Sony Xperia Go: k podvodním hrátkám [recenze]

Xperia Go je nástupcem odolné Xperie Active, tentokrát však už pod hlavičkou samotné Sony. Jak odolná a povedená je druhá generace?
Kapitoly článku

Dvoujádrový kompaktní smartphone, to je stručná charakteristika Xperie Go od japonského Sony. Cenovku těsně pod hranicí sedmi tisíc korun v oficiální distribuci ospravedlňuje především odolností s certifikací IP 67, která znamená prachuvzornost a vodotěsnost po dobu 30 minut v hloubce jednoho metru. Stačí to ale k tomu, aby byl telefon považován opravdu za outdoorový?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Produktové fotografie Sony Xperia Go

Klíčové vlastnosti:

 • certifikace odolnosti IP 67
 • trojbarevná notifikační dioda
 • svižnost systému, pohotová odezva
 • slot na microSD
 • dobrá výchozí provázanost se sociálními sítěmi

Hlavní nedostatky:

 • špatně lícující zadní kryt
 • slabší výdrž na baterii
 • nenastavitelné podsvícení senzorových kláves
 • nemožnost uživatelského nastavení v některých oblastech
 • chybí přední kamerka
 • stále Android 2.3.7, i když Android 4.0 by měl dorazit brzy

Sony Xperia go
ST27i, Lotus
rozměry a hmotnost: 111 × 60 × 9,8 mm, 110 g
displej: 3,5", kapacitní TFT LCD, 320 × 480, 165 PPI
sítě: GSM, 3G
konektivita: none, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3, GPS
paměť: 8 GB, microSDHC (32 GB), baterie: 1 305 mAh
procesor: ST-Ericsson U8500 (2× Cortex-A9, 1 GHz, 45nm)
operační systém: Google Android 2.3 (Gingerbread)
fotoaparát: 5MPx, video (1 280 × 720), autofocus, blesk
26 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Otestovali jsme už celou abecedu Xperií:

Bohaté balení? Loterie

Xperia Go se k nám dostala ve šmrncovním bílém provedení, k dispozici je však i ve sportovnější žluté a konzervativní černé. Všechny verze jsou matné, což je jednoznačně bod k dobru. Jako veliké plus se dá u spousty telefonů Sony označit i bohaté prodejní balení. Jenomže v případě Xperi Go je to tak trochu problém. V klasické krabičce od Sony nalezneme kromě telefonu s rozměry 111 × 60 × 9,8 mm a příjemnou váhou 110 gramů ještě chytrou redukci z microSIM na na miniSIM, nabíjecí adaptér, datový kabel, pecková sluchátka s ovladačem a nutné příručky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Naše balení bylo spíš chudé než bohaté

Ptáte se, kde je ta bohatost? Zjistili jsme, že dále se v balení může vyskytovat sportovní pouzdro, poutko na ruku a krycí folie na displej. Také sluchátka má někdo špuntová a s výměnnými nástavci namísto peckových. Bohužel, obsah balení se liší jak podle distribuce (oficiální, operátoři, šedý dovoz), tak podle barev. Těžko říct, zda je v tom nějaký systém, obecně však nejvíce příslušenství najdete u žluté varianty mimo operátory.

Dvojí kabátek

Odolný či outdoorový telefon, jak je Xperia Go prezentována, se vyznačuje především kvalitním konstrukčním zpracováním. Xperia Go není výjimkou, jenže si s sebou nese zase jedno drobné „ale“. Pojďme ale pěkně popořadě. Na čelní straně najdeme zobrazovací aktivní TFT LCD panel s úhlopříčkou 3,5 palce a rozlišením 320 × 480 bodů. Není to sice bůhvíjak moc, ale do přírody vám to v kombinaci s dobrými pozorovacími úhly bude bohatě stačit. Navíc je přítomna technologie Mobile Bravia Engine pro lepší podání barev – subjektivně jsem ale rozdíl neviděl. Na displeji mi vadila nerovnoměrnost podsvícení, kdy ve tmě a při tmavém filmu bylo zřetelně vidět větší světlo v obou spodních rozích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na Sony Xperia Go zvenčí nijak nepoznáte, že by měla být odolná proti vodě

Pod displejem se nachází trojice stříbrných senzorových kláves, jejichž podsvícení si nijak nenastavíte, a tak dokud se v noci nedotknete displeje, půjdete pouze po paměti. Ještě níže se nachází stříbrné logo Xperia a napravo od něj hovorový mikrofon, který plni svoji funkci velmi dobře. Nad displejem najdeme logo Sony a nad ním hovorový reproduktor. Vedle něj najdeme všemožné senzory a trojbarevnou (červená, zelená a modrá) notifikační diodu, která začne blikat vždy, když si telefon žádá vaši pozornost. Bohužel Xperii Go chybí přední kamerka pro videohovory.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zadní kryt sice nevrže, ale po obvodu nedoléhá, kde může, a také na zádech jej nepěkně promáčknete. Naštěstí to není ten kryt, který má zabránit vniknutí vody. Na zadní straně potom najdeme sekundární mikrofon, 5Mpx fotoaparát a LED diodu. Ve spodní části je to hlasitý reproduktor, opět logo Sony a starý známý zelený symbol ještě z dob Sony Ericcsonu. Abychom nezapomněli na boky, na tom levém je v horní části zdířka pro připojení sluchátek. Spodní strana zůstala čistá, zato pravý bok dostal bohatou nadílku. Začíná už spodním rohem, kde je otvor na poutko. Půjdeme-li výš, narazíme na kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti a microUSB konektor. Hardwarová spoušť fotoaparátu zde chybí, přitom by se u outdoorového telefonu hodila víc než u jiných modelů. Na horní straně už si hoví jen tlačítko pro zamknutí/vypnutí telefonu.

Voděodolnost pod drobnohledem

Telefon je utěsněn opravdu perfektně. Na microUSB konektoru a zdířce pro sluchátka jsou krytky s gumovým těsněním. Doléhají precizně, jen ta u sluchátek by mohla mít delší plastovou nožičku pro odklopení – sluchátka se připojovala opravdu natěsno. Telefon vás také šikovně upozorní na nutnost pořádně krytky po vytažení kabelu či sluchátek utěsnit. Mikrofon i reproduktory jsou kryty nepropustnou membránou, ani tudy tedy cesta do útrob telefonu nevede.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Utesnění je realizováno pomocí druhého (v našem případě modrého) krytu, kterýc chrání všechny vnitřnosti

Po sejmutí zadního krytu na vás vykouknou odlišně (tyrkysově) zbarvená záda, která už tvoří onen nepropustný skelet. MiniSIM vložíte za pomocí speciálního utěsněného šuplíčku, microSD (max. 32 GB, testováno) zakryjete opět gumovou krytkou. Zde jsem se nicméně potýkal s problémem, kdy řádné zamáčknutí krytky způsobilo vycvaknutí paměťové karty a krytka se tlakem otevřela. Povedlo se až asi na dvacátý pokus, dejte si tedy pozor. Baterie je schována v útrobách telefonu, její kapacita je 1 305 mAh. To není na odolný telefon mnoho. Interní paměť potom činí 8 GB, dostupné jsou necelé čtyři.

Foto pod vodou:

Klepněte pro větší obrázek
Všechny podvodní zrní. Použijete-li blesk, kvalita jde nahoru. I tak se vám ale podvodní fotku podaří pořídit málokdy

Rozhodl jsem se podrobit telefon pořádné zkoušce vodotěsnosti a vzal jej s sebou do bazénu. Asi 15 minut jsem s ním plaval a voda se dostala maximálně pod zadní bílý kryt, telefon tedy obstál na jedničku. Jenom hned potom nedoufejte ve skvělou kvalitu hovoru, telefon musí vyschnout. Obzvlášť hovorový reproduktor bude chvíli zastřený. Pokud by vás, stejně jako mě, napadlo telefon ovládat pod vodou, neuspějete. Kapacitní vrstva displeje prostě pod vodou nereaguje. Zkusil jsem pod vodou fotit i natáčet video. Focení zvládnete jedině na samospoušť, a to ještě musíte doufat, že se ponořením telefonu pod vodu nebo nějakým cákancem neregistruje dotyk a aplikace fotoaparátu se neukončí. Stejně tak u natáčení. Jakmile se ale dostanete pod hladinu, máte vystaráno. Předem si však nezapomeňte vynutit LED blesk, jinak toho v podvodním šeru moc nezaznamenáte.

Video pod vodou:

Témata článku: Honor, Sony, Android, Smartphony, Recenze, 3D fotoaparát, Xperia, Podvod, Huawei Honor, Nokia Lumia 710, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Xcover, Sony Xperia E, Sony Xperia E dual, Sony Xperia go, Sony Xperia ion, Sony Xperia J, Sony Xperia miro, Sony Xperia sola, Sony Xperia SP, Sony Xperia Tablet Z, Sony Xperia Tablet Z 16GB 3G, Sony Xperia Tablet Z 32GB Wi-Fi, Sony Xperia Z, Střídmé používání, Telefony s Androidem na Heureka.cz