Sony Xperia E: šedá myš mezi Androidy [recenze]

Sony Xperia E má být nástupce oblíbených Xperií Tipo a Miro. V čem tkví rozdíl mezi „éčkem“ a jeho předchůdci a co nabídne?
Kapitoly článku

Když loni Sony uspělo se svými levnými modely Xperia Tipo a Miro, které se pravidelně umisťovaly v první dvacítce nejprodávanějších telefonů na českém trhu, dalo se očekávat, že v podobném trendu bude chtít pokračovat i letos. Koncem loňského roku proto Japonci představili Xperii E, jež sice v několika ohledech předčila své předchůdce, avšak znovu v této cenové kategorii nepřinesla nic převratného. Současně s tím byla představena i dualSIMová varianta Sony Xperia E Dual, jejíž výbava se až na možnost vložení dvou SIM karet naprosto shoduje s „obyčejnou“ verzí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Xperia E bude k dostání v černé, červené a bílé barvě. Xperia E Dual pak přidá ještě zlatou.

Právě vylepšená Dual varianta se v české kotlině začala prodávat již počátkem února 2013 s cenovkou kolem 4 000 Kč. O pár týdnů později se k němu přidala i klasická Xperia E, přičemž její cena byla ještě o několik stovek nižší. Nebýt názvu telefonu na prodejním balení, mohli byste mít pocit, že jste místo Xperie E zakoupili loňskou Xperii J. Oba telefony jsou totiž opravdu velmi podobné. Liší se snad jen umístěním fotoaparátu a hlasitého reproduktoru na zadní straně. Samozřejmě Xperia J je větší co do rozměrů displeje i samotného zařízení, avšak to na obrázku nepoznáte.

Klíčové vlastnosti:

  • atraktivní vzhled
  • 3,5palcový displej s RGB maticí
  • Android 4.1.1 Jelly Bean
  • zdařilá grafická nadstavba TimeScape
  • informační LED diody
  • nízká cena

Hlavní nedostatky:

  • špatný fotoaparát bez automatického ostření
  • nízký výkon
  • špatně čitelný displej na slunci
  • nemožnost odinstalace předinstalovaných aplikací

Sony Xperia E
C1505, Nanhu SS
rozměry a hmotnost: 114 × 62 × 11,0 mm, 116 g
displej: 3,5", kapacitní TFT LCD, 320 × 480, 165 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1, GPS
paměť: 4 GB, microSDHC (32 GB), baterie: 1 530 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon S1 (1× Cortex-A5, 1 GHz, 45nm)
operační systém: Google Android 4.1 (Jelly Bean)
fotoaparát: 3MPx, video (800 × 480)
22 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Otestovali jsme už celou abecedu Xperií:

Od počátku je nutné brát v potaz prodejní cenu tohoto zařízení. Je jasné, že nemůžeme očekávat displej s vysokou jemností a jiné prémiové parametry. V případě Xperie E je nutné se spokojit s 3,5palcovým TFT LCD displejem a dnes již téměř podprůměrným rozlišením 320 × 480 pixelů, což dohromady dává jemnost displeje 165 PPI. Na druhou stranu to v této kategorii není žádná výjimka. Díky použité RGB matici však displej ve skutečnosti vypadá jemněji a tedy lépe.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přední strana je velmi povedená.

Problém však vyvstane, když začne na displej svítit slunce. I při maximálním jasu displeje totiž zobrazované informace jdou přečíst jen velmi obtížně. Naopak pozorovací úhly jsou dobré a ani při větším naklonění displej neztrácí barvy. Nad displejem je dostatek místa pro logo výrobce, reproduktor, senzor přiblížení, chybí ale senzor okolního světla, tudíž výši jasu displeje lze bohužel ovládat pouze manuálně. Nechybí však informační LED diodka, která dokáže hrát hned několika barvami.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stříbrný rámeček telefonu dodává jistý punc exkluzivity.

Pod displejem jsou umístěna systémová, senzorová tlačítka. S jejich obsluhou jsem během testování nezaznamenal žádné problémy, když vždy reagovaly, jak měly. Na hraně displeje našel své místo také mikrofon. Z obou užších stran má telefon efektně zkosené hrany. Dalším výrazným prvkem je stříbrný rámeček, který se táhne po obvodu celého telefonu. Detail, který na první pohled není vidět, je ukryt právě ve středu tohoto stříbrného rámečku pod displejem. Když se vám totiž na Facebooku objeví nějaké upozornění, právě zde začne blikat modrá dioda, což na pohled vypadá velmi pěkně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stříbrné tlačítko působí jako oživení na pravém boku, navíc je velmi dobře stisknutelné.

Ač se to nemusí zdát, Xperia E převzala také některé prvky z vlajkové lodi Xperia Z. Mám na mysli především kulaté stříbrné zamykací/vypínací tlačítko, které nalezneme na pravé straně telefonu. Nad ním nechybí tlačítka pro ovládání hlasitosti a milým překvapením je i jednopolohová, mechanická spoušť fotoaparátu na spodu pravé strany zařízení. Na opačném boku našel své místo jen microUSB konektor pro připojení nabíječky a propojovacího kabelu. Z důvodu zkosených konců přední strany zůstala bez zásahu spodní hrana telefonu a na horní hraně je situován pouze 3,5mm jack pro připojení sluchátek.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nad kamerkou se nachází druhý mikrofon pro zachycení zvuku při natáčení videa.

Záda testovaného modelu jsou po vzoru předchůdců mírně prohnutá, což se pozitivně projevuje na držení telefonu. Na zadní straně nesmí chybět fotoaparát, který má v tomto případě rozlišení 3 Mpix. Dalšími prvky na zádech je logo Xperia a vývod hlasitého reproduktoru, jenž je ve skutečnosti zhruba poloviční než naznačuje výlisek v krytu. Zadní kryt je rozdělený na dvě části, když tu větší odstraníte posunutím vzhůru a menší sejmete trochu složitějším odklopením. Odkryje se vám tím slot pro microSD kartu, 1 500mAh baterie nebo slot na SIM kartu, ke které se lze dostat pouze vyjmutím baterie. Nenápadný detail je v pravém dolním rohu, kde najdeme prostor pro upevnění poutka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Paměťovou kartu vložíte do telefonu, aniž byste ho museli vypínat.

V celkovém souhrnu působí telefon velmi kompaktně. Vděčen svým rozměrům 113,5 × 61,8 × 11 mm patří Xperia E k menším smartphonům, o čemž svědčí i jeho hmotnost 116 gramů. Zadní strana je vytvořena z plastu a díky neklouzavé povrchové úpravě vám jen tak z ruky nevypadne. Jedinou výtku bych měl k zadnímu krytu a jeho upevnění k telefonu. Obávám se totiž, že po častějším odnímání nebude kryt ideálně držet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na poměry telefonu je prodejní balení velmi prostorné.

V prodejním balení nenalezneme nic neobvyklého. Krom telefonu jsou v něm přibalena pouze sluchátka, kabel pro připojení k počítači, který současně slouží jako část nabíječky a konečně nechybí ani adaptér nabíječky. Samozřejmě v krabičce nechybí ani dokumenty s obrázky pro první použití apod.

Témata článku: Sony, , , , , Huawei Ascend G300, Huawei Ascend W1, Huawei Ascend Y300, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Ace, Samsung Galaxy Ace 2, Sony Xperia E, Sony Xperia E dual, Sony Xperia ion, Sony Xperia J, Sony Xperia M, Sony Xperia M Dual, Sony Xperia miro, Sony Xperia SP, Sony Xperia Tablet Z, Sony Xperia Tablet Z 16GB 3G, Sony Xperia Tablet Z 32GB Wi-Fi, Sony Xperia tipo, Sony Xperia tipo dual, Sony Xperia Z,