Sony Xperia E3: další kousek v rybníku [recenze]

Sony přichází na předvánoční trh s cenově dostupnou Xperií E3. Ta míří zejména na uživatele, kteří budou vybírat svůj první chytrý telefon.

Na dva vlajkové modely od Sony za jeden rok jsme si již zvykli. Nyní se však tato japonská společnost rozhodla postupovat podobným způsobem i u své nejlevnější řady E. Po prvním letošním modelu Xperia E1 totiž přichází nynější Xperia E3. Otázkou však je, jak bude vypadat budoucnost. Nedávno totiž Sony potvrdilo, že výrazně zúží svou rodinu telefonů. Na druhou stranu se dá předpokládat, že právě její nejlevnější řada v ní zůstane.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Sony Xperia E3 na produktových snímcích.

Sony Xperia E3
D2203
rozměry a hmotnost: 137 × 69 × 8,5 mm, 144 g
displej: 4,5", kapacitní TFT LCD, 480 × 854, 218 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE (150|50 Mb/s)
konektivita: microUSB Type-B, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4, GPS
paměť: 4 GB, microSDHC (32 GB), RAM: 1 GB, baterie: 2 330 mAh
procesor: Qualcomm Snapdragon 400 (4× Cortex-A7, 1 GHz, 28nm)
operační systém: Google Android 4.4 (Kitkat)
fotoaparát: 5MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus
30 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Větší neznamená lepší

Oproti své předchůdkyni Xperia E3 významně narostla ve velikosti úhlopříčky, když budete ovládat 4,5palcový displej. Zlepšila se i kvalita displeje, protože TFT technologii vystřídalo IPS. Bohužel celé to mírně sráží jen minimální nárůst rozlišení obrazovky. To činí 480 × 854 pixelů, což ve spojení s větší úhlopříčkou displeje rezultuje v jeho nižší jemnost (218 PPI). Celková kvalita je však na dobré úrovni, vzhledem k cenové kategorii, ve které se pohybuje. Zobrazení barev netrpí výraznějšími nedostatky a i jeho pozorovací úhly jsou na dobré úrovni.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Sony Xperia E3 se začne prodávat v černé, bílé žluté a měděné variantě.

Nevýhodou tohoto modelu může být jeho velikost, pokud vezmeme v úvahu úhlopříčku jeho displeje. Výrazné rámečky na bocích i nemalý prostor pod a nad displejem se totiž projevily v celkových rozměrech telefonu. Velikost 137 × 69 × 8,5 mm je opravdu markantní rozdíl oproti minulé generaci. Pro srovnání lze uvést, že do podobných rozměrů (139 × 71 × 8,9 mm) dokázalo LG u modelu G2 vtěsnat displej o velikosti 5,2 palce. Naopak pouze pochvalu si zaslouží zpracování telefonu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Povrchová úprava působí na příjemně na dotek.

Xperia E3 se drží firemní designové strategie OmniBalance. Oproti jiným modelům značky však má zaoblenější hrany, díky čemuž se pohodlněji drží. Na první pohled by se mohlo zdát, že pod displejem je trojice senzorových tlačítek, avšak není tomu tak. Jediným prvkem je zde mikrofon na úplném spodu, systémová tlačítka jsou pouze softwarová přímo na displeji. V prostoru nad displejem je o poznání živěji, když je tu nově umístěna sekundární kamerka s rozlišením 0,3 Mpx a senzory přiblížení a okolního světla. Těsně pod horní hranou pak nesmí chybět sluchátko.

Příjemný na dotek

Zhruba uprostřed pravého boku se nachází charakteristické kruhové zamykací tlačítko. Trochu netradičně se pak dvojice tlačítek pro ovládání hlasitosti neobjevuje nad, ale pod stříbrnou vypínací klávesou. Do levého boku budete připojovat kabel k dobíjení telefonu, přičemž zdířka microUSB konektoru slouží také k odklopení zadního krytu. Ten je velmi pevně fixován k tělu telefonu a nehrozí proto, že by vydával jakékoliv otravné zvuky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Čočka fotoaparátu je zapuštěna mírně pod povrch, aby se předešlo snadnému poškrábání.

Pod zadním krytem jsou uloženy sloty pro microSIM kartu a také pro paměťovou microSD kartu. Při bližším zkoumání objevíte v zadním krytu i zabudovaný NFC čip. Zadní strany je u tohoto telefonu decentní. V levém horním rohu je 5Mpx fotoaparát s LED bleskem, uprostřed logo výrobce a drobná ikona NFC, a konečně ve spodní části nechybí ani hlasitý reproduktor. Povrch krytu připomíná úpravu soft-touch a jeho matné provedení zabraňuje ulpívání otisků prstů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zadní kryt je sice odnímatelný, avšak baterii ani přesto uživatelsky nevyměníte.

Z celkového pohledu se jedná o konstrukčně povedený model, když svou velikostí zapadá zhruba do dnešního průměru. Mírným ergonomickým nedostatkem je umístěn tlačítek pro ovládání hlasitosti a zamrzí i již zmiňovaná absence senzorových systémových kláves pod displejem.

Zázraky nečekejte

Hardwarová výbava papírově nepředurčuje telefon k žádným zázrakům, když v sobě Xperia E3 ukrývá čtyřjádrový (jádra Cortex-A7) procesor Qualcomm Snapdragon 400 s taktem 1,2 GHz. Na čipsetu se nachází i grafický akcelerátor Adreno 305. Oproti svému předchůdci však zdvojnásobil svou RAM paměť na 1 GB (v ideální případě bude volných zhruba 380 MB). To sice kladně zapůsobil na plynulost prostředí, avšak mírně zpožděným reakcím to ani přesto nezabránilo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výsledky benchmarků neuchvátí, nicméně pro běžné použití výkon bude stačit. Zleva: AnTuTu, Quadrand Standard a Vellamo.

Zdaleka největším nedostatkem však je 4GB vnitřní paměť telefonu, reálně je pro aplikace připraveno zhruba pouze 1,2 GB. Po nainstalování jen několika málo aplikací se vám tak zobrazí hláška o nedostatku paměti. To způsobí, že dokud některé aplikace neodinstalujete, tak nejen že nebudete moci instalovat další, ale rovněž bude zamezena aktualizace těch stávajících. Jedinou možností, jak alespoň částečně oddálit tuto situaci je vložení microSD karty (max. 64 GB). Avšak vzhledem k nedokonalému přemísťování aplikací na paměťovou kartu vás může nepříjemná hláška o nedostatku paměti překvapit i v takovém případě.

Témata článku: Honor, Sony, Android, Smartphony, Recenze, Xperia, Asus Zenfone 4, Huawei Honor 3C, Prestigio Multiphone 8500 Duo, Sony Xperia E1, Sony Xperia E1 dual, Sony Xperia E3, Sony Xperia E3 Dual, Xiaomi Redmi 1S, Klasický počítač, Videokamera, OfficeSuite, Fil Commander, Drobná ikona, Podobný rozměr, Rybník, Multimediální funkce, Jednoduché prostředí, Sony Xperia, Lounge, Telefony s Androidem na Heureka.cz