanické kolečko pro manuální doostřování. Další nastavení už je ale třeba udělat ve smartphonu pomocí aplikace PlayMemories Mobile. V některých telefonech Xperia ji najdete předinstalovanou, do ostatních je potřeba bezplatně stáhnout. Aplikace existuje pro zařízení s Androidem a iOS, takže objektivy můžete kromě platformy Windows Phone a stále ještě dožívajícího Symbianu používat prakticky s jakýmkoli smartphonem. Podoba aplikace je jednoduchá, nejvíc připomíná rozhraní klasického mobilního fotoaparátu. Můžete v ní nastavit požadované rozlišení fotek, přepnout na videokameru nebo vybrat z několika režimů fotografování. U levnějšího QX10 je to prakticky jen dvojice plně automatických režimů a automat s nastavením expozice, vyšší QX100 má navíc režim s prioritou clony.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Změnu režimů a nastavení lze provádět pouze přes aplikaci PlayMemories Mobile

Témata článku: Sony, Focení mobilem, Recenze, Příslušenství, NAS, Bezzrcadlovka, NASA, Přídavný objektiv, Nokia Lumia 1020, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S4 Active, Samsung Galaxy S4 Zoom, Samsung Galaxy S4-A, Sony Xperia Z, Sony Xperia Z1, Mechanická spoušť, Klasický displej, Místní wi-fi, Mobilní fotoaparát, Nejlepší fotosmartphony, Klasický fotoaparát, Informační displej, Virtuální spoušť, Elegantní řešení, Bezzrcadlovky na Heureka.czVyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android
Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

** Google 11. května vypne nahrávání hovorů na Androidu ** Aplikace nebudou moci k nahrávání využívat API pro Usnadnění ** Uživatelé mají pouze dvě možnosti, jak nahrávání zachovat...

Martin Chroust
Nahrávání hovorůAndroid
Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

** Doslova každý týden se na Google Play objeví nový malware ** Ten nejnovější si do mobilů stáhlo na 60 milionů uživatelů ** Vývojáři aplikací vydělávají na přeprodeji citlivých dat

Martin Chroust
Google PlayMalwareAndroid
Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

** Chytré hodinky se prakticky každý rok naučí měřit něco nového ** Letos by se mělo jednat o neinvazivní měření krevního cukru ** Měření teploty kůže by se mělo dostat i na další chytré hodinky

Martin Chroust
Měření glykémieMěřeníChytré hodinky
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS